środa, 6 stycznia 2016

Luteina dla oczu

Moi Drodzy już od niemal 4 lat piszę tego bloga, ponieważ jest on dla mnie dodatkową motywacją do poszerzania swojej wiedzy, ale piszę go głównie dla Was. Dziś więc kolejny artykuł 'na Wasze życzenie', czy suplementy diety wspomagające wzrok. Ostatnio cieszą się one coraz większą popularnością. Kiedyś po owe specyfiki sięgali pacjenci po 50-tym roku życia, dziś ta granica znacznie się obniżyła. Mamy nawet preparaty 'na wzrok' dla naszych milusińskich.

Zwyrodnienie plamki żółtej - główny winowajca..?

Pamiętajcie, że nawet najlepszej jakości suplement nie spowoduje,  że nasza wada wzroku się cofnie. Nie ma takiej opcji. Natomiast dobrze skomponowany suplement na oczy może skutecznie spowalniać procesy zwyrodnieniowe plamki żółtej. 
Cóż to takiego ta plamka żółta i o co właściwie tyle szumu..? Plamka żółta to specyficzne miejsce na siatkówce oka, gdzie jest największe skupisko fotoreceptorów (czopków). Odpowiada ona za rozdzielczość, ostrość widzenia oraz percepcję kolorów. Z reguły postępujące z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe plamki żółtej są przyczyną kłopotów ze wzrokiem. 

AMD (zwyrodnienie plamki żółtej) daje w efekcie takie objawy jak: 
zniekształcenia obrazu, obniżenie ostrości wzroku, zaburzenia widzenia barw, czy ubytki w polu widzenia (mroczki). 
Uwaga! W grupie ryzyka AMD są osoby: po 50 roku życia, palacze, pacjenci chorzy na miażdżycę, nadciśnienie, z wysokim poziomem cholesterolu, otyli, a także osoby z jasną tęczówką oka i kobiety.. Tak, tak... my to zawsze mamy bardziej pod górkę. ;)

Niestety na chwilę obecną nie ma raczej skutecznych metod leczenia AMD, dlatego niezmiernie ważna jest profilaktyka. Co tu dużo mówić... Zasada : 'Lepiej zapobiegać niż leczyć' jest zawsze na czasie. 

Naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobą jest... luteina

Luteina - co to takiego..? 

Jest to żółty barwnik ksantofilowy, który odgrywa istotną rolę w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej. Nasz organizm nie potrafi jej wytwarzać, dlatego warto zadbać o jej odpowiedni poziom w codziennej diecie.
Głównym źródłem luteiny są rośliny: szpinak (12mg/100g), jarmuż gotowany (9mg/100g), natka pietruszki, brukselka, sałata, szczypiorek, kabaczek, brokuł, marchewka karotka, a także żółtko jaja. Według zaleceń Towarzystwa Chorych na Zwyrodnienie Plamki Żółtej zaleca się spożywać ok 6 mg luteiny na dzień.

To sporo, bo są badania która wykazały, że tylko 10 % społeczeństwa spełnia tą normę. Ja niestety do tego zaszczytnego grona raczej nie należę, bo szpinaku nie lubię (uraz z podstawówki, kiedy na szkolnej stołówce podawano go w formie zielonej papki), ;) a takie cuda jak jarmuż, kabaczek, czy brokuł również rzadko goszczą na moim stole. Aż wstyd się przyznawać. ;)

Warto również wspomnieć, że na wchłanianie luteiny z pożywienia ma wpływ wiele czynników. Obróbka termiczna na przykład zwiększa jej biodostępność. Podobnie tłuszcz zawarty w pożywieniu - ponieważ luteina jest rozpuszczalna w tłuszczach.

Dieta wspomagająca funkcjonowanie narządu wzroku to temat na osobny artykuł, a tymczasem weźmy na tapetę to co mamy w aptece, czyli...

Apteczne suplementy na oczy - czym się kierować przy wyborze...? 

Patrząc na skład większości suplementów, to oczywiście bezsprzecznie 'królową składu'  jest z reguły luteina. I słusznie, :) bo w końcu jej rola jest niezmiernie istota. Jaki preparat wybrać i na co zwrócić uwagę..? 

