piątek, 31 stycznia 2014

Dzielenie leków

Dziś kolejny artykuł z cyklu "jak prawidłowo stosować leki". Tym razem kilka informacji na temat dzielenia doustnych postaci leków, bo z doświadczenia wiem, że często zbyt pochopnie sięgamy po nóż, czy nożyczki, aby podzielić tabletkę na kilka części. Dlaczego...?Powodów wymienić można by co najmniej kilka. Bardzo często są to względy ekonomiczne. Zdarza się bowiem tak, że opakowanie danego leku w wyższej dawce kosztuje niewiele więcej lub tyle samo, co dawka o połowę mniejsza. "Na chłopski rozum" taniej wychodzi więc kupić lek w większej dawce i dzielić tabletki po połowie. Wtedy opakowanie starczy na dłużej. A wiadomo... Polak z natury oszczędny jest. ;)

Innym powodem dzielenia tabletek jest konieczność zastosowania leku w dawce mniejszej, niż najmniejsza dawka zarejestrowana - na przykład w leczeniu małych dzieci, czy osób z niewydolnością wątroby, lub nerek. 

Czasami powód jest prozaiczny. Próbujemy kruszyć tabletki, w sytuacji gdy występuje problem z ich połykaniem. Ma to miejsce choćby w przypadku osób starszych, często  już "leżących", czy pacjentów z zaburzeniami połykania o podłożu neurologicznym. Także małe dzieci są taką szczególną grupą pacjentów, bo niestety nie wszystkie leki są dostępne w postaci zawiesin, czy form rozpuszczalnych. Problem z połykaniem pojawia się także często w przypadku infekcji gardła, na przykład anginy. Wtedy bowiem nawet przełknięcie śliny graniczy z cudem. Są też osoby, które generalnie mają problem z łykaniem tabletek, już bez jakiejś szczególnej przyczyny.

Chciałabym dziś zwrócić Wam więc uwagę na kilka najistotniejszych kwestii, jeśli chodzi o dzielenie doustnych postaci leku.  Takim pierwszym kryterium powinna być obecność tak zwanego "rowka" czy "kreski dzielącej". Jeśli występuje, to z reguły producent dopuszcza możliwość podziału, co zresztą powinno być zaznaczone w ulotce.

Warto sobie uświadomić, że są pewne grupy leków, których nie wolno dzielić
Dla ułatwienia przedstawię je w punktach, a więc... nie dzielimy:

- preparatów doustnych o modyfikowanym uwalnianiu
Powód jest tutaj prosty: preparaty te mają specyficzną budowę, która zapewnia stopniowe, rozłożone w czasie uwalnianie substancji leczniczej. Pewnie zapytacie, po czym je poznamy? Taka informacja zamieszczona jest zawsze na ulotce danego specyfiku, poza tym często można się zorientować już po nazwie leku. Na opakowaniu producent umieszcza bowiem stosowne oznaczenia : skrót "MR" "CR" "SR" "ZK" "XL" (na przykład "Diaprel MR"), czy "prolongatum" ("Kalipoz prolongatum"), "depot" lub "retard" ("Theospirex retard"). Takie preparaty należy zawsze popijać zimną wodą, a gdyby zdarzyło się, że jakaś tabletka jest uszkodzona, nie należy jej stosować.

- tabletek powlekanych, bo mają one specjalną otoczkę. Nie jest ona elementem dekoracyjnym, ale spełnia określoną funkcję: maskowanie przykrego smaku, zapachu, ochrona przed wilgocią, światłem, czy też przed utratą lotnych substancji. 
Szczególnym przykładem są tutaj tabletki dojelitowe - czyli tabletki powlekane specjalną otoczką, która jest odporna na działanie soku żołądkowego, a rozpada się dopiero w jelitach, gdzie następuje uwalnianie substancji leczniczej.

Aby jednak nie było za łatwo, czasami producent dopuszcza dzielenie tabletek o modyfikowanym uwalnianiu, czy też powlekanych. Wtedy jednak stosowna informacja znajduje się w ulotce, a tabletka posiada specjalny "rowek" do podziału. 

preparatów, zawierających bardzo niskie dawki (wyrażone w mikrogramach), bo wtedy niedokładny podział mógłby spowodować bardzo istotne różnice terapeutyczne. Przykładem są tabletki antykoncepcyjne (np. Yasminelle), czy preparaty stosowane w niewydolności serca (np. Digoxin).

-  tabletek zawierających więcej niż jedną substancję leczniczą w składzie (np. "Co-Prestarium")

- leków przeciwdepresyjnych, psychotropowych, przeciwzakrzepowych, przeciwpadaczkowych także lepiej nie dzielić

Chyba wystarczy już tych zakazów. ;) Teraz kilka słów o technice dzielenia tabletek, bo ona jest niezmiernie ważna. Wiadomo - choćbyśmy nie wiem jak się starali i tak nie uda nam się podzielić tabletki na idealne połówki, ale należy starać się zrobić jak najdokładniej. Nie wiem, czy wiecie, ale w aptekach można zakupić za niewielką cenę specjalny przyrząd do dzielenia tabletek, tzw. przecinacz. Polecam się w niego zaopatrzyć, a nie eksperymentować z nożem, czy żyletką. 

