poniedziałek, 28 grudnia 2015

Zaparcia u dzieci

Święta, święta i po świętach. :) Pora wracać do pracy i... blogowania. ;)
Dziś na prośbę jednej ze stałych czytelniczek bloga kilka słów na temat zaparć u dzieci. Wbrew pozorom jest to dość częsty problem, który czasami spędza z powiek sen zatroskanym rodzicom. Najpierw jak zawsze kilka słów tytułem wstępu, czyli...

Co to jest zaparcie i jakie są jego przyczyny? 

Na początek pamiętajcie, że nie każdy problem z wypróżnieniem to zaparcie. 

Zaparcia czynnościowe u dziecka do 4 roku życia rozpoznaje się, jeśli wystąpią co najmniej dwa z objawów tj.

- defekacja (wypróżnienie) mniej lub 2 razy w tygodniu
- obecność bardzo dużych mas kałowych w odbytnicy
- trudności w oddawaniu stolca i towarzyszący temu ból
- wywiad wskazujący  na nasiloną retencję stolca
- minimum jeden epizod nietrzymania stolca mimo, że dziecko załatwiało się wcześniej do nocnika, czy toalety
- duża objętość oddawanego stolca (co najmniej przez 1 miesiąc).
Zaparcia czynnościowe u dzieci powyżej 4 roku życia rozpoznaje się, jeśli wystąpią co najmniej dwa z ww. objawów oraz utrzymują się one minimum 2 miesiące.

Tutaj ważna uwaga. Czasami zaparcia mogą być jednym z objawów poważniejszych schorzeń. 
Przykłady to: celiakia, cukrzyca, alergia na białko mleka krowiego, mukowiscydoza, niedoczynność tarczycy, guz w obrębie miednicy, choroby układu nerwowego, nieprawidłowości w rejonie odbytnicy (szczelina odbytu, uchyłek odbytnicy) i wiele innych.


Objawy, które powinny skłonić do pilnej konsultacji lekarskiej to:

- oddanie smółki po 48 godzinie życia 
- zaparcia u noworodka
- wąskie, ołówkowate stolce
- krew w stolcu
- choroba Hirschprunga w rodzinie
- gorączka
- wymioty żółcią
- przewlekłe wzdęcie brzucha
- zaburzenia wzrostu i rozwoju

Jeśli wykluczyliśmy poważniejsze przyczyny i zaparcie ma najprawdopodobniej charakter czynnościowy, zastanówmy się w jaki sposób sobie z nim radzić, a więc...

Sposoby na zaparcia

Na pewno warto wspomnieć o zmianie, czy modyfikacji diety. Tak, tak... nawet niesforny dwulatek ma już swoje nawyki żywieniowe. Warto zadbać, aby były one prawidłowe. Koniecznie podawajcie dzieciakom duże ilości warzyw i owoców oraz pełnoziarniste pieczywo. Ograniczcie słodycze oraz potrawy mączne. 

Krok numer dwa to codzienna porcja ruchu. Pamiętajcie o codziennych spacerach i aktywności fizycznej. Czasami jednak to nie wystarczy i trzeba sięgnąć po preparaty z aptecznej półki. Zatem...

Preparaty na zaparcia, czyli co znajdziemy w aptece?

Pacjent pediatryczny jest pacjentem szczególnym, o czym chyba nikogo nie muszę przekonywać. :)

W 2014 roku opublikowane zostały stosowne rekomendacje ESPGHAN (European Society of Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition = Europejskie Towarzystwo Gastrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) i NASPGHAN (Amerykańskie Towarzystwo Gastrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) dotyczące leczenia czynnościowego zaparcia stolca u dzieci. 
Co mówią ów rekomendacje ekspertów..?

