niedziela, 9 marca 2014

Ibuprofen

Boli nas głowa, zaczyna łamać w kościach lub po prostu mamy bolesną miesiączkę. Szukamy szybkiego i skutecznego rozwiązania. Najczęściej jedziemy do apteki (najlepsze rozwiązanie: porada farmaceutyczna plus pewność, że lek był odpowiednio przechowywany), stacji benzynowej lub sklepu, w którym zakupimy preparat przeciwbólowy. Jesteśmy w aptece i przed nami kilka preparatów  przeciwbólowych zawierających różne substancje lecznicze. Co wybrać? Leki mogą się różnie nazywać, mieć różne nazwy handlowe, ale zawierać tę samą substancję leczniczą. Możemy zatem kupić 2 leki o różnych nazwach na opakowaniach, a w środku będzie ta sama substancja lecznicza np. ibuprofenum.

Co to jest ibuprofen, czyli trochę farmakologii
Ibuprofen zna większość z nas. Dla dzieci występuje w postaci zawiesiny doustnej (Nurofen, Nurofen dla dzieci forte) lub czopków. Dla dorosłych w tabletkach (Ibuprom) lub kapsułkach (Ibum).
Ibuprofen (Ibuprofenum) jest lekiem należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w skrócie NLPZ. Do tej grupy zaliczamy miedzy innymi ketoprofen (Ketonal), dikofenak (Voltaren, Olfen, Dicloberl) i naproksen (Apo - Napro, Naproxen). Zależnie od użytych dawek ibuprofen może mieć działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Dawkowanie jest sztuką
Stosujemy jak najmniejsze skuteczne dawki przez jak najkrótszy czas potrzebny do kontroli objawów. Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia lek można podawać tylko po konsultacji z lekarzem!
Nie można go stosować dłużej niż 3 dni bez zalecenia lekarza.

Zawiesiny doustne. Po co są zawiesiny? Głównie po to, aby małe dziecko mogło je połknąć i aby substancja lecznicza szybciej zadziałała niż z tabletki. Dawka zawiesin doustnych jest zależna od wieku dziecka i od jego wagi. Do opakowania leku zwykle dołączona jest miarka. Na pudełeczku lub w ulotce jest tabelka, która mówi, ile mililitrów zawiesiny należy podać w zależności od wagi ciała i wieku. Dawka dobowa dla ibuprofenu wynosi około 20-30mg ibuprofenu/kg masy ciała w dawkach podzielonych.
Z rzeczy praktycznych: zawiesinę wstrząsamy przed użyciem, a miarkę po użyciu myjemy i suszymy. Ponieważ ibuprofen i grupa NLPZ może spowodować zaburzenia funkcji nerek pamiętajmy o piciu wody i podawaniu jej małym dzieciom!


Tabletki. Dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia dobowa dawka maksymalna to 1200mg ibuprofenu (leczenie bólu, gorączki). To znaczy, że w ciągu całej doby = 24h wolno zjeść maksymalnie 6 tabletek po 200mg lub 3 tabletki po 400mg. Tabletki 200mg przyjmujemy co 4 godziny, natomiast 400mg co 6 godzin.

Wskazania, czyli kiedy możemy zastosować ibuprofen
Może on być stosowany w bólach głowy (w tym także migreny), w bólach zębów, mięśni,w bólach pourazowych, również w bólach towarzyszących przeziębieniu i grypie. Przynosi ulgę w bólach miesiączkowych. Jego działanie przeciwgorączkowe wykorzystywane przy leczeniu grypy i przeziębienia.
Ibuprofen działa również przeciwzapalnie, ale dawka musi być wysoka około 2400mg/dobę. W ten sposób można objawowo leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów i reumatoidalne zapalenie stawów.