Jeśli mimo wszystko nie radzicie sobie z dzieleniem tabletek (mowa tutaj szczególnie o starszych pacjentach), w przypadku konieczności zastosowania mniejszej dawki niż najmniejsza zarejestrowana dawka danego leku warto porozmawiać z lekarzem.
Być może będzie on mógł zalecić ten sam lek w innej postaci - na przykład zawiesinie, syropie, czy też w postaci wykonywanych w aptece "proszków" - w specjalnych opłatkach skrobiowych. 

Jeśli za chęć podziału odpowiadają korzyści ekonomiczne, to pole do popisu ma farmaceuta, który może zaproponować Wam niejednokrotnie wiele tańszy niż lek oryginalny, zamiennik. 

Tak jak wspominałam na początku posta, czasami przyczyną dzielenia, czy prób rozkruszania tabletek są trudności w połykaniu. Tutaj również ogromne pole do popisu ma lekarz. Jeśli więc przełykanie dużych tabletek sprawia Wam trudności, zasygnalizujcie mu problem. Obecnie mamy w aptekach naprawdę spory asortyment postaci leków i prawdopodobnie lekarz będzie mógł Wam zapisać lek w innej postaci - na przykład zawiesiny, syropu, czy tabletek rozpuszczanych. 

A jeśli nie pomoże w tej kwestii lekarz, poproście o pomoc farmaceutę. Być może będzie mógł Wam zaproponować odpowiednik leku zapisanego przez lekarza, a czasami takie zamienniki mają bardziej "przyjazny" kształt, czy nawet mniejsze i łatwiejsze w połykaniu tabletki. Pamiętajcie jednak, że farmaceuci mogą zamienić lek przepisany na recepcie tylko na tzw. odpowiednik, a i to nie zawsze - tylko wtedy, jeśli są spełnione określone warunki. 

Z doświadczenia wiem, że pacjenci mają na przykład często problem z połykaniem dość dużych kapsułek "Kaldyum". Tego preparatu nie można jednak zamienić ani na "Kalipoz", ani "Kalium effervescens" w saszetkach, bo to nie są odpowiedniki. I nie wynika to ze złośliwości farmaceuty! O takiej zamianie może zdecydować jedynie lekarz, wystawiając stosowną receptę.

I na koniec ciekawostka. ;) Nie wiem czy wiecie, ale pewnie w niektórych aptekach znajdziecie spray ułatwiający połykanie tabletek, o wdzięcznej nazwie "QUICK ŁYK". Co to za wynalazek? Jest to spray o truskawkowym smaku, który zawiera w składzie witaminę C, zagęszczony sok z aronii i suszony sok z liści aloesu. Według informacji producenta jest on przeznaczony dla osób, które skarżą się na dyskomfort związany z doustnym przyjmowaniem preparatów w postaci tabletek, czy kapsułek. Należy psiknąć na język trzy dawki preparatu, co ma zagwarantować sprawne połykanie nawet dużych tabletek. Ja dałam wypróbować to cudo mężowi i stwierdził, że ... na połykanie tabletek raczej nie ma wpływu, natomiast na pewno niweluje nieprzyjemny smak tabletek niepowlekanych... Z jego użyciem mało przyjemna "No-spa" staje się dla mnie do przełknięcia. ;)


Warto również przeczytać:

124 komentarze:

 1. Ale Eutyrox czy Letrox ma rowek i często jest dzielony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Euthyrox nie był do końca odpowiednim przykładem, więc usunęłam. Oczywiście nadrzędna zasada jest taka, że jeśli mamy "kreskę dzielącą" to producent dopuszcza podział tabletki wzdłuż kreski, bo wtedy jest większa szansa, że podzielimy równo. Natomiast z racji na bardzo niewielką dawkę, polecam naprawdę uważnie podejść do podziału.

   Usuń
 2. Jest jeszcze jedna, ułatwiające życie metoda. Niektóre leki są w formie mikrokapsułek wsypanych do kapsułki. Np. lek psychotropowy wenlafaksyna jest często w takiej postaci. Pacjenci często nie wiedzą, że zewnętrzna kapsułka jest po prostu rozpuszczalnym pojemnikiem i boją się ją otwierać, żeby odmierzyć połowę dawki. Ta rada jest szczególnie przydatna przy odstawianiu leku, kiedy należy stopniowo zmniejszać dawki.

  OdpowiedzUsuń
 3. a czy betaloc zok 50 można dzielić? są to tabletki o przedłużonym działaniu i mają podziałkę. z jeżeli nie można dzielić a ja podzielę to oznacza że nie będą działały?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście jest to lek o kontrolowanym uwalnianiu, natomiast producent dopuszcza ich dzielenie na pół- wzdłuż kreski dzielącej. Tak jak pisałam: kreska dzieląca jest takim kryterium wstępnym:) Natomiast nie wolno tabletek ani rozkruszać, ani rozgryzać.

