poniedziałek, 24 marca 2014

Niedoczynność tarczycy

W Waszych prośbach pojawia się często temat tarczycy, zatem dziś kilka istotnych informacji na jej temat oraz co nieco o suplementach zawierających jod.

Mała, ale zaradna...

Tarczyca, zlokalizowana w przedniej części szyi, waży u dorosłego około 25 g, czyli tyle, co 2 jajka przepiórki;). Ale jest bardzo zaradna. Przypomina kobietę na wyprzedaży. Potrafi wyłapywać jod, niczym najlepsze sukienki. Z jodu buduje swoje hormony T3 (trójjodotyroninę) i T4 (tyroksynę lub inaczej mówiąc lewotyroksynę), czyli... obrazowo mówiąc, wkłada sukienki do szafy. Jest szczęśliwa, że ma dużo sukienek i dużą szafę (co za uczucie). :) 

W badaniach laboratoryjnych często jest napisane: FT4 i FT3. Oznacza to, ile mamy hormonów czynnych, nie związanych z białkiem. Tarczyca bowiem jest nie tylko zaradna na wyprzedażach, to również prawdziwa gospodyni. Ponieważ nie wie co będzie za jakiś czas, większość hormonów gromadzi jako zapasy na ‘czarną godzinę’. Są one nieczynne, związane z białkiem.

Problem zaczyna się wtedy, gdy sukienek, czyli jodu jest za mało (tworzą się wole) lub za dużo (tarczyca słabiej wychwytuje jod).

Gdy mamy za mało jodu, jest problem ze zbudowaniem hormonów (i znów nie mam się w co ubrać!). ;) Tarczyca zaczyna się powiększać, bo myśli, że duży może więcej, że gdy będzie większa, to więcej wyprodukuje T3 i T4, nawet z małej ilości jodu. Ale jak masz mało sukienek, to się nie ubierzesz. W następstwie niedoboru jodu pojawia się powiększenie tarczycy czyli tzw. wole. W niedoczynności tarczycy na tle niedoboru jodu stosuje się MAŁE dawki jodu, które pobudzą wytwarzanie hormonów tarczycy.

Gdy za dużo jodu w niedoczynności tarczyca może jednak przejść w nadczynność.

A teraz trochę matematyki... 
Tyroksyna = T4 zawiera 4 atomy jodu, a trójjodotyronina = T3 ma 3 atomy jodu. I znów sprytny  manewr organizmu. Zadanie dla tych, którzy siedzą przy lekcjach ze swoimi Pociechami: co powstanie gdy od T4 odejmiemy 1 jod? Widzę las rąk w górze! Brawo, T3.
Organizm potrafi przekształcać T4 do T3, dlatego w niedoczynności głównie leczymy się "Euthyroxem", "Letroxem", a to jest syntetyczna T4 (lewotyroksyna), lub połączeniem syntetycznej T3 i T4 czyli "Novothyral".

Euthyrox, czyli obiecuję będzie krótko

"Euthyrox", "Letrox" na czczo przyjmujemy 30 minut przed jedzeniemUnikamy pokarmów i suplementów bogatych w błonnik (Błonnik w tabletkach, Błonnik z ananasem), bo mogą zmniejszyć ich wchłanianie.
Do kobiet w ciąży - jeżeli przyjmujecie witaminy ciążowe, to róbcie to w południe lub później, bo musi być przerwa między "Euthyroxem" rano, a witaminami (minimum 4 godziny). Żelazo i magnez zawarte w witaminach lubią się łączyć z "Euthyroxem" i słabiej działają.
Do kobiet o krok od ciąży (brzmi fajnie:)) - Jeżeli bierzecie "Euthyrox/Letrox", a na teście ciążowym będą wymarzone dwie kreski, to bierzcie je dalej i idźcie do swojego endokrynologa. Lewotyroksynę MOGĄ PRZYJMOWAĆ CIĘŻARNE dla dobra Bobo:) 

Jak to jest z tym jodem?

Tarczyca zużywa dziennie 75 mikrogramów jodu na syntezę hormonów. Dorosły człowiek potrzebuje na dobę 160 mikrogramów jodu, ale już kobieta w ciąży czy karmiąca aż 250 mikrogramów. I to właśnie ta grupa kobiet jest najbardziej narażona na brak jodu w diecie. A sytuacja wygląda w Europie tak, że ponad 1/3 ludzi ma niedobory jodu. Jemy za mało ryb morskich (100 g dorsza to około 110 mikrogramów jodu), warzyw i nabiału. Niedobór jodu w wodzie i glebie prowadzi do wystąpienia tzw. wola endemicznego. W celu zapobiegania wolu endemicznemu dodaje się jod do soli kuchennej. Czemu do soli? Ano zwykle przyjmujemy jej małą ilość, więc i jodu tym samym nie przedawkujemy.

Suplementacja jodu w ciąży czyli profilaktyka jodowa

Ważne są zalecenia Zespołu Ekspertów do spraw Opieki Tyreologicznej w Ciąży.

1. Kobiety w ciąży i w okresie karmienia powinny spożywać 250mikogramów jodu/dobę.

2. Dzienne spożycie jodu w diecie przez kobiety ciężarne i karmiące należy uzupełnić poprzez suplementację dodatkową tego pierwiastka, w ilości 150 mikrogramów jodu. Preparaty i zawartość jodu w mikrogramach: "Feminatal N "(150), "Falvit Mama" (150), "Prenatal Complex" (150), "Prenatal Classic" (200), "Materna" (200).

3. Co ciekawe suplementacja dotyczy wszystkich kobiet łącznie z niedoczynnością, Hashimoto i nadczynnością w stanie wyrównania.

4. Kobiety starające się o Bobo powinny spożywać 150 mikrogramów jodu dziennie i przy braku przeciwwskazań można suplementować 50 mikrogramów  z preparatów z jodem.

5. Kobiety w ciąży i karmiące nie mogą przekroczyć 600 mikrogramów jodu/dobę.

6. Lekarz decyduje o zaniechaniu podawania jodu w ciąży, jeżeli są przeciwwskazania. Ciężarne mogą stosować wtedy "Elevit pronatal", preparat bez jodu.

Jod, czyli dawka i wskazanie ponad wszystko

Każdy z nas inaczej reaguje na jod. Jeżeli jesteśmy zdrowi to nasza tarczyca nie będzie miała nic przeciwko suplementom diety z jodem typu algi, morszczyn czy kelp.
Gorzej, gdy jest chora. Chora tarczyca jest kapryśna (jak kobieta, która nie poszła na wyprzedaż:)) i zasadniczo jej reakcja jest... nieprzewidywalna (skąd my to znamy....:)).
Ogólnie małe dawki jodu pobudzają wytwarzanie hormonów i ten fakt wykorzystuje się w leczeniu niedoczynności tarczycy na tle niedoboru jodu. Jeżeli mamy  ten rodzaj niedoczynności tarczycy czyli wole endemiczne, wole obojętne, to uzupełniamy go preparatami z jodem (jodek potasu) na receptę np. "Jodid", "Jodox". To są NISKIE dawki jodu, pokrywające dzienne zapotrzebowanie. 

Duże dawki, pod kontrolą lekarza, hamują wytwarzanie hormonów tarczycy i wykorzystuje się to w nadczynności tarczycy.