Przeciwwskazania, czyli u kogo i w jakich chorobach nie wolno stosować ibuprofenu
Przeciwwskazaniem do stosowania ibuprofenu jest stwierdzony stan zapalny układu pokarmowego, choroba wrzodowa i obecność krwawienia.
Nie wolno go stosować w III trymestrze ciąży, a  i stosowanie w I i II jest niezalecane (stosowanie leków w ciąży należy zawsze konsultować z lekarzem, lekiem przeciwbólowym dopuszczalnym w ciąży jest paracetamol w niskich dawkach przez krótki okres czasu). Kobiety planujące ciążę powinny unikać stosowania leków z grupy NLPZ. Jeśli już stosują, to w najmniejszej skutecznej  dawce i w jak najkrótszym czasie.
Stosowanie leków z grupy NLPZ wiąże się z ryzykiem niewydolności nerek, głównie u  starszych pacjentów cierpiących na inne schorzenia przewlekłe (często obserwuje się, że starsi pacjenci piją mało wody co z reguły pogarsza wydalanie leków i prowadzi do zaburzeń pracy nerek).
U pacjentów z astmą lek może wywołać skurcz oskrzeli utrudniający oddychanie.

Objawy uboczne, czyli dlaczego jest mi gorzej, skoro miało być lepiej
Przy stosowaniu leków z grupy NLPZ najczęściej obserwuje się zaburzenia żołądkowe, jadłowstręt, nudności i wymioty. Może pojawić się wysypka, zawroty głowy i zgaga. Niebezpiecznym objawem jest krwawienie z przewodu pokarmowego.

Interakcje ibuprofenu i innych leków z grupy NLPZ, czyli czego z czym nie łączyć
Ibuprofen, jak już wspomniałam należy do grupy NLPZ, podobnie jak ketoprofen (Ketonal), dikofenak (Voltaren, Olfen, Dicloberl) i naproksen (Apo - Napro, Naproxen). I jak każdy lek może powodować interakcje z innymi lekami, czyli może być dla nas potencjalnie szkodliwy.

Najważniejszą zasadą jest nie łączyć 2 lub więcej NLPZ, np. ibuprofen (Ibuprom, Ibum) + ketoprofen (Ketonal) = nie ma większej skuteczności leczenia, jest za to większe ryzyko uszkodzenia żołądka. Z tych samych powodów nie łączymy: ibuprofen + aspiryna (kwas acetylosalicylowy). Natomiast stosowanie doraźne: ibuprofen + aspiryna w dawkach niskich, kardiologicznych uznaje się za bezpieczne.

NLPZ mogą zmniejszać skuteczność leków moczopędnych (m. in. Furosemid, Hydrochlorothiazyd) i innych leków obniżających ciśnienie krwi (m. in. Enarenal, Prestarium, Metocard, Betaloc, Lorista, Lozap, Diovan). Dotyczy to głównie osób z zaburzeniem czynności nerek (pacjent odwodniony, osoby w podeszłym wieku) i może prowadzić do dalszego uszkodzenia nerek. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w tej grupie pacjentów. Pamiętajmy o piciu wody i podawaniu jej małym dzieciom!.

Kolejna ważna interakcja to ibuprofen + digoksyna (Digoxin). Może zwiększyć się stężenie digoksyny w krwi.

Interakcja ibuprofen + leki moczopędne oszczędzające potas w organizmie (Spironol) może powodować niebezpieczny wzrost poziomu potasu. Przy długotrwałej terapii należy kontrolować poziom potasu.

Kortykosteroidy (Encorton, Encortolon) mogą zwiększać ryzyko reakcji niepożądanych w obrębie układu pokarmowego.

Leki przeciw depresji z grupy SSRI np. sertralina, fluoksetyna mogą zwiększać ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego.

NLPZ mogą zwiększać działanie leków przeciwzakrzepowych takich jak warfaryna (Warfin, Acenocumarol) czyli może dojść do niebezpiecznego krwawienia.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leków przeciwcukrzycowych, z grupy pochodnych sulfonylomocznika (np. gliklazidum = Diaprel MR). Zaleca się kontrolę glukozy we krwi podczas stosowania ibuprofenu.

Zasady stosowania ibuprofenu i leków z grupy NLPZ, czyli co możemy zrobić, aby lek wyleczył, a nie popsuł kolejnego narządu
Oto kilka zasad stosowania ibuprofenu (i innych NLPZ) w celu zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa leczenia:
1.Ibuprofen stosujemy w najmniejszych skutecznych dawkach i przez możliwie najkrótszy czas - zwiększenie dawki NLPZ nie powoduje zwiększenia działania przeciwbólowego (efekt pułapowy); krótszy czas terapii zmniejsza ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego i nerek.