   Usuń
 4. Witam, mam pytanie proszę mi doradzić co można brać na regeneracje wątroby, mężowi wyszły niezbyt dobre wyniki i chcieliśmy ją troszkę podreperować czy Esseliv max byłby dobry czy może Pani zaproponować nam coś innego.Z góry dziękuję.Pozdrawiam Joanna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kwestii wątroby polecam uwadze posta:
   http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/2013/03/problemy-z-watroba.html
   Skoro nie jest to już tylko profilaktyka, bo wyniki męża nie są najlepsze, ja raczej skusiłabym się na któryś z preparatów "Essentiale forte" lub "Essentiale MAX", bo są to leki, a więc mają udokumentowaną skuteczność działania. "Esseliv MAX" na pewno byłby tańszy, ale jest suplementem.

   Usuń
 5. a co jesli sygnalizuje lekarzowi, że nie połykam tabletek a on przepisuje mi coś czego gryźć w zasadzie nie wolno? i nie ma żadnego odpowiednika? szczerze mówiąc gryzę lub kruszę kazdy lek. Próbowałam już chyba wszystkiego, nie potrafię połknąć w całości pastylki i koniec.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie umiem Pani odpowiedzieć na pytanie, zwłaszcza jeśli nie wiem, co to za lek. Tak jak pisałam powyżej- rozwiązań jest kilka. Natomiast to już kwestia lekarza. Jeśli rozgryza lub kruszy się lek o modyfikowanym uwalnianiu, którego dzielić nie wolno, to właściwie zmienia to zupełnie jego farmakokinetykę, czyli także działanie. Taka kuracja może być nieskuteczna, albo lek może wywołać działania niepożądane, bo cała dawka uwalnia się wówczas od razu, a nie stopniowo.

   Usuń
 6. Dlaczego leków psychotropowych nie wolno dzielić? Ja od kilku lat jestem uzależniona od Tranxene ("muszę" zażywać ok.15mg tygodniowo). Niestety żaden lekarz psychiatra nie widzi w tym problemu... Dla mnie jest to dość duży problem, a ponieważ Tranxene to kapsułki z proszkiem, których nie ma za bardzo jak podzielić, proszę teraz o przepisywanie mi zamiast Tranxene jego odpowiednika - Cloranxenu. Dzielę go na pół lub na ćwiartki pomimo, że tabletki nie mają wspomnianego "rowka". Wiem, że taka dawka nie jest dawką terapeutyczną, ale w moim przypadku chodzi o to żeby organizm odzwyczajał się od leku, a innego rozwiązania nie widzę... Lekarka poleciła mi też dzielenie leku na moją tachykardię - Concor cor 1,25mg, ale te tabletki są tak małe, że nie wyobrażam sobie dzielenia ich :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest tak, że nie wolno kategorycznie dzielić psychotropów, tylko po prostu lepiej tego nie robić, bo w przypadku leków z tej grupy niezmiernie ważne jest odpowiednie dawkowanie. Myślę, że w takim przypadku jak Pani, nie ma innego wyjścia- jakoś trzeba wyjść z uzależnienia.

   Usuń
 7. witam :) ciekawy blog :) jestem aktualnie w trakcie odstawiania wenlafaksyny (oczywiście z polecenia lekarza, nie odstawiam na własną rękę). brałam przez dłuższy czas 150mg na dobę, później pół roku 75mg, a teraz lekarz zalecił mi brać 37,5mg przez 2 miesiące, później co drugi dzień. zostało mi jednak jeszcze jedno opakowanie leku w dawce 75mg w kapsułkach (mają w środku takie "kuleczki" - po 6 sztuk w każdej kapsułce). mam wobec tego pytanie - czy coś złego stanie się jeśli będę np. łykać same te "kuleczki" ze środka bez tej otoczki kapsułkowej? mam na myśli jakieś szkodliwe objawy uboczne, którym "otoczka"/kapsułka miałaby zapobiec. wiem, że dawka będzie inna, ale pytam o to właśnie dlatego, żeby odzwyczajać organizm bardziej stopniowo i "schodzić" z dawki po zalecanych 2 miesiącach zmniejszajać o jedną kuleczkę co parę dni aż do całkowitego odstawienia.
  nie mam niestety aktualnie kontaktu z lekarzem prowadzącym, a totalnie zapomniałam na wizycie, że mam jeszcze te 75mg ;)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:) Trzeba postępować wg ulotki. Ma Pani zapewne kapsułki o przedłużonym uwalnianiu. Tu otoczka jest niezbędna, aby kuleczki mogły się powoli wchłaniać i powoli oddawać lek do organizmu. Po to jest to tak zbudowane, aby lek w organizmie był cały czas na tym samym poziomie. I przez to też bierze się mniej kapsułek np. 1 dziennie (ochrona żołądka). Kapsułki należy przyjmować w trakcie posiłku i połykać ją w całości,
   popijając płynem. Kapsułek nie należy dzielić, rozgryzać, przeżuwać ani rozpuszczać w wodzie.Co ważne najlepiej o tej samej porze. Pozdrawiam!

   Usuń
 8. Witam, chciałam spytać o podzielenie leku Lomustyna [cicine]. Kupiłam go u weterynarza dla mojego kota chorującego na chłoniaka. Dawki są za duże i trzeba użyć połowy zawartości kapsułki. Jest to doustny lek do chemioterapii. Czy mogę podzielić go samodzielnie czy powinnam prosić w aptece?
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, proszę się kontaktować z weterynarzem

   Usuń
  2. Właśnie weterynarz polecił mi udać się do apteki i poradzić farmaceuty.

