czwartek, 29 marca 2012

Magnez


Długo zastanawiałam się, o czym by tu dzisiaj napisać, żeby zbytnio nie przynudzać :) , a relaksując się po pracy przy popołudniowej kawce, pomyślałam, że bohaterem posta uczynię dzisiaj magnez ;) Ot takie niewinne skojarzenie z kawą ;)
No tak… chyba nie skłamię, jeśli napiszę, że preparaty magnezowe są w czołówce sprzedawanych w aptece suplementów diety… Każdy z nas zdaje sobie sprawę z roli magnezu w naszym organizmie i myślę, że stąd właśnie wynika zainteresowanie tymi preparatami, które jest ogromne. Rynek farmaceutyczny zalał nas mnóstwem suplementów zawierających magnez i tak dzisiaj mamy nawet preparaty dla konkretnej grupy odbiorców np. „NeoMag dla pijących kawę”, „NeoMag relax”, „NeoMag Young”, „NeoMag skurcz” itp…Wybór niełatwy, prawda? I czym tu się kierować?

Warto zwrócić uwagę, na fakt, że zapotrzebowanie organizmu na magnez zależy od wieku, płci i uwarunkowań fizjologicznych.  Dawka dobowa dla kobiet powinna wynosić ok. 300mg/dobę (w ciąży i dla karmiących około 450 mg),a  dla mężczyzn około 375 mg/dobę.Nie będę się tutaj rozwodzić o szczegółach, ale chciałam Wam zwrócić uwagę na to, żebyście kupując preparat z magnezem zwracali uwagę na dwie rzeczy.
Po pierwsze istotna jest zawartość jonów magnezowych w jednej tabletce, co decyduje o częstości podawania danego preparatu i tu chciałabym Was uczulić, żebyście patrzyli zawsze dokładnie na zawartość jonów magnezu a nie zawartość soli, czy tlenku, bo producenci to różnie podają. I nie polecam sugerować się dawkowaniem podanym na opakowaniu, bo tam też różne rzeczy wypisują producenci, czasami nieadekwatne do rzeczywistości ;) Z dawkowaniem sugerowałabym zapytać farmaceutę.
Najbardziej istotne jest jednak to, w jakiej postaci występuję magnez w danym preparacie, bo od tego w dużej mierze zależy jego wchłanianie, czyli także efekt działania, a na tym nam przecież zależy. Zasadniczo wiadomo, że magnez jest lepiej wchłaniany z soli organicznych (tj. mleczan, cytrynian - przyswajalność około 90 %) niż z jego połączeń nieorganicznych. Tymczasem na rynku jest sporo preparatów zawierających nieorganiczne sole magnezowe np. węglan magnezu (przyswajalność około 30 %) albo po prostu tlenek magnezu. Mało kto jednak wie, że przyswajalność tlenku magnezu  nie przekracza 4%.  

Polecam więc stosowanie preparatów zawierających dobrze wchłaniane i dobrze tolerowane sole, czyli sole organiczne. Bo co z tego, że producent napisze, że w jednej kapsułce jest aż 375 mg jonów magnezowych, jak występuje on w postaci tlenku, więc wchłonie się z tego tylko ok. 3-4%.

Tyle na dzisiaj. Jutro będzie coś o chelatowych połączeniach magnezu, bo pewnie jest tutaj grono fanów Chela-Mag B6 ;)


Warto również przeczytać:

Chela-Mag B6 na tapecie czyli o czym nie mówią w reklamach ;)

Neomag forte - naturalny magnez?

Magnez dla dziecka

Miłorząb japoński - na pamięć i koncentrację

353 komentarze:

 1. Witam serdecznie. Gratuluje wspaniałego bloga! niezwykle pomocny!!! Bardzo dziekujemy za niego! Mam pyatnie, pisze Pani o magnesolu, czy nalezy dokupic do niego wit. b6? co Pani sadzi o asparginie i laktomagu b6?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o "Magnesol" to rzeczywiście nie ma on w składzie witaminy B6, tylko sam magnez w formie cytrynianu. Jest to dobrze przyswajalna sól magnezu. Można oczywiście dokupić i zażywać dodatkowo witaminę B6, aby zwiększyć wchłanianie, ale nie jest to konieczne. "Laktomag B6" ma w składzie także dobrze przyswajalna sól maggnezu- wodoroasparaginian, tylko, że dawka nie jest porywająca, bo 70mg jonów magnezu w jednej tabletce. Ale to także dość dobry preparat."Aspargin" to połączenie magnezu i potasu, ale w niewielkich dawkach. Magnez występuje podobnie jak w "Laktomagu B6" w postaci wodoroasparaginianu, czyli dobrze przyswajalnej soli, ale bardzo małej dawce, bo tylko 17mg w jednej tabletce.

   Usuń
 2. Witam!

  Zadałem następujące pytanie przedstawicielowi firmy "SWANSON" w Polsce:

  "Ile jonów magnezu zwiera oferowany przez Was cytrynian magnezu w jednej tabletce? - Chodzi o tabletki 225 mg cytrynianu magnezu."

  A oto odpowiedź:

  "Witam Serdecznie,
  Wszystkie produkty mineralne Swansona podawane są wg. wartości jonów konkretnego minerału. W tym przypadku w jednej tabletce jest 225mg cytrynianu magnezu.
  Miłego dnia
  Mikołaj"

  - Czyli jak na mój gust wyjaśniono mi, że masło jest maślane. Wobec tego może Pani potrafi określić chociażby w sposób ogólny ile np. w 100 mg cytrynianu magnezu jest miligramów jonów magnezu, bądź też ile w jest w tym konkretnym, wymienionym przeze mnie produkcie?

  Pozdrawiam:
  Darek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co widzę, to przedstawiciel, który udzielał Panu informacji, nie zna się nawet na swoich produktach. Dał Panu sprzeczną odpowiedź. Najpierw napisał, że 225 mg to dawka jonów, a potem że preparat zawiera w 1 tabletce 225 mg cytrynianu magnezu... Patrzyłam na stronę firmy Svanson i tam też jest nieścisłość, bo w tabeli pisze przy dawce 225 mg- magnez a w nawiasie cytrynian magnezu.. Moim zdaniem, skoro producent podaje, że dawka w 1 tabletce to 60 % zapotrzebowania, to te 225 mg to jest dawka jonów magnezowych ( a nie cytrynianu).

   Usuń
 3. W aptekach pojawił się, albo ja dopiero go odkryłam ;) Magne-b6 max
  1 tabletka zawiera:(Magnez (cytrynian trójmagnezowy) 100 mg jonów magnezu (27% zalecanego dziennego spożycia) Witamina B6 2 mg (143% zalecanego dziennego spożycia).
  Przy okazji pytanie: jeśli chcemy uzupełnić niedobór magnezy tak jak Pani pisała dawki magnezu z ulotki nie będą wystarczające, a co z witaminą B6-jaka jest jej bezpieczna granica?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Preparat "Magne B6 max" jest już jakiś czas na rynku aptecznym. Dawka magnezu całkiem Ok i co najważniejsze w postaci dobrze przyswajalnej soli- cytrynianu. Zapotrzebowanie organizmu na witaminę B6 zależy od bardzo wielu czynników, wieku, płci, a także co ciekawe spożycia białka w diecie. Przyjmuje się, że dostarczenie witaminy B6 w diecie w ilości 0,9-1,3 mg dziennie jest wystarczające. Zasadniczo jest to witamina z grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie, nadmiar jest więc eliminowany z moczem. Toksyczne na pewno jest przyjmowanie długotrwałe witaminy B6 w ilości przekraczającej 200mg/ dzień. Tutaj producent zaleca dawkowanie 2 razy dziennie po jednej tabletce, uzyskujemy wtedy 200 mg magnezu oraz 4 mg witaminy B6. Myślę, że takie dawkowanie jest wystarczające, bo przecież magnez przyjmuje Pani pewnie też z pożywieniem. Na pewno jednak nic się nie stanie jak Pani zwiększy dawkowanie do 3 tabletek na dobę, tylko pytanie, czy jest taka potrzeba?

   Usuń
  2. Witam:) Błądząc po sieci w poszukiwaniach informacji trafiłam na Pani blog:) Mam pytanie, jestem w siódmym mc ciąży bliźniaczej, ze względy na skurcze macicy, skracająca się szyjkę itd lekarz polecił mi zażywać magnez w dużych ilościach a konkretnie magne b6. I tu pojawia się moje pytanie, cz faktycznie magne b6 będzie dla mnie najlepszy? Mąż przez pomyłkę zakupił mi dziś tańszy MgB6 Aflofarmu a wcześniej zażywałam POlmag b6, może mi Pani wyjaśnić różnicę między nimi i polecić faktycznie najlepszy dla mnie magnez? Pozdrawiam ciepło.

   Usuń
  3. Witam. Ciąża to szczególny okres i zawsze stosując jakiekolwiek preparaty, warto zachować szczególną ostrożność. Jeśli chodzi o preparaty magnezowe, to jest ich na rynku aptecznym cała masa. Na pewno w ciąży warto wybierać te, które zarejestrowane są jako leki, a nie suplementy diety. Leki bowiem mają odpowiednie badania. Właśnie dlatego, nie polecam stosować suplementu "MgB6", który zakupił mąż. W pracy w aptece zauważyłam, że ginekolodzy najczęściej zalecają kobietom ciężarnym właśnie "Magne B6", bo jest to lek i zawiera dobrze przyswajalną sól magnezu (mleczan). Dawka jonów magnezowych w jednej tabletce to 48mg. Tabletki są powlekane i łatwo się je przełyka. Zarejestrowany jako lek jest także np "Asmag forte", ale on ma mniejszą dawkę magnezu (34mg) i nie ma witaminy B6, która zwiększa wchłanianie magnezu. Mój ginekolog zalecał mi na przedwczesne skurcze i twardnienia macicy właśnie "Asmag forte", ale przyznam szczerze, że mój żołądek nie najlepiej go tolerował :( Czasem ginekolodzy zalecają także "Slow-Mag B6", bo to także lek, a nie suplement. Ja więc wybrałabym coś z tych preparatów. Nie wiem jaką dawkę magnezu ma Pani przyjmować na dobę.

   Jeśli zalecone przez lekarza dawki magnezu są spore, to biorąc "Magne B6" przyjmuje Pani też dużo witaminy B6. Ona jest rozpuszczalna w wodzie i nadmiar wypłukuje się z moczem, ale zapotrzebowanie na nią to ok 2 mg dziennie, a w "Magne B6" jest w jednej tabletce 5mg B6. Czasami zaleca się wtedy np. rano i wieczorem "Magne B6", a w południe "Asmag forte", aby nie mnożyć niepotrzebnie spożycia witaminy B6.

   "Polomag B6" to także suplement, więc nie polecam.

   Usuń
 4. Witam Panią:) Czy mogłaby mi pani doradzić odnośnie magnezów firmy sanofi: Magne B6 i Magne B6 MAX który jest bardziej opłacalny i dlaczego ten pierwszy to lek a drugi suplement diety?. Jak na moje oko to lepiej wybrać Magne B6 MAX, z tego co wiem jest minimalnie droższy, ale ma większą dawkę magnezu w 1 tabletce, ale to tylko moje zdanie, a ja się nie znam, dlatego proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. To, że "Magne-B6" jest lekiem, a "Magne-B6 MAX" suplementem diety, to kwestia firmy. Po prostu tak sobie Sanofi zarejestrowało te preparaty. "Magne-B6" jest już długi czas na rynku. Ze względu na to, że jest lekiem, jest bardzo często zalecany kobietom w ciąży, bo wtedy warto zachować szczególną ostrożność. "Magne-B6 MAX" pojawił się na rynku zdecydowanie później. O wiele łatwiej jest zarejestrować coś jako suplement diety, niż lek, bo suplement diety nie musi mieć badań klinicznych, a lek TAK. Firma wybrała prostszą drogę i zarejestrowała więc 'Magne-B6 MAX" jako suplement.

   Oba preparaty zawierają magnez w postaci dobrze przyswajalnej soli- w "Magne-B6" mamy mleczan magnezu, a w "Magne-B6 MAX" cytrynian. Dawka jonów magnezowych w jednej tabletce jest jednak większa w "Magne-B6 MAX", bo 100 mg jonów magnezu. "Magne-B6" ma natomiast dawkę ponad połowę mniejszą- 48 mg jonów magnezowych.

   Który wybrać? Kobiecie w ciąży, poleciłabym "Magne-B6". Jeśli zaś chodzi o zwykłą suplementację, a są objawy niedoboru magnezu tj. skurcze mięśni, to lepiej wybrać mimo wszystko preparat z większą dawką magnezu, czyli "Magne-B6 MAX". Nie sugerowałabym się tym, że to tylko suplement, bo akurat Sanofi to duża i solidna firma, i pewnie oba preparaty są produkowane w tych samych warunkach. Ja osobiście nie mam zaufania do suplementów, ale głównie tych, które są produkowane przez jakieś małe, podrzędne firmy.

   Usuń
 5. Witam Pani Natalio.
  Przypadkiem trafilam na Pani blog w poszukiwaniu "dobrego"magnezu w tabletkach.kupilam MAGNE-B6 MAX.Mam pytanie:czy moge przyjmowac ten suplement w zwiekszonej dawce?np.3x2?jestem w okresie menopauzy i przyjmuje triseqens.czuje ze mam niedobor tego pierwiastka i pewnie przydalaby sie wieksza ilosc dla organizmu.
  dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W preparacie "Magne B6 MAX" jest w 1 tabletce 100 mg jonów magnezowych i co ważne- w postaci dobrze przyswajalnej soli. Teoretycznie producent zaleca dawkowanie 2 razy po 1 tabletce, co daje dawkę 200 mg/dobę. Zapotrzebowanie dobowe na magnez zależy od wielu czynników, ale waha się w granicach 300-400 mg u osoby dorosłej. Nie polecałabym od razu dawkować 3 razy po 2 tabletki, bo wszystko co w nadmiarze może być jednak szkodliwe, a na pewno trochę magnezu dostarcza Pani w codziennej diecie. Na początek spróbowałabym 3 razy po 1 tabl i poczekała na efekt- to będzie dawka 300 mg na dobę, więc sporo.

   Usuń
 6. Witam, otoz chcialam zapytac czy zna Pani jaki dobry i skuteczny magnez w celu uzupelnienia niedoboru ale taki zeby latwo sie go lykalo a dobrze przyswajał piszac latwo mam na mysli aby mial male tabletki bo te magnezy co widzialam to sa zbyt duze i ciezko mi je lykac w calosci. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jest problem z połykaniem, to można też zastanowić się nad magnezem w formie musującej. Fajny preparat to np. "Magnesol" - jedna tabletka ma 150 mg jonów magnezu w postaci cytrynianu, czyli dobrze przyswajalnej soli. Jeśli chodzi o preparaty w tabletkach, to dobrze połyka się tabletki powlekane. Przykładem "Slow-Mag B6", który ma powlekane dojelitowo tabletki... Dawka w miarę OK, bo w 1 tabl 64 mg jonów magnezowych. Dobry preparat to też "Magne B6 MAX"- dobra dawka, bo 100 mg w jednej tabl, dobrze przyswajalna sól, bo cytrynian i w miarę łatwe tabletki do połknięcia.

   Usuń
 7. co Pani sadzi o LaktomaguB6 czy jest skuteczny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Laktomag B6" to dobry preparat. 1 tabletka zawiera 70 mg jonów magnezowych, czyli w miarę Ok, choć oczywiście wszystko zależy od tego, czy szuka się preparatu leczniczego już niedobór magnezu, czy raczej do zażywania profilaktycznie.Warto także podkreślić, że "Laktomag B6" jest lekiem, co także daje mu pewną przewagę nad wszystkimi preparatami, zarejestrowanymi jako suplementy diety.

