sobota, 21 marca 2015

Alergia u dzieci

Zawitała do nas wiosna - już nie tylko kalendarzowa, ale także pogodowa. :) Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam tą porę roku. Niebawem będzie można zdjąć kurtki, płaszcze i czapki i ... rozpocząć rowerowe wycieczki -  na samą myśl poprawia mi się humor. :) Niestety nie dla wszystkich wiosna jest tak łaskawa. Wraz z nią rozpoczął się już sezon pylenia - widać to po wzroście sprzedaży leków przeciwalergicznych. O ile u dorosłych mamy ich spory arsenał - większość (przynajmniej w mniejszych opakowaniach) do nabycia bez recepty, o tyle z dziećmi niestety pojawia się problem. Dlaczego...?

Właściwie większość leków antyalergicznych dla dzieciaków czy to w syropie, czy kroplach, jest do nabycia w aptekach jedynie na podstawie recepty lekarskiej. Niestety dotyczy to nawet przewlekłego stosowania tych leków, czyli np. "Zyrtec" (krople i syrop), "Aerius" syrop, "Xyzal" syrop, "Rupafin" syrop i jeszcze kilka innych, nabyć można w aptece tylko mając receptę. Pewnie doskonale o tym wiedzą rodzice małych alergików. A co mamy do dyspozycji bez recepty...?

Od dawna na rynku obecny jest "Fenistil" w kroplach - i tutaj recepta nie jest wymagana. Preparat nie cieszy się może takim powodzeniem jak w sezonie na komary "Fenistil" w żelu, ale najważniejsze, że nadal jest na rynku. Nie wiem, czy wiecie, ale "Fenistil" to lek przeciwalergiczny. Substancja czynna w nim zawarta to dimetinden. Jest to lek przeciwhistaminowy I generacji. Brzmi może poważnie, a więc... małe przypomnienie, czyli co histamina ma wspólnego z alergią?
Histamina uwalniania ze specjalnych komórek: mastocytów i bazofili uczestniczy w procesach zapalenia poprzez oddziaływanie na specjalny receptor (receptor histaminowy H1). Pobudzenie tego receptora prowadzi do wielu objawów: skurcz mięśni gładkich, wzrost przepuszczalności śródbłonka i naczyń, obrzęku, wzmożonego wydzielania śluzu, skurczu oskrzeli, czy stymulacji kaszlu. Objawy te niestety znane są alergikom, bo często uporczywie się z nimi zmagają przez cały sezon alergiczny. Właśnie dlatego leki, które blokują receptor histaminowy, stosowane są w łagodzeniu objawów alergicznych. Przykładem jest wspomniany dimetinden zawarty w "Fenistilu". Ale uwaga. Dimetinden to lek przeciwhistaminowy I generacji. Leki I generacji obarczone są niestety działaniami niepożądanymi (senność, otępienie, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, suchość błony śluzowej jamy ustnej) i obecnie właściwie już niezmiernie rzadko stosowane. A więc z tym "Fenistilem" w kroplach to tak ostrożnie. ;) 

Na pewno bezpieczniejszą alternatywą jest "Calcium" (pospolicie 'wapno') - w większych dawkach stosowane przy alergii. Dlaczego...? Bo wapń zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, a więc działa przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Tutaj szczególnie lubianym preparatem jest "Calcium Sanosvit" syrop o smaku bananowym. :) U nieco starszych dzieci zastosować można już "Calcium" w tabletkach musujących. Mój starszy Syn na przykład jest fanem "Calcium" o smaku coli z Polfy Łódź - niestety teraz jest trudno dostępne w hurtowniach. Skoro mama nie pozwala pić coli, to przynajmniej wapno o smaku coli będzie jej jakąś namiastką. ;) 
Dodam, iż o tym, czy wapń jest pomocny przy alergii, czy to raczej placebo, toczą się już od dłuższego czasu dyskusje. :) 