Dla ułatwienia postaram się zebrać najważniejsze kwestie w punktach:

1) zawartość luteiny w preparacie

Jaka właściwie powinna być zawartość luteiny w preparacie..? 
I tu Was zaskoczę. Badania potwierdziły, że w profilaktyce AMD skuteczne są dawki luteiny rzędu 6-15 mg. Nie ma na chwilę obecną żadnych wiarygodnych badań klinicznych, które by potwierdziły, że większa dawka luteiny da większą skuteczność. Koniec i kropka. Bezzasadny wydaje się pościg producentów, który za wszelką cenę zwiększają zawartość luteiny na 1 kapsułkę w swoich produktach. Kiedyś w większości preparatów dawka luteiny wynosiła 6-12 mg, potem pojawiły się wersje MAX z 20 mg luteiny. Później Olimp chciał być naj i wypuścił specyfik "Gold-luteina", gdzie w 1 kapsułce mamy 22 mg luteiny. Teraz w TV ciągle huczy reklama "Maxiluten". Podobno z najwyższą dawką luteiny, bo aż 24 mg. Podobno, bo jednak już nie najwyższą. :) Okazuje się, że na czele nie jest już Aflofarm i "Maxiluten", tylko ponownie OLIMP. Mamy już bowiem preparat Olimpu "Luteina max-complex", gdzie zawartość luteiny w 1 tabl to aż 30 mg. Niby wow, bo dawka spora, ale czy ma sens..? Moim zdaniem nie ma co szaleć, bo niekoniecznie więcej to znaczy lepiej. 

2) obecność zeaksantyny i wzajemny stosunek luteiny do zeaksantyny.

Najlepiej, aby poza luteiną preparat zawierał także zeaksantynę. Ale uwaga! Stosunek luteiny do zeaksantyny powinien wynosić mniej więcej 5:1, co potwierdzają badania. Kryterium to spełnia niestety zdecydowana mniejszość suplementów. 

3) Obecność w preparacie kwasów omega-3

Okazuje się, że luteina i zeaksantyna znacznie lepiej wbudowują się w struktury docelowe w organizmie, jeśli dostarczane są razem z kwasami omega-3. Niestety tutaj także tylko nieliczne suplementy spełniają to kryterium. W zdecydowanej większości specyfików kwasów omega-3 nie znajdziemy. :(

4) Obecność witamin i minerałów o działaniu antyoksydacyjnym: witamina C, E, cynk, selen

Podsumowując...

Wybór specyfików z kategorii 'na oczy' jakie znajdziecie w aptece jest naprawdę spory. Z roku na rok tych specyfików przybywa. Niestety jednak w większości są to suplementy kiepskiej jakości. O ile dawki luteiny z reguły łapią się na podane 'widełki', to z zeaksantyną jest gorzej - albo nie ma jej wcale, albo stosunek nie jest zachowany. Kwasy omega-3 także pojawiają się rzadko.

Moje 'Top 3' preparatów z tej kategorii to (kolejność przypadkowa):

"Nutrof total"  - 10mg luteiny, 2 mg zeaksantyny, a więc proporcja i dawki w porządku. Dodatkowo obecne w składzie kwasy omega-3, a także witaminy i minerały o działaniu antyoksydacyjnym. Plus także za zawartość wyciągu z winogron i rezweratrol, choć jego ilość raczej symboliczna

"Klarin perfect" - luteina 8mg, zeaksantyna 1,6 mg, a więc także proporcja i dawki OK. Dodatkowo w składzie kwasy omega z oleju lnianego, a także szereg witamin i minerałów. Plus za zawartość ekstraktu z borówki czernicy. Zawarte w nim antocjany mają wpływ na zdolność widzenia, zapobiegają uszkodzeniu siatkówki przez światło oraz mają działanie ochronne na rogówkę i wpływają na jej regenerację. 

"Resvega" - porcja dzienna to 2 kapsułki, ale skład bardzo dobry. Luteina 10 mg, zeaksantyna 2 mg, kwasy omega-3, witaminy i minerały o działaniu antyoksydacyjnym, a także uwaga - bardzo dobra zawartość trans-rezweratrolu - w porcji dziennej aż 30mg.