Jod w suplementach diety

Stosowanie na własną rękę suplementów diety zawierających jod nie jest bezpieczne u osób z tzw. guzkami autonomicznymi tarczycy (rodzaj nadczynności tarczycy). Występują najczęściej u kobiet około 50 roku życia. Guzki te pracują 'w cały świat', poza kontrolą naszego organizmu i na maksa produkują hormony tarczycy wpędzając tarczycę w nadczynność. Jeśli do tego dołożymy jod z alg, morszczynów to wpędzamy się w coraz większą nadczynność, już przyspieszony metabolizm gna coraz szybciej (czerwony łańcuch w rowerze!). Również zapalenia tarczycy (w tym choroba Hashimoto) to stany, gdzie dużo jodu nie jest wskazane. 
O Hashimoto dla dociekliwych:

Jod organiczny (algi, spirulina, morszczyn) jest pochodzenia naturalnego i jest łatwo przyswajalny. W endokrynologii można wykorzystywać jego preparaty w leczeniu tzw. przełomu tarczycowego, pod kontrolą lekarza. Jednak w pozostałych przypadkach u osób z chorą tarczycą efekt może być nieprzewidywalny.

Jeżeli mamy problemy z tarczycą to czego nie powinniśmy stosować?

Alg morskich, w tym z chlorelli spiruliny, bo one zwierają jod. Przykładowe preparaty z alg morskich zawierające jod to "Kelp", "Cellulit Stop", "L'Biotica Włosy i Paznokcie", "Spirulina Chlorella Plus".
Jeżeli oglądamy preparaty na odchudzanie (otyłość w niedoczynności tarczycy pochodzi głównie z zatrzymania płynów w organizmie, a nie z z tkanki tłuszczowej - czyli ruch, ruch i dieta) i pozbycie się toksyn sprawdzamy czy jest morszczyn (Fucus vesiculosus) zawierający jod np. "Ziołowe Oczyszczanie Detox", "Slim Farm", "Pilonyx".
Suplementy zawierające jod to np. "Eliminacid", "Energy Q10 Spectrum", "Belissa detox".

Ashwagandha to inaczej 'Indyjski żeń-szeń' - badania na zwierzętach wykazały, że może stymulować tarczycę i prowadzić do nadczynności tarczycy.
W Internecie można spotkać wysuszony ekstrakt z tarczycy wołowej dodatkowo zawierający zioła bogate w jod morszczyn, kelp, spirulina wodorosty morskie - trzeba pamiętać, że tak wysokie dawki mogą zaburzyć tarczycę.
Również bardzo ostrożnie potraktowałabym preparat "Thyromine", który jest w obrocie w Internecie, a zawiera pył nadnerczowy z wołowiny, imbir, wodorosty, pieprz długi. Wg mnie w chorobach tarczycy lepiej iść do dobrego endokrynologa niż kupować suplementy diety.

Niektóre źródła podają również, aby podczas leczenia tarczycy unikać preparatów sojowych ("Menoplant-Soya", "Soyfem"), które mogą upośledzać czynność tarczycy. Potrzeba jednak dalszych badań w tym kierunku. 
Sporo kontrowersji wywołuje również podawanie selenu w dawkach wyższych niż zalecane dobowe zapotrzebowanie. Rekomendowana dobowa dawka selenu w pożywieniu to 55 mikrogramów. W niedoczynności tarczycy ważne są również preparaty cynku, mogą zapobiegać wypadaniu włosów. Przeglądając bazy medyczne znalazłam przypadek kobiety z depresją, która nie czuła smaku, miała zmienioną, poszarzałą skórę, ale najbardziej martwiło ją wypadanie włosów. Była leczona zarówno preparatami lewotyroksyny syntetycznej jak i cynkiem. Badania wykazały, że oprócz hormonów tarczycy należy również suplementować cynk, co u tej kobiety znacznie zmniejszyło wypadanie włosów.

Co możemy zrobić dla siebie: zjeść rybkę, mniej palić papierosów (stwierdzono bowiem związek między paleniem papierosów a rozwojem guzków tarczycy) i cieszyć się tym co mamy. :)

Warto również przeczytać:

126 komentarzy:

 1. Świetny artykuł. Nie wiedziałam o tym błonniku, muszę ograniczyć.Od lat i dożywotnio biorę Eltroxin. u mnie jest jeszcze inny dziwny przypadek związany z niedoczynnością. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. A nie przypadkiem trójjodotyronina, zamiast trójjodotyroksyny? Poza tym wytwarza jeszcze kalcytoninę :). A co z niedoczynnością/nadczynnością nieujawnioną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, czeski błąd, punt za czujność:) Już poprawione. Niedoczynność nieujawniona czyli subkliniczna to stan, gdy nasze TSH jest podwyższone, ale poziom hormonów T3 i T4 jest ok. Może być powikłaniem jatrogennym czyli po braniu leków np. litu, jodu, amiodaronu. Często to stan przejściowy i po pewnym czasie wraca do normy.

   Usuń
 3. Bardzo dziękuję za poniższe informacje (od niedawna jestem pod opieką endokrynologa, bo wyniki w ciazy mi sie znacznie pogorszyły i dlatego lekarz uznał, ze powinnam łykać co nieco) :
  "Euthyrox", "Letrox" na czczo przyjmujemy 30 minut przed jedzeniem. Unikamy pokarmów i suplementów bogatych w błonnik (Błonnik w tabletkach, Błonnik z ananasem), bo mogą zmniejszyć ich wchłanianie.
  Do kobiet w ciąży - jeżeli przyjmujecie witaminy ciążowe, to róbcie to w południe lub później, bo musi być przerwa między "Euthyroxem" rano, a witaminami (minimum 4 godziny).


  Mam pytanie odnośnie kwasów omega dla kobiet w ciazy, kwasu foliowego oraz jodu- Rano na czczo łykam Euthyrox a potem po prysznicu jem sniadanie i od razu po nim łykam wspomnianą mieszankę (razem)- czy jest to działanie prawidlowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cisze się, że informacje są przydatne:). Radzę Euthyrox na czczo (tak jak Pani to robi) i po około czterech godzinach (czyli w południe lub popołudnie) kwasy omega 3 dla kobiet w ciąży, kwas foliowy i jod (można razem).

   Usuń
 4. Witam :) Jeśli mam zażywać lek osłonowy np ortanol, a biorę już rano euthyrox...to co pierwsze? Albo tak jak moj tato, który bierze rano na czczo lek na nadcisnienie...jakby miało się to miało do podawania euthyroxu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, dobre pytanie:) Wstajemy rano i 1-szy zażywamy Euthyrox. Po nim czekamy 30 min i zażywamy Ortanol. I parę minut po Ortanolu startujemy ze śniadaniem. Euthyrox na czczo i to jest święte. Dlaczego? Dlatego, że Euthyrox z jedzeniem bardzo kiepsko się wchłania. Dlaczego nie razem Euthyrox i Ortanol? Bo Ortanol zmienia pH żołądka, a to też mogłoby zakłócić wchłanianie Euthyroxu. Co ważne przy Ortanolu czyli omeprazolu stosujemy magnez, najlepiej na wieczór. Miedzy Ortanolem a śniadaniem może być ciut przerwy, ale Ortanol szybko wchłania się i nie ma co czekać kolejnej pół godziny. Tata miałby podobny schemat podawania leków.

