piątek, 11 stycznia 2013

Niedobór żelaza

Dziś na prośbę jednej z Czytelniczek bloga będzie trochę na temat żelaza.
Często w aptece spotykam się z pacjentami, którzy mają problem z doborem dla siebie odpowiedniego preparatu i skarżą się, że albo stosowany preparat jest nieskuteczny, albo źle tolerowany. 
Na co więc należy zwrócić uwagę?

Na początek warto zaznaczyć, że większość żelaza w organizmie człowieka to żelazo, które wchodzi w skład hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi, dlatego takim chyba najbardziej oczywistym objawem niedoboru żelaza jest anemia.
 Główne przyczyny niedoboru żelaza to natomiast:

- nieodpowiednia dieta i tutaj grupą szczególnie narażoną są wegetarianie (ze względu na brak w diecie żelaza pochodzącego z mięsa) oraz osoby nieracjonalnie się odchudzające;
- nadmierna utrata żelaza w wyniku przewlekłych krwawień (obfite miesiączki, hemoroidy, choroba wrzodowa);
- zwiększone zapotrzebowanie (kobiety w ciąży i karmiące, krwiodawcy, sportowcy);
- nieprawidłowe wchłanianie żelaza (stany po resekcji żołądka, zespoły złego wchłaniania)

To oczywiście tylko wybrane przykłady. Pamiętajmy również o naszych pociechach, bo często problemy z koncentracją, mówieniem czy koordynacją ruchową u dzieciaków to właśnie skutek anemii. 

Właściwie oczywistym jest, że zanim sięgniemy po gotowe preparaty żelaza z apteki, warto przyjrzeć się swojej diecie, często sama zmiana nawyków żywieniowych rozwiązuje problem.
Pamiętajcie, że głównym źródłem żelaza w diecie jest mięso (podroby, wątróbka) - zawiera ono tzw. żelazo hemowe, które dość dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Pozostałe źródła to produkty zbożowe, a także owoce czy warzywa (np. natka pietruszki), ale jest to żelazo o wiele gorzej wchłanialne. 

A co jeśli modyfikacja diety nie wystarcza? Niestety czasem bywa tak, że trzeba sięgnąć po gotowe preparaty - najczęściej w formie doustnej, bo to najbardziej fizjologiczna i bezpieczna droga podania. 
W aptekach mamy oczywiście całą gamę preparatów żelaza :) najczęściej są to preparaty zawierające sole żelaza tj. siarczan, bursztynian, glukonian czy jabłczan ;) Właściwie wszystkie te związki są stosunkowo dobrze wchłanialne. Przy wyborze konkretnego specyfiku polecam jednak zwrócić uwagę na zawartość żelaza elementarnego w 1 tabletce. Często, i to nie tylko w przypadku preparatów z żelazem, ale także innymi minerałami, pacjenci patrzą bowiem na zawartość danej soli, a to mylące ;).

Przykładowe preparaty to:

Ascofer (Espefa) - 1 tabletka zawiera 200mg  glukonianu żelaza -ale  ilość jonów żelaza w 1 tabletce to 24mg
Biofer (Pharbio) - 1 tabletka zawiera 25mg fumaranu żelaza - ale ilość jonów żelaza w 1 tabletce to 9mg
Biofer to dość szczególny preparat, bo zawiera także sproszkowaną hemoglobinę, która właściwie również jest źródłem żelaza, ale zastanawiam się jak to jest w rzeczywistości, bo hemoglobina to przecież białko, a białka, aby zostały wchłonięte, muszą zostać strawione przez odpowiednie enzymy ;) a więc to wszystko nie jest takie proste i oczywiste. Ciekawa jestem, czy producent przeprowadzał jakieś badania wchłaniania żelaza z hemoglobiny sproszkowanej, ja póki co do nich nie dotarłam, natomiast pewnie samo hasło "hemoglobina sproszkowana" działa na psychikę klienta, bo co tu dużo mówić brzmi poważnie ;)

Przeglądając rynek preparatów z żelazem natknęłam się jeszcze na "Yomi żelazo" w formie żelków ;) ale ja jakoś nie mam chyba do niego przekonania, tzn. nie mam w ogóle przekonania do podawania żelaza w formie słodkich miśków. Poza tym dawka też nie jest powalająca, bo na 1 żelek mamy 5mg żelaza (w formie fumaranu).

Istnieje jeszcze cała gama preparatów na receptę, tutaj właściwie już lekarz decyduje o wyborze. Wymienię kilka: 
w tabletkach - Hemofer prolongatum, Sorbifer DurulesTardyferon
w syropie - Ferrum Lek
Dawki w tych preparatach są już większe i np w 1 tabletce Hemofer prolongatum mamy aż 105 mg jonów żelaza:)

Oczywiście tak jak w większości preparatów warto wspomnieć o drugiej stronie medalu, czyli działaniach niepożądanych, które często zmuszają pacjenta nawet do odstawienia danego specyfiku. W przypadku preparatów żelaza pacjenci najczęściej skarżą się na działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego (nudności, biegunki, zaparcia, kolki jelitowe). Ich pojawienie się  wymaga zmniejszenia dawki leku lub jego przyjmowania po posiłkach. Na pewno wchłanianie żelaza jest lepsze na czczo i między posiłkami, ale warto wiedzieć, że zdecydowanie lepsza tolerancja będzie, gdy zażyjemy preparat  po jedzeniu ;) Warto też pamiętać, że z reguły lepiej tolerowane są preparaty o przedłużonym uwalnianiu:) np. Hemofer prolongatum.

I jeszcze słów kilka o interakcjach żelaza ze składnikami pożywienia czy innymi lekami. 
Warto wiedzieć, że istotnym czynnikiem zwiększającym wchłanianie żelaza  w jelicie cienkim jest witamina C, a także kwas foliowy:) 
Do składników diety zmniejszających w istotny sposób wchłanianie żelaza należą natomiast: błonnik pokarmowy, produkty mleczne, duża ilość tłuszczów w diecie, picie dużych ilości kawy czy herbaty. Nie popijajcie nigdy preparatów żelaza herbatą, bo zawarte w niej taniny tworzą  z żelazem nierozpuszczalne i niewchłanialne kompleksy.
Pamiętajcie również, aby preparatów żelaza nie łączyć z innymi składnikami mineralnymi (tj. wapń, mangan, cynk) a także nie zażywać ich równocześnie  z popularnymi preparatami wielowowitaminowymi typu Centrum czy Vigor, bo zmniejsza się wtedy wchłanianie żelaza.