Na koniec mam dla was nowość. ;) Na rynek wchodzi preparat "Duozinal" w syropie. Producentem jest notabene firma Aflofarm, o której jest wiele razy wypowiadałam się na łamach tego bloga. Suplementy mają raczej kiepskie, jednak tutaj mnie trochę zaskoczyli. 
Co to takiego ten "Duozinal" i co mamy w składzie...? Właściwie to takie "dwa w jednym" czyli połączenie wapnia z cetyryzyną. Cetyryzyna to lek przeciwhistaminowy II generacji. Cetyryzynę w tabletkach znajdziecie pod różnymi nazwami jako lek OTC (bez recepty): "Zyrtec UCB", "Amertil", "Allertec", ale cetyryzyna w formie dla dzieci do tej pory dostępna była tylko na receptę (jako "Zyrtec" - krople lub syrop, bądź "Allertec" krople). 
"Duozinal" to lek OTC - czyli dostępny w sprzedaży odręcznej. Czy to dobrze...? I tak i nie... ;) Z jednej strony dobrze, bo zbyt wielkiego wyboru specyfików bez recepty na alergię dla naszych milusińskich nie mamy, a z drugiej... myślę, że lek będzie czasem stosowany przez zatroskanych rodziców 'na wyrost'. A niestety nie jest to ot taki syropek. ;) Cetyryzyna także może powodować działania niepożądane. Są one mniej nasilone niż w przypadku leków I generacji, ale również mogą wystąpić. Dość często na przykład pojawia się senność. Producent zaleca stosowanie leku dwa razy na dobę. Jeśli jest to dziecko już uczęszczające do szkoły, to podanie poranne budzi troszkę wątpliwości, bo może negatywnie wpłynąć na koncentrację dziecka i na przykład klasówka nie pójdzie zbyt dobrze. ;)

Jakie są wskazania do stosowania preparatu...? Będzie to głównie łagodzenie objawów związanych z alergicznym (sezonowym i przewlekłym) zapaleniem błony śluzowej nosa (kichanie, świąd nosa, przekrwienie błony  śluzowej nosa, zaczerwienienie i swędzenie oczu, łzawienie), a także łagodzenie objawów pokrzywki (świąd, zaczerwienienie skóry). Ale drodzy rodzice - nie oznacza to, że jak nasze dziecko kichnie z rana ze dwa razy (bo na przykład nie założyło pantofli i biega boso), to my zaraz mamy lecieć do apteki po "Duozinal". ;) Pamiętajcie, że do zastosowania tego preparatu muszą być konkretne wskazania. I uwaga! Jest to lek do stosowania od drugiego roku życia.

Pewnie pojawienie się tego preparatu i jego rejestracja jako leku OTC obudzi konkurencję i niebawem na rynku pojawi się więcej leków bez recepty na alergię w postaci tolerowanej przez dzieci (syropy, tabletki). Pożyjemy, zobaczymy... ;)

Warto również przeczytać:

69 komentarzy:

 1. Bez recepty dostępny jest również Claritine Allergy w syropie od 2 r.ż.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak:) Przyznaję, że gdzieś mi to umknęło przy pisaniu posta.

   Usuń
  2. w ulotce jest zapis, aby nie stosować u dzieci poniżej 30kg. Dawkowanie jest od 6r.ż. skąd więc informacja, że syrop jest dla dzieci od 2r.ż??

   Usuń
  3. Przepraszam - nie zwróciłam uwagi na zapis o wieku w komentarzu czytelnika. Owszem- w ulotce jest informacja, aby nie stosować u dzieci o masie ciała poniżej 30 kg. Ciężko to przełożyć na wiek.. Mój 6 latek waży nieco ponad 20 kg. Natomiast jest też informacja, że bezpieczeństwo nie było badane u dzieci poniżej 2 roku życia. Tak, czy owak- należy trzymać się ograniczeń producenta.

   Usuń
 2. Pani Ewo, gratuluję wzmianki o blogu w 'Rzeczpospolitej'! Ładnie się Pani prezentuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi allegro przeszla z wiekiem

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja miałem allergie w wieku 12 lat, w wieku 20 lat juz nie mam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzień dobry,
  mam pytanie dotyczące leku duozinal, otóż mój syn ma alergiczne napady kaszlu, głównie nocą.
  Nasz pediatra przepisuje nam Clemastinum, jednak przez nieuwagę zostawiłam puste pudełko i okazało się że syropu nie mam. Do pediatry kolejki i udało mi się dostać dopiero na piątek. Szkoda dziecka, podaję mu dexa pico ale wybrałam się do apteki w poszukiwaniu jakiegoś zamiennika do piątku. Tam polecono mi własnie Duozinal. Kupiłam ale teraz czytam wymienione objawy alergii i ani słowa nie ma o kaszlu. Czy on pomoże dziecku?
  Bardzo proszę o radę.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli kaszel ma tło alergiczne, to "Duozinal" powinien co nieco pomóc.. Jeśli przyczyna jest gdzie indziej- może być różnie.