2. Osoby starsze - szczególnie ostrożnie stosujemy NLPZ. Starsi często zażywają wiele różnych leków na wiele schorzeń (ryzyko interakcji) i są bardziej narażeni na krwawienia z przewodu pokarmowego i owrzodzenia.

3. W celu zmniejszenia dolegliwości żołądkowych leki z grupy NLPZ zażywamy podczas posiłku. Pamiętajmy o piciu wody podczas terapii, głownie małe dzieci i osoby starsze.

4. Nie rozkruszamy ani nie rozgryzamy tabletek powlekanych przeznaczonych do wchłonięcia w jelicie cienkim (tabletki dojelitowe).

5. Unikamy alkoholu i leków zawierających aspirynę.

6. Stosowanie NLPZ należy przerwać na przynajmniej 1 tydzień przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi.

7. Nie stosujemy razem 2 lub więcej NLPZ - jest to błędem, nie osiągniemy lepszego efektu leczenia, zwiększymy natomiast ryzyko uszkodzenia przewodu pokarmowego i nerek.

8. Istnieje rytm dobowy dolegliwości ; chorzy cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów cierpią najbardziej w nocy i nad ranem, zatem lek podajemy wieczorem.

9. Chorzy na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpią najbardziej w godzinach popołudniowych i wieczorem, zatem lek podajemy rano.

10. Podczas długotrwałego leczenia dużymi dawkami ibuprofenu lub NLPZ mogą wystąpić bóle głowy. Nie należy ich leczyć zwiększonymi dawkami NLPZ.

11. Ibuprofen może czasowo wydłużać czas krwawienia, u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi może pojawić się ryzyko krwawień.

12. Należy pamiętać, że w przypadku przyjmowania środków przeciwbólowych i/lub przeciwmigrenowych tj. wielokrotnie w ciągu tygodnia lub przez ponad 10 dni w miesiącu może dojść do tzw. wtórnego bólu głowy wywołanego nadużywaniem leków. Ból głowy może być powodowany przyjmowaniem innych leków np. leków obniżających ciśnienie krwi z grupy blokerów kanałów wapniowych np. werapamilu (Staveran). Dochodzi wtedy to tzw. kaskady zapisywania leków. Pacjent cierpi na ból głowy, bierze lek przeciwbólowy i robi się błędne koło. Poprawnym działaniem powinna być zmiana leku lub modyfikowanie dawek leku przeciwnadciśnieniowego.

Podsumowując, czyli trzeba wiedzieć kiedy skończyć
Ibuprofen jest skutecznym lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, a w wyższych dawkach przeciwzapalnym. Jest bezpieczniejszy od pozostałych leków z grupy NLPZ. Stosujmy go w najmniejszych skutecznych dawkach i przez możliwie najkrótszy czas. Nie bierzmy razem 2 lub więcej NLPZ.  Pamiętajmy o piciu dużej ilości płynów, o unikaniu alkoholu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, z chorobami przewodu pokarmowego i nerek,  z nadciśnieniem, z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

A może kiedy boli głowa to organizm dopomina się o przerwę od ciągłego biegu w życiu, o chwilę wytchnienia, relaksu, sen lub spacer na świeżym powietrzu...:) 


Warto również przeczytać:

Leki w ciąży

Wapń

Tran a odporność

49 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy i przydatny wpis, czekam jak zawsze na kolejne :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. dziękuje bardzo z góry za ciekawe opinie. Chciałam zapytać o soczewice? czy jest ona dobra na kłopoty z wypróżnianiem i zaparcia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Soczewica ma dużo białka, ale powiem szczerze, że nie wiem czy ma dobry wpływ na zaparcia. Wiem, że w miarę dobre rezultaty są po babce płesznik. Także siemię lniane ma dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy. I jeszcze picie dużej ilości płynów.