Związki żelaza natomiast hamują wchłanianie niektórych leków, m.in. antybiotyków z grupy tetracyklin (np. Doxycyclinum kapsułki), fluorochinolonów (np. Cipronex), kaptoprilu, mogą również wywoływać niekorzystne interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi (Acenocumarol, Sintrom, Warfin), a także osłabiać działanie szeregu innych leków np. Dopegytu

Tyle ogólnych informacji, w jednym z następnych artykułów napiszę trochę o innowacyjnych preparatach żelaza - a mianowicie związkach kompleksowych i dowiecie się m.in. co to takiego Ferrochel, które pewnie dla niektórych pacjentów będą lepszą alternatywą z racji na lepszą tolerancję ;)

Na koniec wspomnę o jednej ciekawostce turystycznej dotyczącej żelaza. 
W Brukseli znajduje się Atomium, czyli ponad 100 metrowy model kryształu żelaza. Choć znajduje się na przedmieściach i wstęp kosztuje niemało, bo 11 euro, warto go zwiedzić, a z najwyższej kuli rozciąga się rozległy widok na okolicę. Dodatkowo w pobliżu znajduje się park Mini Europe, gdzie znajdziemy makiety najbardziej charakterystycznych budowli z całej Europy. 


Warto również przeczytać:

Magnez

Chela-Mag B6 na tapecie czyli o czym nie mówią w reklamach ;)

Na lepszy nastrój

133 komentarze:

 1. Ja od siebie polecam Feroplex. Po obu ciążach postawił mnie na nogi w tydzień, przy bardzo niskiej hemoglobinie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. potwierdzam skuteczność Feroplexu. Mój organizm w ogóle nie tolerował żelaza w tabletkach w efekcie czego anemia na pograniczu umarlaka :) rozpczęłam kurację Ferolpexem i będę kontrolować morfologię. Skutków ubocznych jak na razie nie odczuwam. Mam nadzieję że żelazo się wchłania jako tako i podniesie wyniki.

   Usuń
  2. Witam gdzie mogę dostać feroplex ? to jest preparat w płynie mam ogromny porblem z hemoglobiną

   Usuń
  3. Preparat ten jest dostępny w aptekach na podstawie recepty.

   Usuń
 2. Dodam, że można też trochę poprawić dietę i w ten sposób zmniejszyć niedobór żelaza. Poza zwyczajową wątróbką także warzywa strączkowe mają sporo żelaza, a z przysmaków - sezam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  a jak to jest w stosunku BODYMAX Plus? Zażywam ten preparat od czasu do czasu. Pije dużo kawy, uprawiam sport a skład tego suplementu wydaje się obszerny np. 100% żelaza, 60% magnezu (co w innych preparatach jest rzadko spotykane). Stąd też moje pytanie czy BODYMAX ma naprawdę taki skład czy są to zabiegi reklamacyjne a w naturze będzie to jak wyżej np. 1 mg tego pierwiastku? Chciałem się dowiedzieć coś w internecie na temat tego specyfiku lecz tyle opinii ile ludzi. Czy mogłaby Pani powiedzieć jak to jest naprawdę z tym produktem?
  Pozdrawiam P.T.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Bodymax plus" zarejestrowany jest jako suplement diety, co oznacza, że nie przechodził badań klinicznych. Teoretycznie skład preparatu powinien być zgodny z ulotką, czy informacją na opakowaniu, natomiast prawda jest taka, że w przypadku suplementów diety czasami różnie to bywa. "Czasami" to nie oznacza, że zawsze. Jest to jednak preparat długo już obecny na rynku aptecznym i ja oceniam go raczej pozytywnie. Rzeczywiście dawki witamin czy minerałów są spore, tylko jest jedno "ale"... Ja nie sugerowałabym się tym, że producent podaje 60% zapotrzebowania w przypadku magnezu, bo istotne jest to, w jakiej postaci magnez występuje. Jeśli jest to tlenek magnezu, to co z tego, że jest dobra dawka bo 225 mg, jak jest to najgorzej przyswajalna postać magnezu i wchłonie się z tego tylko kilka %. Podobnie jest z żelazem- także wszystko zależy od tego w jakiej jest postaci:)

   Usuń
  2. Podobnie jest z żelazem(jesli chodzi o wchłanialnosc)? Ale napisała Pani, że "preparaty zawierające sole żelaza tj. siarczan, bursztynian, glukonian czy jabłczan ;) Właściwie wszystkie te związki są stosunkowo dobrze wchłanialne."

   Usuń
  3. Myślę, że w przypadku żelaza kluczowy jest fakt, że żelazo dwuwartościowe wchłania się ok 10 razy lepiej niż żelazo trójwartościowe:)

   Usuń
  4. W takim razie nie rozumiem dlaczego lepiej się wchłania z witaminą C- kwasem askorbinowym, który powoduje utleninie żelaza?

   Usuń
  5. Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza w jelicie cienkim. Kwas askorbinowy nie powoduje utlenienia żelaza. Skąd taki wniosek?

   Usuń
  6. Witamina C jest bardzo dobrym reduktorem, redukuje żelazo do Fe2+ ;)

   Usuń
 4. Pisze Pani że warto sprawdzać ilość żelaza elementarnego w tabletce. Czy w przypadku innych składników mineralnych też to jest ważne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zawsze trzeba patrzyć na zawartość jonów danego minerału, a nie na zawartość jego soli, czy innego związku pod postacią którego występuje. Tak samo jest w przypadku magnezu, a także innych minerałów. Trzeba po prostu dokładnie czytać ulotki/etykiety suplementów.

   Usuń
 5. Pani Natalio, a co sądzi Pani o preparatach firmy OLIMP zawierających łatwo przyswajalne żelazo, w połączeniu z kwasem foliowym lub witaminą B6 /chyba, już nie pamiętam/? Od zawsze moja krew a zwłaszcza hemoglobina jest poniżej dolnej granicy, no i jest mi wiecznie zimno!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Firma OLIMP ma w tej chwili na rynku aż cztery preparaty żelaza: "Chela-Ferr MED", "Chela-Ferr FORTE", "Chela-Ferr bio-complex", "Chela-Ferr PRO EFFECT". Ja jeśli miałabym któreś z nich polecić, to chyba "Chela-Ferr PRO EFFECT" z racji na postać dojelitową i dobra tolerancję także u osób z wrażliwym żołądkiem. Poza żelazem w składzie kwas foliowy, witamina B6, witamina B12.

   Usuń
 6. polecam Actiferol, przyjmowałam 30 mg w kapsułkach ale obecnie pojawiła się forma Forte, jedyne żelazo które dobrze tolerowałam w ciąży :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja stosuję "Actiferol" obecnie u swojego młodszego Syna i także jestem zadowolona. Mimo dużej dawki dobowej właściwie brak działań niepożądanych.

   Usuń
 7. Czytałem Pani wpis na blogu o tym, że Chela Mag B6 jest przereklamowany, że nie ma tak naprawdę rewelacyjnej przyswajalności. Chciałem się zapytać jak to jest z preparatami żelaza Chela Ferr, a zwłaszcza Chela Ferr Bio-Complex, zawierający w jednej kapsułce 14 mg żelaza. Nie mam anemii, nawet ferrytyna jest w normie, tylko nie idealna Ferrytyna 51,99 (norma 21,81-274,66). Chciałem trochę uzupełnić żelazo z jak najmniejszym ryzykiem skutków ubocznych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kupiłem SanoFerrin complex i Magne b6 czy mogę je ze sobą łączyć czy musi być jakaś przerwa między nimi. Dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bezpieczniej jest zachować 2-3 godzinny odstęp przy zażywaniu tych preparatów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam, a czy słyszeliście Państwo o czymś takim jak szelazo? na początku myślałam, że to jakiś błąd w pisowni ale sprawdziłam i faktycznie jest coś takiego http://www.i-apteka.pl/product-pol-44590-SZELAZO-SR-x-30-kapsulek.html czy to jakieś specjalne żelazo? czy ktoś to zna? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to suplement diety zawierający żelazo w formie diglycynianiu ( czyli chelatu aminokwasowego). Warto zaznaczyć, że są to kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, co działa na korzyść. Dawka żelaza spora, bo w 1 kapsułce 28 mg, i w składzie dodatkowo witaminy C, B6, B12 i kwas foliowy.