   Usuń
 8. http://www.doz.pl/apteka/p20677-Zdrovit_MagnezWitamina_B6_tabletki_musujace_24_szt a ten Magnez Pani poleca? Sprawdzalam ten Magnesol i tam jest ze w jego sklad nie ma witaminy B6 i ze osoby przyjmujace zelazo i wapno nie powinno go brac czy to ma jakies znaczenie przy wchlanianiu ze brakuje tej witaminy oraz ze ktos przyjmuje jeszcze inne leki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magnez Zdrovitu, o który Pani pyta zawiera dużą dawkę jonów magnezu w 1 tabletce, bo 100 mg, ale jest to węglan magnezu, więc średnio przyswajalna postać. W "Magnesolu" rzeczywiście nie ma witaminy B6, ale jest dobra dawka magnezu, w dobrze przyswajalnej postaci. Witamina B6 nie jest konieczna, choć występuje w większości preparatów magnezu, bo zwiększa jego wchłanianie. Zawsze można ją suplementować oddzielnie. Jeśli przyjmuje się dużo leków, to warto popytać w aptece o ich wzajemne interakcje, czyli jak na siebie wzajemnie wpływają. Czasami niektórych preparatów nie powinno się ze sobą łączyć. Magnez, żelazo czy wapń zażywane jednocześnie wpływają wzajemnie na swoje wchłanianie, dlatego nie powinno się ich łączyć tzn. zażywać równocześnie.

   Usuń
 9. Czy jak sie bierze antybiotyki to nie mozna stosowac LaktomaguB6? JESZCZE mam takie pytanie czy magnez zarejestrowany jako lek a nie suplement dziety moze zaszkodzic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedziałabym nawet na odwrót- magnez zarejestrowany jako lek jest bezpieczniejszy niż suplement, bo ma badania kliniczne. Na rynku większość preparatów magnezu to suplementy diety, co wynika z tego, że o wiele łatwiej jest zarejestrować suplement niż lek.
   A co do antybiotyków i magnezu, to generalnie preparaty magnezowe ( nie tylko "Laktomag B6") mogą zmniejszać wchłanianie i skuteczność antybiotyków, ale dotyczy to antybiotyków z grupy tetracyklin np. "Doxycyclinum".

   Usuń
 10. Witam co sadzi Pani o tym preparacie czy jest dobry? http://www.doz.pl/apteka/p3660-Maglek_B6_tabletki_50_szt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Preparat "Maglek B6" zarejestrowany jest jako lek, a nie suplement diety, co oczywiście jest plusem. Magnez występuje w formie łatwo przyswajalnego mleczanu magnezu, choć jego dawka nie jest jakaś szczególnie duża, bo w 1 tabletce 51 mg jonów magnezowych, ale tak z reguły jest jeśli preparat zawiera sól organiczną. Oceniam go pozytywnie :) natomiast jeśli jest duży niedobór magnezu i są jego objawy, trzeba by odpowiednio dostosować dawkowanie.

   Usuń
 11. Witam:) zastanawiam sie czy herbata utrudnia wchłanianie magnezu, np. jak zazywam magnez w postaci tabletek podczas posilku lub zaraz po nim i popije tylko tabletke woda, ale podczas posilku pilem rowniez herbate to czy to bardzo utrudni sie wchloniecie magnezu do organizmu? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Herbata, a dokładniej taniny w niej zawarte mogą w takim przypadku zmniejszać wchłanianie magnezu. Przyswajanie magnezu zmniejsza też duża zawartość tłuszczu, czy błonnika w diecie.

   Usuń
 12. Witam ..
  A jakie jest Pani zdanie w kwestii preparatu Delbet? Przeczytałam artykuł o zdrowotnych właściwościach chlorku magnezu zamieszczony w czasopiśmie "Nexus" i przyznam jestem zaskoczona i zdezorientowana.. Pisze Pani ,ze "Slow-Mag" nie jest suplementem lecz lekiem. W skład tegoż leku wchodzi właśnie chlorek magnezu. A zatem czegoś tu nie rozumiem.. Czy może chodzi o to ,że chlorek magnezu jest bardzo tani i powszechnie dostępny..?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc, to nie znam tego preparatu i właściwie nie spotkałam się wcześniej z takim stosowaniem chlorku magnezu. Ciężko mi się więc wypowiedzieć. Na pewno sam chlorek magnezu nie jest drogim surowcem, bo opakowanie 1 kg chlorku magnezu farmaceutycznego to koszt około 20 zł."Slow-mag B6" rzeczywiście zawiera w składzie chlorek magnezu. Jest to sól nieorganiczna i trochę gorzej wchłanialna niż np. cytrynian czy mleczan. Natomiast, to że jest to lek, to już kwestia rejestracji.

   Usuń
 13. Witam
  To ja mam zupełnie inne pytanie: w sklepach, laboratoriach z odczynnikami, sklepach wysyłkowych możemy kupić różnorakie substancje. I proszę poradzić, czy np kupując, oczywiście w pełnoprawnym źródle cytrynian, węglan magnezu (oczywiście czda czyli czysty do analizy) nie będzie to lepsze rozwiązanie niż napychanie koncernom kiesy (które opanowały idealnie marketing). Ostatnio tak właśnie kupuję odczynniki do zrobienia prostego kremu czy toniku (zero zapychaczy, czysty, zdrowy i prawdziwie prosty sposób), i natknęłam się na właśnie związki magnezu. Proszę poradzić, na co w tej kwestii zwracac uwagę,czego się wystrzegać, jak ewentualnie wymierzyć dawkę. Jeśli tylko Pani może dać kilka wskazówek, rad. Z pewnością będzie to cenna wiedza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam zbyt dużego doświadczenia w tej kwestii. Ja osobiście chyba bym się mimo wszystko obawiała, zwłaszcza stosować doustnie. Teoretycznie w gotowych preparatach mamy taki właśnie konkretny związek magnezu, plus oczywiście substancje pomocnicze. Czasami jednak jest na przykład otoczka jelitowa, która odgrywa istotną rolę we wchłanianiu... Nie wiem.. ciężko się jednoznacznie wypowiedzieć odnośnie takiej alternatywy. A co do dawki, to w zależności od tego jaki się weźmie związek magnezu, trzeba by przeliczyć dawkę magnezu z masy molowej:)

   Usuń
 14. Witam, 2 dni temu trafiłam do szpitala z omdleniem i utrzymującymi sie od kilku dni zasłabnięciami o zawrotami głowy,zrobiono badania i okazało sie że mam dość sporą anemię- dostałam ferrum lek 1 x 1(a to dlatego że mam też stan zapalny śluzowki żołądka),
  a w kolejnych badaniach potas na granicy normy i kazano mi kupić jakiś magnez z potasem bez recepty i teraz mam problem bo mój żołądek jest bardzo wrażliwy??
  i jeszcze jedno pytanie na usg okazało się że mam 3,5 kamień w nerce czy mozna kupić coś na własną rękę aby ułatwić mu zejście,proszę o odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o preparaty magnezu z potasem, to chyba najczęściej pacjenci sięgają po "Aspargin". Może on jednak powodować nudności, czy biegunki. Polecałabym zacząć od małej dawki tj. jedna tabletka dziennie i zobaczyć jak Pani zareaguje.
   Co do kamienia nerkowego, to na pewno polecane jest picie Wody "Jana" i generalnie picie dużej ilości płynów - około 4 litry na dobę. Z preparatów aptecznych można spróbować "Rowatinex", który skuteczny jest przy małych złogach i piasku nerkowym. Ale on tez może powodować zaburzenia żołądkowe. Jest też taka specjalna pata "Debelizyna" , która także może być stosowana pomocniczo.

   Usuń
  2. Jakie zaburzenia żołądkowe może powodować Rowatinex?

   Usuń
  3. Z informacji z ulotki:
   "U niewielkiej liczby pacjentów mogą wystąpić
   lekkie, przejściowe objawy ze strony żołądka,
   np.: nudności. W przypadku wystąpienia wymiotów
   lub utrzymywania się innych objawów należy
   przerwać stosowanie leku."

   Usuń
 15. chcialabym sie dowiedziec czy tabletki magnez -b6 forte firmy doppelherz yrzeba polykac w calosci czy mozna rozgryzac mam problemy z polykaniem duzych tabletek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można rozgryzać:)
   Nie jest to magnez powlekany dojelitowo. Proszę pamiętać, że mimo sporej dawki, magnez występuje w tym preparacie jako tlenek magnezu, który wchłania się w ilości kilka %. Jeśli naprawdę potrzebuje Pani uzupełnić niedobór magnezu, to zwłaszcza w przypadku problemów z połykaniem polecam "Magnesol"- magnez w formie musującej. Dawka jest ok, a do tego dobrze przyswajalna sól magnezu.

   Usuń
 16. Witam mam 26 lat jestem mezczyzna. Potrzebowalem jakeigos srodka z magnezem i pani w aptece pokazala mi rozne srodki czytalem sklady i wybralem taki "MAGLEKB6" ma on w skladzie magnez mleczanu 500 mg (51 mg Mg2+) to jest lek nie suplement. czy bedzie on dobry dla mnie dla profilaktycznego stosowania. czyli na stres na zmeczenie itd. pozdrawiam i czekam na odpwoiedz. aha i czy moge go przyjmowac normalnie czy odstawic po 2-3 tyg? z przyczyn takich ze jest to lek ile tabletek dziennie najlepiej jesc 1? 2?.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Maglek B6" to dobry preparat. Zawiera on dobrze przyswajalną sól magnezu. Dawka jonów magnezu w 1 tabletce nie jest może duża, bo 51 mg, ale do celów profilaktycznych jak najbardziej OK. Zaczęłabym od dawkowania 2 razy dziennie po 1 tabletce i po kilku tygodniach zmniejszyła dawkę do 1 raz po 1 tabletce. Owszem- jest to lek, ale nie ma konieczności odstawienia po kilku tygodniach kuracji, zwłaszcza, że nie są to duże dawki. Proszę zwrócić uwagę także na swoją dietę i przeanalizować ją pod kątem magnezu:) bo zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest spore- ok 400 mg na dobę.

   Usuń
 17. Witam :)
  Niedawno moja mama dowiedziała się, że ma tężyczkę. Jaki preparat zawierający magnez polecałaby Pani w tym przypadku? Najlepiej z dużą dawką jonów i łatwo przyswajalny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko znaleźć preparat, który będzie miał dużą dawkę jonów w postaci dobrze przyswajalnej soli. Przeważnie jest tak, że jak dobrze przyswajalna sól (czyli organiczna) to dawka jest w sumie średnia. Na pewno wybrałabym jakiś lek, a nie suplement diety, czyli na przykład "Laktomag B6", "Magne B6", "Maglek B6"-wszystkie wymienione zawierają magnez w postaci dobrze przyswajalnej, natomiast pozostaje kwestia odpowiedniego dobrania dawki. Myślę, że warto podpytać tutaj lekarza prowadzącego. Proszę pamiętać także o wzbogaceniu diety w magnez:)

   Usuń
  2. Producent leku Magne-B6 oferuje też tabletki Magne-B6 Max (z dużo większą liczbą jonów magnezu), ale jako suplement a nie lek.
   Wierzyć ulotce? Czy trzymać się tego, że jak lek to sprawdzone, a suplement to loteria?

   Usuń
  3. Powiem szczerze, że ja nie mam zaufania do suplementów, ale głównie takich, które produkowane są przez jakieś małe nikomu nie znane firmy.. Wtedy rzeczywiście jest obawa, co i w jakiej ilości taki suplement może zawierać. Natomiast tutaj chodzi o dużą firmę, która na pewno nie pozwoliłaby sobie na jakąś wpadkę. Myślę, że "Magne B6" i "Magne B6 MAX" są produkowane "na tej samej taśmie produkcyjnej";) więc raczej w tym wypadku do "Magne B6 max" także mam pozytywny stosunek.. mimo, że to tylko suplement.

   Usuń
  4. Jest Pani rewelacyjna! Wielkie dzięki.
   Poza magnezem zaczęłam zwracać uwagę na nawodnienie i stwierdzam, że za mało piłam wody. Tak wiec wieczorem biorę magnez i wypijam 2-3 szklanki. Skurcze na razie nie wracają (a miałam takie 15 minutowe, nawet 4 dni potem utykałam), ale to nocne wstawanie do łazienki...

   Usuń
  5. Dziękuję :) Myślę, że generalnie ważny jest dobowy bilans płynów, więc może nie jest konieczne wypijanie tak dużych ilości tuż przed snem, co niestety skutkuje bieganiem do toalety i jest mało komfortowe. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 18. Pani Natalio a co sądzi Pani o MAGNEX 300MG z wit. B6? Mam strasznie dokuczliwe skurcze i potrzebuję magnezu który szybko zadziała i pozwoli mi spać w nocy.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Magnex 300mg + vit.B6" zawiera w składzie tlenek magnezu, którego wchłanialność jest bardzo kiepska, więc nie polecam.

   Usuń
 19. Witam, a co by Pani poleciła na skurcze nocne nóg przy jednoczesnym zwiotczeniu zastawki mitralnej? Stosowałam różne magnezy Skurcz i Cardio, ale nie byłam do końca zadowolona. Może jest jakiś jeden dobry lek/suplement?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że nie ma takiego jednego idealnego preparatu, czasami efekt zależy od predyspozycji organizmu. Na pewno zastosowałabym jakiś preparat magnezu zarejestrowany jako lek, a nie suplement, np. "Laktomag B6" i odpowiednio dobrała dawkowanie.

   Usuń
 20. Witam serdecznie. Chcialem zapytac o przyswajalnosc magnezu z asparginu, poniewaz nie moge znalesc zadnej informacji na temat przyswajalnosci tych soli.
  Dziekuje i Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W "Asparginie" magnez występuje w postaci wodoroasparaginianu. Jest dobrze przyswajalny, bo jest to połączenie organiczne, natomiast... Dawka jonów magnezowych jest bardzo niewielka, bo 17 mg jonów magnezu w 1 tabletce.

   Usuń
 21. Zanim odpowie ci Natalia, możesz sam przeliczyć, ile naprawdę płacisz za jon przyswojonego magnezu. Z tekstu Pani Natalii:
  sól organiczna (mleczan, cytrynian) - przyswajalność około 90 %
  węglan magnezu - przyswajalność około 30 %
  tlenek magnezu - przyswajalność nie przekracza 4%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i taniej nie wychodzi ale ja to traktuję jako "napój" a co za tym idzie przy okazji wyeliminowałem wszelakie napoje gazowane z diety.

   Usuń
  2. Ja generalnie nie lubię kupować ani rekomendować takich "marketowych" suplementów. Uważam, że jeśli jest rzeczywista potrzeba uzupełnienia na przykład magnezu, to warto udać się do apteki. Szczerze mówiąc, to nie znam tego "Żabkowego magnezu";) Jeśli ma w składzie 200 mg magnezu w formie węglanu, to wchłania się z niego średnio 30%. Teoretycznie można więc brać po 3 tabletki i wtedy przyswojona dawka już jest w miarę OK bo ok 200mg. Przeważnie takie musujące preparaty mają wiele substancji dodatkowych, co na pewno jest mankamentem.
   Co do wody kranowej, to wolę się nie wypowiadać;) generalnie nie jestem zwolennikiem "kranówy" z różnych powodów.