   Usuń
  3. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Oczywiście w chemioterapii ważne są dawki. Tutaj wchodzi w grę kwestia tego, z jaką dokładnością da Pani radę podzielić zawartość kapsułki na pół. To zależy także od tego, jak duża jest zawartość kapsułki. Jeśli niewielka, to dzielenie w domu może nie być dobrym pomysłem.

   Usuń
 9. Witam,proszę o odpowiedź w sprawie statyny Simvasterol 40mg. tabletki powlekane. W ulotce nie ma oznaczeń typuSR, MR itp. natomiast jest info przy poszczególnych dawkach i tak: 10 mg powlekana można dzielić, 20mg powlekana - brak tej informacji, 40 mg powlekana też brak.
  Mam profesjonalny przycinacz do tabletek. Czy mogę te 40 mg dzielić. Lekarz zalecił odstawienie statyn po wystąpieniu skutków ubocznych i zastosowanie ziołowych- niestety nie zadziałały- cholesterol drastycznie w górę. Teraz powrót do statyn ale w zmniejszonej dawce 10mg- wyniki po 1 m-cu wróciły do normy.
  Został mi Simvasterol 40 który wykupiłam i nie wykorzystałam przed odstawieniem.
  Wyrzucić czy można dzielić? Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie - Teresa G.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie ma w ulotce informacji o możliwości dzielenia tabletki i nie mają one "kreski" a tabletki są powlekane- to ja raczej nie zalecałabym ich mimo wszystko dzielić.

   Usuń
 10. dzien dobry,
  wlasnie chce chelaatowac dziecko za pomoca kwasu ALA firmy AZ Medica, tylko jest problem z podzialem na dawki. jedna kapulka zawiera 100mg kwasu a na jedna dawke potrzeba ok 5 mg. czy mozna taki podzial zlecic np w aptece lekow robionych? oczywiscie za oplata ale czy spotkala sie pani z czyms takim?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli apteka ma "recepturę" (czyli odpowiednie wyposażenie) to ma obowiązek wykonywania leków robionych, ale.. TYLKO NA PODSTAWIE RECEPTY LEKARSKIEJ. We wszystkich innych przypadkach ( w tym Pani przypadku ) apteka nie musi, ba.. wydaje mi się, że nawet nie powinna w świetle prawa wykonywać takiego podziału. Jest to świadczenie dodatkowej usługi. Oczywiście z praktyki wiem, że czasem takie rzeczy mają miejsce i czasami jak pacjent poprosi to ktoś z personelu takie proszki podzieli:). Tutaj jednak nie byłoby to proste bo należałoby dodać na pewno jakaś substancję dodatkową wypełniającą.

   Usuń
 11. Witam mam pytanie mam przepisane pół tabletki euthyrox 75 czy mogę brać ćwiartkę 150? czy ma to jakieś znaczenie że to jest 150 a nie 75?

  OdpowiedzUsuń
 12. Teoretycznie ćwiartka z dawki 150 to to samo co połówka z 75, ale... na pewno jest mniejsza dokładność podziału na cztery cztery części niż na pół. Generalnie nie zaleca się dzielenia "Euthyroxu" z racji na małe dawki wyrażone w mikrogramach.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam. Ostatnio podczas wizyty u lekarza internisty "przyznałam się, że tabletki Relpax 40 mg dzielę sobie w zależności od nasilenia bólu (migreny). Pani doktor zapytała mnie wtedy "czy te tabletki można dzielić?" Do tego momentu myślałam, że wszystkie tabletki można dzielić. Stąd moje pytanie CZY MOGĘ JE DZIELIĆ? Zaobserwowałam u siebie dość znaczące skutki uboczne zażywania tego leku (bóle w stawach, ograniczenie ruchowe).Czy podział tabletek może być też tego przyczyną? Będę wdzięczna za wyjaśnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są to tabletki powlekane- ja raczej nie zalecałabym ich dzielić. Bezpieczniej poprosić lekarza o receptę na mniejszą dawkę 20mg i stosować w zależności od potrzeb. Działania niepożądane zaobserwowane przez Panią niekoniecznie sa związane z dzieleniem.

   Usuń
 14. Witam, ostatnio brakuje na rynku leku Isoptin 120 sr. Mam pytanie czy dostępną dawkę 240 sr można podzielić na pół? Tabletka posiada rowek.
  Proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
 15. Tabletki Isoptin SR 240 należy połykać w całości (nie ssać, ani nie rozgryzać), popijając odpowiednią ilością płynu, najlepiej w trakcie lub bezpośrednio po posiłku.

  OdpowiedzUsuń
 16. Czy antybiotyk sumamed można rozkruszyć? Ledwo co połykam jakąkolwiek tabletkę zawsze wszystkie rozkruszam. I co się stanie jeśli połknę rozkruszoną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z informacją producenta- tabletki należy połykać w całości. Są one powlekane. Co się stanie- nie umiem odpowiedzieć. Na pewno zmienia to farmakokinetykę leku.