   Usuń
  2. Kaszle nocne o stałych porach mogą świadczyć o robakach (glista ludzka).

   Usuń
  3. Już sama nie wiem co mu może pomóc, w dzień jest ok. W nocy między 3 a 4 dostaje napadu kaszlu i tak przez kilka minut (do 10) i zasypia już spokojnie. Lekarz kazał robić inhalacje z soli i berodualu, podawać ten syrop Duozinal oraz na noc clemastinum. Robię to od piątku, tak jak wspomniałam w dzień dobrze tylko ten nocny napad. Sprawdzam w ubikacji za każdym razem jak zrobi ale kał czysty puki co. Jestem bezsilna i nie mam pojęcia co robić. Dalej postępuję wg zaleceń lekarza.

   Usuń
  4. Zgadzam się z poprzednim komentarzem, że warto zrobić badanie na pasożyty, które również mogą powodować takie napady kaszlu.
   Oprócz tego ważne jest nawilżanie powietrza i odpowiednia temperatura w sypialni (nie większa niż 20°), która powinna załagodzić dolegliwości.

   Usuń
  5. Witam ponownie, w końcu dostałam się do swojego lekarza i pomógł Aerius + inhalacje z soli.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  6. To super, że w końcu dolegliwości ustąpiły:)

   Usuń
 6. U mojego dziecka na szczęście alergia ma dość łagodny przebieg, ale wolę dmuchać na zimne. Między innymi dlatego szukam wiadomości w takich wpisach jak ten:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze, że przebieg alergii jest dość łagodny. Niestety nie zawsze jest tak dobrze.

   Usuń
 7. Czy wiadomo coś Pani na temat dawkowania syropu Rupafil u dzieci? Dziecko ma 3,5 roku, waga ok. 16 - 17 kg, laryngolog na pierwszej wizycie zalecił dawkę 2x 4 ml, gdy tymczasem zgodnie z ulotką dawkowanie u dzieci poniżej 25 kg to 2,5 ml na dobę! Czy to bezpieczne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spora dawka została zalecona przez lekarza. Ja u mojego 6 latka stosowałam raz na dobę 2,5 ml ( a waży ok 22 kg). Czasami jednak lekarze mogą zalecić większe dawki niż te sugerowane na opakowaniu- więc nie chciałabym tutaj negować tej decyzji.

   Usuń
  2. Teoretycznie u dzieci powyżej 12 roku życia i dorosłych stosuje się raz dziennie 1 tabletkę 10 mg. Tutaj ma Pani łącznie dawkę dobową aż 8 mg - dziwne.

   Usuń
 8. czy jest jakis syrop ktory moge kupic bez recepty i podac 5 miesiecznemu maluchowi? ma azs i strasznie sie drapie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba jedynym preparatem przeciwhistaminowym, który można nabyć w aptece bez recepty i podać takiemu maluchowi jest "Fenistil" w kroplach. Dawkowanie podane na ulotce jest już od 1 miesiąca życia, ale u takich maluchów zaleca się podanie po konsultacji z lekarzem. Natomiast leki przeciwhistaminowe ( czy to na receptę, czy bez) niestety nie zawsze sprawdzają się przy łagodzeniu świądu w AZS. Dlaczego..? Bo ich mechanizm działania to hamowanie uwalniania histaminy, a tymczasem w patogenezie świądu w AZS to nie histamina wiedzie prym. Polecam więc zwrócić się do specjalisty.

   Usuń
 9. Witam pani Ewo, chciałbym zapytać o duozinal. Czy jest bezpieczny dla 3latka o wadze 16kg? W aptece polecano ale wolę mieć pewność. Dodam, że syn ma problemy z komarami. Ukaszone miejsce całe puchnie, wychodzi duży rumień i oczywiście swedzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej lek będzie bezpieczny dla 3 latka. W składzie między innymi cetyryzyna, więc proszę pamiętać, że może wywoływać senność. Jest to normalny efekt działania leki i nie powinien niepokoić.