   Usuń
  2. Dlaczego przy omeprazolu stosujemy magnez ?

   Usuń
  3. Długotrwałe stosowanie omeprazolu może prowadzić do silnego obniżenia poziomu magnezu w organizmie. Dlaczego? Mechanizm nie jest do końca poznany. Niektórzy naukowcy sugerują, że skoro kwas żołądkowy wspomaga wchłanianie minerałów zawartych w pokarmie m. in. magnezu, to skoro zastosujemy omeprazol, który zmniejsza kwasowość żołądka, to tym samym zmniejsza się wchłanianie magnezu.

   Usuń
 5. Dziękuje za odpowiedź. Zawsze wydawało mi się, że osłona jest ochroną żołądka przed różnego rodzaju tabletkami (np. na nadciśnienie, na tarczyce) i byłam pewna że najpierw osłona a za pół godziny tabletka i dopiero po jakimś czasie śniadanie (co jest ciężkie jest do realizacji gdy się np. zaśpi, bo trzeba wstać ok. godziny wcześniej). Ale rozwiałaś moje wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Ciężka terapia dla lubiących rano pospać. Pozdrawiam Cię

   Usuń
 6. Z Pani artykułu zrozumiałam, że każda osoba, która ma nadczynność lub niedoczynność tarczycy nie powinna zażywać żadnych preparatów z jodem, zgadza się ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie - jeżeli dana osoba ma chorą tarczycę to endokrynolog decyduje o leczeniu i stosowaniu preparatów z jodem.
   Cytuję:
   1."W niedoczynności tarczycy na tle niedoboru jodu stosuje się MAŁE dawki jodu, które pobudzą wytwarzanie hormonów tarczycy".
   2. W temacie Ciąży: "suplementacja dotyczy wszystkich kobiet łącznie z niedoczynnością, Hashimoto i nadczynnością w stanie wyrównania" (zalecenia Zespołu Ekspertów do spraw Opieki Tyreologicznej w Ciąży)
   3. "Ogólnie małe dawki jodu pobudzają wytwarzanie hormonów i ten fakt wykorzystuje się w leczeniu niedoczynności tarczycy na tle niedoboru jodu. Jeżeli mamy ten rodzaj niedoczynności tarczycy czyli wole endemiczne, wole obojętne, to uzupełniamy go preparatami z jodem (jodek potasu) na receptę np. "Jodid", "Jodox". To są NISKIE dawki jodu, pokrywające dzienne zapotrzebowanie.

   Duże dawki, pod kontrolą lekarza, hamują wytwarzanie hormonów tarczycy i wykorzystuje się to w nadczynności tarczycy"
   4. "Stosowanie na własną rękę suplementów diety zawierających jod nie jest bezpieczne u osób z tzw. guzkami autonomicznymi tarczycy (rodzaj nadczynności tarczycy)"   Usuń
 7. Witam planuję zajść w ciążę. Lekarz kazał zażywać kwas foliowy i jakiś preparat z jodem. Kupiłam "Kelp" bo tylko to było w aptece. Nie mam problemów z tarczycą. Czytałam że niedobór jodu w ciąży może spowodować uszkodzenia w mózgu dziecka.Jednak czy aby na pewno mogę zażywać ten lek w ciąży? A może jakiś inny?
  Proszę o poradę. Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Jeżeli chce Pani zajść w ciążę to chyba lepszym rozwiązaniem jest preparat witaminowy zawierający i kwas foliowy, i jod np. Femibion Natal 1. Można go stosować do 12 tygodnia ciąży. Kelp nie jest zalecany dla kobiet w ciąży. Pozdrawiam

   Usuń
 8. Jod jest przydatny dla organizmu nie tylko chorego na tarczyce. Jednak przy chorobach tarczycy jest szczególnie wskazany bo wspomaga synteze tyroksyny która produkowana jest w wątrobie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam. Przeczytałam, ale wciąż nie wiem. Mam niedoczynność tarczycy, (wcześniej nadczynność, tarczyca wycięta w wieku 19 lat, prawdopodobnie choroba po mamie...). Obecnie mam lat 23 i od czasu operacji endokrynolodzy nie potrafią wyrównać mi TSH. Zażywałam Letrox, w zeszłym roku lekarka kazała przejść mi na Euthyrox - efekt był, TSH się obniżyło, ustaliła dawkę 75 i było ok - przez miesiąc. Teraz wynik podskoczył do 5,94 i wróciłam do poprzedniej, czyli 88. Ogólnie nic z tego nie rozumiem, bo wynik FT4 to 34,51, a FT3 4,18. Z tego co mi mówione FT4 przy niedoczynności powinno być niskie. Ja coraz mniej z tego rozumiem, a może Pani wpadnie na jakiś pomysł, jaki może być tego wszystkiego powód?
  Plus dodatkowe pytania: nie ważę dużo (a mówili, że po wycięciu będę pączkiem, oby to się nie stało!), ale mam pewne "miejsca", w których mimo treningów nie schodzi to, co bym chciała. Czy to przez tarczycę, czy muszę się bardziej postarać?
  Czy przy tarczycy można przyjmować drożdże piwowarskie i l-karnitynę?
  I jak sobie poradzić z bladą cerą i strasznie wysuszoną skórą?
  Z góry dziękuję za odpowiedź na jakiekolwiek z pytań.
  Pozdrawiam!
  A blog wspaniały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witaj, coś Ci polecę, przeczytaj książkę "Ukryte terapie" Jerzego Zięby to zrozumiesz.......

   Usuń
  2. Witam
   Jestem chemikiem, kiedy zaczęłam mieć podwyższone TSH zaczęłam się douczać i odmówiłam przyjmowania euthyrox'u,mało kto podaje jakie są skutki jego przyjmowania dla przysadki.Trzeba zacząć od diety, diety i diety.Przestać zapierdzielać jak motor(również nieustanne ćwiczenia na schudnięcie te ponad miarę) i jedynie właściwie jeść.Organizm sam zaprowadzi homeostazę jak ma cegiełki do jej budowy i tu znowu jedzenie.(tłuszcz zwierzęcy,a nie chude piersi kurczaka z estrogenem))Niezbędne jest nam słońce 15 min codziennie.
   Duża część kobiet które znam i mają problem z "tarczycą " ma nadwagę, podanie euthyrox'u(lub odpowiednika) niewiele zmieni lub zmieni na krótko, bo to wynika z zaburzenia prawidłowego cyklu hormonów tzw.ujemne sprzężenie zwrotne.wracając do tych kobiet,ich nadwaga lub złe samopoczucie nie znika, a są niby "wyrównane"
   A czy ktoś mierzył im poziom estrogenów, no nie, bo po co, przecież to tarczyca.
   Najczęściej te kobiety mają też problemy z depresją i inne wynikające z zablokowania receptorów w organizmie przez estrogen.
   Polecam odp literaturę(bo nasi zapracowani na 4 etaty "dobrzy"endokrynolodzy nic nie czytają po studiach)i .... nie jeść kurczaków jako źródła hormonów(CHYBA ŻE ZE SWOJEGO GOSPODARSTWA)
   oraz można stosować pochrzyn w kremie.Kto ma szczęście niech ma własne uprawy w ogrodzie inni niech szukają dobrego jedzenia ,spędzajcie CZAS w domu przygotowując jedzenie.
   Nie da się opisać krótko wszystkiego, każdy jest inny, ma inne życie i inne są jego przyczyny choroby, trzeba analizować i odpowiednio jeść.
   pozdrawiam
   wyleczona z niedoczynności Ewa,

   Usuń
  3. ewo, jaką literaturę? mam roblem z tarczycą od 10 lat, biorę obecnie eutyrox, ale zawsze byłam szczupła. nie mam niedoczynności ani nadczynności, ale guzki wypełnione płynem, które lubią się rozrastać. jestem wegetarianką, jem za dużo słodyczy, ale dietę mam mocno zróżnicowaną. co w takim razie jest nie tak?