   Usuń
  2. I co zrobiłaś mam teraz taka sama sytuację 😕🥴

   Usuń
 17. Proszę o informacje czy mogę dzielić tabletki betmiga na pol? W ulotce jest że nie a lekarze każe podzielic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Betmiga to tabletki o przedłużonym uwalnianiu- nie powinno się ich dzielić. Proszę upewnić się jeszcze raz u lekarza.

   Usuń
  2. Dzień dobry.
   Jeśli Pani nie odpowie to kto?
   Lekarz na pewno nie, przecież to chodzi o farmakodynamikę leku.
   Czy "przełom" tabletki zaburzy jego przedłużone działanie?
   Czy taka tabletka ma warstwę ochronną, która zapewnia takie przedłużone działanie, zaś jej brak spowoduje przyśpieszenie tego działania co z kolei przyczyni się nierównomiernie rozłożonego w czasie działania leku lub co gorsza do jego szkodliwego działania?
   Chciałbym mieć możliwość takiego dzielenia tabletki ponieważ tabletki Betmiga 25 mg mają niewspółmiernie do tabletek 50 mg wysoką cenę; niczym nieuzasadniona dysproporcja jest wręcz horrendalna.

   Usuń
  3. Ja potrafię odpowiedzieć jedynie tak jak wspominałam. Nie powinno się dzielić postaci leku o przedłużonym uwalnianiu. Dlaczego.? Bo tabletki takie mają specjalną otoczkę, która zapewnia stopniowe uwalnianie. Łamiąc tabletkę na pół, niszczymy otoczkę i zmienia się farmakokinetyka leku. Taka jest moja wiedza. Natomiast z doświadczenia wiem, że lekarze czasem każą dzielić tabletki o przedłużonym uwalnianiu, uznając, że różnica nie będzie odczuwalna dla pacjenta. To tak jak ze stosowaniem niektórych leków. Czasami na ulotce pisze, że nie stosuje się leku u dzieci, a lekarz zaleci dla kilkulatka.

   Usuń
 18. proszę o informację czy nifuroksazyd można kruszyć? Podawałam mojemu 6 letniemu synkowi rozkruszoną tabletkę rozpuszczoną w odrobince wody. Nie było innego wyścia nie połknie tabletki. Czy taki sposób podawania leku może mu zaszkodzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej- można kruszyć:) i zawiesić w niewielkiej ilości wody. Skuteczność będzie zachowana:)

   Usuń
  2. Witam, musze brac witaminy dla ciezarnych, kupilam w aptece femibion w domu okazalo sie ze nie jestem w stanie ich polknac, w aptece nie udalo sie znalezc zadnych innych witamin z mniejszymi tabletkami czy wiec moge rozgryzac te? Czy to zmieni ich wlasciwosci, dzialanie?

   Usuń
  3. O który dokładnie Femibion Pani chodzi?

   Usuń
 19. Czy można rozkruszać Augmentin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O jaki konkretnie Augmentin Pani chodzi..? Jaka dawka i jaka postać..?

   Usuń
 20. witam,czy można dzieić suplement z luteiną "maxiluten"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w jakim celu chce Pani dzielić? Teoretycznie nie ma przeciwwskazań, ale pytanie o zasadność.

   Usuń
 21. Chodzi o Femibion natal classic, czy mozna go rozgryzac?

  OdpowiedzUsuń
 22. Czy euthyrox można rozgryzac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie są to duże tabletki więc najlepiej połknąć w całości.

   Usuń
 23. Czy można rozkruszyć augmentin 1000 mg?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej połknąć w całości. Jeśli jest problem z połykaniem - mamy specjalny preparat Augmentin Quictab- to tabl do przygotowania zawiesiny/ rozpadające się w jamie ustnej.

   Usuń
 24. Czy mozna podzielić aspargin ? Wiem w ulotce nic nie pisze, ale nie jest powlekana a łatwiej by mi było połknąć w częściach ( mam problem z połknięcie ) A moze mozna by było całkiem rozkruszyć ? Pozdrawiam Anka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak. Może Pani rozkruszyć.

   Usuń
  2. Dziekuje bardzo za odpowiedz Pozdrawiam

   Usuń
 25. Witam,
  Czy można pokruszyć lek Debridat? Pomimo, że tabletka jest powlekana, to jest rowek na środku. Żona bierze na co dzień, ale ma zapalenie gardła i za nic teraz nie łyknie. Te tabletki mają paskudny smak, to czy można rozkruszone wsypać do jakiegoś soku, zmieszać z miodem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jest rowek- można. Natomiast leki z zasady powinno się popijać wodą, więc jeśli rozkruszyć to najlepiej potem z wodą.

   Usuń
 26. A czy można dzielić atoris - lek na cholesterol

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam. Dostala augmentin (angina ropna) w ulotce jest napisane ze mozna podzielic ta tabletke ale mimo podzialu jej na pol nie jestem w stanie dalej jej polknac czy moge rozkruszyc lub rozgrysc ta tabletke?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie nie powinno się. Najlepiej byłoby poprosić o zamiennik- Forcid. Wtedy tabletki można rozpuścić w wodzie.