      Usuń
  3. Ja niedawno odkryłam, że napar z lukrecji potrafi być bardzo skuteczny przy migrenie, nie wierzyłam jak czytałam o tym. mam lukrecje w domu bo to świetne zioło m.in. na wrzody i postanowiłam spróbować gdy bolała mnie głowa, o dziwo bardzo szybko przestało boleć - polecam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zioła to wielkie dobro, należy tylko parę rzeczy pamiętać. Lukrecja przyjmowana w dużych dawkach i przez dłuższy okres czasu może powodować zmniejszenie poziomu potasu, a równocześnie mogą pojawić się obrzęki, bo sód działając przeciwnie do potasu, zostaje nagromadzony w organizmie. Gdy dodatkowo przyjmujemy leki moczopędne np. Furosemid, który również obniża potas, może dojść do niebezpiecznych zaburzeń serca. Nie łączymy również Digoxinu z lukrecją, bo Digoxin działa wtedy toksycznie na serce.

      Usuń
  4. Zdecydowanie wole pyralginę

    OdpowiedzUsuń
  5. Artykuł dość wyczerpujący ale zabrakło mi kilku informacji;)
    Np. z czym łączyć ibuprofen, żeby polepszyć efekt p/bólowy? Według mnie połączenie z kodeiną lub paracetamolem to bardzo dobre i skuteczne rozwiązanie, dzięki temu można zmniejszyć dawki subst. i ograniczyć DN.
    Warto jeszcze dodać, że istnieje izomer ibuprofenu o niemal identycznym profilu działania - deksibuprofen (na receptę), który znacznie mniej szkodliwie działa na p.pokarmowy.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Istnieje preparat na rynku, który jest połączeniem ibuprofenu z kodeiną: Nurofen Plus, zastosowano tam 200mg ibuprofenu plus 12,8 fosforanu kodeiny. W przypadku preparatów z kodeiną ja mam zawsze jednak obawy, często uzasadnione, że przy częstym stosowaniu kodeina uzależnia. Tak jak zauważono w pytaniu, ibuprofen ma 2 formy: aktywny enancjomer S(+) = deksibuprofen (jest preparat bez recepty Seractil 200mg 10 tab; Seractil w wyższej dawce jest na rp). i druga forma to R (-) ibuprofen (jest to pro-lek, in vivo częściowo przekształcany do czynnego związku).

      Usuń
  6. Dla mnie artykuł jest w sumie ok, ale jakoś zbyt 'naukowy' - wolę jednak styl pani Natalii. Dużo przyjemniej się wtedy czyta i informacje zostają w głowie. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuję za uwagę:) postaram się w następnym artykule i ma Pani rację, że styl Pani Natalii jest wysoko przyswajalny:)

      Usuń
  7. Może nieodpowiednie miejsce, ale uważam że temat nie został wyczerpany. Wbrew temu, co sądzi inny komentujący, temat można rozwinąć o wiele informacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ibuprofen to temat rzeka. Proszę pytać - zawsze spróbuję odpowiedzieć, służę pomocą:)

      Usuń
  8. Bardzo ciekawy temat. Wydaje mi się że wszystko co ważne zostało powiedziane w pełni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję:) Tak jak mówiłam, temat rzeka, wiele wątków, gdyby były jakieś pytania - proszę pisać, postaram się odpowiedzieć.

      Usuń
  9. co to znaczy że lek przy interacji zwieksza ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego? to znaczy że krwawienie może wystapić samoistnie czy podczas jakiegoś urazu?
    druga sprawa, co jesli lekarz mimo wszystko przepisuje lek bagatelizując intrakcje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ibuprofen tak jak inne leki z grupy NLPZ uszkadza żołądek i przewód pokarmowy, ma działanie drażniące. Kiedy może dojść do krwawienia: duże dawki NLPZ, długo brane NLPZ, osoby starsze, wiele innych leków przeciwbólowych także niszczących błonę śluzową żołądka, inne schorzenia np. wrzody żołądka - kiedy te czynniki się zsumują to może dojść do takiego silnego podrażnienia błony śluzowej, że pojawi się krwawienie. Lekarz z różnych przyczyn może o tym nie powiedzieć, często pośpiech, pacjent może czytać ulotki, dopytywać w aptece. Ale też ważne, aby mówić jakie inne leki się bierze.