   Usuń
 10. Witam ja mam niedoczynnośc biore 100 levothyroxinum dziennie jakie tabletki na włosy moge brac? strasznie mi wypadaja włosy przeszkadza mi to bardziej niz tycie prosze o ppmoc
  EWelina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety przy niedoczynności tarczycy, problem z włosami jest standardem. Myślę, że niezmiernie ważne jest w tym wypadku uregulowanie poziomu hormonów przede wszystkim:)
   Można wspomagać się dodatkowo- na przykład "Biotebalem"- ale efekt może nie być oszałamiający.

   Usuń
 11. Szanowni Panstwo,
  pomijam sucha skore i wypadajace wlosy, ale jakich preparatow uzywac przy spadku energii (100 levothyroxinum dziennie brane, a dodac musze, ze TSH, F3, F4 sa w normie), co brac by miec troche wiecej sily?
  Agata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy były wykonywane inne podstawowe badania - np. poziom żelaza? Często jego niski poziom może być przyczyną takiego stanu fizycznego.

   Usuń
  2. Ferrytynę i TIBC zbadaj - samo żelazo nie powie nic.

   Usuń
 12. Bardzo ciekawy artykuł! Świetnie się czytało! Mam pytanie: po poronieniu na wczesnym etapie ciąży tydzień po tym TSH wyszło 6. Do tej pory nie leczyłam się na tarczycę. Miesiąc później TSH 2,5. Endokrynolog zalecił Euthyrox w dawce 25 jako że staramy się o dziecko. Czy wskazany jest przy tym suplement Femibion Natal Classic lub 1 - zawierają jod, a już sama nie wiem czy jest wskazany w moim stanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety większość obecnych na rynku preparatów witaminowych dla kobiet w ciąży zawiera jod. Z racji na problemy z tarczycą polecałabym jednak konsultację z lekarzem.

   Usuń
  2. Dziękuję Pani za odpowiedź. Zapytam lekarza przy następnej wizycie.
   Pomyślności w Nowym Roku :-)

   Usuń
 13. "Jeżeli oglądamy preparaty na odchudzanie (otyłość w niedoczynności tarczycy pochodzi głównie z zatrzymania płynów w organizmie, a nie z z tkanki tłuszczowej - czyli ruch, ruch i dieta) i pozbycie się toksyn sprawdzamy czy jest morszczyn (Fucus vesiculosus) zawierający jod np. "Ziołowe Oczyszczanie Detox", "Slim Farm", "Pilonyx".
  Suplementy zawierające jod to np. "Eliminacid", "Energy Q10 Spectrum", "Belissa detox"."

  Czyli można stosować te preparaty? w odpowiednich ilościach? np. Eliminacid, ziołowe oczyszczanie detox i reszta powyżej wymienionych? Mam niedoczynność tarczycy, obecnie stosuję euthyrox 50, endokrynolog powiedział że przy tej dawce raczej zostanę, nie będzie potrzeby zwiększania dawki. BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŹ, POZDRAWIAM :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie umiem Pani odpowiedzieć na pytanie. Myślę, że bezpieczniej będzie zapytać lekarza endokrynologa, pod którego opieką Pani się znajduje.

   Usuń
 14. Witam wszystkich, a czy slyszeliscie kiedykolwiek o skutecznym leczeniu tarczyczy i innych dolegliwosci zwyczajnym Lugolem :) to dopiero temat ha, Widze ze kazdy na tym forum boi sie jodyny jak ognia. Polecam pani farmaceutce i innym lekture Lynn Farrow "Iodine crisis" !! to dopiero sie na czytacie, niestety ksiazka w wersji angielskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Język angielski nie jest przeszkodą. Natomiast na pewno na podstawie jednej książki nie warto wyciągać daleko idących wniosków.

   Usuń
  2. To nie jest jedna ksiazka Pani Ewo Natalio, a lata pracy lekarzy: Guy'a Abraham, David'a Brownstein i Jorge'a Flechas, ktorzy od 2005 roku udowadniaja swiatu zaklamanie badan Wolff'a i Chaikoff'a. Jod normalizuje nam tarczyce, pomaga przy Hashimoto, Candidzie, miesniakach, skutecznie 'odwrazliwia' receptory estrogenu w piersiach i obniza jego produkcje w jajnikach, powoduje obumieranie komorek rakowych, spowalnia ich podzial, redukuje doplyw krwi do guzow. Ta rewolucja i powrot do jodu trwa juz ponad 10 lat. CZAS SIE OBUDZIC! RATOWAC ZYCIE milionow kobiet z rakiem piersi, czy mezczyzn z prostata. Wladajacych angielskim odsylam do znakomitych stron: http://iodine4health.com/basic/iodinegroup.htm i http://www.breastcancerchoices.org/ http://iodineresearch.com/

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 15. Witam, od lat pbiorę Euthyrox 25 mg po usunieciu sporej części tarczycy z powodu gruczolaków, teraz mam suplement Witamin King w którym jest zawartość jodu 76 mcg dwa razy dziennie. Czy to mi nie zaszkodzi? Na wizyte u endokrynologa musze czekać 7 miesięcy. Bardzo prosze o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   dawka 142 mcg dziennie to bardzo mało. Japończycy przeciętnie spożywają 12,5 mg jodu dziennie, czyli około 90 razy więcej.

   Usuń
 16. Ten post jest bzdura zdanie " Jod organiczny (algi, spirulina, morszczyn) jest pochodzenia naturalnego i jest łatwo przyswajalny"

  Jod organiczny= jod radioaktywny (podczas wybuchu elektrowni)
  jod nieorganiczny= nieradioaktywny( jodek potasu)

  Proszę przeczytać książkę Jerzego Zięby "Ukryte terapie czego Ci lekarz nie powie "
  wszystko tam jest wyjaśnione.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zgadzam się w 100% z przedmówcą ! Po przeczytaniu książki ukryte terapie można zebrać szczękę z podłogi. Książka poparta jest dowodami, nazwiskami, publikacjami i doświadczeniami. Jod w formie nieorganicznej jest wskazany dosłownie dla każdego. Niedobor jodu kłania się praktycznie 90% populacji w naszym kraju. Do niczego nie namawiam ani nie przekonuję. Sięgnijcie do ksiżki, strona 236 i sami zobaczycie czego można dowiedzieć się o najtańszym preparacie płynie Lugola. Piję go od 2 tygodni przy okazji suplementując selen. Czy pomoże ? Okaże się... zmiany są juz widoczne ale aby nie zapeszać ..... chcę poczekać.... życze Wszystkim tarczycowym wojownikom udanych terapii. Pozdrawiam M

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam! Mam chorobę Hashimoto ,levotyroksyna 100 czy są znane interakcje w tym przypadku z lekiem o nazwie Sulpiryd?Bardzo proszę o odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam, świetny artykuł. Mam pytanie. Czy Euthyrox® N to preparat organiczny czy nieorganiczny oraz czy jest radioaktywny czy może nie? Jeżeli ktoś wie, proszę o pomoc. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W "Euthyroxie" jest analog tyroksyny – L-tyroksyna (lewotyroksyna). Jest to związek organiczny.