   Usuń
 10. mojemu dziecku daję clatrę z bilastyną ale jest to lek od 12 roku życia, wcześniej stosowałyśmy aerozole do nosa, krople - niestety specyfiki ez recepty nie sprawdziły się

  OdpowiedzUsuń
 11. Znalazłem w internecie naturalny spray na roztocze pod nazwą Mioactiv.To wyciąg z nasion miodli indyjskiej.Na stronce producenta jest dużo ciekawych informacji,a nawet filmik ze skutecznością w działaniu,naprawdę ciekawe,polecam poczytać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam Pani Ewo.Czy spray na roztocze Mioactive jest w pełni bezpieczny dla 2 letniego dziecka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że nie znałam wcześniej tego specyfiku. Na stronie podano informację, że jest bezpieczny dla ludzi ( w tym dorosłych i dzieci). W sumie w składzie Miodla indyjska, a więc naturalnie.

   Usuń
 13. Chciałabym zapytać o lek rupafin i zyrtek w kroplach czy działanie mają podobne. Jeden lekarz zalecił synowi 7lat na pokrzywkę przewlekłą (prawdopodobnie uczulenie ba ibufen ) 3x15kropli zyrteku a drugi 2x5ml rupafinu. Dodam że na poczatku tz. 8tygodni temu syn był leczony rupafinem jednak z przerwami i kolejny lekarz zmienił na zyrtek pokrzywja nadal występuje wiec skonsultowalusmy się z innym lekarzem i ten kazał wrócić do rupafinu a ha juz sama nie wiem

  OdpowiedzUsuń
 14. Obydwa leki wykazują działanie antyalergiczne. Ciężko stwierdzić, który lepszy. Zyrtec to lek starej generacji, Rupafin nowszy. Nie da się tutaj jednak uogólnić. U niektórych lepiej sprawdzają się nowe leki, u innych starsze. Musi Pani zaufać któremuś lekarzowi.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam,
  a jaki lek antyalergiczny mogłaby Pani polecic dla 10-latka, ktory kicha przy kontakcie z kotem. Niestety bedzie narazony przez kilka dni na przebywanie w domu z kotem, chcialabym jakos zlagodzic objawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można spróbować jakiś lek nowej generacji. Np Hitaxa fast.

   Usuń
 16. Witam. Mam pytanie odnośnie tabletek Asmenol, 5 mg. Syn ma 10 lat, od 3 lat zażywał z przerwami syrop Aerius. Ma stwierdzoną alergię na trawy i zboża, ostatnio także na pomidory. W wyniku alergii cierpi na kaszel nocny i w okresie wiosenno-letnim także na lejący katar. Czy te tabletki mogą pomóc? Wyczytałam jedynie, że wspomagają przy lekkiej astmie, a to zdecydowanie nie jest problemem syna. Tabletki zapisał alergolog i je podaję synowi od 2 tygodni, 1 tabl. na noc. Efektów szałowych nie ma, kaszle, chociaż rzadziej, podobnie z katarem. Mam podawać je jeszcze 6 tygodni. Czy coś Pani wiadomo o skuteczności tych tabletek przy podobnych objawach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asmenol nie ma bezpośredniego działania przeciwalergicznego, bardziej przeciwzapalne i rzeczywiście najczęściej stosuje się u dzieci, u których podejrzewa się astmę. Ja stosuję u Syna i pomaga:) w połączeniu z Flixotide. Czasami lekarze zalecają przy alergii,a le tu efekty nigdy nie pojawiają się od razu, konieczna jest dłuższa terapia. Natomiast na objawy alergii na pewno konieczne jest zastosowanie leku antyalergicznego. Teraz bez recepty jest Hitaxa ( z tą samą substancją co Aerius). Na pewno w przyszłości do rozważenia odczulanie.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź Pani Ewo. Poczytałam ulotkę Hitaxy, na katar alergiczny wydaje się ok, działanie podobne jak w przypadku syropów, które mam w domu (Aerius, Jovesto). O Flixotide czytałam nieco wcześniej, ale w ulotce zamieszczone możliwe skutki uboczne mnie zniechęciły (częsta grzybica jamy ustnej i gardła, możliwość zahamowania wzrostu u dzieci i młodzieży, zmniejszenie gęstości mineralnej kości, zaćma, jaskra). Odczulanie jeszcze nie było brane pod uwagę podczas wizyt u alergologa. Przypuszczam, że problemem jest tu objaw kaszlu, a nie klasycznie kataru. W każdym bądź razie, bardzo dziękuję, przyjemnie czyta się Waszego bloga i na pewno będę stałą czytelniczką :)

   Usuń
  3. Przy sterydach podawanych wziewnie opisywanie poważne działania niepożądane jak zahamowanie wzrostu raczej nie występują. Natomiast grzybica owszem- ale wszystko zależy także od właściwej inhalacji ( konieczność płukania ust po inhalacji i najlepiej umycia zębów i buzi). To tylko tak gwoli uzupełnienia:) Dziękuję za miłe słowo.