   Usuń
 22. Jako "napój" pani Natalia polecała tu Magnesol - 150 mg magnezu (cytrynian). Nawet jest smaczny.
  Na innym blogu farmaceutka poleca też wodę Słotwinka
  Tu masz skład
  http://www.doz.pl/apteka/p7419-Woda_lecznicza_mineralna_Slotwinka_5_l

  OdpowiedzUsuń
 23. Dziendobry Pani Natalio! Prosze o opinie. Ktory magnez bedzie lepszy czy : Magnesium B6 firmy Polfa Lodz (w formie mleczanu ) czy tez Magnefar B6 (w formie cytrynianu). Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyswajalność soli organicznych magnezu ( cytrynian, mleczan) jest zbliżona, więc ciężko stwierdzić w tym wypadku, który preparat jest lepszy.

   Usuń
 24. Witam serdecznie. Przede wszystkim bardzo miłe wpisy i treściwość wypowiedzi. Mam natomiast pytanie do produktu marki Aflofarm MGB6.
  Jest to suplement diety, czyli zawartość może być inna niż podawana przez producenta?
  magnez tam zawarty to postać mleczanu w wartości 60 mg. Opakowanie nie definiuje czy to zawartość samego magnezu czy tzw jonów. jednakże przy podanej wartości 60 mg jest dodana wartość 16 % dziennego zapotrzebowania, mogę tylko wnioskować, że to chyba są jony magnezu. Witamina B6 tam zawarta występuje w wysokości 1,4 mg i powinna pokrywać 100% dzienne zapotrzebowanie.

  Jak oceniają Państwo produkt marki Aflofarm?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 60 mg to zawartość jonów magnezu. Mleczan magnezu jest dobrze przyswajalny przez organizm, bo jest to sól organiczna. Preparat przyzwoity, choć jest to suplement diety. Ja jakoś z zasady mam większe przekonanie do leków, niż suplementów.

   Usuń
  2. Dziękuję za chęci w udzieleniu odpowiedzi. Mnie jednak chodzi o to, czy ten produkt - dokładnie marki Aflofarm- jest godny kolejnych zakupów. Niestety o producencie Aflofarm różne w sieci krążą opinie - stąd chciałbym poznać opinie tych którzy faktycznie go biorą i czy faktycznie to co deklaruje producent to autentyczny skład.

   Usuń
  3. Jeśli chodzi o firmę Aflofarm, to ja także nie należę do grona jej zwolenników. Wprowadzają masę suplementów, często zmieniają tylko nazwę, a skład ten sam, zdarzają im się błędy na oficjalnej stronie firmy ( także dotyczące dawek). Jedyne co ma ta firma, to dużo pieniędzy- odzwierciedleniem tego jest liczba reklam produktów Aflofarmu w TV.
   Natomiast samego preparatu nie stosowałam.

   Usuń
  4. Niestety, muszę sie z tym zgodzić. Marka Aflofarm prowadzi piękną politykę reklamową - natomiast nad produkcją ich suplementów nie ma jakiejkolwiek kontroli.
   Podobnie ma się sprawa do preparatów marki olimp. Obie marki mają wspaniałe zaplecze marketingowe, zaplecze które zawodowo zajmuje się "poprawnym wizerunkiem" marki na wszelakich forach internetowych.
   Liderem takiego marketingowego sieciowego PR jest OLIMP.
   Pragnę zwrócić szczególną uwagę na bleff, jaki stosuje zarówno marka OLIMP jak i wiele innych marek w preparatach CHELATOWYCH.

   Po pierwsze wchłanianie w jelicie cienkim - każdy magnez wchłaniany jest w jelicie cienkim. Tutaj chelat nie jest uprzywilejowany.

   Po drugie skoro CHELAT wchłania w pełni to po co w ich suplementacji wit B6, która ma wspomagać jego wchłanianie się o 20-40%..?? Jak widzicie to tylko marketing.

   Po trzecie - człowiek nie ma zdolności magazynowania magnezu. czyli przyjmowanie na raz dziennej dawki jest pozbawione sensu i takie preparaty to kolejna metoda oszukiwania klienta.

   To taj jak z zapotrzebowaniem na dzienną porcję wody, albo jedzenia. Zjedzmy zaraz po wstaniu dzienną porcję żywności albo wypijmy 3 litry wody - bo tak wykazują badania dziennego zapotrzebowania. Niestety---wydalimy to. I skutku przyjmowania nie będzie.

   Nadto BIODOSTĘPNOŚĆ. Słowo klucz biodostępność 30% oznacza, ze działa taka forma na 30% populacji. Ale nie wiemy w jakiej jesteśmy formie. na mnie np. działa bardzo dobrze forma węglanu magnezu (czyli forma nieorganiczna), jak i mleczanu magnezu (forma organiczna).

   innymi słowy - nie dawajmy się wodzić za nos marketingowcom z tych cudownych fabryk suplementów magnezu. Pozdrawiam wszystkich

   Usuń
 25. Witam serdecznie,

  byłabym wdzięczna za wskazanie odpowiedniego suplementu/leku dobrze wchłanialnego magnezu. Mam zdiagnozowaną tężyczkę, a więc niedobór wapnia oraz magnezu w mięśniach. Jak do tej pory nie spotkałam lekarza, który by mi wskazał co i ile przyjmować w ciągu dnia, aby te niedobory uzupełniać. Czy wapń i magnez można przyjmować w tym samym czasie, czy z przerwami i ile ma trwać taka przerwa?
  Które preparaty o wysokiej wchłanialności, dostępne na polskim rynku, Pani by zasugerowała?
  Naprawdę będę wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wstępie zaznaczę, że nie jestem specjalistką od tężyczki..
   Generalnie z tego co mi wiadomo, to przy niedoborze wapnia i magnezu jednocześnie, powinno się najpierw uzupełnić poziom magnezu (przez miesiąc-dwa), ponieważ przy niskim poziomie magnezu wapń będzie bardzo kiepsko się wchłaniał i jest ryzyko kamieni nerkowych. Polecałabym więc wybrać jakiś preparat magnezu- w postaci soli organicznej np. Laktomag B6, Magne B6, ewentualnie Magne B6 MAX . Dopiero po jakimś czasie dołączyć wapń. I tu są różne teorie odnośnie łączenia i nie. Generalnie uważa się, że ważny jest wzajemny stosunek ilościowy wapnia do magnezu, który powinien wynosić 2:1. Jest właściwie preparat z firmy Solgar, który ma wapń i magnez w takim właśnie stosunku.
   http://www.solgar.pl/produkty/mineraly/wapn-i-magnez
   Nie wiem też jak u Pani z witaminą D? Bo często przy tężyczce poziom wit D jest niski i się ją suplementuje- najczęściej w postaci leku na receptę Vigantoletten.

   Usuń
 26. Pisze Pani, że dla mężczyzn dawka Mg wynosi 375mg/dobę. Co w przypadku osób intensywnie ćwiczących? Czy 1000mg się sprawdzi - ale tutaj pojawia się pytanie, w jakich ilościach MG jest przyswajalny (nie ma sensu napychać organizm ponosząc dodatkowe koszty, kiedy nadwyżka zostanie wydalona). Ponadto czytałem, że przyjmowanie Mg daje efekty po dłuższym spożyciu.

  Kolejne pytanie - bardziej istotne dla mnie. Tak jak w wypadku wit. C (którą przyjmuje w postaci czystego kwasu L-ask. w dawkach 6g/dobę) tak i w przypadku MG zastanawiam się nad zakupem mleczanu Mg (czysta postać do laboratorium). Czy i jak można go przyjmować?

  Ostatnia rzecz, Mg wolno się wchłania przez żołądek, dlatego poleca się stosować "oliwy magnezowe" na skórę zrobione z chlorku Mg bądź stosując 30min kąpiele z 2 szklanek. Spowodowane jest to tym, że skóra jest największym organem chłonnym.

  Gorąco czekam na odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wstępie przepraszam za późną odpowiedź. Tak jak pisałam- średnio zapotrzebowanie na magnez to 375 mg jonów magnezu na dobę, u mężczyzn przyjmuje się nawet 400-420 mg. Przy intensywnym treningu oczywiście to zapotrzebowanie się zwiększa, ponieważ w trakcie ćwiczeń traci się dużo składników mineralnych- w tym magnezu. Nie ma jednak ustalonej jednej normy dla osób intensywnie ćwiczących, bo zależy to od wielu czynników, można założyć natomiast, że jest to ok 500 mg jonów Mg na dobę lub nawet więcej. Ja zalecam przy intensywnym treningu po pierwsze wzbogacenie diety w ten pierwiastek, po drugie- picie wód min z dużą zawartością jonów magnezu i po trzecie jakiś dobry suplement magnezowy. Jeśli chodzi o dawkowanie to ja raczej jestem zwolenniczką stosowania Mg kilka razy dziennie:) Myślę, że to jest tak jak z glukozaminą, diosminą itp:) gdzie wykazano lepsze efekty przy stosowaniu 2 razy dziennie niż raz dziennie bardzo wysokiej dawki. No i oczywiście z samą dawką nie ma co przesadzać, bo nadmiar obciąża dodatkowo nerki..

   Jeśli chodzi o mleczan magnezu w formie laboratoryjnej- teoretycznie można by go stosować, ale ja nie polecam.. To oczywiście kwestia jego czystości itp:) Zawartość jonów Mg na 1 g mleczanu magnezu można przeliczyć oczywiście z wzoru i mas molowych:)

   Jeśli chodzi o wchłanianie przez skórę- rzeczywiście udowodniono, że w trakcie kąpieli solankowych wchłaniamy minerały. Przeprowadzone były specjalne badania w Anglii i wykazano, że kąpiele w wodzie z dodatkiem soli magnezu, zwiększają jego stężenie we krwi. Słyszy się dziś o takich specyfikach jak Delbet. Na tym polu nie mam jednak aż tak dużego doświadczenia, żeby coś doradzać.

   Usuń
 27. Witam,
  od kilku lat nie umiem uporać się z niedoborami magnezu. U mnie niedobory tego pierwiastka to prawie tradycja rodzinna - mamy takie skłonności, nie wolno nam pić kawy,itp. Kwestia czy to na pewno niedobór tego pierwiastka jest sprawdzona. Ja kiedyś niechcący wypłukałam sobie magnez z organizmu. Brak koncentracji, trzęsienie mięśni, czasem nadpotliwość, niepokój, brak snu, infekcje, problemy ze zdrowiem - do tego doszło. Ja jednak nie wiedziałam wtedy skąd się to bierze. Jak już udało mi się zrozumieć przyczynę było już za późno. Oczywiście rozpoczęłam suplementacje. Pomogło. Bardzo. Z czasem nauczyłam się wybierać lepsze preparaty, nigdy wiecej nie sięgłam już po kawę, nie piję alkoholu, herbaty i napojów gazowanych. Mogę powiedzieć tylko jedno. To przekleństwo. Idąc ze znajomymi nie mogę się napić ani coli, ani piwa, zostaje soczek jak w podstawówce. Mam 23 lata, chyba nie muszę mówić jak wyglądają wszelskie spotkania towarzyskie. Co mogę zrobić by uzupełnić magnez? Mi wystarczy pół kawy i trzęse się cała. Suplementacja pozwala to nadrobić w ciągu jakiegoś tygodnia. To jednak narażanie swojego zrowia, bo zaraz pojawia się infekcja, osłabienie organizmu. Co mogę zrobić, by uzupełnić poziom Mg w organiźmie? Kiedys przecież byłam zdrowa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym proponowała przede wszystkim zacząć od wzbogacenia swojej diety w magnez. Proszę też pamiętać o wodach mineralnych wzbogaconych o ten pierwiastek:) i pić je w większej ilości.

   Usuń
  2. Jadłam pestki dyni, piłam dobrą wodę, itp. Mój organizm coś tam przyswoił ale w najlepszym przypadku udało się uzupełnić bieżące zapotrzebowanie. Nie próbowałam tylko jednej rzeczy - uzupełniania magnezu przez skórę. Słyszałam, że to bardo skuteczne. Druga sprawa o której prawie nikt nie pisze - jak suplementować magnez by go uzupełnić a nie jedynie uzupełniać bieżące zapotrzebowanie? Przecież jedna, nawet bardzo dobrze przyswajalna tabletka, brana nawet przez rok nie załatwi sprawy, nasz organizm przyzwyczai się, że nie musi pobierać magnezu z pożywienia i tyle. Ile i jakich tabletek należy brać, by uzupełnić magnez w organiźmie? Jak je brać? Rano? Po jedzeniu?

   Usuń
  3. Rzeczywiście zaczyna być głośno o wchłanianiu magnezu przez skórę :) Na Uniwersytecie w Birmingham były przeprowadzane dość ciekawe eksperymenty na ochotnikach, którzy codziennie kąpali się w wodzie z dodatkiem siarczanu magnezu. Po 7 dniach takich kąpieli poziom jonów Mg w krwi ochotników wzrósł z ok 105 ppm/ml do około 141 ppm/ml. Tak więc kąpiele rzeczywiście powodują wzrost stężenia jonów Mg we krwi. To akurat były eksperymenty z siarczanem, ale dużo oczywiście podobnie jest z innymi solami Mg np. chlorkiem (Delbet). Ja jednak jakąś specjalistką na tym polu nie jestem, aby udzielić jeszcze szerszych informacji. Proszę pamiętać, że organizm nie będzie magazynował magnezu, nie da się go uzupełnić na zapas- zawsze nadmiar jest wydalany przez nerki.

   Usuń
 28. (kontynuując myśl poprzednią: 25-09-2013, godz. 00:31)

  Po przeliczeniu samego śniadania, które spożywam codziennie okazuje się, że z pożywienia dostarczam ok. 200mg Mg. Dokładając do tego 1l Muszynianki mam praktycznie dzienne zapotrzebowanie. Już wtedy muszę uważać ze zjadaniem soi oraz kaszy gryczanej (oba produkty >200mg/100g). Odchodzi więc stosowanie suplementu..?!

  Pytanie jest więc takie: jak wygląda wchłanialność Mg z pokarmu (przechodzi przez żołądek)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli dobrze wyliczasz, to z jedzenia dostarczasz organizmowi zapotrzebowanie na Mg. A Mg wchłaniany jest w jelicie cienkim. Każdy Mg wchłania się w jelicie cienkim. Żołądek to organ, który służy do trawienia białek. Cukry są w żołądku hamowane, a Mg wchłania się właśnie w jelicie cienkim.

   Dostarczany u Ciebie Mg w tabletkach - moim zdaniem przy takiej diecie - jest niepotrzebne. Organizm nie ma zdolności do magazynowania Mg i po prostu go wydali.
   Stąd ponawiam - "suplementy", które w jednej tabletce dają nam dzienne zapotrzebowanie to pic na wodę. Organizm wydali nadwyżkę. Ale za godzinę lub dwie będzie znowu potrzebował. Stąd dostarczanie nie tylko Mg, ale i innych składników budulcowych powinno być rozłożone na kilka porcji w ciągu dnia, tak samo jak powinniśmy jeść kilka posiłków dziennie, a nie jeden który da nam 100% dziennego zapotrzebowania.

   Usuń
  2. Rzeczywiście magnez wchłania się w jelicie cienkim:) tylko to nie jest tak, że jak dany produkt zawiera w 100 g ok 200 mg jonów Mg, to tyle dostarczamy do organizmu... Z pożywienia magnez nigdy nie wchłania się w 100% i akurat na wchłanianie ma wpływ cały szereg różnych czynników.