Przyzwoicie wypadają też: "Lutezan omega-3" i "Ocuvite complete", a także Bioton "Zdrowe oczy prodiab" (tutaj jednak brak w składzie kwasów omega-3). 

Dbajcie o swoje oczy, póki nie jest za późno. Luteina i zeaksantyna nie tylko spowalniają procesy degeneracyjne plamki żółtej, ale ich suplementacja korzystna jest także przy zaćmie. Istnieją badania, że u pacjentów dotkniętych zaćmą podawanie 15 mg luteiny i 100 mg witaminy E dziennie przez okres 2 lat poskutkowało poprawą jakości widzenia i lepszą wrażliwością na światło w porównaniu do osób suplementujących tylko witaminę E.

I na koniec uwaga! Preparaty z luteiną i zeaksantyną nie są przeznaczone wyłącznie dla staruszków. Znane są badania japońskich naukowców, które wykazały korzystny wpływ spożywania 5mg luteiny i 1 mg zeaksantyny dziennie w celu zmniejszenia efektu zmęczonych oczu spowodowanego długotrwałym patrzeniem w ekran monitora. A wiadomo jakie mamy czasy - większość z nas pracuje przy komputerze, więc warto pomyśleć o suplementach, bądź o zdrowej bogatej w luteinę i antyutleniacze diecie.


Warto również przeczytać:


93 komentarze:

 1. Bardzo przydatny post, mam sporą wadę wzroku i od czasu do czasu przypominam sobie, że może warto byłoby kupić jakiś preparat z luteiną, ale dotąd kierowałam się raczej przypadkiem i kupowałam cokolwiek...Teraz będę robić to bardziej świadomie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomieszanie z poplątaniem i brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Luteiny na stosuje się "na wadę wzroku".

   Usuń
  2. Jasne, że luteina nie zniweluje wady wzroku, ale tego typu specyfiki są korzystne nie tylko przy AMD, ale także u osób pracujących przy komputerze, odczuwających zmęczenie oczu.

   Usuń
 2. Zawsze mnie ciekawiło, czy to jest taka sama luteina, jak ta, którą się czasem przyjmuje w ciąży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dwa zupełnie odrębne związki. Luteina to potoczne określenie progesteronu- czyli hormonu:) W aptece mamy preparaty progesteronu w tabl podjęzykowych lub dopochwowych właśnie jako "Luteina":) Natomiast to co mamy w preparatach na oczy to barwnik ksantofilowy.

   Usuń
  2. Skoro tak to dlaczego poleca Pani w artykule preparaty w postaci suplementów jako cytuje "luteina dla oczu" skoro to tylko barwnik 😞 szczerze? Sama sobie Pani zaprzecza albo ja czegoś nie zrozumiałam...

   Usuń
  3. Nie zrozumiała Pani. Luteina to potoczne określenie progesteronu ( hormon). Natomiast luteina to także barwnik ksantofilowy i taka luteina zawarta jest w preparatach na oczy. Ta sama nazwa, dwa różne związki o różnym działaniu.

   Usuń
 3. Dzień dobry :) a który preparat poleciłaby Pani dla 12-latka? Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale chodzi o profilaktykę, czy dziecko cierpi na jakieś choroby oczu..?

   Usuń
  2. Profilaktykę.

   Usuń
  3. Postawiłabym na borówkę i np "Klarin junior".

   Usuń
 4. Witam, mam pytanie,czy Pani zdaniem luteinę można suplementować non stop, czy powiedzmy po 3 miesiącach zrobić miesiąc przerwy? To samo z innymi vit i minerałami. Mężczyzna 44 lata. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak jak z większością suplementów warto przynajmniej raz na czas zrobić przerwę. Nie musi to być jednak już po 3 miesiącach.