U dzieciaków z zaparciem stolca jako pierwszy powinien zostać włączony preparat zawierający makrogol (PEG). Rekomendowana dawka to 1-1,5 g/kg masy ciala/dobę przez 3-6 dni. Leczenie podtrzymujące to stosowanie makrogolu w dawce 0,4g/kg/dobę. Zgodnie z rekomendacjami leczenie powinno trwać minimum 2 miesiące. Po ustąpieniu objawów zaparcia, leki należy podawać jeszcze ok 1 miesiąc i stopniowo je odstawić. 

No tak... mamy rekomendacje, a jak wygląda rzeczywistość apteczna i gdzie znajdziemy PEG, wokół którego tyle szumu..? ;) Jakiegoś szału w wyborze preparatów tutaj niestety nie ma. Preparat zawierający jako substancję czynną makrogol 3350 to "Dicopeg junior". Jest to jedyny specyfik z makrogolem, który bezpiecznie można stosować u dzieciaków już od 6 miesiąca życia. Dzięki działaniu osmotycznemu w naturalny sposób reguluje on pracę jelit, zmiękcza stolec i ułatwia wypróżnianie. Warto podkreślić, że jest to specyfik bezpieczny. Nie drażni błony śluzowej jelit, nie ulega fermentacji w przewodzie pokarmowym, a także nie powoduje bólów, czy skurczy brzucha. Niestety takie przykre objawy często miały miejsce przy stosowaniu "Lactulosum".  

Inne specyfiki zawierające makrogole w postaci doustnej to "Forlax" (od 8 roku życia) oraz "Moxalole", czy "Xenna balance" (od 12 roku życia).

To są rekomendacje podstawowe, a więc w pierwszej kolejności PEG. Jeśli nie ma możliwości zastosowania makrogolu, można sięgnąć po Laktulosę (bezpieczna już u niemowląt).

Sporadycznie występujące zaparcia

Jeśli problem z wypróżnieniem pojawia się sporadycznie, można sięgnąć po środki doraźne. Przykładem są czopki glicerynowe 1 g - tutaj u dzieci poniżej 1 roku życia zaleca się konsultację z lekarzem. U starszych dzieciaków można doraźnie zastosować "Bisacodyl" tabl - bezpieczne od 4 roku życia, ale z nim bym raczej nie szalała.

Jest jeszcze jeden ciekawy preparat, o którym chciałabym wspomnieć, a mianowicie "Melilax pediatric" - mikrowlewki. Co mamy w składzie..? Tajemniczo może trochę brzmiący Promelaxin, czyli aktywny kompleks miodów (nektarowych i spadziowych) oraz polisacharydów z aloesu i ślazu dzikiego. Działanie produktu jest jakby dwutorowe, z jednej strony mamy działanie wydalające (oczyszczające jelita), a z drugiej działanie ochronne na błonę śluzowa odbytu. Dzięki temu specyfik może być stosowany także w przypadku hemoroidów, czy szczeliny odbytu. Przyznam szczerze, że nie stosowałam u swoich dzieci, bo one raczej na zaparcia nie cierpią, ale specyfik wydaje się być naprawdę ciekawy. Według informacji producenta, można go stosować bez ograniczenia wiekowego. U tych najmłodszych, do 1-go roku życia pół mikrowlewki jednorazowo, u nieco starszych 1-3 lat jedna mikrowlewka w razie potrzeby, a u jeszcze starszych dzieci max. 2 wlewki jednorazowo. Myślę, że warto pamiętać o tej alternatywie.

Na dziś to tyle. Szampańskiej zabawy sylwestrowej i do siego roku! :)


32 komentarze:

  1. U mnie po jednorazowym zastosowaniu Melilax'u 3 letnia córeczka miała bóle brzucha, natomiast jej kuzyn o 3 m-ce starszy bardzo dobrze toleruje ten specyfik.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że to jak z każdym preparatem- wrażliwość osobnicza organizmu.