   Usuń
 28. Biorę betaloc i polpril zapisane przez lekarza. Ostatnio inna lekarka poleciła bym brała sobie essentiale forte. Po dwóch, czy trzech dniach zaczęło się krwawienie z hemoroidów. Czy mogło być spowodowane interakcją leków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wydaje mi się, aby zaobserwowany objaw związany był z przyjmowanymi lekami.

   Usuń
 29. Hej, dermatolog przepisała mi witaminę PP, jedna tabletka ma dawkę po 200mg, muszę brać 2 tabletki dziennie. Problem w tym, że mimo, iż tabletki nie są jakieś specjalnie duże - nie umiem ich połknąć, z resztą jak każdej innej tabletki. Czy w takim wypadku mogę ją sobie rozdrobić na proszek i wymieszać na łyżce z wodą i w takiej formie popić? Nie szkodzi to na żołądek albo nie podrażnia przewodu pokarmowego czy coś? Z góry dziękuję za odp. i wesołych świąt! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Można rozkruszyć i podać z niewielką ilością płynu.

   Usuń
 30. Czy można rozkruszyć i podać w jedzeniu antybiotyk klarmin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są to tabletki powlekane, najlepiej byłoby połknąć w całości. Jeśli nie ma wyjścia- rozkruszyć.

   Usuń
 31. Czytałam Pani wypowiedź nt. Femibionu classic. A czy dwójkę mozna rozgryzac? W opakowaniu sa dwie kapsulki, jedna z witaminami, druga z dha. Jestem w 15 tyg ciąży i wiem, ze powinnam juz brac te witaminy, lecz nie jestem wstanie ich polknac. Jest to zwiazane z anginami, ktore przechodzilam w dzieciństwie, zapisywano mi wtedy ogromne antybiotyki. Bede wdzieczna za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie można. Ale po rozgryzieniu kapsułki będzie mocno rybi smak:) Może po prostu kupić zwykły Femibion classic i zamiast DHA pić tran MOLLERS- dla ciężarncyh.?

   Usuń
 32. Witam .Mam pytanie biorę lek na nadcisnienie Telmix .Nie ma on wspomnianego rowka a lekarz zalecił 1xrano cała i wieczorem pól .Ale ja mam wrażenie że cinnienie po tej połówce leku wzrasta i czuje dziwne ciepło wokól serca czy to moze ze nie powinno sie dzielić tej tab , ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Info z ulotki: "Jak wygląda lek Telmix i co zawiera opakowanie?

   Telmix 80 mg tabletki są to białe lub prawie białe, owalne tabletki, z wytłoczoną literą ’T’ i linią podziału po jednej stronie.

   Tabletkę można podzielić na równe dawki.".
   Czyli można dzielić. Natomiast na pewno nalezy skonsultować się z lekarzem z racji na obserwowane efekty.

   Usuń
 33. Lekarz przepisal mi nast.leki:Metformax850 (cukrzyca2) oraz Milurit300 (podagra),w ataku-Rantudil Retard
  Wlasnie mialam atak dny, leki bralam wg przepisu lek.Dna ustapila ale cukier bardzo ,,podskoczyl,,Szukam przyczyny. Z lekarzem bede mogla skontakt. sie dopiero za 3 m-ce.
  Moje pytanie jest: czy zachodza interakcje miedzy w/w lekami? Za odpowiedz - bardzo dziekuje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie możliwa jest interakcja między dwoma z wymienionych lekow: Rantudilem a Metformaxem. Z racji na wypieranie z połączeń z białkami osocza, jest możliwość skrócenia czasu działania leku przeciwcukrzycowego. Myślę, że w Pani przypadku może to właśnie spowodowało skok poziomu glukozy w górę.

   Usuń
 34. Witam Prawie udusiłam się tabletką Diohespan max. Nawet przepołowienie jej (ma rowek) niewiele mi pomaga...siedzą i siedzą, termin jeszcze 5 mies. Czy jest jakis inny sposób, by ją zażyć? :( Rozgnieść, rozpuścić?...

  OdpowiedzUsuń
 35. Od zawsze miałam problem z połknięciem tabletek, ale znalazłam sposób i połykam bez problemu.Woda mineralna, gazowana prosto z butelki, tabletki pięknie przechodzą. Możecie choć spróbować czy się uda:) Pozdrawiam Marta

  OdpowiedzUsuń
 36. Czy lek Eliquis (Apixaban)można dzielic? Jest to Lek przeciwkrzepliwych nowej generacji stosowany w Migotaniu przedsionkow ? Lekarz przepisał mi 5mg i kazał dzielić, natomiast w CHPLU leku nie ma o tym wzmianki Jedynie jest informacja ze jest to lek powlekany,brak podzialki Boje się udaru 😏

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że należy trzymać się wskazówek lekarza. Natomiast przy następnej wizycie dopytać, ewentualnie jeśli ma Pan wątpliwości- poprosić o zapisanie dawki 2,5 mg.

