środa, 24 kwietnia 2013

Jak wybrać właściwy preparat w aptece?

Dzisiejszy post będzie troszkę inny i na swój sposób wyjątkowy. Chciałabym Wam, Drodzy Czytelnicy, zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów przy wyborze czy kupnie danego preparatu w aptece. Rynek farmaceutyczny coraz bardziej się rozwija, preparaty się mnożą, konkurencja jest spora i stale rośnie, no więc... czymś trzeba zachęcić potencjalnego klienta. Producenci suplementów diety, a nawet leków chwytają się więc różnych sposobów i niestety bardzo często wprowadzają pacjenta w błąd. W związku z tym chciałabym Was zachęcić do uważnego czytania ulotek lub informacji na opakowaniach leków i suplementów, bądź też dokładnego wypytywania o dany preparat w aptece. Farmaceuta na pewno udzieli Wam rzetelnej informacji. 
Ale do rzeczy...

Wiadomo, że bardzo często przy wyborze danego suplementu kierujemy się dawką substancji, np. jeśli szukamy jakiegoś dobrego preparatu wzmacniającego wzrok z luteiną, to patrzymy na jej dawkę i generalnie przyjmujemy zasadę, że im większa dawka luteiny w jednej tabletce, tym lepiej. Słusznie, tylko.... czasami można się nieźle pomylić. Firma Donum Naturea ma na przykład w swojej ofercie suplement o znamiennej nazwie "Luteina Max". Już sama nazwa i dodatek "MAX" sugeruje przeciętnemu klientowi, że preparat jest świetny, bo dawka luteiny maksymalna. Ale to nie wszystko. Na pięknym opakowaniu dużą czcionką widnieje rzucający się w oczy napis "50mg", więc tym bardziej preparat wydaje się być bardzo dobry, bo przecież aż tak duża dawka luteiny nie występuje w innych suplementach. Ale dobrze powiedziane - "wydaje się", bo z przodu przed owym 50mg dużo mniejszą czcionką, nie rzucającą się w oczy, dopisano: "20% roztwór olejowy luteiny"... 
Mało kto to zauważa, a jest to informacja bardzo istotna, bo okazuje się, że dawka luteiny w preparacie to w takim razie tylko 10mg, czyli zupełnie przeciętna. Obecnie mamy bowiem na rynku suplementy z dawką luteiny nawet dwukrotnie większą np. "Maxivision total". Takich przykładów można by mnożyć, ale pokazują one jedno - jak producenci celowo wprowadzają w błąd pacjentów, aby zachęcić ich do zakupu, a co za tym idzie zarobić...

Takie praktyki "nie fair" dotyczą także dużych firm, jak np. USP Zdrowie. Bardzo denerwuje mnie np. preparat "Hipertonic spray". Co się rzuca przeciętnemu klientowi w oczy na opakowaniu tego specyfiku?  Ano duży napis "IBUPROM ZATOKI spray" Zdecydowanie mniejszą czcionką dopisano z przodu "rekomendowany przez producenta" oraz "hipertonic"... Ale o to właśnie producentowi chodziło. Pacjent kojarzy preparat z powszechnie znanym "Ibupromem zatoki", tylko co on ma wspólnego z ibupromem? Dokładnie nic, bo to po prostu hipertoniczny roztwór wody morskiej. Preparat, jakich mamy pełno na rynku i to często w o wiele korzystniejszej cenie. Pamiętam jednak do dziś jakie zamieszanie ów specyfik wywołał w branży farmaceutycznej, gdy tylko się pojawił. Większość pacjentów było bowiem głęboko przeświadczonych, że to innowacyjny preparat zawierający ibuprofen w spray'u  do nosa, który w mig rozwiąże ich problemy z zatokami, bo to sugerowane jest na opakowaniu... I jakież było ich zdziwienie i rozczarowanie, jak się okazało, że to tylko zwykła woda morska... To kolejny przykład manewrowania klientem, czego bardzo nie lubię, zwłaszcza w dziedzinie farmacji, kiedy chodzi przecież o ludzkie zdrowie.