      Usuń
  2. Witam.
    Mój mężczyzna ma problem z łysieniem, na czubku głowy zaczynają przerzedzać mu się włosy.. Chciałabym mu pomóc i wybrać jakiś odpowiedni preparat (lub też tabletki) na porost? Jest jeszcze młody, także na włosach mu zależy. ;) Czy można coś polecić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mężczyzn łysienie ma najczęściej podłoże androgenowe. Polecam sprobować LOXON do wcierania- przy regularnym stosowaniu powinien dać dobre efekty.

      Usuń
  3. Witam, przez długi czas zmagałam się z problemem zaparć u mojej 2,5-letniej córeczki,bałam się podawać jej Lactulosum, bo słyszałam dość nieprzychylne opinie. Po przeczytaniu tego postu postanowiłam spróbować Dicopegu i był to strzał w 10:) jest skuteczny bez nieprzyjemnych skutków ubocznych dla dziecka. Dziękuję za dobre rady którymi dzieli się Pani tutaj. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Również spróbowałam dicopeg ale tego junior dla dzieci to był również strzał w dziesiątkę. Bardzo lubię ten blog i wiele się z niego dobrego można nauczyć.. widać , że powołanie a nie kwestia zarobku . Pozdrawiam

      Usuń
  4. potwierdzam! U nas Dicopeg Junior zdziałał cuda! Super lek, który ulżył mojej córce. Teraz ma 8 miesięcy i czasem wspomagamy się jeszcze ryżem ze śliwką by pomóc brzuszkowi ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja podaję córce na zaparcia Laximed , widzę że działa na nią .
    Czy można go podawać cały czas ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to preparat oparty o szczep probiotyczny. Można stosować go dłuższy czas.

      Usuń
  6. gdy dopadają mnie zaparcia siegam po czopki eva/qu ktore działają w ciagu 15min

    OdpowiedzUsuń
  7. u nas nic poza dicopegiem juniorem nie działa. Tylko on pomógł po długiej diecie która podobno pomóc i wyrównać bilans strat w organiźmie Stasia

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja na zaparcia dla dzieci również polecam dicopeg junior. Sama go nie stosowałam (bo nie posiadam dzieci) ale moja bratanica ma problemy z robieniem kupki i mój brat zawsze podaje jej ten lek

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam. Pojawił się nowy preparat xenna balance junior. Czy 14 miesiecznemu dziecku mogę podać bezpiecznie? Podobno ma skład jak dicopeg junior ale jest tańszy. Chyba ze roznini się supstancjami pomocniczymi, które niekoniecznie będą korzystne dla maluszka. Proszę uprzejmie o informacje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, dokładnie. Pojawiła się Xenna balance junior. Jest to specyfik bezpieczny od 6 miesiąca życia, więc spokojnie. Może Pani zastosować.

      Usuń
  10. Witam! a co Pani sądzi o takim leku jak Debridat? Czy można go stosować razem z dicopegiem junior czy lepiej osobno?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale na co konkretnie ma być stosowany? Jakie są objawy? Zalecił lekarz?

      Usuń
  11. Dla nas wspomniany w tekscie dicopeg junior stal sie wybawieniem juz od drugiego roku życia synka. byl moment ze nie wiedzielismy juz co stosowac na szczescie lekarz polecil nam wlasnie dicopeg junior i zaparcia zaczely ustepowac
    @Michel32

    OdpowiedzUsuń
  12. Moje dziecko na szczęście miewa zaparcia tylko na wyjazdach. Ma to po mnie :) Wiem jak ja się męczyłam więc staram się mojemu dziecku jak najszybciej pomóc. Aplikuje mu evaqu bambini. Bardzo skuteczne a zarazem delikatne czopki. Znam je dobrze bo przetestowałam na sobie ich "dorosłą" wersję .

    OdpowiedzUsuń
  13. Potwierdzam skuteczność i dużą wygodę. Czopki nie przeczyszczają i wiadomo, że po kilku minutach będzie kupa. Zbawienne na wakacjach:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze wiedzieć bo moje dziecko niestety jest wrogiem wszelakich syropów czy zawiesin. Zawsze jest awantura jak trzeba wypić lekarstwo. Czopki do tej pory parę razy mu zaaplikowałam , ale niestety bardzo go przeczyściły. Rozumiem że te działają na innej zasadzie.