   Usuń
 11. Ja mogę polecić szelazo SR pomogło mi przy niedoborach.

  OdpowiedzUsuń
 12. karolina szymonicka27.02.2014, 22:15

  Ja polecam Floradix żelazo i witaminy , u mnie nie powoduje zaparć , poprawił się stan moich włosów i skóry przy okazji a co najwazniejsze pomogl na uporczywe przemeczenie. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie , ale wydaje mi się że te produkt bardzo dobrze się wchłania bo jest w formie plynnej i zawiera witaminę C ? Także myślę że lepiej wybrać taki suplement z wyciągów z ziół i owoców niż tabletki które zawierają różnego rodzaju substacje zbrylające , barwniki itd ?

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeśli chodzi o biofer i żelazo hemowe. Zdziwiło mnie, że ktoś uczony w dziedzinie farmacji może się zastanawiać czy żelazo ze sproszkowanej hemoglobiny dobrze się wchłania... Przecież każdy wie, że poziom żelaza można poprawić jedząc czerwone mięso, wątróbkę - a tam nie pływa wolne żelazo Fe3+, ale związane albo w hemoglobinie, albo w mioglobinie (mięśnie - mięso). Gdyby nasz organizm nie posiadał enzymów trawiących białka innych gatunków, np. świni, to mięso wieprzowe przelatywałoby przez nas w niezmienionej postaci...
  A czy hemoglobina brzmi poważnie? Hmmm...Przecież i tak jemy ją w kaszance, wątróbce itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, masz absolutną rację że żelazo hemowe się wchłania, nawet jeśli jest zamknięte w tabletce, a nie leży na talerzu w postaci wątróbki . Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości i takie suplementy, które maja w swoim składzie takie właśnie żelazo powinnyśmy wybierać.

   Usuń
 14. A moje zdanie jest takie, że nie ma co porównywać sproszkowanej hemoglobiny, do spożywania mięsa, czy wątróbki...

  OdpowiedzUsuń
 15. Ale przecież w wątróbce jest hemoglobina!!! To co za różnica czy połkniemy ją w tabletce czy zjemy razem z wątróbką? Przecież ta sproszkowana forma jest zamknięta w tabletce. Nie mamy do czynienia z proszkiem o smaku hemoglobiny, który jemy łyżeczką i przeżuwamy, myśląc "Ale niesmaczna ta hemoglobina". A jak ktoś leczy cukrzycę świńską insuliną? Powinnyście powiedzieć "Bleh", obrzydlistwo, jedzmy lepiej świńskie trzustki" :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że istotne jest skąd ta sproszkowana hemoglobina pochodzi.To tak jak z witaminą C. Ta naturalna spożywana w postaci owoców wchłania się dobrze (ale występuje ona wtedy w towarzystwie bioflawonoidów), natomiast sproszkowany kwas askorbinowy ( pochodzący nie wiadomo skąd- może syntezy..?) już niekoniecznie.

   Usuń
 16. A skąd może pochodzić sproszkowana hemoglobina? Na pewno z niczego innego, niż krew. Poza tym nie ma znaczenia skąd hemoglobina pochodzi, bo każda hemoglobina (wynika to z jej budowy chemicznej) zawiera żelazo i każda zawiera żelazo hemowe, skąd własnie wzięła się ta nazwa - ŻELAZO HEMOWE, więc trudno byłoby sproszkować i podawać ludziom suplement z hemoglobiną bez żelaza, albo z żelazem niehemowym, czyli takim pochodzącym np. z roślin :P

  OdpowiedzUsuń
 17. A jak jest z połączenie żelaza, kwasu foliowego i witaminy C i B6, znalazłem preparat szelazo, on zawiera wszystkie te składniki, czy one podnoszą jego skuteczność?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobre połączenie:) jak najbardziej więc można sięgnąć po wymieniony preparat. Jest to żelazo w formie chelatu, więc powinno być lepiej tolerowane przez układ pokarmowy niż tradycyjne specyfiki.

   Usuń
 18. Jeżeli chodzi o żelazo w tabletkach bez recepty, ja używam preparatu Ascofer, według mnie działa bardzo dobrze i od kiedy biorę czuje się dużo lepiej, przy okazji, nie jest wcale takie drogie, warto się zastanowić nad tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam,
  mam anemię z niedoboru żelaza, prawdopodobnie z powodu suplementacji wapnia w ilości 4000mg węglanu wapnia (1600 j.m jonów) . Powodem takiej suplementacji jest brak przytarczyc i parathormonu po operacji tarczycy.Czy faktycznie to może być powodem anemii? Robiłam badania na krew utajoną, nie mam obfitych krwawień a anemia ksiązkowa. Biorę od miesiąca tardyferon (80mg związku żelaza) i powoli żelazo i cała morfologia się poprawia ale bardzo dokucza mi żołądek. Czy jest inny preparat żelaza o dużej dawce ale mniej działający na żoładek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że anemia może mieć związek z wcześniejszą suplementacją wapnia. Natomiast co do problemów z żołądkiem... mam pytanie- jak Pani przyjmuje ten preparat, przed, czy po jedzeniu..? Może przyjmowanie z jedzeniem rozwiązałoby problem..? Ciężko będzie znaleźć preparat OTC ( bez recepty) z tak dużą dawką żelaza. Wiem, że dość dobrze tolerowany jest z reguły "Actiferol"- stosuję dość dużą dawkę u mojego rocznego Synka i nie ma żadnych efektów niepożądanych. Jest obecnie na rynku "Actiferol Forte", gdzie dawka w 1 kapsułce to 60mg. A jeśli nie, to podobno lepiej tolerowane są preparaty chelatowe żelaza- mam tu na myśli specyfiki choćby z OLIMPU.

   Usuń
  2. Bardzo dziekuje! Niestety wapno muszę suplementowac do końca życia - brak przytarczyc, a to powoduje problemy z nadmiarem fosforu. Vit d w postaci alfakalcydolu tez mam juz zawsze brać i tu tez mam nieustający niedobór. Co do żelaza , biorę je ok. 3 godziny po śniadaniu, a z godzinę przed drugim śniadaniem. Może faktycznie spróbuje inne żelazo, może jest jakieś dojelitowe? Pozdrawiam serdecznie:-)

   Usuń
  3. http://chelaferr.pl/chelaferrproeffect.html
   To przykładowy preparat żelaza w formie tabletek dojelitowych.