   Usuń
 20. Ach ta niedoczynność! Leczę się od roku, doszłam do dawki 150 euthyroxu. Jestem pod stałą opieką endokrynologa. A moje pytanie brzmi: jak się ma przyjmowanie witaminy D w związku z niedoczynnością. Pomaga? Jeżeli tak, to na co? Może w nadwadze lub ma się lepsze samopoczucie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno osoby którym szwankuje tarczyca powinny dbać o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie. Natomiast na chwilę obecną nie ma nie ma wciąż wiarygodnych badań klinicznych, które dowodziłyby, że brak witaminy D może przyczyniać się do chorób tarczycy. Mimo wszystko cześć endokrynologów podejrzewa, że niestety tak jest. Na pewno natomiast wpływa na lepsze samopoczucie.

   Usuń
 21. Witam, artykuł super. Mam niedoczynność, endokrynolog dopiero od pół roku ustala mi właściwą dawkę, teraz biorę euthyrox na zmianę 50 i 37,5. chciałabym używać pewien suplement, który zawiera w swoim składzie jod i jego dzienna dawka wyniosła by 220 ug. czy mogę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej przedyskutować tą kwestię z lekarzem endokrynologiem.

   Usuń
 22. Bardzo fajny artykuł, przeglądam internet w poszukiwaniu informacji i jestem już bardzo skołowana, a mianowicie dlatego, że planuję mieć drugie dziecko i póki co biorę tylko profilaktycznie kwas foliowy, ale zastanawiałam się żeby zacząć brać już jakiś kompleks witamin np. femibion natal 1, ale problem w tym że choruję na Hashimoto, biorę euthyrox 50 od 4 lat, wyniki mam teraz dosyć w normie TSH na poziomie 1,5, no ale właśnie w tych wszystkich kompleksach witamin występuje jod i czy może mi on zaszkodzić czy jednak nie i wręcz powinnam go brać ? jedyne witaminy bez jodu to elevit i teraz mam zagwozdkę czy brać z jodem czy bez...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że najlepiej poradzić się swojego endokrynologa.

   Usuń
 23. Jednym z lepszych sposobów na leczenie wyregulowywanie niedoczynności jest branie ekstraktów z tarczycy pochodzenia zwierzęcego bez dodatków innych substancji aktywnych takich jak wodorosty. Jest wiele produktów zawierających jako substancję czynną tylko ekstrakt z tarczycy (świńskiej): Thiroyd, Thyroid-S, Armour Thyroid, Wp Thyroid... Jako jedyną substancję czynną ekstrakt z tarczycy wołowej zawiera: Nutri-Meds Desiccated Bovine Thyroid. Ludzie ogólnie bardzo sobie chwalą te ekstrakty, bo oprócz T4 zawierają jeszcze inne hormony naturalnie produkowane przez tarczycę, co najważniejsze również T3 - aktywną formę hormonu tarczycy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko, że nie są to specyfiki zarejestrowane w Polsce. Przyjmowanie ich na własną rękę może być niebezpieczne.

   Usuń
 24. Lekarze: Guy Abraham, David Brownstein i Jorge Flechas od 2005 roku udowadniaja swiatu zaklamanie badan Wolff'a i Chaikoff'a, a co za tym idzie strach przed Jodem. Jod normalizuje nam tarczyce, pomaga przy Hashimoto, Candidzie, miesniakach, skutecznie 'odwrazliwia' receptory estrogenu w piersiach i obniza jego produkcje w jajnikach, powoduje obumieranie komorek rakowych, spowalnia ich podzial, redukuje doplyw krwi do guzow. Ta rewolucja i powrot do jodu trwa juz ponad 10 lat! CZAS SIE OBUDZIC! i RATOWAC ZYCIE milionow kobiet z rakiem piersi, czy mezczyzn z prostata. Wladajacych angielskim odsylam do znakomitych stron: http://iodine4health.com/basic/iodinegroup.htm i http://www.breastcancerchoices.org/ http://iodineresearch.com/

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam, mam pytanie związane z kwestią 30 minut przerwy między przyjęciem Euthyroxu a śniadaniem - dotyczy to tylko jedzenia? Czyli mogę wypić np. herbatę z miodem? Często wstaję, biorę tabletkę i idę biegać, a bez jakiejkolwiek glukozy marnie mi idzie...
  Z góry dziękuję za rozwianie wątpliwości!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie dotyczy to jedzenia, natomiast tak jak każdy lek- Euthyrox najlepiej popic woda i to w niewielkiej ilosci. Mysle, ze wplywu miodu na wchlanianie tego leku nikt nie badal.

   Usuń
 26. Dzień Dobry, właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Mam niedoczynność tarczycy i rano na czczo łykam Eutyrox 100 razem z kwasem foliowym. Czy dobrze robię, czy jednak kwas foliowy powinnam łykać później, bo są jakieś niekorzystne. interakcje. Dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie gratuluję ciąży i życzę radosnego oczekiwania. Na pewno Euthyrox należy stosować rano na czczo, a Kwas foliowy myślę, że spokojnie może Pani stosować po śniadaniu.

   Usuń
 27. Witam,
  Moje TSH jest w normie, natomiast Ft3 i Ft4 na dolnej granicy, biore Euthurox N25 dawke minimalna 0,5 z 2,5mg po ok 0,5 godz zaxywaz Tardyferon i C1000mg pozniej sniadanie, czy to moze zaburzyc wchlanianie leku?? Czy lepiej brac zelazo na noc??dziekuje za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym proponowała 'Euthyrox" na czczo tak jak do tej pory, a witaminę C 1000 mg na pewno po posiłku. Z żelazem to jest różnie. Niby lepiej się wchłania na czczo, ale może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Może przesunąc je na wieczór..?

   Usuń
 28. Dlaczego Jodid 100 uq jest na receptę, jeśli większość preparatów z jodem dostępnych be recepty oferuje jod w zakresie 150-225 uq? Dodam, że unikam wodorostów (rteć), preparatów multiwitaminowych (kadm) i soli, bo wiadomo trzeba ją ograniczać, a jód z niej wyparowuje i w zasadzie większość soli jodowanej na rynku ma jej mniej niż powinna. Czy to działanie jakiegoś lobby ? Dodam że miałam okazję zażywać jodid w ciąży i świetnie się po nim czułam. Obecnie nie mogę, bo.... i to jest pytanie kto na tym zarabia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to kwestia rejestracji tego leku.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Jednak ciągle nie wiem czemu w aptekach nie można kupić jeśli nie leku to suplementu jodku potasu jak wit. C, magnez, żelazo czy cynk. Można za to dostać kelp, (który jest w cenie niezłego preparatu multiwitaminowego zawierającego m.in jodek potasu) a i tak w ciąży nie można go brać bo nie wiadomo co w nim dokładnie jest i w jakiej ilości.Mnie osobiście po zażywaniu kelpu kupionego w aptece, po 2 miesiącach zaczęły kłuć/boleć nerki, odstawiłam kelp ból przeszedł. Później doczytałam, że kelp zawiera arsen toksyczny dla nerek.Przecież jodek potasu jest dostępny bez recepty w wielu złożonych preparatach (suplementach), jednak nie każdy chce takie preparaty łykać Z pozycji konsumenta wygląda na to że firmy wolą sprzedawać droższe preparaty niż tańsze.I to wszystkie, a to już zmowa. Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Ja jestem tylko farmaceutką i nie zajmuję się kwestiami rejestracji leków i suplementów. Może Pani zwrócić się z uwagami do MZ.