      Usuń
  14. Popieram to co piszesz. Czasem też tak właśnie jest z antybiotykami na przeziębienie, że trzeba robić zawiesinę, której dorosły by pewni nie wypił, a co dopiero dziecko. W takich przypadkach doprawiam np. sokiem malinowym. Prosta zasada: im prościej coś podać, tym skuteczniejsze. Jeżeli chodzi o czopki to przede wszystkim powinny być nie przeczyszczające, a rozkurczeniowe, to podstawa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dokładnie zgadzam się z tym. dziecko nie lubi nic takiego przyjmować jak zawiesiny, syropy itd. a z czopkami nigdy nie było problemu. ja akurat podawałam te właśnie eva qu dla dzieci. nie są gwałtowne i to jest dla mnie najważniejsze.

      Usuń
  15. Ah, łatwo powiedzieć. U mnie 4 latek właśnie ma dość spore problemy z zaparciami, głównie na skutek urlopu, z którego wróciliśmy. Na urlopie wiadomo, trochę bardziej gorsze jedzenie, do tego lody, coca cola. Czy myślicie, że właśnie mogę w takim przejściowym okresie takie czopki zastosować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak. Ja stosuje je u mojego dziecka właśnie po wakacjach czy nasilonym okresie urodzinowym w przedszkolu gdzie ilość coli,słodyczy czy chipsów powala na kolana. Wtedy wiem że mojego malucha przytka. Wracamy wtedy do zdrowej diety ale po co ma się męczyć kilka dni zanim organizm znowu nabierze zdrowych nawyków. Wkładam czopek i po kilku minutach jelitka puste i uśmiech na buzi.

      Usuń
  16. No wlasnie prosze cos napisac o Debridacie na zaparcia corka ma 9 miesiecy i zaparcia od 3 miesiecy, nic nie pije tylko piers i posilki stale

    OdpowiedzUsuń
  17. Zaparcia u dzieci to spory kłopot, a najgorsze jest patrzenie, jak Maleństwo się męczy. Mam nadzieję, że są na to jakieś skuteczne sposoby.

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam, proszę o pomoc. Moja córcia boi się "przeć, wtedy niestety oddaje stolec po 2, 3 dniach z wielkim wysiłkiem, bo jest duże zatwardzenie. Od 3 dni stosujemy xenna balans junior. Wypróżnianie jest codziennie bez problemów, córka się nie boi i jak sama mówi "nic nie boli", stolec jest miękki. Stosować będę preparat 14 dni , proszę mi powiedzieć czy jest szansa , że stolec się unormuje ? a co jeśli po zaprzestaniu leku zaparcia znowu wrócą? (czy jest taka możliwość?) i to co wypracowałyśmy , że nie boi się "przeć" zacznie się na nowo :(

    OdpowiedzUsuń
  19. Czasem winowajcą jest dieta a w niej kaszki ryżowe i banany

    OdpowiedzUsuń
  20. U nas sprawdziły się czopki eva/qu bambini na zaparcia dla dzieci. Przekonało nas to, że czopki nie przechodzą przez układ pokarmowy, nie przeczyszczają i działają jedynie miejscowo. Ważne też, że działają do kilkunastu minut od aplikacji, więc bardzo szybko. Ze środkami doustnymi jest tak, że nie wiadomo, kiedy zadziałają.

    OdpowiedzUsuń
  21. Moje dziecko ma zaparcia czynnościowe, nie chce siąść na nocnik, czopki są bardzo dużą pomocą w usunięciu zalegających mas kałowych. Zazwyczaj podaję 2-3 czopki aby nastąpiło całkowite wypróżnienie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Według aktualnych wytycznych przy zaparciach czynnościowych u dzieci lekami pierwszego rzutu sa makrogole- czyli np. Dicopeg junior.

      Usuń