   Usuń
 29. Witam, czy poleciłaby Pani Magnesium firmy Polfa Łódź?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Magnesium B6" z Polfy Łódź na tle innych suplementów magnezu oceniam w miarę OK. Preparat zawiera dobrze przyswajalną sól czyli mleczan magnezu, choć dawka nie jest może jakaś porywająca, bo w 1 tabletce mamy 51 mg jonów Mg. Wystarczy sobie jednak zmodyfikować dawkowanie. Jest to jednak suplement diety, a nie lek, więc profilaktycznie jak najbardziej OK, a jeśli są już objawy niedoboru, to jednak polecałabym wybrać coś z grona leków.

   Usuń
 30. Witam.Mam do Pani pytanie biorę Nedal 5mg 1x rano i Polpril 2,5mg na noc czy mogę brac magnez i potas i co Pani sądzi o preparacie chela-mag kardio z głogiem dla mnie?Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Teoretycznie nie ma przeciwwskazań do przyjmowania potasu i magnezu, tylko pytanie- czy jest rzeczywiście taka potrzeba? Samo nadciśnienie nie jest wskazaniem do przyjmowania preparatów z potasem. Owszem- potas trzeba stosować, ale przy przyjmowaniu niektórych leków diuretycznych na nadciśnienie, które go wypłukują z organizmu. Pan (Pani) takich leków nie stosuje i de facto ciężko stwierdzić czy akurat potas jest potrzebny- tu trzeba by było wykonać badania poziomu elektrolitów.
   A czy występują jakieś objawy sercowe, które spowodowały, że pomyślała Pani (Pan) o suplementacji potasu?
   Jeśli chodzi zaś o suplement "Chela-Mag B6 cardio", to zawiera on magnez i głóg, a także szereg witamin z grupy B. Na pewno nie powinno się go łączyć z innymi preparatami witaminowymi. Nie zawiera on potasu. Profilaktycznie można by było go zastosować jako preparat wzmacniający pracę serca, choć zawartość wyciągu z głogu nie jest porywająca.

   Usuń
 31. Witam. Zwracam się z prośbą o nie reklamowanie przesadnie produktów CHELATOWYCH, bo to tylko pic na wodę. Szczególnie nie polecam preparatów marki OLIMP. ich suplementy są naprawdę słabej jakości.

  Potwierdzają to szczególnie intensywnie trenujący sportowcy - preparaty OLIMP nie działają albo wcale, albo w bardzo niewielkim stopniu.

  Natomiast mam również prośbę do PANI - szanowna Pani mgr farm.

  W Pani postach zauważam niespójność, bo zachęca Pani do produktów rejestrowanych jako LEK, a za chwilę poleca Pani suplement diety.

  Pragnę zauważyć, ze dobry producent ma zarówno jeden jak i drugi produkt.
  Różni się on wyłącznie procesem rejestracji
  Suplement diety może Pani sama wyprodukować w zapleczu kuchennym i wystarczy to zarejestrować na stronie www GIS. To wszystko

  natomiast aby produkt miał posiadać status LEK, musi niestety być opłacony sztab "naukowców", którzy za swoją ekspertyzę odpowiednio każą sobie zaplacić.
  Produkcja np Magne B6 jako LEKU (http://www.magneb6.pl/magnez_b6.html), jak i Magne B6 ACTIVE (http://www.magneb6.pl/magnez_b6_active.html), jest przeprowadzona na TEJ samej linii produkcyjnej.

  Powtarza - oba produkty są sortowane i produkowane na tej samej linii.

  MAGNEZ jak PANI JUŻ wielokrotnie wskazywała - wchłania się WYŁĄCZNIE w jelicie cienkim, nie z żołądku.
  Zatem nie ma co -płacić za napis na opakowaniu pt. "wchłanialny w jelicie cienkim", bo to pic, Każdy MAGNEZ wchłania się w jelicie cienkim.

  Druga sprawa.
  Forma organiczna (mleczan, cytrynian, asparaginian), również wcale nie jest lepiej wchłanialny niż węglan.

  A propos. Właśnie WĘGLAN dla mnie jest najlepszym wyborem.

  Nie ma WIARYGODNYCH badań, potwierdzających że ta forma jest lepsza. To wyłącznie sugestia spożywającego.
  Trochę więcej dystansu a mniej marketingowego bełkotu.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 32. Oczywiście- wyższość leku nad suplementem diety jest nie do podważenia. Sama pisałam wyraźnie o różnicach:
  "Tak naprawdę różnica pomiędzy lekiem, a suplementem diety jest ogromna. Suplement diety to produkt, który jest złożony z substancji odżywczych i traktowany jest jako uzupełnienie normalnej diety. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów, czy innych substancji, w odpowiedniej formie umożliwiającej dawkowanie. Suplement diety ma więc za zadanie wzbogacić naszą dietę w składniki, których niewystarczające ilości dostarczamy w pożywieniu, natomiast nie leczy chorób, ani im nie zapobiega. Leki natomiast z definicji mają leczyć lub zapobiegać chorobom (tak w dużym skrócie).

  Ogromnie są też różnice przy rejestracji leku i suplementu diety. Wprowadzenie na rynek farmaceutyczny nowego produktu leczniczego wymaga przeprowadzenia badań klinicznych, które potwierdzają jego skuteczność. Cała procedura rejestracji jest dość żmudna, wszystkie badania (jakościowe, toksykologiczne, farmakologiczne) muszą być udokumentowane.
  W przypadku rejestracji suplementu diety wymagane jest jedynie zgłoszenie produkowanego specyfiku do Głównego Inspektora Sanitarnego. Są też konkretne wymogi co do informacji, jakie muszą być umieszczone na opakowaniu suplementu i to wszystko. Nie ma konieczności badań itp.

  Właśnie dlatego zalecam uważać na suplementy, które produkują małe, czasem zupełnie nie znane firmy, bo tak naprawdę nie możemy niestety mieć pewności, że rzeczywisty skład jest adekwatny do tego, co pisze na opakowaniu. "

  Tylko, że uważam że to nie jest powód, aby zanegować wszystkie suplementy diety. Owszem- jeśli ktoś ma objawy niedoboru magnezu warto sięgnąć po LEK a nie suplement, ale jako profilaktyka czasami wystarczy suplement tylko jakiejś sprawdzonej firmy.. O "Magne B6" i "Magne B6 MAX" sama pisałam- Pan tylko powielił moje zdanie:
  "Który wybrać? Kobiecie w ciąży, poleciłabym "Magne-B6". Jeśli zaś chodzi o zwykłą suplementację, a są objawy niedoboru magnezu tj. skurcze mięśni, to lepiej wybrać mimo wszystko preparat z większą dawką magnezu, czyli "Magne-B6 MAX". Nie sugerowałabym się tym, że to tylko suplement, bo akurat Sanofi to duża i solidna firma, i pewnie oba preparaty są produkowane w tych samych warunkach. Ja osobiście nie mam zaufania do suplementów, ale głównie tych, które są produkowane przez jakieś małe, podrzędne firmy."

  OdpowiedzUsuń
 33. I jeszcze jedno. Formy organiczne są lepiej wchłanialne niż nieorganiczne, co zostało udowodnione. Natomiast sam wybór odpowiedniego związku to już kwestia indywidualna. Na przykład dla pacjent a z nadkwaśnością korzystny wydaje się być tlenek magnezu, no neutralizuje on nadkwaśność soku żołądkowego. Przy niedokwaśności natomiast optymalny wydaje się być chlorek magnezu- bo dostarcza jony chlorkowe.

  OdpowiedzUsuń
 34. ASMAG FORTE dobrze się przyswaja ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to sól organiczna, więc przyswajalność OK. Dawka jonów magnezu w 1 tabletce jest jednak niewielka.

   Usuń
 35. Mam pytanie odnośnie preparatu MAGNEZIN, 52mg jonów magnezowych w postaci 200mg magnezu weglanu ciężkiego. Poproszę o komentarz Pani Farmaceutki i opinie, jestem wdzięczna za odpowiedź z góry.

  OdpowiedzUsuń
 36. Generalnie węglan magnezu to średnio wchłanialna postać. Lepiej wchłanialne są sole organiczne- cytrynian, mleczan itp. Są jednak osoby na które podobno super działa- na przykład Pan Anonimowy powyżej bardzo chwalił:) Dawka w sumie średnia, ale wszystko zależy od tego, czy ma Pani (Pan) jakieś objawy sporego niedoboru magnezu, czy szuka preparatu do profilaktyki.

  OdpowiedzUsuń
 37. Pan (Pani?) Anonimowy trochę namieszał z przyswajaniem węglanu, ale ja raczej Pani wierzę :)

  Mam prośbę o sprawdzenie poprawności tej ściągawki, którą obiecałam znajomym.
  Dawka dobowa to ok. 6mg jonów magnezowych na kg masy ciała
  W przyswajaniu magnezu ważna jest forma chemiczna, w jakiej występuje:
  1) Sól
  a) organiczna (mleczan, cytrynian) – do 90%
  b) nieorganiczna (chlorek, siarczan, węglan) – do 30%
  2) Chelat (diglicynian) – brak wiarygodnych badań, chyba lepiej wchłaniany niż sól nieorganiczna.
  3) Tlenek do 4%

  Czy asparaginian to powinien być punkt nr 4?
  Czy są jakieś dane o jego wchłanianiu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście w USA zalecana dawka dzienna magnezu to 6mg /kg masy ciała :) W Polsce w sumie przyjmuje się obecnie standardowo około 300-375 mg, ale są grupy pacjentów u których to zapotrzebowanie jest większe. Na pewno należą do nich sportowcy, osoby ciężko pracujące i wykonujące duży wysiłek intelektualny, oraz kobiety ciężarne.
   Bardzo fajną ściągawkę Pani przygotowała:)
   punkt 1 i 3 OK
   punkt 2- Małe uzupełnienie:)Jeśli chodzi o chelaty (diglycynian) to są badania 'in vitro' że ma większą przyswajalność niż tlenek, siarczan, węglan. Badania in vivo wykazały większą przyswajalność chelatu w formie diglycynianu niż połączenia nieorganiczne tj. tlenek, chlorek, czyli generalnie BADANIA POTWIERDZAJĄ JEDYNIE LEPSZĄ WCHŁANIALNOŚĆ CHELATÓW OD POŁĄCZEŃ NIEORGANICZNYCH- więc de facto żadna rewelacja;)

   Jeśli chodzi o asparaginian magnezu, to właściwie zalicza się go do związków chelatowych:) - przyswajalność na pewno lepsza niż połączeń organicznych:) natomiast co do bardziej szczegółowych danych, to musiałabym coś niecoś jeszcze doszukać ;)

   Usuń
  2. Przepraszam, że robię się upierdliwa, ale nie rozumiem... ;(
   Zapomnijmy o tlenkach.
   Dwa pytania.
   1) Chelaty mają wchłanialność większą od 30%?
   2) Pisze Pani, że "asparaginian magnezu (...) - przyswajalność na pewno lepsza niż połączeń organicznych". Czyli ponad 90% ???

   Usuń
  3. Przepraszam, myślałam o czymś innym, a napisałam co innego;) Dzieciaki mnie dzisiaj wymęczyły. Asparaginian magnezu ma przyswajalność na pewno lepszą od połączeń NIEORGANICZNYCH miało być:) Jeszcze raz przepraszam.
   Co do chelatów, to są takie badania jak pisałam :) przyswajalność lepsza niż połączeń nieorganicznych- czyli większa niż 30%. Choć tych % nie należy brać aż tak dosłownie, bo wchłanialność każdego związku zależy jeszcze od wielu innych czynników.

   Usuń
  4. Pani cierpliwość przy oświecaniu laików jest imponująca.
   Bardzo, bardzo dziękuję za wyjaśnienia :)

   Usuń
 38. Calcium APTE+tabletki musujące jako suplement przy dużym niedoborze wapnia i osteoporozy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam tego preparatu pod ręką, więc nie jestem w stanie sprawdzić dawki wapnia i witaminy D, ale... preparat zawiera wapń w formie węglanu wapnia. Nie wiem, czy czytała Pani mojego posta o wapnie:
   http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/2013/09/wapn.html
   Nie wiem, w jakim Pani jest wieku, ale są badania, które wykazały, że u kobiet w okresie okołomenopauzalnym wchłanialność wapnia z węglanu jest bardzo kiepska. Ja więc wtedy polecam jako alternatywę: "Calcium 500 D" Polfy Łódź- w saszetkach, czy "Wapń z witaminą D" Solgara (zawierający wapń w formie cytrynianu).

   Usuń
 39. Jaki Pani proponuje magnez i w jakich dawkach przy nerwicy? bo wiem że przy tej chorobie jest duże zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jakiś preparat magnezu w formie organicznej, które już tutaj były wymieniane. Koniecznie z witaminą B6. Natomiast co do dawki, to nie umiem odpowiedzieć, bo zależy ona od wielu czynników, a nie mam wystarczających informacji od Pani.

   Usuń
 40. Świetny blog. Ale ja niestety czytając niektóre wpisy, niestety muszę wyznaczyć "reprymendę".

  Niestety namieszała pani Krystyna (z gazowni??), jak i sama Pani Natalia.

  Forma jaką chcemy wykorzystać (organiczna - nieorganiczna)??

  Nie kirujmy się tym, albowiem dla jednych będzie lepsza organiczna, a dla innych nieorganiczna.

  PANI NATALIO - proszę o WIARYGODNE badania naukowe - nie reklamowe. Badania, które wskazują na wyższość formy organicznej?

  Niestety ulega Pani marketingowi. Magnez w formie węglanowej nie różni się niczym od formy np cytrynianu magnezu.

  Mówię to jako lekarz.
  Nie jako sprzedawca leków w aptece.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowna Pani Doktor, szkoda, że pisze Pani tak mocne słowa jako "Anonimowy", bo właściwie tak każdy może. Zanim ustosunkuję się do treści Pani wypowiedzi, chciałabym zwrócić uwagę na końcówkę wypowiedzi: "Mówię to jako lekarz. Nie jako sprzedawca leków w aptece". Zupełnie nie rozumiem, czemu będąc lekarzem ma Pani aż tak wysokie o sobie mniemanie, natomiast aż tak niskie o innych".. I to służba zdrowia..? Szanowna Pani, niezależnie od tego, czy jest się lekarzem, czy farmaceutą, czy choćby hydraulikiem- każdemu człowiekowi należy się jednakowy szacunek.. Ale to słowo chyba jest Pani obce. Będąc farmaceutą wcale nie uważam się za lepszą od innych, natomiast... ubliżające jest dla mnie stwierdzenie "sprzedawca leków w aptece". Szanowna Pani Doktor, praca w aptece to nie tylko sprzedawanie leków n "na kasie". I proszę mi wierzyć- a jeśli nie- zapraszam kiedyś na jeden dzień do mnie do apteki:)

   Usuń
  2. Pisząc bloga zawsze staram się brać pod uwagę wiarygodne badania itp. i bynajmniej nie kieruję się marketingiem. Analizuję każdy produkt na podstawie swojej wiedzy, dostępnych wyników badań i wyrażam swoją opinię. z którą- co powtarzałam już wielokrotnie- nie każdy się musi zgadzać. Natomiast co do samego magnezu- pisałam posta na podstawie wielu publikacji naukowych. Podam kilka przykładów:

   Firoz m, Graber M. "Bioavailability of US commercial magnesium preparations. Magnesium Researcg" 2001;

   Kann J. "Absorption study of sustained release Magnesium L-Lactate Dihydrate"

   Lindberg JS, Zobitz MM i inni "Magnesium bioavailability from magnesium citrate and magnesium oxide" J Am Coll Nutr.

   i wiele innych publikacji....

   Usuń
  3. Dobry wieczór.

