czwartek, 17 grudnia 2015

Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa

Dzisiejszy artykuł będzie nieco inny od pozostałych. No cóż... raz na czas musi być urozmaicenie. ;) Tym razem będzie słów kilka na temat paradoksów w polskiej służbie zdrowia. Oczywiście mamy ich całą masę, od "kolejek" do specjalistów, po niektóre przepisy związane z realizacją recept, na których cierpią pacjenci, aż po problemy z dostępnością niektórych leków, które miała zniwelować "ustawa antywywozowa", a tymczasem ciągle się pojawiają. 

W ostatnich dniach znów "cios" w kierunku pacjentów. Uwaga alergicy!
Firma Stallergenes - oferująca do tej pory bogatą gamę produktów do diagnostyki alergii oraz do immunoterapii alergenowej  tymczasowo wstrzymała wytwarzanie testów oraz szczepionek. Co to oznacza w praktyce...?

Na chwilę obecną jest problem z dostępnością preparatów tj:

1) Staloral roztwór do stosowania doustnego i podjęzykowego 

- wyciągi alergenowe pochodzenia roślinnego
- wyciagi alergenowe pochodzenia zwierzęcego
- wyciagi alergenowe grzybów
- wyciagi alergenowe roztoczy kurzu domowego
- mieszanki wyciągów alergenowych

2) Staloral 300 roztwór do stosowania podjęzykowego

wyciągi alergenowe pochodzenia roślinnego
- wyciagi alergenowe roztoczy kurzu domowego
- mieszanki wyciągów alergenowych

3) Phostal zawiesina do wstrzykiwań:

 - wyciągi alergenowe pochodzenia roślinnego
- wyciagi alergenowe pochodzenia zwierzęcego
- wyciagi alergenowe grzybów
- wyciagi alergenowe roztoczy kurzu domowego
- mieszanki wyciągów alergenowych

4) Oralair 100IR& 300 IR tabletki podjęzykowe

5) Oralair 300 Ir tabletki podjęzykowe

6) Alyostal - wyciągi alergenowe do testów skórnych punktowych

Jak  myślicie, jaki jest powód tego wstrzymania..? Jest to związane z restrukturyzacją i integracją Stallergenes S.A z firmą Greer Laboratoires. Wiadomo - taka restrukturyzacja firmy z reguły wymaga wdrożenia nowego systemu i tu klops. W wyniku kontroli Francuskiej Agencji ds Zdrowia 2.12.2015 wykryto nieprawidłowości związane z systemem, stąd decyzja o tymczasowym wstrzymaniu wytwarzania. Na jak długo..? Na razie nie wiadomo.

Na chwilę obecną sytuacja wygląda tak, że jest to postanowienie na czas nieokreślony. A więc jeśli przyjdziecie do apteki z receptą na Phostal będzie problem z jej realizacją. Zawsze takie szczepionki były dostępne w terminie około 14 dni, a teraz.... no właśnie jedna wielka niewiadoma.
Przykre, że z pewnością ucierpią na tym pacjenci.

Mam nadzieję, że informacja o wstrzymaniu produkcji dotarła do lekarzy alergologów... Teraz to będzie na ich głowie jak dobrze zorganizować terapię pacjenta.


34 komentarze:

 1. http://www.stallergenes.pl/fileadmin/images/filiales/pl/pl/PR/01_Wznowienie_obrotu_Stallergenes_2015.12.17.pdf - czyli jednak wznowiono? W aptece w której zamówiłam nic nie wiedzą o wstrzymaniu produkcji, lekarz też nic nie wie. Słaby obieg informacji? Myślałam, że farmaceuci muszą być na bieżąco z takim informacjami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Farmaceuci powinni być na bieżąco z takimi informacjami, ale też nie dostają takich informacji. Jeśli ktoś codziennie nie przegląda stron MZ, czy Urzędu Rejestracji itp może nie być zorientowany. Ja pisałam posta zaraz po wstrzymaniu produkcji- w momencie publikacji nie było jeszcze informacji o wznowieniu, bo śledzę ten problem.