   Usuń
 5. Witam serdecznie,
  A co Pani myśli o suplemencie "ZUMA" S-Labu?
  W składzie czytamy:
  Olej z wątroby dorsza 80mg
  Luteina 20mg
  Zeaksantyna 4mg
  Borówka baguenna 50mg
  Ponadto, kwas alfa-liponowy, likopen, wit E, wit C, wit B6 i B12, kwas foliowy, selen, cynk i miedź.
  Pozdrawiam,
  Magda
  P.S. Świetny blog. Czytam regularnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ktoś poszukuje tańszego, a w miarę sensownego produktu to może być. Na pewno zdecydowanie za mala zawartość omega-3. 80 mg oleju z wątroby dorsza to niewiele.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 6. Witam,
  Bardzo interesujacy post, takze dzieki podaniu zrodel naturalnych luteiny. Teraz nieco lepiej rozumiem, dlaczego cala jesien jadlam jarmuz i kabaczki, niemal codziennie. Kladlam na zelazo, a tu jeszcze dochodzi luteina :) Jarmuz jest pyszny, jak sie go odpowiednio przygotuje! Ja podsmazam lekko na patelni, a potem dolewam smietanki, dodaje posiekanego czosnku i cebulki, sole i dusze pod przykryciem kilka minut. Kabaczki smazylam na patelni (tyle zeby zmiekly).
  PS Mam spora wade wzroku, wiec pewnie potrzebowalam wsparcia.

  Pozdrawiam, Magdalena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za przepis na jarmuż:) Myślę, że kiedyś się skuszę spróbować:)Fajnie, że dba Pani o zdrową dietę- to bardzo ważne.

   Usuń
 7. bardzo fajny blog. Cieszę się, że jest takie miejsce w internecie gdzie można przeczytać tyle cennych informacji, a co ważne wiarygodnych. Proszę o jeszcze i dziękuję.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również dziękuję za miłe słowo:) oczywiście w miarę możliwości czasowych blog na pewno będzie dalej się rozwijał.

   Usuń
 8. Lutezan Omega 3 wydaje się dobry.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mozna tyle łykac suplementów dietyy.... wątroba! nasza za pare lat nie wytrzyma tego kiedyś profesor w Gdansku mi powiedziała zaprzestan brać suplementy diety a zmień swoją dięte poprzez wchłanianie witamin to jest kluczowe i ruch. Ale pytanie moje dziwi mnie jak ludzie chodzą do visin express lub inne salony optyczne płacą 1złotówkę za badanie wzroku lub 100 zł i każdemu tam wykrywają wadę byłam sama w taki sposób oszukana wada była dość duża. Wystraszyłam się skonsultowałam to z dwoma innymi okulistami ! i wady nie ma a stan zapalny oka :). Dziękuję Pani Ewo za prowadzony blog i chęć czasu na odpisywanie! . W moim mieście często farmaceuci nie mówią tylu cennych informacji co Pani a to duza kolejka a to inni krzycza co ta " baba" tak długo rozmawia.! Interesuje się farmakologią i w rodzinie polecam wszystkim Pani Bloga. By nie nabrać się na te leki i reklamy. Stawiam też na zielarstwo wiele mi pomogły zioła na trądzik i oczyszczenie z toksyn gdy zachorowałam na wątrobę i jelita

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowo:) jest ono dla mnie motywacją do dalszej pracy. Oczywiście- jak tylko się da, to zawsze w pierwszej kolejności powinna być zdrowa dieta, tylko nie zawsze to jest realne, bo żyjemy w pośpiechu, jadamy nieregularnie, a jakość jedzenia niestety też pozostawia wiele do życzenia.

   Usuń
  2. pani Ewo moj wnuczek ma16 lat ma bardzo suche oczy byliśmy u specjalisty dal mu krople alergiczne,byl przerażony ze w tym wieku ma uszkodzone dolne kanaliki wogule nie produkują smarowania mówiąc bardzo prosto,prosze doradzić czy luteina będzie skuteczna pozdrawiam serdecznie halina

   Usuń
  3. Na pewno luteina niewiele zdziała w kwestii samego nawilżenia oczu. Można spróbować suplementy bogate w kwasy omega-3 jak "Ocumax hydro" no i przede wszystkim dobre krople nawilżające na co dzień. Najlepiej takie bez konserwantów:)

   Usuń
  4. Kompletna, wierutna bzdura! Krople nawilżające podawane regularnie są PRZYCZYNA a nie lekarstwem na suchość oka. Ludzie - farmaceuta to nie lekarz i idzcie z problemami do lekarza a w aptece tylko kupujcie. Bez urazy Ale trochę szacunku dla zdrowia innych - nie wiesz - nie odpowiadaj bo komuś zrobisz krzywdę.