   Usuń
 37. Witam serdecznie. Mam pytanie - czy można rozgnieść lub rozpuścić Aspargin? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam,

  Jak Pani uważa czy luteine dopochwowa 100 mg można podzielić? Nie ma ona podzialki, a lekarz omyłkowo przepisał zła wartość tabletek;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że nie. Tak naprawdę nie ma Pani pewności jak jest rozłożona substancja aktywna w globulce. Jeśli jest Pani pewna, że miała być dawka 50mg to można było poprosić w aptece o wydanie takiej dawki. Najlepiej teraz skonsultować się z lekarzem.

   Usuń
 39. Dzień dobry! Czy może mi Pani powiedzieć jak wygląda sprawa z rozkruszaniem leków antyhistaminowych? Na klasyczną wiosenną alergię na pylki6 dostałam Telfexo 120mg, ale z powodu zapalenia tarczycy miewam trudności z przełknięciem jej. Czy w tej sytuacji mogę tabletkę rozkruszyć, albo brać coś innego?

  OdpowiedzUsuń
 40. A jak ma się sprawa z dzieleniem witamin? Nie umiem połknąć żadnej tabletki, wewnętrzna blokada. Czy mogę Rutinoscorbin, wit. PP oraz B complex rozkruszać, mieszać z wodą i w takiej formie popijać? Nie podrażnia to żadnego odcinka układu pokarmowego? pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Czy Biotropil 1200 można rozruszać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powinno się rozkruszać. Zgodnie z informacją producenta- powinno się je połykać w całości.

   Usuń
 42. Najlepiej zastosować się do wskazań na ulotce: " Tabletki przyjmować doustnie, połykać w całości, popijając niewielką ilością wody, bez rozgryzania".

  OdpowiedzUsuń
 43. czy z kapsułek ''maxi krzem'' można wysypać proszek ?

  OdpowiedzUsuń
 44. Czy Fluconazole mogę rozkruszyc na łyżeczce, dodac odrobinę wody i tak przyjąć? Nie wpłynie to w negatywny sposób na dzialanie?

  OdpowiedzUsuń
 45. Witam. Pisała Pani dawniej o witaminach w ciąży .
  Jak wygląda sprawa z Pregna Folin 2 ?
  Mogę dzielić tabletkę witaminową na pół czy ćwiartki? Nie zaszkodzi ?
  A wtedy kapsułki z dha zastąpić tranem?
  Tylko nie mogę znaleźć tego tranu mollers o którym pani pisała dla kobiet w ciąży. Mogę go zastąpić? Jakaś płynna postać DHA?
  Proszę o podpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam tego specyfiku Pregna folin. Jesli sa to zwykłe tabletki witaminowe to tak- może Pani podzielić, albo rozkruszyć. Z tranem MOLLERSa dla ciężarnych nie powinno być problemu- to jest ten Tran Mollers Baby- na pewno mogą go Pani zamówić w aptece dowolnej:
   https://www.doz.pl/apteka/p62956-Mollers_Baby_Tran_Norweski_aromat_cytrynowy_250_ml


   Usuń
 46. Dzień dobry
  Czy wit. B6 można rozkruszyć lub rozpuścić? Dziecko ma problemy z jej połykaniem a bierze na stałe po 100 mg dziennie przy chorobie przewlekłej.
  Dziękuję z góry za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że można rozkruszyć na łyżeczce i dodać niewielką ilość wody.

   Usuń
 47. Czy Letrox 50 ,Vivace 10 mg pomimo,że ma rowek można rozkruszyć ? Zgory dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uznaje się, że tabletki które mają kreskę do dzielenia można dzielić.

   Usuń
 48. A diosminex? I in e leki na bazie diosminy można dzielić na drobno ? To są jedyne leki ktorych nie mogę przełknąć nie wiem dlaczego

  OdpowiedzUsuń
 49. Witam, czy tabletki antykoncepcyjne Qlaira można rozgryzać, by ułatwić sobie ich połknięcie? Wiem, że są malutkie, ale mam psychiczną blokadę i nie umiem łykać tabletek. W ulotce nie jest zaznaczone, by połykać w całości. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie umiem odpowiedzieć na Pani pytanie- nie ma w tej kwestii badań skuteczności.

   Usuń
 50. Witam, chciałabym wiedzieć czy można gryźć lub w jakikolwiek zmniejszać objetosc tabletek typu magnez? Jestem w ciąży i muszę zażywać lecz mam duży problem z polykaniem nawet nie az tak dużych tabletek. Ginekolog mi odradził magnez z wit b6 gdyz co za duzo witamin to tez nie dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 51. A czy można rozkruszyć antybiotyk amotaks. Producent pozwala dzielić na pół ja natomiast dzielę na cztery części, problem z połykaniem. Czy mogę jeszcze ewentualnie zamienić na granulat w aptece w której był kupowany AMOTAKS 1g?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie ma możliwości wymiany leku w aptece. Na przyszłość należy problemy z połykaniem zgłaszać od razu przy wizycie u lekarza. Mógł zapisać Amotaks dis do rozpuszczania.

   Usuń
 52. Witam
  Czy można opróżnić zawartość kapsułki essentiale forte i wypić np z łyżeczka wody?