   Będąc lekarzem w żadnym przypadku nie lekceważę Pani jako farmaceuty.
   Pisząc "sprzedawca w aptece", nie miałam Pani osobiście na myśli.... W aptekach pracują różni ludzie, od techników farmacji poprzez osoby na stażach.
   Nadto jako Ci "sprzedawcy" nie są w stanie zweryfikować w żadnym przypadku tego co zawiera dany lek/suplement.

   Zapewniam - w przypadku takiego minerału jak magnez rejestracja LEKU nie różni się od rejestracji suplementu aż tak znacząco - owszem, wiem jakie są zasady rejestracji leku. I bardzo proszę o nie wyprzedzanie się z udowadnianiem tej wiedzy.

   Co więcej - obsługa w aptece sprzedaje to....co właśnie im przedstawił jako najlepszą do zysku Przedstawiciel Handlowy odwiedzający te aptekę/sieć aptek.

   I to też warto aby Pani jako Farmaceuta potwierdziła.
   Apteka jest zainteresowana sprzedawać to, na czym ma lepszy zysk.

   Jeśli klient woli kupić magnez za 3,00 albo za 23.00 to jego wybór.


   Zacytowane przez Panią prace?? Proszę o bliższe linki potwierdzające ich bezstronność....
   Podobnych linków naczytałam siś w życiu tysiące i z nich niewiele wynika, ot czyjaś opinia i tyle.

   Na koniec - proszę o więcej rozumu pośród czytających. Magnez to tylko magnez, to nie lek a pierwiastek niezbędny do funkcjonowania.
   W tym przypadku zalecam kupowanie...najtańszego.

   Linki jakie Pani pokazała są tak samo przekonywujące jak ulotki kandydatów na posłów....
   Proszę mi wybaczyć, ale musiałam to tak opisać.

   P.S.
   Oczywiście mając swoją aptekę zawsze będę twierdziła, ze "naj naj naj jest" chelat za 39.00 za 10 opakowań

   Usuń
  4. Pani lekceważy nie tylko mnie jako farmaceutę, ale generalnie nie ma szacunku do ludzi.. A przecież jest Pani podobno lekarzem, więc w pani zawodzie szacunek do ludzi to podstawa.
   Jeśli nie przekonują Pani powyższe publikacje, proszę o podanie maila- wyślę wszystkie pozycje, na których opierałam się pisząc artykuł, ale uprzedzam- jest ich ok 30. Nie będę natomiast zaśmiecała sobie tym bloga.
   Co do rejestracji leków i suplementów- owszem- nawet w przypadku magnezu różnice są znaczące. I nie musi mi Pani przedstawiać procedur rejestracyjnych, bo je znam.
   A to, że w aptece pracują różni ludzie... Zgadzam się z tym w pełni.. Są technicy- tak, jak najbardziej, ale czasami technik farmacji z 20 letnim stażem ma wiedzę większą, niż magister z kilkuletnim.. bo w farmacji liczy się też doświadczenie, a nie tylko wiedza teoretyczna, którą każdy może przyswoić.. Są stażyści- owszem. ale czy to coś złego..? Przecież muszą się gdzieś nauczyć.... A czy farmaceuci sprzedają, to na czym apteka ma największy zysk..? Nie będę tutaj uogólniać, ani niczego idealizować, pozwoli Pani, że odpowiem za siebie. Ja pracując w aptece nie chcę być tylko "sprzedawcą leków" i myślę, że mi się to udaje. Na tyle, na ile to możliwe staram się podejść do każdego pacjenta indywidualnie i polecić mu to, co naprawdę pomoże- zgodnie ze swoją wiedzą, doświadczeniem itp... Ale odbijając piłeczkę- czy pośród lekarzy nie ma takich, którzy zapisują pacjentom, to z czym przyszedł PH..? Proszę sobie odpowiedzieć na to pytanie.

   Tyle z mojej strony. Nie będę więcej ciągnęła tej dyskusji.

   Usuń
 41. Niech Pani się nie przejmuje komentarzami tej 'pseudo-lekarki', to głównie lekarze często biorą kasę, jeżdżą na wycieczki, dostają prezenty za pieniądze firm farmaceutycznych i później przepisują na receptach ich drogie leki!
  Jeszcze nigdy nie spotkałam się w żadnej aptece z sytuacją, że gdy prosiłam o tańszy lek czy suplement, wciskano mi coś droższego, z którego być może apteka miałaby większy zysk.
  Pod tym względem zdecydowanie bardziej ufam farmaceutom, niż lekarzom, którzy mimo, iż zarabiają pewnie kilkakrotnie więcej niż farmaceuci, są od nich dużo mniej uczciwi (oczywiśćie generalizuję, bo są też chlubne przypadki, ale w większości niestety to dla lekarza bardziej liczy się kasa, niż 'biednego' farmaceuty)

  OdpowiedzUsuń
 42. Dobry wieczór p. Natalio -
  jak mówiła moja Babcia - w każdej wiosce jest Burek co obszczekuje ludzi, ot taki folklor.
  Prosze nie przejmować się krytyką zrodzoną z zawiści.
  Blog jest fantastyczny, bardzo pomocny, często korzystam z Pani podpowiedzi i oby tak dalej.
  Serdecznie pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowo:) Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 43. Oj usunęłam poprzedni komenatrz. Wklejam na nowo.

  Z góry od razu dziękuję za post Pani Natalio. Mam pytanie odnośnie magnezu.
  Jestem w Kanadzie i ciężko znaleźć tutaj produkt jak chela magne 6;) Ponieważ ostatnio spadła mi forma i myślałam, że moja nerwica mi się pogłębsza, a okazało się, że po prostu wypłukałam się z elektorlitów- potas i magnez. Odżyłam po zażyciu końskich dawek (które sobie z Polski przywiozłam).....chciałam zacząć regularnie przyjmować, dzień w dzień ale nie mam pojęcia jak odnosić się do dawki, którą dają.

  Magnez który tu kupiłam to cytrynian Magnezu, a w składzie pisze tylko "1 tabletka zwiera 150 mg magnezu (cytrynian)" i nic więcej. Tutaj ulotek do tabletek nie dają, a farmaceutka mnie zbyła mówiąc, żebym zażywała jak pisze na opakowaniu. Na opakowaniu natomaist pisze "do 3 tabletek dziennie". Ile jonów taka jedna tabletka Pani okiem może zawierać?
  To samo jest z potasem- cytrynian potasu i pisze "1 tabletka zawiera 99mg potasu (cytrynianu)" i nic więcej. Zalecane jest spożywanie 1 tabletki dziennie tylko. Ile jonó potasu moze taka tabletka zawierać? Czy 1 dziennie to aby nie mało?

  Wiem, że to dużo pytań, ale tutaj nie mam jak się do kogo zwrócić, a szkoda mi czekać kilka tygodni, żeby mi rodzice z Polski te produkty przysyłali, skoro one są tutaj....tylko nie wiem jak się do nich odnosić.

  Z góry BARDZO dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie:) Właściwie to jest tak, że trzeba bardzo uważać i być czujnym na informacje podawane przez producentów na opakowaniach.. Przyznaję, że czasem nawet ja mam z tym problem, bo celowo producenci piszą czasami nieściśle. Ale konkrety:
   Jeśli pisze, że 1 tabletka zawiera 150 mg magnezu (cytrynian)- to ja to rozumiem, że 150 mg odnosi się do jonów magnezu, a w nawiasie podana jest forma. Czyli preparat wydaje się być całkiem OK- spora dawka i dobrze przyswajalna sól. Ja bym stosowała preparat 2 razy dziennie po 1.
   Natomiast gdyby było napisane, że 1 tabletka to 150 mg magnezu cytrynianu, to zawartość jonów magnezu byłaby oczywiście mniejsza- trzeba by było przeliczyć ją dokładnie z masy molowej.

   Usuń
  2. Zapis z potasem nie jest ścisły, ale ja to rozumiem tak, że dawka 99 mg odnosi się do potasu ( czyli de facto jonów potasowych), a nie cytrynianu. Jeśli informacja na opakowaniu jest dokładnie taka jak Pani podała;)

   Usuń
 44. Witam serdecznie!

  Jestem w Kanadzie i ciężko znaleźć tutaj produkt jak chela magne 6;) Ponieważ ostatnio spadła mi forma i myślałam, że nerwica we mnie szaleje, a okazało się, że po prostu wypłukałam się z elektorlitów- potas i magnez. Odżyłam po zażyciu końskich dawek (które sobie z Polski przywiozłam).....chciałam zacząć regularnie przyjmować, dzień w dzień ale nie mam pojęcia jak odnosić się do dawki, którą dają.

  Magnez który tu kupiłam to cytrynian Magnezu firmy Webber Naturals, a w składzie pisze tylko "1 tabletka zwiera 150 mg magnezu (cytrynian)" i nic więcej. Tutaj ulotek do tabletek nie dają, a farmaceutka mnie zbyła mówiąc, żebym zażywała jak pisze na opakowaniu (ale ja w ich dawkowanie nie wierzę) Na opakowaniu natomaist pisze "do 3 tabletek dziennie". Ile jonów magnezu taka jedna tabletka Pani okiem może zawierać?
  To samo jest z potasem- cytrynian potasu (ta sama firma) i pisze "1 tabletka zawiera 99mg potasu (cytrynianu)" i nic więcej. Zalecane jest spożywanie 1 tabletki dziennie tylko. Ile jonów potasu moze taka tabletka zawierać? Czy 1 dziennie to aby nie mało?

  W Polsce przedtem brałam aspargin profilaktycznie 3 tabletki dziennie, więc chciałabym jakoś tej dawce zrównać z lekami, które mam tutaj.

  Wiem, że to dużo pytań, ale tutaj nie mam jak się do kogo zwrócić, a szkoda mi czekać kilka tygodni, żeby mi rodzice z Polski te produkty przysyłali, skoro one są tutaj....tylko nie wiem jak się do nich odnosić.

  Z góry BARDZO dziękuję za odpowiedź (o ile dostanę;) )
  Pozdrawiam, świetny blog!! Uwielbiam czytać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie:) Właściwie to jest tak, że trzeba bardzo uważać i być czujnym na informacje podawane przez producentów na opakowaniach.. Przyznaję, że czasem nawet ja mam z tym problem, bo celowo producenci piszą czasami nieściśle. Ale konkrety:
   Jeśli pisze, że 1 tabletka zawiera 150 mg magnezu (cytrynian)- to ja to rozumiem, że 150 mg odnosi się do jonów magnezu, a w nawiasie podana jest forma. Czyli preparat wydaje się być całkiem OK- spora dawka i dobrze przyswajalna sól. Ja bym stosowała preparat 2 razy dziennie po 1.
   Natomiast gdyby było napisane, że 1 tabletka to 150 mg magnezu cytrynianu, to zawartość jonów magnezu byłaby oczywiście mniejsza- trzeba by było przeliczyć ją dokładnie z masy molowej.

   Usuń
 45. Witam, chciałabym uczulić Was na tabletki Magnum Chelat Max. Kupiłam je dzisiaj po konsultacji z farmaceutą (szkoda, że trafiłam do Ciebie Natalio...). Nie lubie dużych tabletek (te wyglądaja jak Duomox :) więc przełamałam ją na pół i ...połówka stanęła mi w gardle, wiedziałam że nie mogę panikować więc odchrząknęłam i udało sie połknąć ale mam "pocharatany" przełyk. Następnym razem wybiorę rozpuszczalną i dzieki temu blogowi juz wiem, który produkt :)
  Dzięki,
  Asia

  OdpowiedzUsuń
 46. Witam Pani Natalio, gratuluje bloga, mnóstwo pomocnych informacji. Dziękuję też za Pani poświęcenie w odpisywaniu na komentarze bo dzięki Pani odpowiedziom zyskujemy kolejną dawkę wiedzy specjalistycznej :) Wracając to tematu posta, szukając odpowiedniego preparatu z magnezem trafiłam na Pani blog. Poleca Pani Magnesol i właśnie tego preparatu postanowiłam spróbować, lecz cóż się okazuje, obecnie ten lek jest praktycznie niedostępny.
  Odwiedziłam około dziesięciu aptek i udało mi sie kupić jedno, ostatnie opakowanie :( Czy dysponuje Pani jakimiś informacjami dlaczego ten suplement jest niedostępny, co sie dzieje. Ewentualnie byłabym wdzięczna za polecenie czegoś równie skutecznego, czyli możliwie największa dawka, w jak najlepiej przyswajalnej formie, co by nie łykać garść tabletek, które i tak nie przyniosą zamierzonych efektów.
  Serdecznie pozdrawiam
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o "Magnesol" to rzeczywiście teraz jest problem z dostępnością- hurtownie udzielają tylko informacji, że brak u producenta. Na chwilę obecną nie mogę niestety nic więcej powiedzieć. Natomiast co można z zamian...myślę, że na przykład "Magne-B6 MAX": dawka w 1 tabletce to 100 mg, dobrze przyswajalna postać.

   Usuń
 47. Witam Pani Natalio. Solgar, Magnez Chelat, dwuglicynian 100 mg w tabletce, 4 tab. dziennie. 100 tabletek, dość drogo bo 48zł. Czy ma sens? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam szczerze, że ja nie mam osobistego przekonania do chelatów, to znaczy nie wierzę ( bo nie ma na to badań), że wchłaniają się lepiej od form organicznych. Tańsza o połowę alternatywa to na przykład "Magne B6 MAX" 1 tabl 100 mg jonów magnezu ( w formie cytrynianu). Opakowanie 50 tabl to koszt ok 12-13 zł, a więc 100 tabl cena ok 26 zł. Cytrynian magnezu to forma organiczna- dobrze przyswajalna.

   Usuń
  2. Zanim pani Natalia kolejny raz powtórzy...
   Policz sobie, ile kosztuje np. 100 jonów magnezu. Jak powyżej 30 gr to przepłacasz.

   Usuń
 48. Pani Natalio! tez chciałbym sie doradzic jaki magnez wybrac jako lek, mam 23 lata i mam niedobór magnezu. drgania powieki, migotanie serca itd. jaki magnez był by najlepszy > ? najlepiej przyswajalny i w całkiem duzej dawce. Dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeważnie preparaty magnezu o statusie leku, które zawierają dobrze wchłanialną organiczną sól magnezu, mają niskie dawki jonów Mg. Trzeba by wtedy odpowiednio zmodyfikować dawkowanie. Przykład: "Laktomag B6"- lek, dobrze przyswajalna sól, ale w 1 tabl 70 mg jonów Mg. Trzeba by było brać 4 razy po 1 tabl. W miarę dobry preparat to np "Magne B6 MAX"- dawka jonów Mg w 1 tabl to 100 mg w postaci dobrze przyswajalnej soli. Ma on jednak status suplementu diety, choć akurat tutaj producentem jest duża, solidna firma, więc nie ma co się obawiać. Zaleciłabym dawkowanie 3 razy po 1. Natomiast w Pana przypadku do rozważenia jest na pewno suplementacja potasu- jeśli występują zaburzenia rytmu serca. Polecałabym zrobić badanie poziomu potasu we krwi. Wtedy można by pomyśleć o jakimś preparacie łączonym zawierającym i magnez i potas, na przykład "Asparaginian magnezu potasu extra".