   Usuń
  5. Nie wiem skad taka wiara w wiedze lekrzy.. podziwiam..

   Usuń
  6. Pierwszy raz słyszę, aby nawilżające krople do oczu były przyczyną suchości oka. Właściwie większość pacjentów wychodzących od okulisty ma rekomendację stosowania kropli nawilżających. Owszem- są sytuacje kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty i nikt tego nie neguje, ja również. Ale... gdyby wszyscy chodzili nawet z najmniejszymi problemami do specjalistów- mielibyśmy czas oczekiwania nie kilka miesięcy jak obecnie, a kilka lat. Ps. Nie tylko lekarzom, ale farmaceutom także należy się szacunek.

   Usuń
 10. Towarzystwo Chorych na Zwyrodnienie Plamki Żółtej rekomenduje 10 mg Luteiny na dobę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego właśnie pościg producentów ze zwiększaniem dawki luteiny w suplementach jest zupełnie nieuzasadniony.

   Usuń
 11. Dziękuję za wpis, z zaciekawieniem go przeczytałam i oczywiście zgodzę się z tym, że luteina ma doskonały wpływ na zdrowie naszych oczu. Ja regularnie staram się przyjmować suplement mający w składzie między innymi właśnie luteinę oraz zeaksantyny i skoncentrowany, standaryzowany wyciąg z czarnej borówki - Doppelherz aktiv Luteina Premium. To preparat, który działa wielokierunkowo na wzrok - wspomaga ostrość widzenia, wzmacnia i usprawnia mikrokrążenie w siatkówce oka, zapewnia ochronę siatkówki przed promieniowaniem, a także umożliwia wytwarzanie barwnika światłoczułego.

  OdpowiedzUsuń
 12. Znalazłam Twój blog przypadkiem. Jest super pomocny, napewno będę tu zaglądać, żeby dowiedzieć sie wielu przydatnych informacji. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie wierzyłam w działanie luteiny na oczy, ale wypróbowałam, bo miałam już dość pieczenia i wrażliwości na sztuczne światło. Z polecenia koleżanki z pracy kupiłam Gold Luteinę i po dwóch tygodniach brania zaczęłam zauważać różnicę, moje oczy stały się mniej wrażliwe na sztuczne światło, nie pieką tak często i znacznie wydłużył się czas, który mogę spędzić przed komputerem bez bólu, więc coś w tym jest.

  OdpowiedzUsuń
 14. A czy mogłaby Pani polecić coś dla kobiet w ciąży? Ostatnio jakoś znacznie pogorszył mi się wzrok. Jeśli chodzi o preparaty które Pani poleciła, to albo nie ma informacji nt stosowania w ciąży, albo jest napisane żeby nie stosować w ciąży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że na większości preparatów tak będzie napisane, bo na kobietach w ciąży nie przeprowadza się badań. Poza tym w takich suplementach z reguły są też witaminy i minerały, a kobiety w ciąży przyjmują już inne preparaty witaminowo-mineralne.

   Usuń
 15. Ma tak naprawde bardzo słabny skład, więc nie licznie na piorunujące efekty, bo ich po prostu nie ma skad być!

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie zauwazylam zadnych zmian na lepsze po stosowaniu przez kilka miesiecy. Nie dajcie sięnabrac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakich efektów Pani się spodziewała..? Bo wiadomo, że luteina nie poprawi wzroku i że te efekty nie będą ot tak zauważalne. Natomiast na pewno dobry suplement na oczy spowolni procesy degeneracyjne.

   Usuń
 17. A ja zamiast brać nie wiadomo jak długo suplementy na poprawę kondycji oczu, to wolę sobie zakroplić niebieski starazolin, który efekt daje błyskawicznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale krople tylko nawilżają. Tak naprawdę optymalna terapia powinna obejmować i krople i wspomaganie od wewnątrz.

   Usuń
 18. Jeżeli chodzi o Maxiluten i jego zbawcze działanie - to jakaś ściema. Przyjmowałam tabletki przez trzy miesiące licząc na to, że w końcu coś pomoże na moje suche i zmęczone oczy, uwierzyłam w reklamę, która tak go zachwala i co? I nic! Żadnej poprawy. Wyrzucone pieniądze w błoto!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy poza tym preparatem stosowała Pani jakieś krople..? Proszę nie wierzyć w reklamy. Wiadomo, że Maxiluten nie pomoże na suche oko. Niezbędne jest zastosowanie dobrych kropli.