   Usuń
 17. Czemu chatka jest od 12 r życia?

  OdpowiedzUsuń
 18. Odpowiedzi
  1. Informacja z Charakterystyki Produktu Leczniczego:
   "Nie ustalono jeszcze bezpieczeństwa i skuteczności stosowania bilastyny u dzieci w wieku poniżej 12 lat." Po prostu- brak badań.

   Usuń
 19. Witam
  Co mogę podać roczniakowi na Woźniak lejący katar który trwa już trzeci tydzień.Pediatra zalecił fenistil ale nic to nie daje.Mamu długi weekend i brak możliwości kontaktu z lekarzem. Czy ten duozinal może pomóc?Doszło lzawienie oczu i kichanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to objaw alergii. Fenistil nie zawsze pomaga, bo to lek starej generacji. Duozinal od 2 lat. Myślę, że lekarz powinien zmienić leczenie- większość preparatów jest na receptę.

   Usuń
 20. A czy można łączyć heviran tabletki z groprinosin... córka dostała właśnie heviran i nie wiem czy moge podawać go.z groprinosin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale w jakim celu chce Pani łączyć ona preparaty? Co się konkretnie dzieje..?

   Usuń
 21. Czy ten duozinal moge polaczyc z rupathinem?Synek 6 letni bierze Rupsthin 2,5 ml na dobe.Robilismy testy.ze skornych nie wyszlo nic.z krwi ze ma alergie na tymotke.Podaje ten Rupathin od dwoch tygodni i zero poprawy :( Objawy alergi:co rano spuchniete,zaropiale i czerwone oczy.Oczywiscie bola i.pieka.Koszmar przezywamy od maja :/ Wizyta u alergologa dopiero w styczniu.nie wiem co robic.Strasznie synek sie meczy ,:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej bez konsultacji z lekarzem nie zalecałabym łączenia dwóch doustnym leków przeciwalergicznych. Na pewno natomiast można by poza Rupafinem zastosować dodatkowo krople przeciwalergiczne do oka. Mam na myśli na przykład Cromohexal.

   Usuń
 22. Co mogę podać mojemu 7 miesięcznej synkowi jak ma wodnisty katar, do tego doszedł kaszel, ale to chyba od kataru? Możliwe żeby miał alergię na sztuczną choinkę, bo odkąd ją postawiliśmy w pokoju synek ma cały czas katar?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno woda morska i odciąganie kataru aspiratorem. Najprawdopodobniej kaszel spowodowany jest spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Czy to alergia? Teoretycznie wszystko jest możliwe.

   Usuń
 23. Żadnemu dziecku, nie tylko alergikowi, nie zaleciłabym szczpionek typu ileśtam w jednym, to za gruba bomba, jak na moje chłopskie rozumowanie. Nasza pediatra, która wychowała własnych chyba z pięcioro jest zdania, że im wcześniej, tym lepiej, bo małe dzieci lepiej znoszą szczepionki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przesadzajmy. Ja miałam dziecko z AZS i podawałam szczepionkę 5 w 1 bez żadnych objawów ubocznych.

   Usuń
 24. Syn w sierpniu skończy 2 latka. Już od około 2 tygodni łapią go w nocy po przebudzeniu ataki suchego kaszlu, poza tym ma delikatny katar- prawie żaden. Osłuchowo czysty. Czy mogę mu podać Fenistil lub duozinal, bo wydaje mi się, że to alergia. Mąż ma to samo i tabletki na alergię mu ulżyły w tym kaszlu.

  OdpowiedzUsuń
 25. U mnie stwierdzono nietolerancję na laktozę. Osobiście lubię mleko migdałowe, bardzo mi smakuje. Niestety krowiego z laktozą nie mogę przyjmować więc kupuję po prostu mleko bezlaktozowe... Takie mleko akurat nie powoduje u mnie żadnych objawów. Tym, którzy nie są pewni nietolerancji polecam wykonać testy alergiczne w pełniejszym profilu lub po prostu krzywą laktozową.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ja akurat byłem praktycznie pewien nietolerancji laktozy, ale udałem się na badania przy okazji wykonując serię innych by uzyskać pełny panel. Jak się okazało mam też podejrzenie celiakii. Polecam sprawdzić dodatkowe informacje na temat badań.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja swojej córce podaję Allegrę bez recepty, działa naprawdę dobrze. Jeśli chodzi o inne sposoby radzenia sobie z alergią, polecam zerknąć na tę stronę www. Przy nietolerancjach pokarmowych najważniejsza jest dieta, w przypadku innych uczuleń sprawa nie jest już niestety tak oczywista.