   Usuń
  4. Powinno ono być zdecydowanie lepiej tolerowane przez żołądek:)

   Usuń
  5. Bardzo dziękuje:-)

   Usuń
 20. witam, napisala Pani ze zelazo dwuwrtosciowe wchlania sie 10 razy lepiej niz trojwrtosciowe czy actiferol to zelazo trojwartosciowe? bo na opakowaniu przy skladzie pisze (zelazo III)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Actiferol" to żelazo trójwartościowe (pirofosforan żelazowy). Poddano ono jednak zostało mikronizacji i emulgacji, co zwiększa biodostępność.

   Usuń
  2. Mogę prosić o listę-podział, które formy żelaza są 2+, a które 3+ ?

   Usuń
  3. Form żelaza jest dużo :) nie bardzo wiem o jakie konkretnie chodzi.

   Usuń
 21. Gdyby nie to, że sama w tym uczestniczyłam, nie wiem, czy bym uwierzyła, ale może komuś się przyda.
  Moja mama w depresji po śmierci męża, potem szpital, anemia - koszmar. Już w domu miała przyjmować spore dawki żelaza. Kilka razy zmieniane recepty, bo tabletki bardzo źle wpływały na jej układ pokarmowy.
  Rada starej pani profesor z Instytutu Hematologii: wieczorem proszę naszpikować jedno jabłko zwykłymi gwoździami - tak z 15 długich. Rano gwoździe przepłukać wodą a jabłko zjeść.
  Rano jabłko wygląda fatalnie - całe czarne, ale skutek był spektakularny. Żadnych kłopotów żołądkowych a po miesiącu wyniki prawie w normie.
  Może się komuś ten sposób przyda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam szczerze, że sposób niezmiernie oryginalny:)

   Usuń
  2. a co jeżeli ktoś ma alergie na nikiel (albo inny metal) i z takiego gwożdzia wejdzie to w jabłko!?

   Usuń
  3. To bardzo stary sposob na anemie. Nasi dziadkowie tak robili. Gwozdzie maja byc zelazne a nie ze stali nierdzewnej.

   Usuń
 22. Witam mam pytanko jak zaczelem chodzic na silownie zaczely mi cierpnac i dretwiec rece i myslalem ze przejdzie z czasem ale minelo juz 2 miesiace i dalej cierpna

  OdpowiedzUsuń
 23. Czy to moze przez niedobor zelaza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zrobić sobie podstawowe badania krwi:) One pewnie wiele wyjaśnią.

   Usuń
 24. Witam, cierpie na obfite krwawienia miesiaczkowe, mam niedobor żelaza. Zakupiłam niedawno actiferol, rozpuszczam zawartość saszetki w herbacie ale widzę ze to błąd , jakie są tego skutki? Dopiero 3 saszetki zuzylam

  OdpowiedzUsuń
 25. Odpowiedzi
  1. Skutkiem tego była zapewne gorsza wchłanialność przyjętego żelaza. Proszę już teraz rozpuszczać produkt w wodzie:)

   Usuń
 26. Witam! Jestem w trzecim trymestrze ciąży, ze względu na anemię zaczęłam przyjmować Chela Ferr Forte. Zastanawiam się czy łączenie go z innymi preparatami witaminowymi które również zawierają żelazo lecz w mniejszej ilości może mieć negatywne skutki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto byłoby zapytać lekarza prowadzącego ciążę, bo on ma bezpośredni wgląd do Pani badań. Lekarz najlepiej będzie wiedział jaka dawka żelaza jest konieczna. Jeśli chodzi o ciążę, to ja raczej nie polecałabym "Chela Ferr forte" ani innych suplementów, tylko leki ( na przykład "Tardyferon")- one jednak wydawane są z apteki na podstawie recepty.

   Usuń
 27. Witam, mam problemy z krwawieniem z górnej części przewodu pokarmowego, (podrażnienie dwunastnicy i żołądka Acardem) jestem 2 miesiące po szpitalu, walczę z niedoborem żelaza, jem szpinak, wątróbki nie mogę, bo od razu mam biegunkę i tak samo źle działa Hemofer i Ferrum lek zaraz boli mnie żołądek, ktoś polecił mi floradix, ale czy on nie powoduje przypadkiem luźnego stolca? Niestety mam do tego skłonności. Nie chcę wydać 40zł i okaże się że to nie to. Może jest tu ktoś z podobnym problemem i mi coś poradzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwestia tolerancji preparatów żelazowych jest kwestią indywidualną- niestety nikt Pani nie zagwarantuje, że jakiś specyfik nie wywoła biegunki. Ja ze swej strony mogę polecić "Actiferol"- mimo dużych dawek, był dobrze tolerowany przez mojego Synka.

   Usuń
 28. Piszecie, że Actiferol należy rozpuszcząć w sokach, a nie herbacie, ponieważ nie przynosi efektów

  OdpowiedzUsuń
 29. A sprawdzacie substancje dodatkowe w tych specyfikach? Np. w Feroplex. 6.1 Wykaz substancji pomocniczych:
  Sorbitol (E 240), Glikol propylenowy,Sól sodowa p-hydroksybenzoesanu metylu
  Sól sodowa p-hydroksybenzoesanu propylu, Aromat morela,Sacharyna sodowa.To jest tutaj:
  http://www.perffarma.pl/produkty/feroplex . Musiałabym być bardzo odważna albo głupia, żeby to jeść

  OdpowiedzUsuń
 30. Mam CU zdjagnozowane 20lat temu.PrzyjmujęFerrous Fumarate,Mezavant i Azatioprine w dawkach 1+2+4 Boli mnie brzuch,czuję się dont ask.Podpowiedz mi jak postępowac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę pamiętać, że niezbędnym elementem terapii CU powinna być także dieta. Natomiast w razie pogorszenia samopoczucia, zalecam mimo wszystko konsultację z lekarzem prowadzącym.

   Usuń
  2. Oczywiście.Ale czy przyjmowanie żelaza może powodowac bóle brzucha,rozwolnienie itp.?jak sprawdzic co jest z przyswajaniem żelaza?Przed kolonoskopią stwierdzono niedokrwistosc.

   Usuń
  3. Tak. Przyjmowanie preparatów żelaza, bardzo często powoduje problemy żołądkowe. Generalnie żelazo najlepiej się wchłania na czczo, natomiast najlepiej jest jednak tolerowane po posiłku.

   Usuń
 31. Witam. Moja ferrytyna jest na poziomie 20 ng, mam niedoczynnosc tarxzycy ale wyniki juz dobre(euthyrox). Wlosy nie chca odrosnac. Kupilam Ferrum Lek. Czy to dobry wybor? Ile tabletek moge stosowac przy takim wyniku ferrytyny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko mi odpowiedzieć na pytanie. Normy ferrytyny są inne dla kobiet, a inne dla mężczyzn. "Ferrum Lek" to lek na receptę, więc najlepiej będzie zapytać lekarza o dawkowanie stosowne do takich wyników badań.