   Usuń
  2. Nie jest. Suchość oka to wynik nadmiernego stosowania kropli.

   Usuń
  3. A to ciekawe... dlaczego więc lekarze okuliści na suchość oczu polecają sztuczne łzy bez konserwantów?

   Usuń
 19. Dzień dobry. Chciałam zapytać czy mogę stosować któryś z preparatów, które wymieniła Pani jako Top3 przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych? Czy mogłabym brać Klarin perfect (czy zawiera garbniki z borówki, które adsorbują np leki?) lub któryś z pozostałych np. rano przy śniadaniu, a tabletki o godzinie 18.30 bez wpływu obniżającego na ich działanie antykoncepcyjne? Czy jakbym brała Klarin to nie będzie właśnie adsorbowania pomimo takiej różnicy w czasie (rano tabletki na oczy wieczorem antykoncepcyjne)? A co uważa Pani na temat luteiny Doppelherz Activ? Warta stosowania? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno przy stosowaniu suplementu na oczy rano, a tabletki antykoncepcyjnej ok 18 może Pani być spokojna o skuteczność antykoncepcji. Natomiast co do preparatu Doppelherz luteina premium- w miarę OK:) choć brak kwasów omega-3 i nieodpowiedni stosunek luteiny do zeaksantyny.

   Usuń
 20. A czy taka luteina moze wspomoc przeciwko jaskrze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam badań na temat stosowania suplementów tego typu w kontekście jaskry. Obawiam się, że wiele nie pomoże, natomiast... jak najbardziej stosować można, aby wspomagać narząd wzroku.

   Usuń
 21. czy nutrof total może obniżyć działanie tabletek antykoncepcyjnych? :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja mam dość słaby wzrok i jem luteinę i borówkę. W dodatku systematyczne wizyty u okulisty. Trzeba się jakoś ratować.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ważny jest rodzaj luteiny zawarty w preparacie. Należy szukać uważnie informacji na opakowaniu, bo luteina może być tam w formie naturalnej (krystalicznej) lub syntetycznej (kupując syntetyczną wyrzucamy pieniążki w błoto). Często jest problem ze stwierdzeniem z jaką luteiną mamy do czynienia, czasami producenci oznaczają tę dobrą (czyli krystaliczną) mianem FloraGlo. Poza tym oznaczeniem można też wywnioskować naturalność luteiny po tym, że w składzie jest ujęty wyciąg z rośliny ją zawierającej (np. Tagetes) i pod spodem "w tym luteiny tyle i tyle...". Jeśli nie ma ani rośliny będącej źródłem luteiny ani symbolu FloraGlo ani wprost stwierdzenia że luteina zawarta jest krystaliczna - nie kupujmy, nie będzie się wchłanieć.
  Ps. Świetny pomysł na bloga :) szczególnie w dobie tylu ogłupiających reklam...
  Pozdrawiam koleżankę po fachu!

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam,
  Dziękuję za artykuł i liczę na Pani odpowiedź. Trafiłam tutaj, ponieważ szukałam czegoś o luteinie, ale właśnie jako hormon-progesteron i trochę zaczęłam się zastanawiać nad jedną rzeczą. Mam zanik miesiączki od 7 lat i zastanawiam się, czy brak tego hormonu może spowodować pogorszenie stanu moich oczu - są codziennie podrażnione, piekące, zaczerwienione i bolą. Krople i wizyty u okulisty nie pomagają. Może Pani będzie wiedzieć, czy jeden problem wywolał drugi ? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno suchość oczu można w pewien sposób powiązać z niedoborem estrogenów. Czy ma wpływ progesteron- nie wiem. Myślę, że może Pani porozmawiać na ten temat z lekarzem ginekologiem.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź

   Usuń
 25. Na ostatniej wizycie u okulisty okazało się że zaczynają się problemy z żółtą plamką. Jestem przed badaniami specjalistycznymi. Zaczęłam stosować preparat Bildi AMD, Co pani sądzi o tym preparacie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam niestety bliżej firmy Dr Enzmann. Ciężko mi się wypowiadać.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź.Po miesiącu branie muszę przyznać że przestały boleć mnie oczy. Nabadania muszę poczekać jeszcze około miesiąca.