   Usuń
 29. Mam chorobę hashimoto czy wtedy spożywanie jodu jest niewskazane?

  OdpowiedzUsuń
 30. Dzien dobry mam pytanie jestem w 7tygodniu ciazy a mam niedoczynnosc tarczycy 7,65 czy to prawda ze urodze dziecko chore prosze odpiszcie strasznie sie martwie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że nikt Pani na takie pytanie nie odpowie precyzyjnie. Polecam wszelakie wątpliwości rozwiewać z lekarzem prowadzącym ciążę i być dobrej myśli. Stres i zmartwienia też nie sprzyjają ciąży.

   Usuń
 31. U.KoniecznaProszę o doradzenie wsprawie czasu przyjmowania Dexilantu aby nie utrudniać wchłaniania Euthyroksu.Zażywanie Gasec-u 3 godz. przed hormonem spowodowało wzrost TSH do 7 ,a wartość ta jest niedopuszczalna po usunięciu tarczycy z powodu nowotworu.Jestem bezradna zwłaszcza ,że obniżanie TSH większymi dawkami euthyr.'kończy się napadowym migotaniem przedsionków.Lekarze u których się leczę nie bardzo wiedzą jak to rozwiązać.Będę wdzięczna za jakąś informację

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Dexilantu nie jest konieczne stosowanie na czczo. Euthyrox wiadomo tak. Dexilant można zażywać normalnie z posiłkiem, czyli do śniadania.

   Usuń
  2. Dziękuję za informację ,ale nie o to mi chodziło.Moim problemem jest obawa o zakłócenie wchłaniania hormonu .Kiedy zatem /po ilu godz./po jego zażyciu mogę wziąć Deksilant ?

   Usuń
  3. Myślę, że wystarczy jak na czczo zażyje Pani Euthyrox, za ok 0,5-1 godz zje śniadanie i wtedy zażyje Dexilant.

   Usuń
 32. Witam, od czerwca staramy sie o dziecko, ale nie wychodziło. zrobiłam badania w 9 dc:
  TSH=7,3 N<4,2
  FT3=3,24 N 2-4,4
  FT4=0,96 N 0,93-1,71 wiec duzo za nisko
  antyTPO=12,48 N 0-35
  progesteron=0,6
  prolaktyna=17,13 N 4,79-23,3

  najpierw myslalam, ze to zwykla niedoczynosc, bo antyTPO w normie. poszlam do rodzinnego, dostałam euthyroxN25. zapytalam go o jod czy brac to przepisal jodid. dal skierowanie na USG.
  gruczoł tarczycowy niepowiekszony
  płat prawy 15x15x46 V=5,1 ml
  płat lewy 16x11x44 V=4 ml
  cieśń chyba ok, nie moge rozczytać ale nie ma podanych mm.
  struktura miąższu jednorodna. niecohypoechogeniczna.
  w prawym płacie widoczne jakies zgrubienie sred= 8 mm.
  wezły chlonne bez zmian.
  diagnoza: autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.
  Doktorka nic zbytnio nie chciala powiedzic bo przyjmuje tylko prywatnie a ja mialam skierowanie na usg z nfz. Jak zapytalam o Hashimoto to jakos wymijajaco odpowiedziala.
  czy jesli mam przeciwciala w normie to mozliwe jest Hashimoto? zapytalam o jod i powiedziala,ze jesli nie jestem w ciązy to nie brac, a jesli w ciazy to brac. wiec odstawilam
  sama juz nie wiem, wizyta u endo dopiero pod koniec lutego.
  o tym zgrubieniu dopiero w domu doczytalam i nie moglam jej zapytac.
  dziekuje za wszelkie rady i opinie
  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie. Niestety obawiam się, że niewiele będę mogła pomóc. Nie jestem specjalistką w dziedzinie badań laboratoryjnych. Tarczyca to ciężki problem. Najlepiej będzie mimo wszystko zasięgnąć opinii specjalisty, oni mają bogate doświadczenie, znają liczne przypadki z doświadczenia i na pewno będą potrafili Pani pomóc.

   Usuń
 33. Po pierwsze, to nie bać się odpowiadać samemu za swoje zdrowie, które jest czymś najcenniejszym dla każdego z nas. Nie można bezwarunkowo oddać się w ręce lekarzy, których nasze zdrowie, w większości przypadków,obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg.
  Wszyscy ludzie, nie tylko na tym forum, którzy przyjmują np.hormony tarczycy, jod radioaktywny,statyny, bo tak im zalecają lekarze, są pożałowania godni. Nie rozumiem ich, że chorując , nie zainteresują się, przy dzisiejszych możliwościach, swoim zdrowiem.
  Im wyższy cholesterol, tym dłuższe życie - żadnych statyn. Jak kłopoty z tarczycą, to suplementacja nieorganicznym jodem - żadnych hormonów tarczycy, czy jodu organicznego. suplementacja

  OdpowiedzUsuń
 34. Jod organiczny jest radioaktywny!!!

  OdpowiedzUsuń
 35. Mam pytanie: jeśli biorę euthyrox na niedoczynność tarczycy a mam niedobór jodu(wyższe ft3) to mogę przyjmować kelp?Albo spirulinę i chlorellę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że należy skonsultować się z lekarzem.

   Usuń
 36. Witam
  Bardzo ciekawe informacje..Dziękuję.Od 3 lat biorę eutherox 75, pół godz przed posiłkiem ,dodatkowo endokrynolog zalecił selen i vit D.Jestem wiecznie na diecie chociaż czasami mam napady na jedzenie" czegoś słodkiego".Dodam,że regularnie ćwiczę-3,4 razy w tygodniu.Niestety nie mogę schudnąć,w tej chwili mam tsh w normie,czuję się dosyć dobrze,ale nie ukrywam,że chciałabym zrzucić chociaż 5 kg.Czy preparat Kelp mi w tym pomoże ?proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy schorzeniach tarczycy niestety tak jest, że z tym zrzucaniem zbędnych kilogramów jest ciężko. Stosowanie Kelp należałoby skonsultować z lekarzem. W napadach apetytu na słodycze pomocny może być chrom. Polecam także herbatkę z morwy.

   Usuń
 37. Witam. Jestem w ciąży i biorę Euthyrox 50 codziennie na czczo. Czy przez to, że lek spożywany jest na czczo powinno się brać jakieś leki osłonowe na żołądek? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma takiej potrzeby, bo lek ten nie wpływa negatywnie na śluzówkę przewodu pokarmowego.