   Usuń
 49. 1.Co Pani sądzi o TRI MAG B6(OLIMP) http://www.doz.pl/apteka/p63078-Olimp_Tri-Mag_B6_tabletki_30_sztuk kupiłam dziś ponieważ nie było w aptekach(a dużo ich odwiedziłam) ani MAG MAX B6(OLIMP) ani MAGNE B6 MAX(SANOFI) to dobry wybór ? Mam problem z niedoborem magnezu i muszę szybko i skutecznie uzupełnić niedobory.
  2.W ulotce jest napisane, żeby nie przekraczać dziennej zalecanej dawki (1 tabletka dziennie) ale mogę spokojnie brać 2 a nawet 3 razy dziennie bo mam duży niedobór ?
  3. I chcę ogólnie polować na MAG MAX B6(OLIMP) http://www.doz.pl/apteka/p65387-Olimp_MagMAX_B6_tabletki_powlekane_50_szt. to dobry wybór ? (cytrynian magnezu, MG 110mg, B6 2mg i B1 1,1g)

  4.. i ostatni puknt - przepraszam, że aż tyle pytań i z góry dziękuję za poświęcenie czasu na odpowiedź. I bardzo dużo dowiedziałam się dziś z tego postu i wielu innych spędziałam caały dzień na czytaniu i od razu wzięłam sie za działanie, dzięki pani :) Dziękuję i pozdrawiam ;)
  Od dziś stała czytelniczka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wstępie przepraszam za późną odpowiedź, ale ostatnio zasypana zostałam mailami.

   ad 1) Preparat "Tri-Mag B6" wydaje się być w miarę OK, dawka w sumie spora bo w 1 tabletce 130 mg jonów magnezowych, 3 źródła jonów magnezu, co w sumie jest innowacją i zapewne pewnym chwytem marketingowym. A czy to dobry wybór? Wszystko zależy od tego jak nasilone są u Pani objawy niedoboru magnezu. Ja osobiście, jeśli pacjent już odczuwa jakieś objawy niedoboru magnezu, wolę rekomendować preparaty zarejestrowane jako leki, ewentualnie suplementy produkowane przez duże firmy, które produkują także leki, na przykład "Magne B6 MAX", co oczywiście nie znaczy, że "Tri-Mag B6" tutaj nie pomoże. Natomiast proszę pamiętać o jeszcze jednej rzeczy- uzupełnienie niedoboru magnezu musi być stopniowe, to znaczy nawet zażywając duże dawki takie niedobory nie są niwelowane od razu.

   ad 2) W preparacie jest jeszcze witamina B6- przyjmując go 3 razy dziennie przedawkuje Pani witaminę B6 kilkakrotnie. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, więc jej nadmiar wypłuka się z moczem, ale myślę, że nie ma co szaleć. Ja bym proponowała 2 razy dziennie:) i przede wszystkim wzbogacenie diety w magnez.

   ad 3) Zdanie mam podobne jak na temat "Tri-Mag B6", choć z tych dwóch preparatów wolałabym "Mag-Max B6"

   ad 4) Bardzo dziękuje za miłe słowo. I również pozdrawiam serdecznie. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu mailowego:)

   Usuń
  2. Super, dziękuję Pani za odpowiedź! :) Zaopatrzę się w Magne B6 Max i wiem, że należy rozważnie przyjmować więc przyjmuję ten Tri Mag 2x dziennie ;)

   Usuń
 50. Zaciekawiła mnie wypowiedź anonimowego, odnośnie tego że dla niego najlepszy wybór to węglan, być może to najtańszy surowiec, ale może rzeczywiście nie jest tak z nim źle jak nam się próbuje wmówić, badania nad lekami są fałszowane, to co dopiero suplementy!!!.

  OdpowiedzUsuń
 51. Witam,
  Chciałem bardzo serdecznie podziękować Pani Natalii za prowadzenie blogu w tak ciekawym stylu. Jednocześnie mam pytanie. Czy Pani poleciła bym magnez z firmy Swanson. Podobno w tym suplemencie występuje magnez w postaci cytrynianu. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam nerwowy student :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magnez Swansona rzeczywiście zawiera cytrynian magnezu w dużej dawce, bo 225 mg w
   1 tabletce, więc wydaje się być OK. Jedyne czego można się "czepić", to że jest to suplement diety, a nie lek. Ps. Proszę się nie stresować aż tak bardzo studiami:) Będzie dobrze!

   Usuń
 52. Witam Pani Natalio
  Może i ja coś napiszę o sobie. Odczuwam niedobór magnezu, gdy zaczynam suplementować małymi dawkami 50-100 jonów dziennie poprawa jest niewielka, ale brak skutków ubocznych. Gdy zwiększam dawkę do 150-200 jonów, poprawa jest już po kilku dniach, ale za to występują działania niepożadane typu: swędzenie skóry, zawroty głowy, i sporadycznie biegunka. Z powodu skutków ubocznych muszę przerwać leczenie bądź zmniejszyć dawkę do 100 jonów, wtedy skutki uboczne mijają ale za to pojawiają się objawy niedoboru magnezu. W związku z powyższym nie mogę się wyleczyć :( Stosowałem już różne preparaty i zawsze jest tak samo-magnne b6 mag, magne b6, maglek, magvit. Czyte działanie niepożadane są spowodowane za duża dawką magnezu? Czy może po prostu to są zwykłe skutki uboczne tabletek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biegunka może być objawem przedawkowania magnezu, ale z reguły występuje przy bardzo dużych dawkach, choć .... może Pana organizm akurat tak reaguje już na dawkę 150-200 mg. Natomiast swędzenie skóry na pewno z magnezem nie ma związku- choć może być efektem stosowania tabletek, może jest uczulenie na jakiś składnik, które tak się objawia.. Ciężko stwierdzić. Ja bym proponowała w takim wypadku skupić się na diecie i spróbować dietą uzupełnić niedobór magnezu, z małym wspomaganiem suplementami- w takich dawkach, aby te działania niepożądane nie wystąpiły.

   Usuń
 53. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, czy przy uzupełnianiu niedoborów magnezu należy stosować przerwy? Bodajże przy slow magu, zalecane jest 3 tygodnie zażywania potem 3 tyg przerwy i potem ewentualnie powtórzyć kurację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie nie ma tutaj jakiejś reguły. Jeśli chce Pan stosować magnez leczniczo ( i są już objawy niedoboru), polecam zacząć od większej dawki i potem ją zmniejszyć. Profilaktycznie natomiast można trzymać się jednego dawkowania.
   A co do długości kuracji:
   Są opinie, aby po kuracji kilkumiesięcznej robić kilka tyg przerwy, aby organizm nie przyzwyczaił się zanadto do magnezu z zewnątrz i pobierał go też z pożywienia. Myślę, że trzeba by się tego trzymać:) natomiast nie ma konieczności przerwy już po 3 tyg. Po takim czasie można natomiast zmniejszyć dawkę- jeśli zaczyna się od wysokiej.

   Usuń
 54. Witam, od lat cierpię na migreny. Leczenie jak dotąd z miernym skutkiem. Wiem, że różne źródła a nawet neurolodzy polecają zażywanie magnezu, vit B2. Proszę o podpowiedź , który magnez wybrać ? podobno bóle migrenowe pomaga złagodzić czy nawet ograniczyć wyciąg ze ZŁOCIENIA MARUNA. Czy sa jakieś preparaty z tym "zielem", które mogłaby Pani polecić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście niektóre badania wykazały, że około 50% pacjentów podczas ataku migreny ma obniżony poziom jonów magnezu we krwi, stąd mówi się dziś o podawaniu magnezu w celach profilaktycznych, aby zapobiegać napadom migrenowym. Ponieważ taka kuracja jest tania i bezpieczna, myślę, że warto spróbować. W publikacji z 1996 roku wykazano, że doustne przyjmowanie suplementu diety z magnezem przez okres 3 miesięcy dało ponad 40% redukcję częstotliwości ataków migreny. A jaki preparat wybrać..? Myślę, że taki zawierający magnez w postaci soli organicznej.
   Co do złocienia maruna, to podobno preparaty z tym skłsdnikiem w Anglii cieszą się ogromną popularnością, i co najważniejsze - bardzo wysoko ocenia się ich skuteczność.
   W Polce niegdyś w aptekach kupić można było płyn doustny "Mariomigran" z Phytopharmu, który zawierał sok ze świeżego ziela złocienia. Obecnie jednak nie jest to preparat dostępny w sprzedaży, bo skończyła się jego rejestracja :( a firma nie zadbała o jej przedłużenie.
   Przez internet zakupić można natomiast preparat "Feverfew" brytyjskiej firmy LifePlan, który zawiera ekstrakt z młodych liści Złocienia maruna. Opakowanie 30 tabletek to koszt około 16zł.

   Usuń
 55. Czy magnez chela mag b6 jest rzeczywiście hipoalergiczny, jak piszą na ulotce? I czy jego przyswajalność wynosi 80% jak podają w swoich badaniach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie dotarłam do badań, które by wykazały, że wchłanialność magnezu z preparatów chelatowych wynosi 80%. Są jedynie badania, że magnez z chelatów lepiej się wchłania niż z połączeń nieorganicznych tj. tlenek magnezu, czy chlorek magnezu.
   Pytanie natomiast, co producent rozumie pod pojęciem hipoalergiczny..?;)

   Usuń
 56. Ostatnio kupiłam przez pomyłkę Magne B6 zamiast Magne B6 Max. Zawiera on 48mg Magnezu i 5mg witB6. Jeżeli już kupiłam taki magnez to chcę go wykorzystać ale mam pytanie.
  -Będę zażywać rano 2 proszki i wieczorem 3 proszki. Nie zrobię sobie krzywdy dawkując w ten sposób ? Czy lepiej podzielić to i brać częściej np 5 razy dziennie po 1 tabletce w różnych odstępach czasu?
  -Zawiera on 5mg witaminy B6, czyli jak będę brała 5 proszków to automatycznie zażyję w ciągu dnia 25mg witaminy B6. Czy nie jest to zbyt duża dawka ?
  -Ile maksimum powinno się zażywać witaminy B6 na dzień by nie wystąpiły efekty uboczne ? Przeczytałam w internecie, że dla kobiet w moim wieku (19lat) 200mg to dawka maksymalna ale wolę zapytać Pani ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   - Z racji na farmakokinetykę, nie ma sensu dawkować preparatu aż 5 razy dziennie, spokojnie wystarczy 2 razy dziennie. Stosując 5 tabletek na dobę nie zrobi Pani sobie krzywdy, czasami stosuje się nawet większe dawki tego preparatu.
   - Jeśli chodzi o witaminę B6, to także nie widzę problemu przy dobowej dawce 25 mg. Właściwie nie ma ustalonej dawki maksymalnej, ale z reguły stosuje się dawki nie przekraczające 50 mg / dobę.Oczywiście gdyby przy stosowaniu preparatu wystąpiły jakieś uciążliwe działania niepożądane, a one mogą się pojawić nawet po substancjach pomocniczych, to należałoby jakoś zmodyfikować dawkowanie. Na początek jednak 2 tabl rano i 3 wieczorem jest OK. Pytanie jednak, czy występują u Pani objawy niedoboru magnezu, czy to ma być tylko profilaktyka. Jeśli profilaktyka, to nie ma potrzeby aż tak dużych dawek.

   Usuń
 57. Chciałbym zapytać o Pani opinię o preparacie Magvit B6 (dwuwodny mleczan magnezu 48 mg jonów Mg2+ ( 470 mg). Czy to dużo? Zawiera on także duże dawki witaminy B6 - 1 tabletka - 5 mg, a dawkowanie to 2x1 tabletka, czy witamine b6 można przedawkować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to dobry preparat- zarejestrowany jako lek, zawierający dobrze przyswajalną sól magnezu (.mleczan). Teoretycznie wszystko można przedawkować, natomiast witamina B6 należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, więc jej nadmiar wypłukuje się de facto z moczem. Myślę, że stosując preparat zgodnie ze wskazaniami producenta nie ma się co martwić o przedawkowanie witaminy B6. Właściwie w preparacie "Vitaminum B6", który nabyć można w aptece mamy dawkę 50mg i z reguły w suplementacji stosuje się dawki nie przekraczające 50 mg.

   Usuń
 58. Witam,

  Proszę o opinię produktu Zdrovit Magnum Chelat Max. W aptece poprosiłem o magnez wysoko przyswajalny i ten właśnie produkt mi polecono.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja generalnie nie jestem zwolenniczką chelatów. Owszem- pewnie są lepiej wchłanialne niż formy nieorganiczne, co potwierdziły badania, natomiast nie ma co popadać w nadmierną "euforię chelatową". Moje zdanie na temat chelatowanych form magnezu wyraziłam w poście:
   http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/2012/03/chela-mag-b6-na-tapecie-czyli-o-czym.html

   Usuń
 59. Witam,

  Mam pytanie, czy suplementacja dużymi dawkami (450-700mg/ dzień ) dobrze przyswajalnego magnezu mogą nieznacznie zwiększyć poziom testosteronu u zdrowego 24 letniego faceta. Oraz kiedyś "wpadł" mi w ręce artykuł, w którym twierdzono, że magnez może spowolnić metabolizm. Proszę o fachową odpowiedź. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są badania, które wskazują, iż suplementacja magnezu zwiększa poziom wolnego i całkowitego testosteronu. Efekt ten jednak był silniejszy u osób intensywnie ćwiczących, niż u prowadzących siedzący tryb życia.Nie jest mi natomiast znany efekt spowalniania metabolizmu- wręcz przeciwnie: magnez jest aktywatorem wielu enzymów, bierze udział w licznych procesach metabolicznych.

   Usuń
 60. Witam. Odczuwam niedobory magnezu. Zacząłem suplementację magne b6 max 3x1 czyli 300mg na dobę. Zażywam te tabletki już 3 tyg, poprawa jest, ale jeszcze objawy nie ustąpiły całkowicie. Jak długo mogę przyjmować jeszcze taką dawkę? Czy wymagane jest zmniejszenie dawki po jakimś czasie stosowania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jeszcze jakiś czas (3-4 tyg) może Pan zastosować 3 tabletki dziennie, a później polecam stopniowo ją zmniejszać.

   Usuń
 61. Dzięki, rzetelny, krótki artykuł o magnezie. A ja do tej pory w ogóle nie zwracałem uwagi na to czy to tlenek czy mleczan, itp.. Okazało się, że to naprawdę poważna różnica!

  OdpowiedzUsuń
 62. Chciałbym zapytać czy rzeczywiście tabletki powlekane do jelitowe typu magne b6 są lepiej wchłaniane niż zwykłe bez otoczki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tabletki dojelitowe to tabletki powlekane substancją odporną na działanie kwasu żołądkowego. Dzięki temu magnez uwalnia się dopiero w jelicie cienkim, czyli tam gdzie następuje jego wchłanianie. Na pewno jest to korzystne. Ale proszę pamiętać, że wchłanianie zależy od bardzo wielu czynników, o których wspominałam w powyższym artykule, w tym głównie od postaci w jakiej występuje magnez. Zaletą tabletek dojelitowych jest także mniejsze ryzyko działań niepożądanych:)
   I jeszcze mała uwaga: "Magne B6" to tabletki powlekane, ale zwykłą otoczką :) Nie są to tabletki dojelitowe. Przykładem tabletek dojelitowych jest natomiast "Slow mag B6"

   Usuń
 63. Witam
  a co Pani sądzi na temat magnez z witaminą b6+chelat firmy nord farm?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja generalnie nie mam zaufania do chelatów magnezu, choć są obecnie popularne. Tym bardziej, że wielokrotnie w takich produktach tak naprawdę nie mamy do czynienia z chelatem, tylko z mieszaniną minerałów z aminokwasami... Ale przecież nie o to chodzi. Aby minerał mógł spełniać kryterium prawdziwego "minerału chelatowanego", musi być powiązany z aminokwasami odpowiednimi wiązaniami chemicznymi i tworzyć określoną strukturę... Mnie jakoś takie produkty nie przekonują.