   Usuń
 32. Witam serdecznie,mam pytanie mam hgb 5,4 czy lekarz nie powinnien zlecic przetoczenia krwi? Nie bede rozpisywac sie jak zle sie czuje:( Mieszkam w UK tutaj sluzba zdrowia dziala niestety inaczej niz w Polsce:( I jeszcze jedno czy gdybym kupila sobie Biofer ile dziennie powinnam zazywac? Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie. Myślę, że należałoby zrobić całokształt badań, najlepiej morfologię krwi z rozmazem. Sam wynik hemoglobiny nie jest do końca miarodajny, więc ciężko tutaj zlecać jakieś konkretne dawkowanie żelaza. Myślę, że wszystko zależy także od innych parametrów.

   Usuń
 33. Witam.Moje ostatnie wyniki Hemoglobina 12,9,żelazo 114,5 TIBC 452,04,ferrytyna to 8,69.Przepisano mi Sorbifer Durules,poprzednio leczyłam się Ferrum Lek.Nie chcę łykać nastepnej chemii,żle się po niej czuję,a z opinii innych na temat Sorbiferu,wynoszę,że działa na układ pokarmowy jeszcze boleśniej.Znalazłam NUTRILITE Żelazo z firmy AMWAY,który jest łatwo przyswajalny przez organizm i stanowi jedno z najlepiej tolerowanych form żelaza pochodzenia roślinnego.Niestety jedna tabletka posiada 6mg żelaza,co w porównaniu do jedzonego przeze mnie Ferrum Leku,który ma 100mg,to dawka znikoma.Czy uważa Pani,że można zwiększyć spożycie NUTRILITE Żelaza,aby sprostać przepisanym specyfikom?Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam produktów z firmy Amway, bo raczej nie są one sprzedawane w aptekach. Natomiast z tego co kiedyś czytałam, to raczej tylko marketing. Nie zalecałabym zwiększać dawek "Żelaza nutrilite".Proszę pamiętać, że to nie jest środek do leczenia anemii, tylko raczej do stosowania jako uzupełnienie diety. W zamian mogę zaproponować produkt z aptecznej półki "Actiferol"- dawka 30 mg ( bioprzyswajalne żelazo wchłaniane w jelitach, a nie w żołądku, więc pozbawione działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego) lub "Actiferol forte"- dawka 60mg. Stosowałam dawkę 30 mg u swojego 6 miesięcznego Synka i tolerował super- zero negatywnych skutków ubocznych:)

   Usuń
 34. Dzień dobry, bardzo ciekawa strona. Chciałabym poznać Pani zdanie na temat ferrytyny jako parametru obrazującego niedobór żelaza i związanych z tym problemów - spotkałam się już z kilkoma przypadkami, kiedy lekarz pierwszego kontaktu nie traktował tego oznaczenia jako ważne. Zwykle zlecane jest badanie samego żelaza w surowicy i to ma być jednym z kryteriów diagnostycznych jego niedoboru. Rozumiem, że lekarz pierwszego kontaktu nie ma możliwości zaordynowania badania poziomu ferrytyny, jednak na wielu stronach, szczególnie anglojęzycznych, to właśnie ferrytyna wymieniana jest jako niezwykle istotny parametr, a jej poziom powinien, wg zawartych tam danych, wynosić co najmniej 30 ng/ml. Wydawać więc by się mogło, że stwierdzenia kilku lekarzy (pierwszego kontaktu), z którymi się spotkałam, że niska ferrytyna (na poziomie 10 jednostek, skala 15-150), przy innych prawidłowych wynikach morfologii (hemoglobina koło 12,5, erytrocyty koło 4,5, samo Fe w surowicy w normie, natomiast obecna mikrocytyoza), nie daje sama w sobie podstaw do suplementacji żelazem nie są prawidłowe. Dziękuję, IG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie. Przyznam szczerze, że zmagałam się z takim problemem u młodszego Synka. Według naszej pediatry- to właśnie ferrytyna jest istotnym parametrem, bo obrazuje żelazo zmagazynowane w ustroju. Właściwie podczas suplementacji żelaza ( bo taka była konieczność) ferrytyna była parametrem ocenianym- raz na 2 miesiące zresztą, a więc dość często. Natomiast lekarka zwracała także uwagę i kontrolnie wykonywano morfologię z rozmazem- analizowała parametry takie jak MCV- średnia objętość krwinek itp. Mikrocytoza także daje trochę do myślenia.

   Usuń
 35. Dodam od razu, że niestety przy powyższych wynikach towarzyszyły mi też objawy typowe dla niedoboru żelaza, co, biorąc pod uwagę niską ferrytynę, skłoniło mnie jednak do suplementacji żelaza. Po jej rozpoczęciu odczułam dużą poprawę. Na bieżąco (co kilka miesięcy) monitoruję parametry związane z żelazem, wszystko idzie w dobrym kierunku, ferrytyna przyrasta (powoli).

  W związku z tym moje kolejne, tym razem stricte farmaceutyczne, pytanie: do tej pory brałam Biofer 2 tabl/ dziennie, czyli w przeliczeniu podanym w ulotce 18 mg żelaza (w jednaj tabletce 9 mg - jego źródło: 25 mg fumaran żelazawy i 350 mg sproszkowana hemoglobina). Takie są też chyba wskazania dla kobiet dla dziennego spożycia (owo 18 mg).
  Ostatnio kupiłam Ascofer - w nim w 1 tabletce 23,2 mg żelaza (z 200 mg glukonianu żelaza (II)) - no to ok - myślę sobie - będę łykać 1 tabl. dziennie Ascoferu i "po sprawie". A tu zaskoczenie: w ulotce wskazane jest leczniczo dla dorosłych 2 tabl. 3x na dobę, czyli 139,2 mg Fe lub w znacznych niedoborach 2 tabl. 4x na dobę, czyli 185,6 mg Fe. Nawet gdyby chcieć stosować zapobiegawczo - jak podaje ulotka - 3 tabletki na dobę - czyli około 70 mg Fe.
  Skąd taka różnica w zalecanych dawkach dziennych: Biofer zapobiegawczo 1-2 tabletek (9-18 mg) natomiast Ascofer 3 tabletki (70 mg)? Czyżby to żelazo (jak pisze producent, hemowe) ze sproszkowanej hemoglobiny było aż tak dużo bardziej przyswajalne (ogólnie podobno hemowe ma wchłanialność na poz. 20%, a niehemowe 5%)?
  Gdzieś przeczytałam, że aby organizm prawidłowo funkcjonował potrzebuje 1,8 mg żelaza dziennie. Aby pokryć to zapotrzebowanie producent Bioferu proponuje dzienną dawkę żelaza 18 mg (tak przyjęłam, bo można też brać 9 mg lub kobiety w ciąży 27 mg) - to by znaczyło że całkowitą wchłanialność Fe z tego preparatu szacuje na 10%. Natomiast w ulotce Ascoferu zalecana jest dzienna dawka Fe 60 mg (trochę mniej niż 3 tabl.), czyli można obliczyć, że jego wchłanialność jest określana (nie piszę "szacowana", bo Ascofer jest określony jako "lek", natomiast Biofer jako "suplement") na 3%.
  Rozumiem więc, że nici z mojego niecnego planu zażywania 1 tabletki Ascoferu (zawierającej 23 mg żelaza) dziennie zamiast 2 tabletek Bioferu (w sumie 18 mg żelaza) i aby utrzymać suplementację na dotychczasowym poziomie powinnam spełnić zalecenie z ulotki o przyjmowaniu 3 tabletek Ascoferu na dobę? Dziękuję, ponownie IG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o producentów suplementów diety, to informacje podawane przez nich na opakowaniach właściwie często nijak się do siebie mają. Ja po prostu nie zalecam się nimi kierować. Zawsze te dawki są profilaktyczne i niewielkie, bo suplement z natury nie leczy tylko jest uzupełnieniem diety:)

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Jednak czy dobrze rozumiem, że Ascofer to lek, a nie suplement? Oczywiście z małymi dawkami żelaza w porównaniu do preparatów na receptę (stąd wymieniona w ulotce konieczność przyjmowania nawet 8 tabletek/dobę dla osiągnięcia działania leczniczego). Ale może za to, ponieważ jest (?) to lek, to jego wchłanialność została jakoś w trakcie badań określona?