   Usuń
 2. Produkcja jest wstrzymana nadal, bez konkretnego terminu wznowienia - otrzymałam informacje że do pierwszego lub drugiego kwartału nowego roku. Wznowiono tylko sprzedaz tego co jeszcze im zostało na stanie juz wczesniej wyprodukowane (do wyczerpania zapasów). Np Phostal tylko 350 innych nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 3. W przychodni powiedzieli, że trzeba czekać, bo ą różne wersje kiedy ruszy produkcja. Córka miała zacząć już kolejny rok odczulania, ciekawe co lekarz wymyśli.

  OdpowiedzUsuń
 4. Asumin- tabletki , kto może przyjmować i jakie są przeciwwskazania?jakie jest Pani zdanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asumin jest suplementem diety, ale z racji na zawartość ekstraktu z morszczynu nie polecam osobom z chorą tarczycą.

   Usuń
 5. Wiadomo coś więcej ?
  W zeszłym tygodniu, w piątek miałem potwierdzenie z apteki, że już jest i czeka. Poszedłem wczoraj po odbiór, i ... nie ma, producent wycofał. Pani w aptece mówi, że musieli odesłać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spotkałam się z sytuacją, aby jakieś serie były wycofywane i trzeba było odsyłać. Po prostu nie przysyłają i informują o opóźnieniu - przybliżona data pojawienia się początek II kwartału 2016. Pana sytuacja co najmniej dziwna. Skoro lek był do odbioru... może apteka sprzedała innemu pacjentowi...

   Usuń
 6. wczoraj lekarz alergolog wystawił receptę dla mojego dziecka na STALORAL 300/roztocza. Dzisiaj w aptece dowiedziałam się o wstrzymaniu produkcji. Czy lekarz nic o tym nie wiedział? To niepoważne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety lekarze nie zawsze są na bieżąco. Zresztą farmaceuci też. Polecam śledzenie komunikatów na stronie:
   http://www.stallergenes.pl/

   Usuń
 7. Mamy luty i nadal nie ma szczepionek. Mąż odczula się 3 lata..zabrakło szczepionek, nasza pani doktor straszy, ze innym lekiem bedzie trzeba zaczynać wszystko od początku!! To jest niepoważne!

  OdpowiedzUsuń
 8. To jakas paranoja!moja corka ma teraz przerwac odczulanie bo jak zwykle problem....co za kraj!Czy ktos wogole mysli o pacjentach???i co teraz?jak zwykle nikt nic nie wie....Jestem oburzona!!!po roku czasu jezdzenia mamy zaczynac od nowa???trzeba to jakos ruszyc do jasnej .....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę brać pod uwagę, że nie jest to wina aptek, ani farmaceutów. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, natomiast ja oczywiście doskonale rozumiem rozgoryczenie. Mnie również takie sytuacje wyprowadzają z równowagi- człowiek chce pomóc pacjentowi, a nie ma jak.

   Usuń
 9. Wczoraj byłam z synem na odczulaniu i dowiedziałam się od lekarza, że Phostal nie będzie już produkowany. Syn jest dopiero po 3 dawce podstawowej więc chyba musimy sobie darować dalsze odczulanie, bo innym lekiem i tak będzie trzeba zacząć od początku. Tylko współczuję tym, którym zostało pół roku do zakończenia odczulania. Szkoda, że nie ma jakiegoś przepisu, który by zobowiązywał producentów do zapewnienia dostępności leku do czasu zakończenia odczulania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PHOSTAL macie na 12 szczepień co tydzień lub co dwa tygodnie.Zastanówcie się nad zmianą szczepionek na innego producenta, musicie pamiętać że zmiana szczepionki wiąże się z podawaniem leku od nowa czyli od dawek podstawowych.