  OdpowiedzUsuń
 28. Polecam znaleść przyczyne alergii/nietolerancji a nie leczyć jej objaw!, alergie wywołują pasożyty i tzw. nieszczelne jelita.

  OdpowiedzUsuń
 29. Wiam Pani Ewo. Ostatnio mój 12 letni syn dostał pokrzywki alergicznej i lekarz na pogotowiu przepisał mu tabletki aerius 5mg w dawce 2 razy dziennie po 1 tabletce. Czy ta dawka nie jest za duża?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się uogólnić... Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Standardowa dawka to 5 mg desloratadyny na dobę, ale... oczywiście na zalecenie lekarza można ją stosować inaczej.

   Usuń
 30. Czy na pokrzywke ( trwajaca drugi dzien ale bardzo swedzaca ) u 5 latka moge zastosowac zyrtec w kroplach ? Nie ma obrzeku, zlego samopoczucia jedynie objawy skorne w postaci plam pokrzywkowych, a im bardziej sie drapie tym wieksze one sa i bardziej swedza. Rano byla poprawa, podrapal sie i znow. Mial juz raz pokrzywke ktora znikla samoistnie po 2 dniach. Z wizyta u lekarza czekamy do pn chyba ze dojda objawy typu obrzek, ciezsze oddychanie, chrypka itp ( tak zalecono poprzednio i lekow nie przepisano bo zaraz przeszlo )

  OdpowiedzUsuń
 31. Mój 6 letni syn jest uczulony na pleśń, na co dzień rano podaję mu xyzal 5ml, niestety bardzo często łapie wirusy i od razu pojawia się kaszel, głównie suchy, duszność. Co wtedy podawać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już też pytanie do specjalisty, czyli w tym wypadku alergologa. Zależy czy ten pojawiający się kaszel ma tło alergiczne, czy jest to kaszel infekcyjny.

   Usuń
 32. Witam, mój syn w maju skończy 7 lat. Jest uczulony na roztocza. Na ostatniej wizycie kontrolnej alergolog zmienił mu lek z contrahist tab. 5mg na delortan w tabletkach. W domu po przeczytaniu ulotki okazało się ze nie powinno podawać się dziecia poniżej 12 lat. Co robić? ?? Czy ktoś miał podobna sytuacje ? Dodam że alergia objawia się suchym męczącym kaszle. Oprócz tego leku bierze asmenol 5mg i 2x budiar

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Standardowa dawka desloratadyny dla 5 latka to 2,5 mg... czyli teoretycznie pół tabletki. Nie znam jednak Pani syna i ciężko mi powiedzieć dlaczego doktor zaleciła większa dawkę.

   Usuń
 33. Witam. Co podać 7-latce na alergiczne zapalenie spojówek. Mamy trzeci rok z rzędu koniec marca początek kwietnia czyli pewnie jakieś drzewo Objawy trwają ok 3 tygodni .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może pPni zastosować np Alergodil w kroplach do oczu.

   Usuń
 34. Witam czy syrop LEVOCEDO można podawać 8-miesiecznemu dziecku ? Przypisala nam pani alergolog ale na ulotce wyraźnie jest napisane że można podawać od 2 roku życia..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku lewocetyryzyny zawartej w ww syropku nie ma odpowiednich badań na temat bezpieczeństwa stosowania poniżej 2 roku życia. Na zalecenie lekarza jednak stosuje się leki z lewocetyryzyną u młodszych dzieciaków. Była Pani u specjalisty, więc myślę, że należy zastosować się do wskazań.

   Usuń
 35. Mi alergolog dla mojego dzidziusia 4 miesiące kazał dawać raz dziennie (2,5 ml) Hitaxę ale po przeczytaniu ulotki strasznie się tym martwie... Dzidzia ma napewno alergię na bmk i zdiagnozowany przez alergologa i pediatrę AZS. Proszę coś więcej napisać o tym leku.

  OdpowiedzUsuń

Powiadomienia o nowych wpisach :)