   P.S. Dla fanów obliczeń bezużytecznych:), muszę sprostować powyższe obliczenia dla Bioferu, nie zwróciłam uwagi, że w jego ulotce jest podane, że 18 mg zawartego w nich żelaza pokryje 129% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek, co uprasza sprawę i wskazuje, że jego wchłanialność jest przez producenta szacowana na około 13% (nie 10, jak wcześniej pisałam; 1,8 x 1,29 = 2,322 ; 2,322 / 18 x 100% = 12,9%). Dla Ascoferu obliczenia raczej dobre (wchłanialność 3%). Oczywiście, co warto podkreślić, to tylko obliczenia... IG

   Usuń
  3. Dokładnie- "Ascofer" to lek:) a co za tym idzie, musiał przejść przed dopuszczeniem do obrotu szereg badań- i skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.

   Usuń
  4. Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące stosowania witamin dla kobiet w ciąży. W preparacie, który obecnie zażywam występuje 60 mg fumaranu żelaza. Jest to dawka dwukrotnie wyższa niż zalecana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne jako profilaktyczna. Mój lekarz prowadzący ciążę nie zwrócił na to uwagi, a ja się martwię, że przez 3 miesiące codziennego stosowania mogłam przesadzić. Dodam, że nie mam anemii, a hemoglobina w czasie ciąży wynosiła najmniej 11.3 przy normie od 11.5. Obecnie po 3 miesiącach stosowania witamin wzrosła do 11.8. Z tego względu odstawiłam witaminy, ale chciałabym poznać Pani zdanie, czy stosując ta dawkę mogłam zaszkodzić?

   Usuń
  5. Sądzę, że taka dawka żelaza nie powinna wpłynąć niekorzystnie na ciążę. Proszę się nie martwić, bo w ciąży bardzo ważne jest pozytywne nastawienie.
   Przy anemii wiele ciężarnych stosuje o wiele większe dawki.

   Usuń
 36. witam serdecznie, mam pytanie - czy Chela-Ferr Bio complex mogę 5-letniemu synkowi rozpuszczać w wodzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Preparat "Chela-Ferr Bio complex" wsytępuje w postaci kapsułęk żelatynowych- ja raczej nie zalecałąbym ropuszczać ich w wodzie. Dla dziecka lepiej wybrać preparat w postaci saszetek np "Actiferol".

   Usuń
 37. Witam. Pierwszy raz tutaj trafiłam i nie mogę się oderwać. Czytam i czytam i również mam pytanie. Jestem mamą trzylatki, którą postanowiłam wzmocnić witaminkami i żelazem z tej racji, że jest niejadkiem. Zamierzam jej kupiłam MULTIVITAMOL 1+. Co Pani o nim sądzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie i na wstępie dziękuję za miłe słowo, oraz przepraszam za późną odpowiedź. Ja generalnie nie jestem fanką preparatów wielowitaminowych, choć oczywiście czasami taka kuracja się przydaje. Jeśli córeczka jest niejadkiem, zalecałabym wykonać podstawowe badania krwi- morfologię z rozmazem. Ona powinna wykazać, czy jest potrzeba suplementacji między innymi żelaza. Preparat wspomniany przez Panią- dla młodszych dzieci OK, dla 3 latki- dawki w porcji dziennej nie są jakieś porywające ( żelaza w sumie niewiele). Myślę, że jeśli zdecyduje się Pani na taką kurację wzmacniającą, lepiej sięgnąć po preparat 3+, na przykład "Kinder biovital płyn"- tam zawartość żelaza w porcji dziennej będzie o wiele wyższa.

   Usuń
 38. Witam,zaglebilam sie w tej literaturze i mam pytanie-parametry czerwone powyzej normy ,natomiast duza mikrocytoza i bardzo niskie zelazo ,czy ma ktos takie wyniki?

  OdpowiedzUsuń
 39. Lekarz polecił mi przyjmowanie żelaza. Brała Chela Ferr Forte. Po tych tabletkach poprawiły mi się wyniki badan ;) Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 40. Witam,

  moja corka (20 lat) nie ma anemii, poziom hemoglobiny we krwi jest zawsze w normie. Jednak badanie morfologiczne wykazalo bardzo niski poziom Ferrytyny (8 ng/ml). Corka byla zmeczona, miala problemy z koncentracja i poczatki depresji. Lekarz zapisal zelazo na miesiac stwierdzajac, ze nie nalezy szukac przyczyny niskiego poziomu ferrytyny. Corka brala przepisane zelazo przez 2 miesiace i ferrytyna sie poprawila. Po okolo 7 miesiacach badanie krwi wykazalo niska Ferrytyne (7ng/ml), lekarz ponownie przepisal zelazo. Czy w tej sytuacji corka powinna brac zelazo codziennie, mimo dobrej hemoglobiny? Jest wegetarianka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak dokładnie. To ferrytyna jest kluczowym wskaźnikiem, bo mówi o żelazie magazynowanym w ustroju. Myślę, że należy codziennie przyjmować żelazo. Sama miałam taką sytuację u młodszego Synka i podczas terapii żelazem lekarz zawsze zalecał robić wyniki ferrytyny, nie żelaza, bo jest mniej miarodajny.

   Usuń
 41. Dzień dobry, dziękuję za cenny artykuł. Mam wcześniaka z 36 tc, teraz ma 5 mies. Na początku bardzo ładna morfoligia, ale od 2 mies było gorzej i zaczęliśmy suplementować preparatem INNOFER baby - "oleista zawiesina z żelazem elementarnym" plus wit C, B6 i kwas foliowy. Niestety po 2 mies nadal HGB spada i pediatra zaleciła Actiferol Start plus Actif 30 z wit C. I mamy taki problem, że innofer ładnie z mlekiem przyjmował (w trakcie KP) a Actiferol trzeba rozpuszczać w większej ilości płynu, gdzie połowa jest wypluwana i kończy się płaczem... Czy ma Pani jakąś dobrą radę? Jak podawać ten Actiferol? Skąd może wynikać spadek HGB mimo suplementacji? złe wchłanianie, czy może błąd, że podawałam razem z mlekiem??
  Pozdrawiam, Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i dlaczego Actiferol Start zalecają mieszać w mleku a Actiferol 30 w wodzie?
   M.