   Usuń
 38. cieszyc sie tym co mamy? ja tam wo;e poznac swojego przeciwniak tj niedoczynnosc plus haszi a nie czytac takie bzzdety po pierwsze badania pozniej dobry endo zmiana diety stylu zycia plus suplementacja ruch a nie cieszyc sie tym co mamy ...

  OdpowiedzUsuń
 39. mam subkliniczną niedoczynosc taczycy tsh 3,3 biore letrox czy mogę pic morszczyn

  OdpowiedzUsuń
 40. Witam. Artykuł bardzo ciekawy i pomocny, od lekarzy czasem tyle informacji nie można uzyskać co tu. Mam pytanie jestem już dwa lata po całkowitym usunięciu tarczycy wraz z cieśnią na przez pierwszy rok brałam letrox 50 potem 75 potem doszło do 175 niestety moje samopoczucie było tak złe że odechciewało się wszystkiego ciągłe zmęczenie, senność,bóle stawów,wypadanie włosów, waga systematycznie w górę itd. Lekarz postanowił zmienić lek na Letrox 200 i tak już jestem na tej dawce trochę ponad rok niby zmęczenie przeszło bóle stawów też włosy też nie wychodziły garściami ale.... Waga! Non stop w górę, ja rozumiem że jestem ,,chora" ale do cholerci za rok będę ważyć ze 200 kg dodam że i tak staram się pilnować nie jadam na mieście nie pije napojów slodzonych jedynie mineralna gazowana mineralizowana przygotowuje posiłki w domu a jeśli chodzi o ruch...pracuje fizycznie i w pracy przez 8 godzin mam tyle ruchu że sił czasem braknie na dodatkowy ,,ruch" w domu ale nie niestety nie ma przebacz. Aktualnie jestem w trakcie ,,pomagania sobie" Różnymi dodatkowymi cudownymi tabletkami które nie wiem czy mi pomagają czy też może szkodzą - Spirulina, deto cell aqua, deto cell cellulit, deto cell slim effect, redux max, garcinia cambogia, syneburn/synephrine 10mg, pytanie teraz moje czy tymi tabletkami które mają działanie niby pomagające w walce z wagą/cellulitem wodnym/tłuszczowym, i ogólnie tluszczem nie powoduje możedziałania odwrotnego i przyrostu wagi? Dodam że spirulina jak i deto cell zawierają jod. Proszę tu o w miarę konkretną odpowiedź ponieważ endokrynolog zbywa mniena wizycie po 2- 3 minutach i mówi że tyć będę że to naturalna kolej rzeczy i żeby się z tym pogodzić i kazał jeść same warzywa. POMOCY!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno przy Pani schorzeniu nie powinno się stosować suplementów z jodem na własną rękę- można sobie całkiem rozregulować gospodarkę hormonalną i tak- efekt może być odwrotny. Poza tym nie zalecam stosować suplementów niewiadomego pochodzenia kupowanych przez internet, a z tego co widzę i takie się zdarzają. Niestety przy niedoczynności bardzo ciężko zrzucić nadmiarowe kg. Ciężko o jakiś sensowny suplement- zresztą suplementy to wspomaganie, a podstawia dieta.

   Usuń
 41. Ach i drugie pytanie jest takie jakie powinnam wykonać badania aby wiedzieć czego w organizmie brakuje a czego jest za dużo. A i czy ktoś spotkał się z insulinoopornością? słyszałam że przy tym jest baaardzo ciężko pozbyć się nadmiaru wagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy o co konkretnie chodzi, co Pani chce zbadać, o czym się przekonać. Owszem- przy insulinooporności częste są problemy z nadwagą.

   Usuń
 42. Proszę mi powiedzieć czy osoba zdrowa może suplementować jod w dawce 200 uq dziennie? Czy to będzie bezpieczne czy to już za dużo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fizjologiczne dobowe zapotrzebowanie na jod u osoby dorosłej to ok 100-150 ug. Myślę, że nie ma co stosować większych dawek.

   Usuń
 43. czy picie morszczynu ma wpływ na miesiączkę

  OdpowiedzUsuń
 44. Pani Magdo! Czy to możliwe, że po wzięciu w maju 19 tabl. Kelp-u, już pod koniec czerwca widzę zgrubienie na szyi z lewej strony (jakby uniesienie ścięgna na szyi, jego uwypuklenie) i to może być lewostronne powiększenie tarczycy? Czy to jest powiększone wole, czy może zapalenie tarczycy, jest miękkie, nie boli, ale jakby przydusza?
  Dodam, że mam wtórną niedoczynność tarczycy (hipoplazja przysadki), biorę 0,25 eythyroxu i w pod koniec maja miałam prawidłowe wyniki endokrynologiczne, w kwietniu miałam usg tarczycy i tylko drobne guzki. Ten Kelp zaleciła mi terapeutka ziołolecznictwa.
  Po wizycie u endokrynologa przestałam Kelp zażywać. Czy jeśli są to zmiany tarczycy, to mogą się same cofnąć w wyniku odstawienia jodu, czy trzeba szybko interweniować, bo będzie rosło dalej? Martwię się, bo następną wizytę mam dopiero w następnym roku... :(

  OdpowiedzUsuń
 45. Dodam jeszcze, że od 3 miesięcy biorę Mg w rożnej postaci, a ostatnio przez miesiąc magnez chelatowany zaraz po śniadaniu, czyli około 1 godziny po euthyroxie.
  Jednocześnie ostatnio, tj. od jesieni walczę z astmą (jako efekt alergii, biorę lek, inhalator) i mam drapania w gardle, chrypkę, napady drażniącego drapania w gardle, utrudnione oddychanie, jakby coś mi leżało w gardle. Poza tym ostatnio doskwierał mi jakby migdał z tej lewej strony, więc myślałam, że to od gardła, jakieś przeziębienie.
  I to tak wygląda, że rosło, było, ale ostatnio szybciej i się dopiero ujawniło. Ale usg nie zobaczyłoby tego? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko jest cokolwiek zdiagnozować na odległość. Zresztą nie jestem lekarzem niestety. Ja myślę, że jeśli tylko się Pani niepokoi- należy wcześniej skonsultować się z lekarzem. Wiem, że terminy, ale może proszę zacząć od lekarza rodzinnego.

   Usuń
  2. wielkie dzięki za reakcję; lekarz rodzinny pouciskał, obmacał i stwierdził, że to nie tarczyca, ale i nie węzły i właściwie to nie wiadomo co i nic...; to powiększenie jest z lewej strony, jakby pod tym grubym ścięgnem, jak patrzę na tarczycę na rycinach, na jej rozmieszczenie, to zdaje mi się, że ona otula szyję i widać, że mogłaby być powiększona w tym miejscu, nie symetrycznie; no, ale lekarz twierdzi, że tarczyca leży tylko centralnie z przodu i to nie może być wole...
   nie mam doświadczenia i zastanawiam się, czy to możliwe, żeby tak szybko urosło, a może przed badaniem już tak miałam , tylko nie zauważyłam, może to taka moja uroda?

   Usuń
  3. Ja niestety na odległość nie pomogę, zresztą nie jestem lekarzem. Jeśli była Pani zbadana przez lekarza to proszę być spokojną:)

   Usuń
  4. to moze być refluks

   Usuń
 46. Pani Ewo,
  a czy śniadanie 1-1,5 godziny po euthyroxie też jest ok? Czasem jadam śniadanie po przyjściu do pracy i stąd taka długa przerwa. Świetny wpis i blog, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jest OK. Najważniejsze, żeby Euthyrox był na czczo.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź!

