piątek, 30 września 2016

Zaparcia w ciąży

Ciąża to niewątpliwie piękny okres w życiu kobiety, ale ... czasami to radosne oczekiwanie zakłócone zostaje przez rozmaite dolegliwości, czy problemy. Dziś o jednym z nich, czyli zaparcia u ciężarnych. Niestety jest to dość częsta przypadłość przyszłych mam. Zastanówmy się na początek, jakie są przyczyny zaparć u ciężarnych. Nietrudno tutaj znaleźć winowajcę. Jest nim progesteron. :) Tak, tak... Zaparcia u kobiet w ciąży najczęściej są wynikiem spowolnionego pasażu żołądkowo-jelitowego pod wpływem działania progesteronu, oraz zwiotczenia mięśni dna miednicy. No tak, znamy przyczyny, to zastanówmy się w takim razie jak sobie radzić z zaparciami.


Na pewno z racji na fakt, iż kobiety w ciąży są wyjątkową grupa pacjentów, nie należy tutaj od razu 'szaleć' z lekami. Ważna jest profilaktyka i to ona zawsze powinna być pierwszym krokiem, zanim podejmiemy farmakoterapię. 

Profilaktyka zaparć w ciąży

Niezmiernie istotna w profilaktyce zaparć w ciąży jest odpowiednia dieta, bogata w błonnik. Kobiety ciężarne powinny spożywać od 20 do nawet 40 g błonnika na dobę. Źródłem błonnika w diecie są przede wszystkim produkty zbożowe. Warto wybierać produkty z pełnego przemiału (mąka razowa pełnoziarnista, mąka orkiszowa, pieczywo razowe, płatki owsiane, kasza gryczana i jęczmienna, ciemny ryż i makaron). Uwaga - zaleca się jeść nawet 8 porcji produktów zbożowych dziennie (I trym), a 9 porcji w II i II trymestrze. Sporo. :) Ważne są także warzywa i owoce

W codziennym jadłospisie wskazane są też fermentowane napoje mleczne (jogurt, kefir, maślanka). Do napojów mlecznych można dodawać otręby i naturalne płatki: żytnie, owsiane, musli, ale najlepiej bez dodatku cukru.

Jako przekąskę można podjadać suszone śliwki, morele, rodzynki, pestki słonecznika, bądź dyni. 

Oprócz tego oczywiście odpowiednia ilość płynów. Pamiętajcie, że ciąża generalnie zwiększa zapotrzebowanie na płyny. Ale uwaga! Należy wyeliminować napoje wysokosłodzone, sztucznie barwione, gazowane i energetyzujące. Jeśli nie uda się wyeliminować, to przynajmniej znacznie ograniczyć. Najbardziej zalecane jest picie wody - powinna ona stanowić około 60-80% wszystkich przyjmowanych płynów. 

Czasami zdarza się tak, że sama dieta nie wystarczy.Co mamy wówczas do dyspozycji, czyli...

Preparaty na zaparcia w ciąży z aptecznej półki

Czego nie wolno...

Zacznę może od tego, czego nie wolno, :) trochę na opak. Na pewno w ciąży nie należy stosować środków drażniących, czyli tych które działają przez pobudzenie splotów nerwowych w ścianie jelita grubego. Leki te drażniąc ściany jelit, poprawiają perystaltykę i skracają pasaż jelitowy. Ale uwaga - mogą też wyzwalać aktywność skurczową macicy, czyli w ciąży - zdecydowanie NIE!

Do tej grupy zaliczamy:

- bisakodyl ("Bisakodyl", "Dulcobis")
- olej rycynowy
- preparaty roślinne zawierające tzw. "antrazwiązki" (aloes, kora kruszyny, korzeń rzewienia, liść senesu). Tutaj zaliczamy dobrze znane większości z nas leki na zaparcia, takie jak: "Alax", "Radirex", "Xenna extra". 

No dobrze. A co w takim razie wolno zastosować, jeśli nie pomoże zwiększenie ilości błonnika i odpowiednia dieta..?

A co wolno... 

Za bezpieczne do stosowania w ciąży przy zaparciach uznaje się preparaty działające osmotycznie. Tutaj numerem jeden jest na pewno laktuloza

Preparaty apteczne to:

"Lactulosum HASCO" (stężenie 7,5 g/15 ml)
"Lactulosum Polfarmex" ( stężenie 7,5 g/15ml
"Lactulose-MIP" (stężenie 9,75g/ 15ml), 
"Duphalac" (stężenie 10g/15ml)

UWAGA! Laktuloza nie jest wchłaniana w przewodzie pokarmowym i przechodzi do jelita grubego. Tam rozkładana jest do kwasów organicznych (mlekowy i octowy). Następuje zakwaszenie treści jelit, zmiana ciśnienia osmotycznego i pobudzenie perystaltyki. Taki mechanizm i fakt, że jednym z produktów rozpadu jest dwutlenek węgla, sprawia, że laktuloza może wywoływać działania niepożądane tj. wzdęcia, nasilone i bolesne skurcze jelit. Nie należy więc przesadzać z jej stosowaniem. 

Sporadycznie można zastosować też czopki glicerynowe (2g). Ale tylko wtedy, kiedy naprawdę jest taka konieczność, bo jeśli organizm się przyzwyczai - będzie jeszcze większy problem. 