   Usuń
 26. Witam! Mam 65 lat.Ostatnio na wizycie okulista ze względu na to,że od dwóch tygodni przyjmuję A-Z Retard i żeby nie dublować witamin przepisał mi Lutamax DUO 10 mg.Co Pani sądzi o tym preparacie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli zalecił lekarz- proszę się trzymać jego wskazówek:)

   Usuń
 27. Bardzo ciekawy artykul. Chcialabym sie dowiedziec, ktory preparat bylby wlasciwy dla osoby z tachykardia.

  OdpowiedzUsuń
 28. W dzisiejszych czasach, oczy dostają strasznego kopa od warunków atmosferycznych, laptopa, telewizora itp. Niestety z wiekiem wytrzymują coraz mniej. Ja miałam kłopot z przesuszeniem, szybkim męczeniem się oczu, to był dla mnie mega dyskomfort, tym bardziej, że pracuję przed komputerem. Kobitka w aptece poleciła mi lutezan, sprawdził się i stosuję go do dziś i jeszcze długo pewnie będę stosować :)

  OdpowiedzUsuń
 29. I po jakim czasie zauważyłaś różnicę? Ja się właśnie zastanawiam czy kupić jakiś suplement czy krople. Na zmianę pracy się u mnie nie zanosi, a jednak oczy cierpią najbardziej od gapienia się w monitor. Popatrzałam w necie i nie wychodzi drogo ten lutezan, to może też spróbuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno sam suplement doustnie nie wystarczy. Najlepiej połączyć dobry preparat " na oczy" i dobre krople oczne. W kwestii kropli nawilżających radzę zdecydowanie wybierać te bez konserwantów.

   Usuń
 30. mam pytanie jakie mam stosować krople ,by moje oko nie było wypełnione gęstym śluzem przeźroczystym w kąciku przy nasadzie obok nosa...wypływającym z woreczka łzawego,zaznaczam że miałam badany kanalik łzowy,który jest drożny.Zwykle po wyschnięciu zostaję biały,z grudkami nalot...pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że przy takim problemie konieczna jest konsultacja z okulistą. On powinien wiedzieć, czy zaobserwowany objaw jest niepokojący, czy wystarczy stosowanie kropli nawilżających.

   Usuń
 31. A jakie Pani poleci, krople nawilżające dla osoby pracującej 8h przed komputerem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że niebawem na blogu pojawi się post na temat kropli nawilżających bo jest spore zainteresowane tematem. Na pewno warto wybrać krople pozbawione konserwantów. Mamy do wyboru opakowania w pojedynczych minimsach (one przy przewlekłym stosowaniu nie są zbyt opłacalne), albo takie które mają specjalny system dozowania- system ABAK lub COMOD.

   Usuń
 32. witam,mam pytanie:często mam czerwone oczy,czy zażywanie luteiny może pomóc? dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że bardziej pomocne byłoby zastosowanie kropli o działaniu nawilżającym i łagodzącym.

   Usuń
 33. Luteina jest bardzo ważna dla narządu wzroku, warto ją zatem dodac do codziennej diety. Jak również inne witaminy wspomagające wzrok. Dlatego ja biorę lutezan w składzie wszystko to co najwazniejsze. Cena nie jest duża. Na pewno trzeba brać regularnie, bo wtedy najlepsze są efekty. A ja pierwsze zauwazyłam już po 3 tygodniach :P

  OdpowiedzUsuń
 34. Co pani sądzi o produkcie marki Chance o nazwie " JAgoda Plus Luteina " ?? opinie sa dosc dobre jedynie brakuje tam zeaksantyny...jest za to reservatol. Bardzo prosze o porade :) Czy bedzie dobrze działac ten produkt? glownie chodzi mi o zmeczone i suche oczy , wrazliwe na swiatlo sloneczne i jarzeniowek. Pozdrawiam i zycze Wesołych Świąt Wielkiej Nocy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skład szczerze mówiąc niezbyt bogaty. Brak zeaksantyny, brak witamin i mikroelementów o działaniu antyoksydacyjnym, brak kwasów omega-3.