  OdpowiedzUsuń
 53. ja dzieliłem LPD z grupy SSRI: escitalopram 10 mg na ćwiartki (półówki po kresce i potem połówkę na pół mini-scyzorykiem). Lekarze psychiatrzy dość częśto zalecają dzielenie lekow psychotropowych wlaśnie po to, żeby prosto i tanio dopasować dawkę. Te ćwiarki sa zazwyczaj przjściowe (na tydzień czy dwa tygodnie) by złagodzić skutki uboczne a nawet by uchronić pacjenta przed wyzwoleniem się epizodu (hipo)maniakalnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na zalecenie lekarza oczywiście wolno podzielić tabletkę, jeśli oczywiście nie jest to postać o przedłużonym uwalnianiu, czy modyfikowanym uwalnianiu.

   Usuń
 54. Od dwóch lat mam problem z połykaniem tabletek, nawet tych najmniejszych jak Aviomarin czy witamina C. Mam blokadę psychiczną, której nie potrafię zwalczyć. Na szczęście w ciągu tych dwóch lat nie musiałam zażywać żadnych tabletek przepisanych przez lekarzy, więc unikalam jak ognia brania jakichkolwiek leków w formie tabletek. Niestety dwa dni temu ginekolog przepisał mi Duphaston, którego polkniecie sprawia mi wiele kłopotów, nawet po podzieleniu tabletki na dwie części.Czy mogę go rozkruszyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie nikt nie badał farmakokinetyki leku po rozkruszeniu tabletki. Nie umiem odpowiedzieć na Pani pytanie. Przy problemach z połykaniem nalezy zawsze zgłaszać ten problem lekarzowi zanim zaleci leki.

   Usuń
 55. Od zawsze miałam problem z połykaniem tabletek. Od tygodnia przyjmuje antybiotyk taromentin. Nie moge przełknąć i dzielę na pół. Czy dobrze robie? Nie połkne w całości jest dla mnie za duza ta tabletka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że ok. Natomiast na przyszłość warto zwrócić uwagę lekarzowi, aby zapisywał postać rozpuszczalnych tabletek.

   Usuń
 56. Witam serdecznie,

  A czy tabletki Vines można rozkruszyc, przedzielc na pół
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 57. Mam pytanie w tym momencie biore glucophage xr W dawce 1500 czy mogę ten lek rozkruszyc i zmieszac z jedzeniem. Np jogurtem czy kiślem ewentualnie sokiem

  OdpowiedzUsuń
 58. Czy tabletki Heviran 400mg można rozkruszyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również byłabym zainteresowana tematem rozkruszenia Heviranu (800mg). Lek został przepisany na ospę wietrzną. Niestety nie jestem w stanie połknąć tabletki, nawet podzielonej na pół (jest linia podziału). Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. Dorota K.

   Usuń
 59. Czy lel primacor mozna rozkruszyc ? Ulotce pisze ze polykac całości ale ja od kilku lat nie polykam tabletek a ostatnio wykryto u mnie nadciśnienie. Czy dieta pomoze obniżyć ciśnienie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 60. witam, stosuje antybiotyk zinnat 500 mg, niestety nie jestem w stanie go połknąć. Również jak próbowałam to niestety zaczął się rozpuszczać w buzi i wtedy udało mi się już go połknąć i popić większą ilością wody, smak nieprzyjemny ale wtedy dam rade go zarzyć, czy może mi zaszkodzić to, że rozpuszcza się już w jamie ustnej ? Pierwszym razem to było nie kontrolowane po prostu on za szybko się rozpuszcza. Proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 61. Witam,

  Jestem w ciazy w 2 trymestrze, moj ginekolog zapisał mi aspargin 3 razy po 1 tabletce dziennie, mam problem z polykaniem, czy w związku z tym mozna aspargin rozgniesc.

  OdpowiedzUsuń
 62. Witam, corka 6lat ma przepisany lek vesicare 5mg, 1raz dziennie na pęcherz nadreaktywny. Nie potrafi jej całej polknac i ja rozgryza. Na ulotce jest napisane żeby połykać w calosci ale dla niej to nie realne. Czy lek połknięty w ten sposob u dziecka spełnia swoją rolę?

  OdpowiedzUsuń
 63. Dzień dobry czy mogę rozgryźć letrox? Niestety często darzą się że zatrzymuje sie w zschylku.. . 8 pewnie wtedy nie działa?

  OdpowiedzUsuń
 64. Witam,czy można podzielic antybiotyk Taromentin tabletki 875+125 mam problem z połknięciem tak duzej tabletki

  OdpowiedzUsuń
 65. Proszę o odpowiedz na pytanie - co z lekami lub suplementami w kapsułkach, jak np. essentiale forte lub essentiale max które muszę brać codziennie- są one w kapsułkach.. czy mogę połykać tylko zawartość kapsułki? zawsze czytam skład i chciałabym uniknąć połykania stearynianu magnezu lub dwutlenku tytanu, które jak wiadomo bardzo szkodzą, niszczą jelita z którymi również mam problem...

  OdpowiedzUsuń
 66. Czy mogę dzielić i kruszyc niguroksazyt. Muszę podać kotu cwiartke

  OdpowiedzUsuń
 67. Witam, czy femibion 1 można gryźć, bądź rozgnieść ? Mam problem z połykaniem jakichkolwiek tabletek :/

  OdpowiedzUsuń

Powiadomienia o nowych wpisach :)