Kolejny przykład, to chociażby "Opokan" Aflofarmu. Już kilka lat temu firma wprowadziła pierwszy na rynku lek z meloxicamem dostępny bez recepty pod nazwą "Opokan". Lek dość szybko zdobył sobie uznanie pacjentów, dzięki intensywnej wtedy kampanii reklamowej w prasie i TV. Jakiś czas później Aflofarm wypuścił na rynek "Opokan Actigel" żel i... tak jak większość pacjentów, ja również byłam przekonana, że skoro nazwa ta sama, to w składzie  także jest meloxicam. Byłby to wtedy preparat innowacyjny :) jakich nie ma na rynku  Ale co się okazało? Że w składzie nie ma meloxicamu, tylko inny lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych - naproxen, czyli nic nowego i wartego uwagi. Żeli z naproxenem mamy bowiem na rynku farmaceutycznym całkiem sporo :) Firma najzwyczajniej w świecie wykorzystała znany wcześniej preparat ze swojego portfolio do wypromowania kolejnego, świadomie wprowadzając konsumenta w błąd.

Ale to nie wszystko. W ostatnich latach zapanowała moda na eko i na wszystko co naturalne, co producenci preparatów z branży farmaceutycznej także skrupulatnie wykorzystują. Mamy na rynku np. aerozol do nosa o nazwie "Vicks Sinex aloes i eukaliptus". Właściwie sama nazwa brzmi fajnie, połączenie aloesu i eukaliptusa sugeruje, że to preparat naturalny, a... jak jest naprawdę? Główny składnik to chlorowodorek oxymetazoliny, czyli lek obkurczający śluzówkę nosa, a poza tym mamy w składzie suchy wyciąg z aloesu, oraz całą masę substancji dodatkowych. A gdzie eukaliptus? Nie ma go w ogóle w składzie, więc zupełnie nie rozumiem koncepcji nazwy, która sugeruje co innego. Zwłaszcza, że w większości krajów europejskich nie ma w nazwie tego specyfiku eukaliptusa, ale Polska jest wyjątkowa ;) aż za nadto. Może mają nas za idiotów?

Nie będę tutaj przytaczała więcej przykładów, ale chciałabym Wam zwrócić uwagę, aby przed zakupem jakiegoś preparatu wypytać o niego farmaceutę. Wiem, wiem.. Czasami jest np. kolejka przed okienkiem i nie na wszystko jest czas... więc jeśli go nie będzie, to polecam przynajmniej bardzo uważnie przestudiować ulotkę. A nóż widelec się okaże, że to nasze cudo aż tak cudowne wcale nie jest ;)

Warto również przeczytać:

23 komentarze:

  1. jakiś czas temu szukałam suplementu diety z luteiną właśnie i od razu rzuciło mi się w oczy to, o czym piszesz. zdecydowałam się na kapsułki, które zawierają 20 mg luteiny w jednej sztuce, co na opakowaniu oznaczone jest także jako '100 mg ekstraktu luteiny 20%'.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze przyklad ibupromu duo specjalbie dla kobiet... Dlatego ze ma rozowa powloczke a rak naprawde to zwykly ibuprom max ..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No dokładnie:) "Ibuprom duo" dla kobiet i "Ibuprom Max" to dokładnie ten sam skład, czyli 400 mg ibuprofenu. Jedynie otoczka inna i pewnie ma wpływ na uwalnianie substancji i działanie, bo na przykład na mnie działa dobrze "Ibuprom Max" a zupełnie nie działa "Ibuprom duo".

      Usuń
    2. Ja się nabrałam na krople sudafed, które nie mają nic wspólnego z tabletkami...

      Usuń
  3. Ja nie wiedzialam gdzie zapytac to moze tutaj zapytam jakie Pani poleca dobre wapne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wapno*

      Usuń
    2. Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, bo to zależy z jakiego powodu zamierza Pani suplementować wapń i o jakiego typu preparat chodzi. Czy wapno na alergię, czy na wzmocnienie kości i osteoporozę itp? Proszę o więcej informacji, to postaram się coś polecić;)

      Usuń
    3. tzn dla mnie wapno to chodzi o alergie skorna od slonca a dla babci na kosci wlasnie ma 81 lat.