   Usuń
 35. Spotkałam się z terminami "wolna luteina" i "estry luteiny". Czy mają one wpływ na przyswajalność? Jeżeli tak, to jaką?

  OdpowiedzUsuń
 36. Generalnie to jest tak, że w roślinach luteina występuje w obydwu postaciach: wolnej i zestryfikowanej kwasem palmitynowym. Przyswajalność obu związków jest podobna, niektórzy uznają formę estrową za bardziej przyswajalną. Ale co ważne- czynna forma luteiny w organizmie to forma nieestryfikowana. Estry luteiny musza być przekształcone w postać wolną za pomocą odpowiednich enzymów.

  OdpowiedzUsuń
 37. A co powie Pani o Luteina Medica 25mg Complex? Nada się czy nie bardzo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można spróbować. Wiadomo, że stosowanie takich preparatów to tylko wspomaganie. Nie wyleczy się tym, ale można zapobiegać dalszym zmianom degeneracyjnym.

   Usuń
 38. Mi bardzo szybko pomógł wspomniany lutezan, ale żeby nie brać tylko tabletek, to zmieniłem dietę i częściej wstaję zza biurka, żeby przejść się po biurze, rozprostować kości i popatrzeć na coś innego niż komputer. Oczywiście nie zabieram telefonu, w który non stop się patrzyłem...

  OdpowiedzUsuń
 39. Obecnie stosuję Multi OFTI. Czy ten preparat spełnia większość wymogów /mam na myśli skład/?
  Dziękuję za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 40. Super artykuł jak i cały blog. Czy mogę liczyć na wskazówkę co warto spróbować przy stożku rogówki? Z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 41. Czy osoby przyjmujące antykoagulanty (Warfin) mogą przyjmować luteinę (np. Nutrof total)?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam, chciałam zapytać jaki preparat zaproponowałaby Pani dla dziecka 10lat?(wada-krótkowzroczność) Przez jakiś czas stosowałam klarin junior, ale ostatnio dużo dobrych opinii przeczytałam na temat preparatu Gold Luteina Junior oraz Strażnicy Wzroku firmy Solgar? dziękuję za opinie. pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 43. Lutenia bardzo poprawia wzrok :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Rzeczywiście luteina ma świetne działanie :)

  OdpowiedzUsuń
 45. Od jakiegoś czasu biorę suplementy diety wspierające wzrok, dokładniej luteinę :) to naprawdę cenne wsparcie dla oczu. Niestety oko nie umie samodzielnie się regenerować, warto o nie zadbać.

  OdpowiedzUsuń
 46. Wazne są takze witaminy C, E, cynk, czy miedź. Szczególnie jak pracuje się przed komputerem, czy w klimatyzowanym pomieszczeniu. Mnie bardzo pomaga przemywanie oczu rumiankiem, a do tego łykam kapsułki Lutezan i oczy mnie nie szczypią po całym dniu pracy

  OdpowiedzUsuń
 47. Mój 12 letni syn ma wadę krótkowzroczność, czy mogę podawać mu Klarin Perfekt ?

  OdpowiedzUsuń
 48. Niestety ale luteina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania oczów. Wiem cos na ten temat gdyż moja mama jest okulistą także sporo rozmawiamy na ten temat. Z tego co pamiętam to lutezan jest bardzo dobry na wszelkie problemy związane z oczami.

  OdpowiedzUsuń
 49. Mój okulista też mi zalecił tabletki z luteiną na lepszy wzrok

  OdpowiedzUsuń
 50. Generalnie luteina działa bardzo dobrze i to chyba najpopularniejszy środek wspomagający wzrok. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne. Mój chłopak od zawsze odkąd zaczął pracować przy komputerze to brał luteinę i robił różne ćwiczenia oczu regularnie, a i tak wada się powiększała. Niestety ostatecznie nie miał wyboru i przystąpił do laserowej korekcji wzroku. Lekarz który go prowadził - chyba nazywał się Michnowski (z Białegostoku) powiedział, że luteinę należy dalej brać, bo naprawdę fajnie wpływa na oczy, ale nie blokuje ona rozwoju wady :(

  OdpowiedzUsuń

Powiadomienia o nowych wpisach :)