   Usuń
 10. Witam czy ktoś może wie już coś nowego w sprawie Phostalu , właśnie kończymy zestaw podstawowy. Do przychodni mamy ok.40km, miałam nadzieję, że w leczeniu podtrzymującym będzie trochę oddechu a tu koniec i nie mamy innej alternatywy na alternaria! Szkoda mi tylko dziecka ,bo na początku naprawdę bał się szczepionek.Proszę o wszelkie info!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Prawdopodobnie wznowili właśnie produkcję :)

  OdpowiedzUsuń
 12. STALORAL 300 roztocza, szczepionka podjęzykowa...Właśnie dowiedziałam się, że wznowienie produkcji nastąpi dopiero z końcem czerwca, nie marca, jak informowano wcześniej.
  Kpina! Tyle mam do powiedzenia na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam, moja 8letnia córka odczulana jest Phostalem na roztocza,w ICZMP w Łodzi mamy 50km, z tego co mi wiadomo ma się pojawić VII-IX tego roku ale to nie oficjalna data... Chcieliśmy kupić w Niemczech niestety tam też jej nie mają i nie będą mieć na rynku...

  OdpowiedzUsuń
 14. To jakiś koszmar. Na odczulanie jeździmy 60km. Skończyliśmy opakowanie podstawowe i co dalej... czekanie na to, że gdzieś pojawi się szczepionka (jedna apteka powiedziała, że maj/czerwiec) albo przez uczenie się na inna szczepionkę. Nie dość, że kosztuje ok 400 zł, to znowu trzeba będzie dojeżdżać 60km co tydzień. ..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety. Takie czasem paranoje występują w naszym systemie opieki zdrowotnej. Przykre to, ale prawdziwe. Dobro pacjenta nie zawsze jest priorytetem, na pewno nie dla wszystkich.

   Usuń
 15. Czy może już coś wiadomo nt wznowienia sprzedaży Starolal 300?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam szczerze, że nie ma m najnowszych informacji. We wtorek jestem w pracy, więc się zorientuję i dam znać.

   Usuń
 16. Szanowni Państwo, rozważmy pozew zbiorowy przeciwko Stallergenes Greer z konkretnymi kwotami odszkodowania - w końcu chodzi o zdrowie ludzkie a nie części zamienne do maszyn. Zwłaszcza, że powodem są "błędy w systemie informatycznym SAP" - ewidentna wina producenta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie się dołączę do pozwu po odszkodowanie. Nie dlugo kończy mi się szczepionka a raptem rok się odczulam. Proszę o podanie danych gdzie mogę się z Państwem skonsultować. Dziękuję.

   Usuń
  2. Chętnie się dołączę do pozwu po odszkodowanie. Nie dlugo kończy mi się szczepionka a raptem rok się odczulam. Proszę o podanie danych gdzie mogę się z Państwem skonsultować. Dziękuję.

   Usuń
  3. Ja również dołączyłabym się do pozwu przeciwko Stallergenes Greer. Syn (8 lat) po dwóch latach odczulania musiał przerwać kurację z powodów - jak zostało wcześniej napisane - błędów w systemie. Nasza Alergolog dzwoniła do samej firmy we Francji i w końcu stwierdziła, że ma ich dość i wspomniała o pozwie. Proszę o namiary, a z chęcią Państwa wesprę i się dołączę.

   Usuń
 17. Oczywiście też jestem zainteresowany pozwem ale chyba jest nas za mało...

  OdpowiedzUsuń
 18. A ktoś się orientuje jak samemu dochodzić odszkodowania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie do końca się orientuję, jak składanie takiego pozwu zbiorowego wygląda od strony praktycznej.

   Usuń
 19. Witam serdecznie. mamy ten sam problem, czekamy na szczepionkę i z miesiąca na miesiąc odwlekają. teraz mam info ze będzie na koniec roku. pewnie potem dalej odwleką. Mam ogromna ochotę zgłosić problem do Polsatu, do interwencji. To dosłownie nieludzkie traktowanie pacjentów, kpina..u nas pleśnie, nie ma zamiennika, nie mamy leku!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie się zgadzam i podzielam zdenerwowanie. To straszne, że w ogóle takie sytuacje mają miejsce. I niestety jest ich coraz więcej:(

   Usuń
 20. Mam pytanie odnosnie tej szczepionki phostal. Czy cos sie wyjasnilo ? Wznowiono produkcje czy juz nigdzie sie nie dostanie jej ? Pytam poniewaz moj syn prawdopodobnie bedzie sie odczulal, tylko jeszcze nie wiem jaka szczepionka ale slyszalam o tej dobre opinie

  OdpowiedzUsuń

Powiadomienia o nowych wpisach :)