      Usuń
    4. Postaram się w najbliższym czasie napisać osobny post na temat preparatów wapnia:) bo temat jest dość szeroki.

      Usuń
  4. Jestem zbudowana tak szczerą i wyczerpującą wypowiedzią. Na co dzień bowiem firmy farmaceutyczne mamią nas kłamliwą,wyszukaną reklamą....a tu chodzi przecież o nasze zdrowie. W moim przypadku z uwagi na problemy z oczami(zmiany degeneracyjne w jednym oku,w drugim męty w ciele szklistym),poszukuję preparatu, z dużą a dawką luteiny.Teraz będę wiedziała na co zwracać uwagę.Dziękuję;

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam...aerozol do nosa "Vicks Sinex aloes i eukaliptus" zawiera w swoim składzie cyneol inaczej eukaliptol, związek zawarty w olejku eterycznym otrzymywanym z eukaliptusa...Sama opowiadałam, to co przeczytałam powyżej tzn., że to jedno wielkie oszustwo , ale szybko okazało się, że nie nie mam racji...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cyneol nie jest związkiem przypisanym typowo do eukaliptusa. W chodzi w skład także innych olejków, a więc zawartość cyneolu wcale nie jest potwierdzeniem tego, że mamy w składzie eukaliptus.

      Usuń
  6. Mam pytanie czy sprawdzał ktoś może lutein plus firmy Viridian? Slyszalam o jego zbawiennych dla oczu wlasciwosciach, ale potrzebuje wiecej sprawdzonych opinii

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że dobry preparat z luteiną na oczy można za wiele niższą cenę kupić w aptece, a nie bliżej nikomu nie znanej firmie.

      Usuń
    2. a skąd taka różnica cen? te tańsze będą skuteczne?

      Usuń
    3. Producenci suplementów ustalają sobie ceny jakie chcą, natomiast nie zawsze wysoka cena jest gwarantem wysokiej jakości i skuteczności.

      Usuń
    4. Ja osobiście zażywałam tabletki Maxiluten zawierający luteinę. Jednak po spożyciu trzech opakowań tabletek stwierdziłam, że nie zauważam poprawy. Ten suplement zdecydowanie odradzam.

      Usuń
  7. Jeśli zdarza się że na opakowaniu leku jest napisane co zawiera -A w po przeczytaniu ulotki w opakowaniu - nie ma takiego skladniku- To tym bardziej moga oszukiwać producenci środków chemicznych do ochrony roślin - Pisze nap- że preparat nie szkodzi pszczołom - ale jednocześnie piszą drobnym drukiem -że nie wolno stosować w pobliżu zbiorników wodnych - chyb nad rzeką bo środek może spłynąć z deszczem do wody- i nap- ryby się zatrują - Gdzie tu logika ?Ktoś ma działkę od rzeki nap 20 metrów przecież to do wody się dostanie pewne jak amen w pacierzu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chodzi o leki- nie zdarzają się takie sytuacje. Dotyczy to raczej suplementów diety, bo to one nie przechodzą żadnych badań przed dopuszczeniem do obrotu.

      Usuń
  8. Witam. A ja mam pytanie o Sanprobi IBS. Czy to dobry wybór jeśli chodzi o probiotyk?

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam czy mogłaby Pani polecić synbiotyk ktory mozna podawać dzieciom na wzmocnienie odporności ? Stosuje u mojej 3 łatki sanprobi super formuła, a u mojej rocznej córki sanprobi ibs ( tu tez z uwagi na problemy jelitowe) jednak słyszałam ze warto zmienić co jakiś czas probiotyki czy to prawda ? Ktory inny symbiotyczne niz sanprobi jest warty polecenia ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można pomyśleć o Vivomixx, ewentualnie probiotyk z Lactobacillus rhamnosus GG- jeden szczep, ale najlepiej przebadany.

      Usuń