   Usuń
  2. Witam serdecznie. Ciężko odpowiedzieć na pytanie, dlaczego hemoglobina w dalszym ciągu spada. Sama hemoglobina nie jest chyba najlepszym wyznacznikiem- myślę, że warto byłoby zbadać poziom ferrytyny. Myślę, że nie ma większego znaczenia w czym rozpuści Pani Actiferol- aż tak to nie wpłynie na wchłanianie. Może przy Actiferolu Start napisano o mleku, bo to jedyny posiłek Maluszka. Ja właściwie podawałam Actiferol 30 od razu, dzieliłam zawartość kapsułki, czy saszetki na pół i dodawałam albo do mleka, albo do dowolnego posiłku (jak był starszy). Wyniki regularnie szły w górę:) natomiast podawałam także równolegle kwas foliowy.

   Usuń
 42. Witam, czy mógłby ktoś zinterpretować wyniki moich badań?
  Hemoglobina 9,3 g/dl
  Hematokryt 28,30 %
  Leukocyty 4,5 tys/µl
  Erytrocyty 3,6 mln/µl
  MCV 78 fl
  MCH 26 pg
  żelazo 3,5 µmol/l
  Zażywam szelazo+SR ale nie zauważyłam poprawy, może zbyt krótko trwa kuracja (jestem w trakcie pierwszego opakowania). Pozdrawiam, Marta - lat 39

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z prośbą o analizę wyników najlepiej udać się do lekarza. Natomiast jeśli chodzi o suplementację, to nie ma co się spodziewać efektu wow po pierwszym opakowaniu. Na pewno kuracja powinna trwać min kilka miesięcy.

   Usuń
 43. Witam! Jestem aktywnym sportowcem od kilkunastu zelazo głównie jest mi potrzebne do lepszego transportu krwi. Powiedzmy ze mam je w normie ale często jest dosc nisko. Chcialabym poprawić zawartosc żelaza we krwi czy preparat actiferol bylby ok? Dpdam jeszcze ze oczywiscie na diete i co sie w niej znajduje zwracam szczegolna uwage i mimo wszystko to zelazo powinno byc troche wyzej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Można spróbować Actigerol- jakaś większa dawka :30 lub 60mg.

   Usuń
  2. Dostane bez recepty czy na recepte?

   Usuń
 44. Co Pani sądzi o Innofer baby do stosowania u 4 miesiecznego niemowlaka? Na actiferol start ferrum lek reaguje przeraźliwie krzyczac z powodu bólu brzucha.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie z żelazem to jest tak, że działania niepożądane ze strony układu pokarmowego pojawiają się dość często. Mój Synek brał od 2 miesiąca Actoferol i to dawkę 30 mg na dobę i właściwie tolerował super:) natomiast nie da się uogólniać. Jeśli Actiferol i Ferrum lek odpada- można spróbować Innofer baby. Myślę, że u tam małego dziecka wybór i stosowanie preparatu powinno się skonsultować z lekarzem.

   Usuń
 45. Też miałam problem z dobraniem żelaza, albo nie było efektów, albo wywoływało okropne skutki uboczne. W końcu zamiast słuchać lekarza posłuchałam farmaceutki, poleciła mi Chela Ferr bio complex i udało się. Po miesiącu brania morfologia była znacznie lepsza, a po dłuższym czasie wyzbyłam się anemii. Co więcej, nie odczułam żadnych skutków ubocznych. Doczytałam się, że ten suplement tak dobrze działa, bo jest wzbogacony witaminami z grupy B, które są kluczowe przy wchłanianiu żelaza.

  OdpowiedzUsuń
 46. Odpowiedzi
  1. Nie znam firmy, producenta i raczej nie zalecałabym kupować przez internet. Jeśli poszukuje Pani żelaza w płynie to może "Floradix"..? Słyszałam dobre opinie. Ostatnio popularny jest też Innofer.

   Usuń
 47. Pisze Pani że preparaty żelaza "mogą również wywoływać niekorzystne interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi (Acenocumarol, Sintrom, Warfin)", czy może Pani uszczegółowić, jakie niekorzystne interakcje mogą mieć z lekiem Warfin? jakie mogą być skutki używania ich jednocześnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żelazo może osłabiać działanie przeciwzakrzepowe tych leków.

   Usuń
 48. Czy preparaty żelaza, np. HEMOFER Prolongatum, lub TARDYFERON można popijać sokiem np. pomarańczowym?

  OdpowiedzUsuń
 49. Dzień dobry Pani Natalio,
  poszę o poradę, co mogę przyjmować dobrego zamiast sorbifer durules? Mam brać 2 tabl dziennie, ale ten lek jest podobno okropny dla żołądka, a ja mam mdłości szybko. Czy dobry jest np. Actiferol forte lub Innofer, w jakich dawkach trzeba by je był obrać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 2 tabletkach Sorbifer durules ma Pani az 200 mg jonow zelaza. Mysle, ze dolegliwosci zoladkowe sa wynikiem stosowania az tag duzen dawki. Poniewaz jest to preparat na recepte, mysle, ze warto zapytac lekarza o inne alternatywy z lekow na Rezepte. Jesli chce Pani cos bez recepty, to ja u mojego mlodszego Synka bylam zadowolona z Actiferolu. Tylko ze najmocniejsza dawka to chyba 80 mg, a wiec nawet stosowanie dwa razy dziennie nie zapewni tej dawki.

   Usuń
 50. Ginekolog po badaniach stwierdził ewidentny brak żelaza i polecił zakupić Floradix (niemiecki suplement). Po około tygodniu znowy miałam pobranie i porównałam wyniki. Idzie w dobrą stronę. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też go biorę. Nawet smaczne:) No i wyniki w górę :)

   Usuń
 51. Witam,
  Czy jest jakaś różnica miedzy lekiem Tardyferon a Ferrum lek do żucia? Mam małopłytkowość anemie i jestem w ciąży. Ginekolog przepisał tardyferon wysyłając mnie do hematologa gdzie przepisano mi ten drugi lek. Nie chcę tyle brac tego bo powoduje zaparacia a zaparcia w ciąży - masakra! Naprawdę muszę brać ten ferrum lek? Z góry dziekuję za odp Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oba leki zawierają żelazo i właściwie to tyle wspólnego. Różnice: inna dawka, inny związek żelaza, inna wchłanialność, inna postać. Czy Pani musi brać.? Nie odpowiem, nie znam wyników i nie jestem lekarzem. Skoro lekarz skierował Panią do hematologa, to coś jest na rzeczy. Proszę pamiętać, że Pani stan zdrowia wpływa na stan zdrowia płodu. Lekarz powinien dokładnie określić jaka dawka żelaza ma być stosowana. Jeśli lek jest źle tolerowany z racji na zaparcia- należy ponownie skonsultować się z lekarzem.