      Usuń
  10. dziękuję za odpowiedź, więc zrozumiałam w końcu. Ja jestem młodą zdrową osobą, która nigdy nie sięga po leki przeciwbólowe, ale jestem na antydepresantach i z powodu ostrogi w pięcie rzepisano mi leki przeciwbólowe których bałam się brać z tej o to interakcji, ale myślę teraz że ryzyko jest słabe i dlatego lekarz je przepisał

    OdpowiedzUsuń
  11. Czy działanie p/zapalne obejmuje również zatoki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W leczeniu zatok działanie przeciwzapalne osiąga się przez stosowanie glikokortykosteroidów, donosowo, przez dłuższy okres czasu. Leczenie prowadzi lekarz. Preparaty typu Ibuprom zatoki można stosować doraźnie i w zastosowanych dawkach (bez recepty, czyli max 1200mg) nie mają działania p/zapalnego.

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź :)

      Usuń
  12. Czy ibuprom mozna brac z olfenem 100? Chodzi o to ze po okolo 14 godzinach przestaje dzialac i czy ibuprom moze pomoc czy tylko zaszkodzic? Mam sarkoidoze i bolą mnie stawy nog i rąk. Rumien guzowaty tez na rekach i nogach. Lekarze mowia ze samo przejdzie. ciezko jest bez leków. Proszę o odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Według ulotki, nie powinno się łączyć "Olfenu" z innymi lekami z grupy NLPZ ( czyli także nie z ibuprofenem). Polecałabym skonsultować problem z lekarzem, natomiast na pewno warto wesprzeć się jakimiś lekami w formie maści, czy żelu. Przykład "Voltaren MAX".

      Usuń
    2. Dzięki. Lekarz mi właśnie powiedział że można brać paracetamol do olfenu.

      Usuń
    3. Tak, bo paracetamol to nie jest lek zaliczany do NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Nie ma on dziania przeciwzapalnego, a jedynie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

      Usuń
  13. Wyczerpujący wpis, który zawiera naprawdę ciekawe informacje o składniku tak często nadużywanych przez nas leków przeciwbólowych.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja podaję ibuprofen mojemu dziecku kiedy jest przeziębiony i gorączkuje, ale też jak ząbkował i bardzo go bolało. Z reguły wybieram ibufen, bo on lubi ten smak i ma wygodny aplikator.

    OdpowiedzUsuń
  15. A ibufen od jakiego wieku można podawać? Mój synek ząbkuje teraz i gorączkuje, więc szukam jakiegoś skutecznego leku, który i zadziała na ból, i na gorączkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od 3 miesiąca można podawać ibuprofen w postaci syropków tj. "Ibufen", "Nurofen", "Ibum" itp., ewentualnie wersja w czopkach.

      Usuń
  16. Witam ! Biore warfin od 4 lat. W stawie kolanowym oraz barkowym ( mniej) pojawiły sie zmiany zwyrodnieniowe , dosyć bolesne. Poradzono mi zastosowanie masci Dip Rilif na te bóle. I jak zawsze mam problem z ocena interakcji ibuprofenu (gł.składnik) z warfaryna . Chętnie dowiem sie czegos w tym temacie. Uzycie masci jest oczywiscie zewnetrzne ale zawsze jest obawa przed radykalna zmiana INR-u.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  17. Nie znam niestety szczegółowych danych farmakokinetycznych w przypadku zewnętrznego podania ibuprofenu z doustną warfaryną. Myślę, że należy zapytać lekarza prowadzącego.

    OdpowiedzUsuń
  18. Czyli jak mocno boli mnie głowa i wezmę 2 ibupromy na raz to one nie zadziałają silniej ? CO w takim razie zastosować przy silnym bólu głowy ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zalezy jaka dawka ibuprpenu. Jednorazowo nie powinno się raczej przekroczyć dawki 400 mg.

      Usuń
  19. Dlaczego nie należy gryźć tabletek powlekanych? Co zrobić gdy 12-letnie dziecko nie może połknąć tabletki, a próby kończą się wymiotami?- czy rozgryzienie tabletki nie będzie mniejszym złem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko zależy jak to tabletka. Jeśli powlekana i o modyfikowanym uwalnianiu, kategorycznie nie wolno rozgryzać. Jeśli powlekana zwykła otoczką- świat się nie zawali.