   Usuń
 64. Witam. Czy czy można zamiast długiej uporczywej kuracji magnezowej, przerwać objawy uzupełniając go np. w zastrzykach albo kroplówce? Czytałem, że uzupełnienie niedoborów trwa tygodniami, czy zastrzyki magnezowe, skrócą ten czas, i jest sens prosić o nie lekarza? Kiedy się je stosuję.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość preparatów aptecznych magnezu to suplementy diety, których zadaniem jest tylko uzupełnienie diety, a nie leczenie konkretnych schorzeń, czy niedoboru magnezu. Jest grupa preparatów magnezu o statusie leku, ale tam dawki nie są zbyt duże.
   Jeśli chodzi o kroplówki z magnezem, to z tego co mi wiadomo podaje się je tylko w lecznictwie zamkniętym, czyli w szpitalu- i tylko w uzasadnionych przypadkach, na przykład- u kobiet w ciąży, kiedy jest ryzyko przedwczesnego porodu. Nie stosuje się ich ot tak- tylko po to, aby uzupełnić niedobór pierwiastka. W razie wątpliwości polecam konsultację z lekarzem, bo ja nie znam Pana historii choroby, objawów, schorzeń itp.

   Usuń
 65. Witam panią, piszę ponownie, bo mój post się chyba nie opublikował. Mianowicie, co pani sądzi o preparacie w którym jest 100mg jon.magnezu- jabłczan i 150mg węglanu wapnia. Chodzi mi o proporcje tych minerałów i czy oba rodzaje są przyswajalne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dobrze zrozumiałam, że w preparacie jest 100 mg jonów magnezu w formie jabłczanu i 150 mg jonów magnezu w formie węglanu, to dawka jonów magnezowych jest całkiem spora. Przyswajalność jabłczanu jako połączenia organicznego Ok, z węglanem trochę gorzej.

   Usuń
 66. Dzień dobry,
  Szukając dobrego preperatu magnezowego trafiłem na Pani blog.
  Potrzebuję dobrać jakiś preparat ponieważ piję dużo kawy (ok 4 filiżanek dziennie) oraz ze względu na stres.
  Czy może Pani coś polecić?
  Zastanawiam się nad SlowMag B6 (Skład: Chlorek magnezu sześciowodny 535 mg, tj.64 mg jonów magnezu, witamina B6 (pirydoksyna) 5 mg). Czy to wystarczy?

  Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 67. Witam, na wstępie chciałby pogratulować Pani wspaniałego bloga, grzechem byłoby go nie dodać do ulubionych zakładek :)
  Niedawno zakupiłem Zdrovit Magnum Forte 375 mg.Uradowany ceną 9,90 za 30 tabletek, a w każdej dawka 375mg magnezu zacząłem suplementację. Uradowany do momentu kiedy nie odkryłem, że ww produktu przyswajalność graniczy w okolicach 4% :(

  Poszedłem poszukać lepszego produktu i w ręce wpadło mi:
  Magnesium B6 Polfa Łódź (51mg w postaci mleczanu, przyswajalność ~ 90% czyli 45mg/tab).
  Cena za 60 sztuk w promocji 3,49zł. Czy znajdę coś lepszego w stosunku cena/jakość ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko stwierdzić, bo w tej chwili ceny poszczególnych preparatów w aptekach znacząco się różnią... Myślę, że wybrany przez Pana preparat Polfy Łódź jako profilaktyka będzie OK, natomiast jeśli są niedobory magnezu ( objawy: skurcze mięśni, drgania powiek itp) to ja raczej polecam zawsze sięgnąć po lek a nie suplement diety.

   Usuń
 68. Dzień dobry
  Na jakie badania powołuje się Pani twierdząc, że istnieją tak duże różnice w wchłanialności międzu organicznym a nieorganicznym magnezem
  C Coudray i M Rambeau wykazali, że różnica jest, ale niewielka, a 90% wchłanianie formy cutrynianu wydaje się możliwe tylko u osób z niesamowitym niedoborem. I skąd takie liczby?

  MM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybrane publikacje z których korzystałam:
   1) Firoz m, Graber M. Bioavailability of US commercial magnesium preparations. Magnesium research 2001
   2) Kann J "Absorption Study of Sustained Release Magnesium L-Lactate Dihydrate"
   3) Walker AF, Marakis G, Christie S i inni "Mg citrate found more bioavailable than other Mg preparations in a randomised, double-blind study"

   Usuń
 69. a ja poleam Magnefar.Mam nadzieje ze się pani Natalio pani zgodzi,.po pierwsze cytyrynian magnezu.Pierwszy cytyrynian dostępny na rynku.i wogole Biofarm firma stawia na jakość swoich preperatow.Ma w swoim portfolio dużo tez lekow

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Magnefar B6" rzeczywiście zawiera dobrze przyswajalny cytrynian magnezu, dawka w sumie jak na preparat z solą organiczną także OK:) Przyczepić się można jedynie do tego, że jest to suplement diety, a nie lek, ale ... Biofarm to firma z długoletnią tradycją, która produkuje poza suplementami także leki zarówno te do sprzedaży odręcznej, jak i na receptę, więc można być raczej spokojnym o jakość preparatu. Tak jak kiedyś już wspominałam- w takich firmach z reguły i suplementy i leki to ta sama taśma produkcyjna. Krótko mówiąc- moja opinia także pozytywna:)

   Usuń
 70. Pani Natalio bardzo proszę o poradę. Jaki preparat kupić na ciągłe bakterie w moczu. Antybiotyki pomagają chwilowo i za jakiś czas problem wraca. Lekarz powiedział, ze już tak będzie i nie ma sensu truć się antybiotykami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy są to tylko bakterie pojawiające się w moczu bez innych objawów (tzw. bakteriomocz bezobjawowy), czy towarzyszą temu inne objawy stanu zapalnego (wtedy mówimy o nawracających infekcjach dróg moczowych)..? Jeśli są to nawracające infekcje i zdarzają się często, to powinny być wykonane specjalistyczne badania, który wykluczą ewentualne nieprawidłowości układu moczowego (USG nerek i dróg moczowych, urografia itp.). Natomiast można w takim wypadku zastosować metody profilaktyki tj. spożywanie odpowiedniej ilości płynów (ok. 1,5-2 litry na dobę), oraz preparaty żurawinowe. Ja polecam prawdziwy sok żurawinowy. Poza żurawiną dość dobrze zakwasza mocz także witamina C. Często przy nawracających infekcjach dróg moczowych stosuje się z powodzeniem szczepionkę "Uro-vaxom". Jest to jednak preparat na receptę. Badania wykazały naprawdę dużą skuteczność tego specyfiku. Polecam porozmawiać na ten temat z lekarzem.

   Usuń
 71. Czy magnez+ witaminaB6 "Chela-Mag B6" w kapsułkach, czy można otwierać kapsułki i wysypywać na łyżeczkę i w ten sposób zażywać ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że można wysypać, natomiast nie wiem, jak taki proszek będzie tolerowany przez układ pokarmowy.

   Usuń
 72. Witam zażywam magnez MG B6 w dawce 6 tabletek po 60mg dziennie, w celi uzupełnienia niedoborów. Tylko to jest suplement diety i martwię się czy to jest solidna firma. Producentem jest Aflofarm, proszę o wypowiedź. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie dawka OK, postać również, bo mleczan magnezu, ale fakt faktem- jest to suplement diety. Ja osobiście nie mam zaufania do firmy Aflofarm, bo produkują strasznie dużo preparatów naprawdę kiepskiej jakości, zalewają rynek swoimi suplementami, stawiając na ilość, a nie na jakość. Jeśli ma Pani (Pan) już objawy niedoboru, np. skurcze itp, polecałabym wybrać jakiś lepszy specyfik.

   Usuń
 73. Dziękuję bardzo za odp, a czy według Pani firma Olimp jest pewniejsza od Aflofarm? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jest pewniejsza. Natomiast ich preparaty magnezowe to suplementy diety, a nie leki. Ja jestem zdania, że jeśli są już konkretne objawy niedoboru magnezu, to warto wybrać lek, np. Maglek B6, Magne B6, Laktomag B6 itp

   Usuń
 74. Mam pytanie do Pani ale wiem że powinno być one skierowane do lekarza. Uzupełniam magnez już 6 tygodni objawy ustąpiły tak 30-40 %, więc wniosek się nasuwa, że moje dolegliwości będą trwać jeszcze z 2-3 miesiące. Objawy są dokuczliwe skurcze mięśni duszności zawortu głowy osłabienie, drętwienie rąk nóg, słabo się robi jakby za chwilę miało nastąpić omdlenie, podwyższony puls i ciśnienie(aczkolwiek mieszczą sie w normie) Byłem w kilku lekarzy, wyniki idealne, i lekarze rozkładają rece, gdy wspominam o magnezie to czesto spotykam sie z usmiechem politowania i slowami to i tak nie pomoze. Magnez we krwi mam w normie ale ku dolnej granicy, jedynie po nim czuję że powoli wracam do zdrowia. Ale właśnie stąd moje pytanie, leczenie moim zdaniem trwa zbyt powoli i może Pani orientuję się czy stosuję się np zastrzyki z magnezu aby przyśpieszyć wyleczenie? Czy tylko suplementacja tabletkami wchodzi w grę? Czy zastrzyki mają silniejsze działanie niż tabletki? Zażywam 8 tabletek magne b6, mniejsza dawka w ogóle na mnie nie działała. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście w lecznictwie zamkniętym (szpitalu) stosuje się magnez np. we wlewach dożylnych, czy domięśniowo. Muszą być jednak ku temu konkretne wskazania:ciąża powikłana nadciśnieniem, stany ostrego niedoboru magnezu w zespole złego wchłaniania, alkoholizmie, marskości wątroby, ostrym zapaleniu trzustki, a także przy napadowym częstoskurczu przedsionkowym, czy nawet napadach astmatycznych. To oczywiście przykłady, ale zawsze o takim stosowaniu zadecydować musi lekarz. W Pana przypadku wydaje mi się, że raczej wchodzi w grę tylko suplementacja doustna. Ale oczywiście można podpytać w tej kwestii lekarza.

   Usuń
 75. Witam serdecznie. Przypadek sprawił że trafiłam na Pani bloga(od razu zapisuję w ulubionych:)) ponieważ szukałam informacji nt magnezu. Teraz to ja już zgłupiałam przez tą ilość informacji tutaj hehe.....Moja przygodna z magnezem ciągnie się od 3 lat odkąd wykryto u mnie Hashimoto...zaden z lekarzy nie był w stanie polecić mi dobrego magnezu więc kupowałam co było,asparaginian,magneb6,magnez musujący ze zdrovitu,mgb6 lecz nie widziałam poprawy,teraz kupiłam Doppelherz Magne b6 forte i przeczytałam że Pani go nie poleca:)..........już sama nie wiem jaki preparat miałabym wybrać...który byłby lepszy? olimp chela mag b 6 czy solgar chelat magnezowy?(słyszałam że najlepsze). Bardzo dziękuję i pozdrawiam. Joanna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Joanno:) Doppelherz Magne B6 forte zawiera magnez w postaci tlenku magnezu, ta postać magnezu wchłania się słabo, bo zaledwie w kilku %. Jeśli chodzi o chelaty
   http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/2012/03/chela-mag-b6-na-tapecie-czyli-o-czym.html
   Ja polecam leki, a nie suplementy, czyli Magne B6, Asmag. Pozdrawiam

   Usuń
 76. Witam :) mam pytanie jaki wybrać Magnez (na wieczór, przed snem) z dużą dawką magnezu w 1 tabletce, żeby był dobrze przyswajany bo codziennie pije dużo kawy do późnego popołudnia, a także mam duży niedobór magnezu z diety. Nie wiem, który magnez będzie lepszy preparaty jakie udało mi się znaleźć to: Magne-B6 Max, Magnesol, Olimp Chela Mag B6 Forte. Może mi Pani wyjaśnić różnicę między nimi i polecić faktycznie najlepszy dla mnie magnez?
  Czy nie lepiej zrezygnować z picia zwykłej kawy i zastąpić ją na Chi-Cafe balans, jest tam magnez i wapń. Tylko niewiem czy warto i czy by mi pani to polecila?
  Link do produktu: http://drjacobsmedical.pl/pl/p/Chi-Cafe-balans-180g/164

  OdpowiedzUsuń
 77. Witam:) Może to banalne, ale proszę zmniejszyć ilość wypijanych kaw, a spróbować np. zielonej herbaty. Jako przekąskę: migdały i gorzka czekolada.
  Ogólnie: są preparaty magnezu -> leki ( polecam, mają badania kliniczne, czyli mają potwierdzoną skuteczność Magne B6, Magvit B6) i -> suplementy (nie mają badań klinicznych, do ich wprowadzenia potrzeba tylko zgody Głównego Inspektora Sanitarnego np. Magne B6 max). Magne B6 max: suplement, tabletka powlekana, dawka standardowa 100mg Mg i 2 mg b6, dobrze wchłanialna postać cytrynian magnezu. Magnesol, nie ma wit b6, a ona zwiększa wchłanianie Mg, fajna jest natomiast postać musująca i to że jest to cytrynian, większa dawka Mg 150mg. Olimp Chela Mag opisany jest w poście http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/2012/03/chela-mag-b6-na-tapecie-czyli-o-czym.html. Kawę proszę trochę ograniczyć, nie pić popołudniu, pić sporo wody, a na wieczór np. tabletki dojelitowe Magvit B6.

  OdpowiedzUsuń
 78. Faktycznie muszę ograniczyć picie kawy i powinienem spróbować zielonej herbaty zamiast kawy i częściej sięgać po produkty bogate w magnez. A na wieczór tabletki dojelitowe Magvit B6 chyba powinny wystarczyć. Bardzo dziękuję za rady i pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 79. Dobry wieczór p.Natalio!
  Mam takie pytanko używam teraz magnefar b6 po chce wspomoc mięsien serca czy to dobry preparat czy też nie a jak nie to jaki zażywać co pani poleca proszę o pomoc i podpowiedz .Dziękuje .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie. A czy występują jakieś problemy sercowe? Generalnie oczywiście można zażywać magnez, czasami zaleca się magnez z potasem. Dla wspomagania układu krążenia dość dobrze sprawdza się głóg. Ciekawym preparatem jest na przykład "KardioStabil", który zawiera wyciąg z głogu, oraz magnez.

   Usuń
 80. Witam Pani Natalio. Mam pytanie czy Neomag Forte to dobry magnez? Biorę go przez zimę, ale mam nadal skurcze pod oczami. Dziękuję z góry za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/2013/10/neomag-forte-naturalny-magnez.html
   Tam zawarłam moją opinię o Neomagu Forte:)
   Jeśli chodzi o przyswajalność, to średnia, bo to węglan... choć znam osoby, na które węglan działa OK. Ja ogólnie polecam bardziej formy organiczne magnezu.

   Usuń
 81. jaki magnez będzie najkorzystniejszy w stosunku 1 tabletka do ceny?
  Kiedyś kupowałem w tesco 120 tabletek za 6zł, ale po przeczytaniu tego bloga raczej sobie go podaruję. Magez w postaci węglanu.
  Byłem natomiast w ostatnio otwartej aptece i jest sporo magnezów nawet jakiś w postaci tlenku znalazłem.

  Z preparatów mleczanowych rzuciły mi się w oczy maglek b6, magnez b6 optimal 100 tabletek, i jakiś z polfy łódź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno preparaty z tlenkiem magnezu nie są warte uwagi. Mleczan ma dobrą przyswajalność. Z wymienionych przez Pana ja na pierwszym miejscu postawiłabym "Maglek B6", gdyż jest to lek, a nie suplement diety. Natomiast jeśli chodzi o to, który preparat wychodzi korzystnie cenowo, to wszystko zależy od konkretnej apteki, bo ceny są naprawdę różne.