   Usuń
 47. Szanowna Pani. Ja po 5 latach zażywania statyn dostałam zapalenie tarczycy. Lekarz nie wykluczył tego powiązania, bo ja podczas brania statyn strasznie cierpiałam, stale miałam stany zapalne to nerek, to kolan, to łokci, a nawet nosa. Co pani o tym sądzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ze stosowaniem statyn jest różnie. Są pacjenci, którzy je stosują latami i nie obserwują żadnych działań niepożądanych, a są i tacy u których pojawiają się szybko i są dość nasilone. Czasami tacy pacjenci dobrze reagują na monakolinę K. Natomiast powiązanie z tarczycą- myślę, że jest możliwe.

   Usuń
 48. Dzień dobry, jestem w 9 tygodniu ciąży i od 2 tygodni biorę Letrox 37,5. Oczywiście na czczo jednak dwa razy zdarzyło się, że poranne nudności zakończyły się wymiotami, stało się to tak 40 minut po połknięciu tabletki. Czy tabletka lub choć jej część zdążyła się wchłonąć czy powinnam połknąć w takiej sytuacji kolejną? Pozdrawiam, Ania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że lek się zdarzył wchłonąć przynajmniej częściowo. NIe ryzykowałabym przyjmowania kolejnej dawki, natomiast przy najbliższej wizycie zalecałabym skonsultować to z lekarzem.

   Usuń
 49. mam-66lat-TSH-13.Piję -eutryx 25 i miewam silny ból serca i w mostku, ciagle jest mi słabo,choruję na nadciśnienie .I co sądzić o tym? Będę wdzięczna za podpowiedz. Alina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jak najszybciej należy skonsultować się z kardiologiem.

   Usuń
 50. Jestem w 5 tygodniu ciąży.Dostałam jodid 100 od endokrynologa ale nie wiem jaka dawkę mam brać??? Biorę też letrox 50.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku chorób tarczycy, stosowane dawki zarówno hormonów tarczycy, jak i jodu powinien ustalić endokrynolog. Z nim należy rozwiać wątpliwości.

   Usuń
 51. Witam, biorę eutyrox i zaczełam suplementować żelazo żeby podnieść jego poziom żelazo 68 ferytyna 37, teraz już wiem że robiłam to źle bo nie zachowywałam odstępu 6 godz miedzy tabletkami. zrobiłam wyniki i ferytyna poniżej 10 a żelazo 78 i tsh z 3,6 na 5.0 wzrosło. czy to znaczy że ani żelazo ani eutyrox się nie wchłaniał? czyli tyroksyna wiąże się też z ferytyną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno interakcja żelazo- euthyrox: Zmniejszenie wchłaniania i skuteczności lewotyroksyny.
   Myślę, że powinna Pani skonsultować wyniki z lekarzem. On powinien dobrać preparat żelaza i zaproponować schemat dawkowania.

   Usuń
 52. Witam czy przy niedoczynnosci tarczycy w tym hasimoto i tabketkach letrox mozna stosowac adipex

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choroby tarczycy są przeciwwskazaniem do stosowania Adipexu. W razie wątpliwości- konsultacja z lekarzem.

   Usuń
 53. Witam, przyjmuje Letrox 50 pół godziny przed śniadaniem. Niestety muszę przyjmować także Luttagen (progesteron), jestem w 20 tygodniu ciąży. Po jakim czasie od przyjęcia Letrox mogę przyjąć doustnie tabletkę Luttagenu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Letrox na czczo, po pół godzinie śniadanie. Natomiast pytanie ile razy dziennie ma Pani stosować Luttagen? Bo on tez powinien być stosowany pomiędzy posiłkami, ale niekoniecznie na czczo.

   Usuń
 54. Witam. Mam niewielką niedoczynność tarczycy i dlatego codziennie rano biorę naczczo pół tabletki Eutyrox 25. Ostatnio z uwagi na qyladające włosy zaczęłam brać wieczorem Belissę. Czy może to mieć wpływ na działanie leku lub wyniki badań TSH?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Belissa zawiera w składzie jod. Nie zalecam stosować przy problemach z tarczycą.

   Usuń
 55. jesli mam nieco poniżej normy ft3, ale ft4 i tsh w normie, przy czym niska ferrytyna ale w normie żelazo, to czy można pić wodę wzbogaconą jodem? (z tego co pamietam to jakas ,,Jurajska"?) Dietetyczka napisała mi ze włączenie jodu jest u mnie wskazane, a teraz po przeczytaniu artykułu jestem zmieszana. W wodzie wzbogaconej jodem 1 litr już zapełnia zapotrzebowanie na ten pierwiastek, dodam że nie używam soli, nie jem nabiału.

  OdpowiedzUsuń
 56. Witam, a co jodem przy całkowicie usuniętej tarczycy? Na dzień dzisiejszy przyjmuję Euthyrox w dawce naprzemiennie 88/100 tsh jest w normie. Przed operacją miałam tarczycę typu Graves-Basedow z guzkami niestety przez ponad dwa lata tarczyca nie reagowała na leki w związku z czym zdecydowano się na operację. Czy można zrobić sobie badanie poziomu jodu?

  OdpowiedzUsuń
 57. Bardzo dobry artykuł. Mam pytania. Biorę leki eurythox 100. Ostatnio byłam u endokrynolog 3 mięsiece temu. Dopiero spotkam z endokrynologiem za 3 miesiące. Wyniki tsh było wszystko w porządku. Chciałabym zapytać czy mogę brać falvit czyli ma 100 uq jodu?

  OdpowiedzUsuń
 58. Super źródło informacji!! Jestem po calkowitym wycieciu tarczycy po nowotworze brodawkowatym. Co dzieje się z jodem w moim organizmie jeśli nie mam tarczycy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam że muszę mieć teraz utrzymywana nadczynność tabletkowa aby uniknąć nawrotu choroby.

   Usuń
 59. Sproszkowana swinska tarczyca

  Mam sprowadzany z Tajlandii suplement diety Thiroyd 1000 tabletek po 60 mg. Sprzedaję po 180zł + 20 zł przesyłka pobraniowa.

  Również mam suplement Thyroid-S i Thyroid TR (bez laktozy i glutenu), 1000 tabletek po 60 mg, za 250 zł, włącza to koszt wysyłki rejestrowanej z Tajlandii. Mogę też go wysłać z Polski, ale za 350 zł.

  Proszę przekaż znajomym.

  dziekuję z góry

  Jan Krongboon
  massagewarsaw@gmail.com
  www.facebook.com/kurs.tajski

  OdpowiedzUsuń
 60. witam mam pytanie czy mogę łaczyć euthyrox n25 z ashwagandą, czy stopniowo odstawiac euthyrox a w ten dzien zamiast niego wziąść ashwagande z góry dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 61. Dawno nie czytałam tak rzetelnego wpisu na temat tarczycy. A skoro już mowa na ten temat, to na stronie https://top-supplementen.nl/thyrolin-zegt-stop-de-schildklierproblemen-en-verbeter-gezondheid-over-het-algemeen/ można znaleźć równie ciekawy wpis - zerknij sobie.

  OdpowiedzUsuń

Powiadomienia o nowych wpisach :)