   Usuń
 52. Żelazo najlepiej uzupełniać poprzez dietę . Żadne tam suplementy. Mądrze napisany artykuł. Polecam także ten: http://mozgi.pl/jak-najlepiej-uzupelniac-zelazo-5CEC

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście- zawsze najlepiej dieta, a dopiero jeśli się nie da - włączanie suplementów.

   Usuń
 53. Dzień dobry. Mam pytanie o preparat Żelazo Chela-Ferr Med+ . W ulotce napisane jest, że jest to "diglicynian żelaza(II)(chelat aminokwasowy żelaza Ferrochel TRAACS)" i że tego żelaza jest tam 30mg w 1 kapsułce. W ulotce napisane jest że może być przyjmowany m.in. "u dzieci i młodzieży w okresach intensywnego wzrostu". Jest też napisane, że może być stosowany u dzieci powyżej 3 roku życia. Czy na miesiączkującą 14-nastolatkę przyjmującą wapń(Sanosvit)- czy taka dawka 30 mg żelaza to nie jest za dużo? Czy dobrym rozwiązaniem będzie przyjmowanie 1 kapsułki tego żelaza tylko w dniach miesiączki, a na inne dni dokupić preparat z mniejszą ilością żelaza? Chciałabym się jeszcze dowiedzieć jak suplementacja wapnia wpływa na niedobór żelaza. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno u nastolatki nie stosowałabym tak dużej dawki dłuższy czas. Należałoby zrobić stosowne badania i dopiero wtedy dobrać odpowiednią dawkę. Jeśli miesiączki są intensywne, można taką dawkę zastosować na przykład przez tydzień. Czasami większe dawki nie są zbyt dobrze tolerowane, mogą wystąpić zaparcia. Wapń podawany jednocześnie zmniejsza wchłanianie żelaza, dlatego jeśli już to należy jest stosować w odstępie czasowym.

   Usuń
 54. Czy Tarydferon wchodzi też w reakcję z Vessel Due? Od 3 lat biorę leki przeciwzakrzepowe. 20 mc xarelto, teraz Vessel profilaktycznie już od 9 mc. Ferrytyna na poziomie 2!. Brałam już biofer, piłam sok z buraków i natki pietruszki, herbaty z pokrzywy i po 1.5 roku ferrytyna urosła do 4. Teraz mam przepisany Tardyferon, ale moja rejonowa internistka nie była pewna jak z lekami przeciwzakrzepowymi

  OdpowiedzUsuń
 55. mam pytanie na temat żelaza, może Pani będzie w stanie mi pomóc - otóż stosuję preparat Chela Ferr Forte na mały niedobór żelaza (poziom żelaza był 36) i zastanawiam się jak długo powinnam go stosować - jednocześnie przeczytałam, że żelaza w formie chelatu nie można przedawkować? Czy to faktycznie jest prawda i można bez stresu brać te tabletki przez np miesiąc?

  OdpowiedzUsuń
 56. A może Pani coś powiedzieć o specyfiku Innofer ? Żelazo elementarne w czystej postaci.

  OdpowiedzUsuń
 57. A może Pani coś napisać o preparacie Innofer (Ew. Innofer Baby) - żelazo elementarne? Córka actiferolu nie przełknie.. za duża porcja, a ona pić pije..wodę popija sobie po łyczku, a nie na raz pół szklanki... a ma zaleconą suplementację.

  OdpowiedzUsuń
 58. Witam serdecznie
  Czy znany jest Pani może produkt żelazo F-FERR C firmy ForMeds ? To ponoć naturalny produkt z zawartością żelaza 14 mg + wit. C + sproszkowany korzeń buraka. Może ktoś z czytelników przyjował te produkt ? Jestem ciekawa czy działa . Będę wdzięczna za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam niestety preparatu i nie jestem fanką specyfików kupowanych przez internet.

   Usuń
 59. Witam. Mam anemie ,lekarz przepisal mi lek sorbifer durules. Niestety mam problem z lykabiem tabletek o czym informowalam lekarza. Czy mozna ten lek zastapic jakoms innym w postaci plynu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapisany przez lekarza preparat jest lekiem i to na receptę. Szkoda, że lekarz nie wziął pod uwagę Pani sugestii dotyczącej problemów z połykaniem. Na własną rękę to można jedynie zastosować jakiś suplement, lub środek dietetyczny. Ja zaproponować mogę np Actiferol forte 60 mg- dawkowanie 2 x1. Jest to preparat w kapsułkach, ale można ich zawartość wysypywać.

   Usuń
 60. Witam! Mój mąż choruje na niedokrwistość z powodu resekcji jelita cienkiego. Po operacji (27 lat temu) jego hemoglobina spada nawet do 2,0 mmol/L. Ani tabletki, ani nawet podawanie zastrzyków z żelaza i vit. B12 nie skutkują. Ostatnie wyniki: HGB 4,6 mmol/L Fe-2,6 umol/l. Jakie preparaty z żelaza by mu Pani poleciła. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 61. Dzien dobry. Stosuje od 2 tygodni preparat Innofer w dawce 5ml dziennie.Zrobilam badanie krwi i poziom zelaza nie podniosl sie wogole(22 a norma od 50).Czy mozliwejest ze preparat nie zadzialal badz za wczesnie zrobilam badanie. Czy preparat ten mozna stosowac wraz z wit b6i kwasem foliowym (w jakich dawkach)? Czy zastapic ten lek innym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można stosować preparat razem z kwasem foliowym i B6. 2 tyg stosowania to moim zdaniem zdecydowanie za wcześnie, aby zaobserwować poprawę wyników. Czy jest Pani prowadzona przez jakiegoś lekarza..? Z tego co mi wiadomo badanie poziomu żelaza nie jest do końca wiarygodne. Na pewno należałoby sprawdzić poziom ferrytyny.

   Usuń
  2. Dziekuje za szybką odpowiedz. A czy mogłabymi Pani powiedzieć czy stosowanie tego leku(innofer)na czczo 0,5 godz przed posiłkiem, a po sniadaniu kwas i witamina bedzie dobrze?

   Usuń
  3. Tak. Można tak zastosować.

   Usuń
 62. Dzień dobry! Został mi polecony Floradix. Jest to suplement w płynie i moja obawą jest to że może przebarwiac zęby. Czy może mi Pani powiedzieć jak to jest jeśli chodzi o przyjmowanie żelaza a zęby. Wszyscy straszą że będą czarne...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 63. Bardzo ciekawy post. Przy niedoborach warto zakupić suplementy by uzupełnić dietę :) Pozdrawiam i czekam na kolejne ciekawe posty! :)

  OdpowiedzUsuń
 64. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 65. Mam spory niedobór żelaza i lekarka zapisała mi Sorbifer. Mam jednak ogromny problemem z przełykaniem tych tabletek mimo, że nie są jakieś bardzo duże. Czy lekarz może je zamienić na jakiś preparat np. w płynie?

  OdpowiedzUsuń
 66. Ja podbijam do pytania o żelazo w płynie, tabletki są dla mnie niewygodne. Myślę o Blueiron, bo spotkałam się z samymi pozytywnymi opiniami, zna je pani?

  OdpowiedzUsuń

Powiadomienia o nowych wpisach :)