   Usuń
 82. Witm serdecznie ostatnio Pani w aptece poleciła mi Magnez " MAGNEZ PLUS B6 z firmy WEGAFARM" chciałabym się dowiedzieć czegoś o tym preparacie, ponieważ zainteresowała mnie jego przyswajalność - mleczan magnezu i jak pisze producent 500mg magnezu i 52mg jonów magnezu ale posiada tylko 14%ZDS. Chciałąbym przeanalizować Pani opinie na temat tego specyfiku.. Prosiłabym o odpowiedź.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mleczan magnezu to sól organiczna, więc dobrze się przyswaja. Za dobowe zapotrzebowanie uważa się 375 mg jonów magnezu, a więc 52 mg Mg ( zawarte w jednej tabletce) to 14 % ZDS. Można to sobie przeliczyć z prostej proporcji:) Natomiast proszę wziąć pod uwagę, że dostarcza Pani magnez do organizmu także w codziennej diecie. Jeśli więc chce Pani stosować profilaktycznie to 2 tabletki na dobę wystarczy.

   Usuń
 83. Witam Panią,
  Co sądzi Pani o preparatach tej firmy i informacjach na temat np magnezu (twierdzą ,że tlenek magnezu jest "ok") link http://www.mito-pharma.pl/baza-wiedzy.html?page=3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stronie przywoływana jest jakaś publikacja, której niestety nie mogę odnaleźć w oryginale. Raczej jednak w tej kwestii skłaniam się do większości- kiepska wchłanialność tlenku magnezu na tle innych soli. Wydaje mi się, że przy racjonalnych dawkach soli organicznych, jest możliwe wykorzystanie dostarczonego magnezu przez organizm. Ale oczywiście mowa o dawkach racjonalnych:) Tlenek magnezu to wchłanianie około 5%. Przecież wchłanianie nie trwa całe wieki... to co się wchłonie to się wchłonie, a reszta jest wydalana. Moim zdaniem takie tłumaczenia jak na stronie mito-pharma są mocno naciągane.

   Usuń
 84. Witam Pani Natalio,
  Jak ocenia Pani tabletki musujące Plusssz magnez forte? na opakowaniu napisane jest, że mają 100% zalecanego dziennego spożycia. Chciałam zaznaczyć, że pije bardzo dużo kawy i mam często skurcze.. Czy ten suplement wystarczy? Z góry dziękuje za odpowiedź, Pani imienniczka, Natalia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Plusssz Magnez Forte" zawiera w sumie dawkę 375 mg jonów magnezu, czyli de facto 100 zalecanego dziennego spożycia. Natomiast jest to węglan magnezu, więc proszę pamiętać, że nie wchłonie się z tego całość, tylko pewnie około 30% dawki. Myślę, że jeśli są już objawy niedoboru magnezu ( bo pisze Pani o skurczach) to taka dawka może być za mała. Natomiast jako profilaktyka, to preparat wydaje się Ok.

   Usuń
 85. Plusz się wchłania tylko w 30% bo to węglan, hehe
  Teraz moje pytanie. Pani Natalio, można spotkać się z informacjami, że mleczan i cytrynian wchłania się w 90%, tak jest w reklamach i na stronie internetowej magne.pl. i raczej się z tym zgadzam. Moje pytanie jest: a w jakim procencie jest wchłanialność aparaginianu magnezu? podobno jest na równi z mleczanem czy cytrynianem, ale nie trafiłem na żadne wyniki badań co do przyswajalności tej formy magnezu. I dopytam jeszcze. czy witamina b6 nie zaszkodzi w dawce 30-40 mg na dobę? Bo taka dawka lecznicza jest podana w ulotce magne b6 6-8 tabletek dziennie a każda tabletka zawiera 5 mg witaminy b6 i wychodzi strasznie duża dawka tej witaminy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zacznę od końca tym razem. Witamina B6 należy podobnie jak inne witaminy z grupy B do witamin rozpuszczalnych w wodzie. co to oznacza..? Że jej nadmiar będzie wypłukiwany z moczem. Generalnie takie witaminy jest trudno przedawkować, w przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E i K), które kumulują się w organizmie.
   100 % ZDS (zalecane dziennie spożycie) witaminy B6 to tylko 1,4 mg. Ale proszę wciąć pod uwagę, że bez recepty jest do nabycia w aptekach witamina B6 w dawce 50mg. I właściwie tam się uznaje, to znaczy, żeby w suplementacji witaminą B6 nie przekraczać dawki 50mg/dzień. Natomiast jeśli nie chce Pan przekraczać tych dawek, to trzeba by stosować na zmianę "Magne B6" i jakiś specyfik magnezu bez B6 ( których notabene na rynku nie jest wiele).
   Co do asparaginianu- rzeczywiście niewiele można znaleźć. Jest to sól organiczna i na tej podstawie zakłada się, że wchłania się podobnie jak mleczan, czy cytrynian. MI udało się jedynie znaleźć:
   http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11794633?dopt=Abstract
   czyli potwierdzenie faktu, iż wchłanialnośćasparaginianu jest większa niż tlenku magnezu.

   Usuń
 86. Witam ktoś pytał o magnez z biedronki vitalsss ma weglan magnezu 200 mg w 1 tabl .Mam pytanie do Pani czy przy lekach typu polpril i lokren moge pic herbate zielona czerowona oraz zurawinowa i melise pokrzywe a takze inne ziola typu maca zenszen itp ? czy biorac te leki doposazac sie jeszcze w magnez /potas? czy wystarcza leki?mam skurcze nog i bolesne nogi oraz arytmie czasem i cisnienie mi skacze bole w klatce codzienne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno wyeliminowałabym żeńszeń, jeśli skacze ciśnienie i jest arytmia. Dolegliwości, które Pan (Pani) opisuje są trochę niepokojące, dlatego skonsultowałabym je koniecznie z lekarzem. Być może konieczna będzie zmiana leków, ewentualnie modyfikacja dawkowania. Natomiast na chwilę obecną na pewno nie zaszkodzi magnez- myślę, że można go zacząć suplementować.Polecam lek, a nie suplement np. "Magne B6"

   Usuń
 87. Witam.
  posiadam w domu Chlorek magnezu sześciowodny firmy STANLAB, chciałby się dowidzieć czy jego skuteczność działania jest tak duża jak sie o niej pisze i czy jest on dobry dla osoby która wykonuje cięzka pracę fizyczna i ( ewentualnie jaki by pani inny magnez dla takich osób poleciła )
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to chlorek magnezu czysty do analizy (czda), czyli dopuszcza się jego stosowanie, natomiast ja nie mam przekonania do takich "cudów". Polecałabym bardziej jakiś preparat z aptecznej półki, w postaci dobrze przyswajalnego mleczanu, lub cytrynianu:) Moje typy "Magne B6 MAX", "Magnesol" "Maglek B6" "Magvit B6":)

   Usuń
 88. Zdrovit w swoim magnezie Magnum Chelat Max, który ma 375mg jonów z tlenku magnezu, w dołączonej ulotce utrzymuje że "to nie rodzaj soli magnezu, ale ilość jonów magnezu ma znaczenie". Na wykresie jest na przykład pokazane, że węglan mg to 26, a tlenek 34 (nie podali jakiej jednostki, ale chodzi o wchłanialność). Powołują się na badania "Study of magnesium bioavailability..." aut. Coudray et al.
  To zupełnie odwrotnie niż w większości innych źródeł. Wydaje się to raczej manipulacją, bo te badania były na szczurach, oni je cytują jakby nigdy nic, a przecież różnice międzygatunkowe mogą być kolosalne. Warto zwrócić uwagę do jakich chwytów uciekają się producenci. Nie wiem tylko czy dopisek 'chelat' cokolwiek tu zmienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety producenci stosują różne "chwyty marketingowe". Prawdopodobnie nie jest to nawet chelat- według ścisłej definicji chelatu. Oczywiście to jest tak, że podstawowe znaczenie we wchłanialności ma rodzaj soli magnezu.

   Usuń
 89. Niestety wiedza lekarzy najczęściej jest tragicznie ograniczona, pozbawiona horyzontów, a częstokroć fundamentalnej logiki - nasuwa mi się tu hołdowanie diagnostycznemu znaczeniu odnośnie poziomu cholesterolu - skoro organizm produkuje go kilkakrotnie więcej niż przyjmujemy z pożywieniem, to już samo to powinno jako oczywistość wykluczać zapędy hamowania jego poziomu w sposób sztuczny - jak 2x2 oczywistym jest, że nie tędy droga, należy ewentualnie zidentyfikować powody dlaczego poziom ten jest ,,zawyżony'' i przeciwdziałać przyczynom a nie skutkom jak postępuje znakomita większość lekarzy. Podobnie sprawa ma się, jeżeli chodzi o nadciśnienie, czy stany zapalne kośćca - dramat wynika z niewiedzy lekarzy, a może z premedytacji zarządzania objawami chorobowymi i pielęgnowania ich, a nie leczenia.
  Darek M.

  OdpowiedzUsuń
 90. Mam do Pani pytanie odnosnie wyboru magnezu, wiadomo cytrynian i mleczan najlepszy, a ja sie zastanawiam pomiedzy dwoma produktami, zachwalany jest maglek b6, ktory ma 500mg magnezu - 51mg jonow magnezu, tak jest napisane na ulotce i pomiedzy magne b6 fast w granulkach, ktory ma w sobie 150mg magnezu i zastanawiam sie czy to sa wlasnie te jony?? Dodam ze cenowo wyglada to tak, ze maglek b6 kosztuje 10zl za 60tabletek a magne b6 fast 20saszetek 20zl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku "Magne B6 FAST" 150 mg w 1 saszetce to zawartość jonów magnezowych:) a więc sporo. Przyswajalność OK, bo to cytrynian. "Maglek B6" ma nieco mniejszą zawartość jonów magnezu, bo 51 mg, ale ma z kolei inną zaletę - jest lekiem:) Ciężko stwierdzić, który preparat jest lepszy:) Można stosować je wymiennie:)

   Usuń
 91. witam, pani Natalio.
  Otoz mam pewien problem, od dluzszego czasu strzela mi w kosciach, nie wiem jak to napisac ale czuje jak poruszaja mi sie kosci zwlaszcza obojczykowe, martwi mnie to ale mam podjrzenia ze brakuje mi magnezu, w diecie mam go niezbyt duzo , prosze mi doradzic co moglabym na to brac , by mi pomoglo , z gory dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że Pani problem niekoniecznie może być związany z niedoborem magnezu. Oczywiście suplementować magnez można, ale nie wydaje mi się, aby pomogło. Bardziej polecałabym jakiś preparat np. z kwasem hialuronowym, czy kolagenem

   Usuń
 92. Witam.
  Jestem w 23+3 TC, z uwagi na przedwczesne skurcze, w czasie krótkiego pobytu w szpitalu otrzymywałam asmag 3x2, jednak lekarz prowadzący, dzień po wypisie uznał, że lepszy będzie slow-mag 3x2. Przed pobytem w szpitalu suplementowałam się magneslem 150 3x1.
  Wg opinii lekarzy leki rozkurczowe nie są dobrym pomysłem przy rozwierającej się zew. szyjce (na szczęście długiej i wew. zamkniętej). Lepszym rozwiązaniem jest luteina 3x100mg oraz magnez. Leki rozkurczowe jedynie w ostateczności.
  Moje prośba - jakie jest Pani zdanie w kwestii wchłanialności i dawki slow-magu w kontekście ciąży i ryzyka przedwczesnego porodu?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście obecnie raczej nie zaleca się stosowania leków rozkurczowych- kiedyś zalecana była "No-spa". Obecnie odchodzi się od tego, bo panuje przekonanie, że niewiele tego typu leki wnoszą jeśli chodzi o ryzyko przedwczesnego porodu. Sama tak jak Pani z racji na tzw. stawianie macicy brałam luteinę dopochwowo oraz magnez. Jeśli chodzi o magnez- najczęściej zalecane są przez ginekologów "Magne B6", "Asmag forte". Obydwa preparaty są lekami, a akurat w ciąży to ważne- lepiej stosować leki niż suplementy diety. "Magne B6" ma jednak dodatkowo witaminę B6- przy większym dawkowaniu się ją więc przedawkowuje. Jej nadmiar co prawda wypłukuje się z moczem, ale niektórzy ginekolodzy zalecają tutaj ostrożność. Ja stosowałam rano 2 tabl "Magne B6" w południe 2 tabl "Asmagu forte" i na noc 2 tabl "Magne B6". Jeśli chodzi o "Slow-mag"- to zawiera on magnez w postaci chlorku, a więc przyswajalność na pewno gorsza niż form organicznych. Jest to lek, za co oczywiście plus:) także warte podkreślenia, że są to tabletki dojelitowe- co zwiększa wchłanianie:) Myślę więc, że jeśli preparat zalecił lekarz prowadzący ciążę, to warto się tego zalecenia trzymać. Podstawa to zaufanie do swojego lekarza.

   Usuń
 93. Pani Natalio, dziękuję bardzo za ten wpis. Złapał mnie skurcz (jako młodemu i aktywnemu facetowi czasem się zdarza) i dzięki temu wpisowi uświadomiłem sobie, że profilaktycznie zażywam niewielką dawkę magnezu i to w dodatku słabo przyswajalnego tlenku... Kupiłem właśnie coś lepszego ze 100 mg cytrynianu trójmagnezu i będę uzupełniał niedobór. Naprawdę ciężko znaleźć dobry preparat. Jak są sole to <50 mg, jak 400 mg to tlenek. Bloga dodaje do zakładek, bo jest tu naprawdę wiele istotnych tematów, w których muszę się "dokształcić". Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest dokładnie tak jak Pan pisze- jak jest duża dawka to przeważnie tlenek, a jak organiczna sól to mała dawka. Ale dość łatwo to wytłumaczyć- hihi tylko odrobina chemii. Tlenek magnezu MgO ma małą masę cząsteczkową- można więc go łatwo upakować do tabletki w większej ilości. Sole organiczne ( np. mleczan)- mają zdecydowanie większą masę cząsteczkową, a więc .. ciężko je upchać do tabletki w dużej ilości:)- dlatego te dawki z reguły nie są porywające.
   Dziękuję za miłe słowo i również serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 94. Co myśli Pani o magnezie Magnum Chelat Max tabletki musujące? ma 555mg chelatu magnezu i 1300mg cytrynianu magnezu i węglanu magnezu. To chyba rozsądny wybór?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już pisałam kilkakrotnie na łamach tego bloga- nie do końca przekonują mnie chelaty. A jeśli już ktoś chce chelat, to raczej OLIMP, bo wtedy mamy pewność, że to chelat a nie mieszanina magnezu i aminokwasów. Nie znalazłam też informacji o wzajemnej proporcji magnezu z cytrynianu i węglanu.

   Usuń
 95. Witam a co Pani sądzi o produkcie tri-mag b6? firmy olimp, czy jedna tabletka dziennie tak jak zalecaa producent powinna wystarczyć profilaktycznie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Preparat jest suplementem diety, a nie lekiem, natomiast profilaktycznie powinien być wystarczający w dawkowaniu 1 tbl/dziennie.
   Jeśli jednak występują objawy niedoboru magnezu, to jednak polecałabym sięgnąć po jakiś preparat magnezowy, który jest lekiem, a nie suplementem.

   Usuń
 96. chciałabym się dowiedzieć jaki magnez wybrać, żeby było jak najwiecej dziennego zapotrzebowania w jednej tabletce, żeby nie przedawkowywać wit b6

  OdpowiedzUsuń

Powiadomienia o nowych wpisach :)