      Usuń
  20. Czy można łączyć ibuprofen z clindamycyną? Z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest znana taka interakcja, także można zastosować razem obie substancje.

      Usuń
  21. Miewam dość silne bóle głowy i wtedy biorę ibufen z ibuprofenem, bo to jedyny lek z tych, które brałam, który radzi sobie z moimi bólami. Bardzo skuteczny i szybko działający

    OdpowiedzUsuń
  22. Lekarz przepisał mi Apo-Napro i Pyralginę czy mam to zażywać razem czy tylko jedno z nich ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko zależy od zalecenia lekarza. On powinien dać Pani konkretne wytyczne.

      Usuń
  23. Witam! Jestem po wyrwaniu zęba, ma do wyboru ketonal 50 lub ibuprom (ten zwykly nie max) który z tych leków będzie bezpieczniejszy dla mnie? Ból po wyrwaniu nie jest szalenie mocny ale powoduje dyskomfort. Proszę o odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jednorazowo obydwa leki powinny być w miarę bezpieczne, przy dłuższym stosowaniu na pewno Ibuprom będzie bezpieczniejszy, choć efekt uśmierzenia bólu będzie pewnie nieco słabszy. Obydwa najlepiej zażyć po jedzeniu.

      Usuń
  24. Od kilku dni cierpię na zapalenie przyzębia lub ropne zapalenie dziąsła pod jednym z zębów. Brałem max 3 ibupromy hasco ale nie pomagało. Dzisiaj jest chyba jakiś kulminacyjna fala bólu która jest nie do zniesienia. Łącznie od godzin porannych przyjąłem już 1200mg ibuprofenu. Jest lepiej ale i tak ból przerzuca mi się na ucho, gardło i ogólnie połowę głowy. Jest strasznie. Dodatkowo zacząłem płukać jamę ustną Dentoseptem. Czy w chwili obecnej mógłbym dobrać do tej " kolekcji " tabletkę Ketonalu ? Kolega tak próbował i bez żadnych dolegliwości mu przechodziło i spokój miał na dobre 10 godzin. U mnie ból jest ciągły z różnym natężeniem. Zaraz po tabletkach jest w miarę, jednak nie na długo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że w takim przypadku najlepszym lekarstwem jest szybka wizyta u stomatologa. Dentosept jak najbardziej- nie zaszkodzi, natomiast jeśli ból jest tak silny i promieniuje- konieczne może być zastosowanie antybiotyku. A faszerowanie się środkami przeciwbólowymi tylko na chwilę zamaskuje dolegliwości.

      Usuń
  25. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  26. Mam taki problem: ogromny ból po ekstrakcji zęba. Dostałęm ketonal na receptę, ale łagodzi ból jedynie na 5h. Mogę zażywać 2 tabletki(po 100mg) na dobę, więc biorę co 12h. Co zrobić z tymi pozostałymi 7mioma godzinami cierpienia? czy mogę w tym czasie wziąć ibuprom?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli jest taka potrzeba- można. Natomiast przy takiej ilości leków polecam rano na czczo jakiś inhibitor pompy protonowej.

      Usuń
  27. Mnie na ból jednak najskuteczniej pomaga pyralgina. Radzi sobie z moimi migrenami i bolesnymi miesiączkami. Wystarczy jedna tabletka i mam spokój z bólem

    OdpowiedzUsuń
  28. Witam!
    Czy sklad w sklad ibuprofenu wchodzi kwas acetylosalicylowy? Lekarz przepisal mi ibuprfen przy leczeniu bólu barku, wspomne ze jestem uczulony na aspiryne, spotkalem sie w internecie z opinia ze sklad obu lekow jest podobny (kwas acetyl.) Z racji tego ze mieszkam w Anglii, istnieje bariera jezykowa i niektorych rzeczy niestety nie bylem w stanie dopytac dokladnie. Lekarz zostal poinformowany o uczuleniu na aspiryne, wiec chyba nie powinienem sie obawiac, ale mimo wszystko wole dopytac. Czy ktos sie orientuje czy ibuprofen bedzie dla mnie bezpieczny? Dziekuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwas acetylosalicylowy to aspiryna. Ibuprofen to inna substancja, ale także z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

      Usuń

Powiadomienia o nowych wpisach :)