Pewną alternatywą dla ciężarnych mogą być czopki "Eva/Q". Co mamy w składzie..? Dwuwęglan sodu i dwuwinian potasu zawieszone w polietylenie glikolu rozpuszczalnym w wodzie. Brzmi może za poważnie, ale co najważniejsze: po wprowadzeniu do odbytu czopek rozpada się w ciągu kilku minut i uwalnia dużą ilość mikropęcherzyków. Pewnie stąd na opakowaniu jest informacja "czopki musujące". Mikropęcherzyki naciskają na ścianki odbytu i przyczyniają się do rozmiękczenia mas kałowych. Działanie lekko musujące ułatwia wydalanie mas kałowych. Efekt działania pojawia się już po 15 minutach aplikacji. Brak działań niepożądanych, wysoki profil bezpieczeństwa sprawia, że są bezpieczne także dla przyszłych mam. Warto o nich pamiętać. 

I jeszcze jeden specyfik bezpieczny dla przyszłych mam. Mikrowlewka doodbytnicza "Melilax" z firmy Aboca. Oczyszcza ona jelito zmniejszając podrażnienia i łagodząc stany zapalne, ale także działa ochronnie na błonę śluzową odbytu. W składzie specjalny kompleks Promelaxin z miodów spadziowych i nektarowych, a dodatkowo dziki ślaz i aloes. Mikrowlewkę aplikuje się doodbytniczo i jest to taki bodziec aktywujące defekację. Wiem... pewnie na słowo mikrowlewka już część osób się zniechęci, ale nie ma co się przerażać. Warto spróbować. :)

Na koniec jeszcze chciałabym wspomnieć o probiotykach, bo one także wspomagają pracę jelit. Przykładowe preparaty bezpieczne w ciąży to "Sanprobi Super formuła", "Dicoflor 60", "Lacidofil". 

Jeśli te metody nie pomogą - najlepiej skonsultować się z lekarzem. 
Pamiętajcie także, że czasami zaparcia wywoływać może na przykład żelazo, a wiadomo... znajdziemy je w większości preparatów witaminowo-mineralnych dla kobiet w ciąży. Ponadto w lekach często zalecanych przyszłym mamom jak np.: "Sorbifer durules", "Tardyferon", "Tardyferon fol". Wtedy także warto zwrócić się do lekarza prowadzącego ciążę.


Warto również przeczytać:


33 komentarze:

  1. Małe pytanie - a czy ten aloes w mikrowlewce jest bezpieczny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że to działanie jest miejscowe i preparat jest bezpieczny.

      Usuń
  2. Jestem za wszelkimi tematami dotyczącymi kobiet w ciąży - super

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno takie tematy będą pojawiać się na blogu- przynajmniej raz na czas.

      Usuń
  3. Dynia łagodzi mdłości- -czy ma znaczenie przy zaparciach ?-Leki z apteki są wskazane-ale jedzenie -nie powinno przeszkadzać -Pozdrawiam Serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam. Co na suchy kaszel u 5 latka bedzie najlepsze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli jest to typowy suchy kaszel, męczący i nie zalega żadna wydzielina można podać syrop hamujący odruch kaszlu- przykładowo Supremin, Sinecod. Dexapico. Takie syropy jednak zawsze warto połączyć z zastosowaniem czegoś co będzie powlekać i łagodzić kaszel: np. Syrop islandzki, TussiPICO, czy po prostu syrop prawoślazowy.

      Usuń
  5. Super post. Na pewno do niego wrócę nie raz będąc w ciąży. Cierpię na tzw. zespół jelita drażliwego. Często miewam zaparcia..... mam przeokropne skurcze brzucha. Boję się, że będąc w ciąży dostanę takiego skurczu i zaszkodzi to maleństwu i mnie... Biorę obecnie Tribux forte. Czy można go brać też w ciąży ?

    Dodaję do ulubionych !!!!!!!!!! <3

    Zaczęłam również blogować http://hybrydowa-kejti.blogspot.com jak będziesz miała chwilę to zapraszam również w moje skromne progi :) Pozdrawiam !!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję:) Na pewno zajrzę:) Jesli chodzi o Tribux w ciąży, to: " Brak wystarczających danych na temat stosowania trimebutyny w ciąży, dlatego nie zaleca się
      podawania leku Tribux w pierwszym trymestrze ciąży. Lek może być stosowany w II i III
      trymestrze ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności". Czyli na pewno nie na własną rękę, natomiast jesli będzie potrzeba, lekarz może zaordynować.

      Usuń
  6. Witam czy jest jakiś preparat, maść/czopki na hemoroidy, który można stosować w czasie karmienia piersią? Pozdrawiam serdecznie, świetny blog:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podaję wiarygodne źródło informacji:) :
      http://gastrologia.mp.pl/hemoroidy/92518,preparaty-stosowane-w-leczeniu-hemoroidow-w-czasie-ciazy-i-karmienia-piersia
      W razie pytań i wątpliwości- proszę pisać- postaram się pomóc.

      Usuń
  7. mnie pomagają zwykle owoce, ale jak jadę w podróż to niestety zaparcia są zawsze! jeśli chodzi o czopki to czasem stosuję eva/qu , właśnie w podróży. Innych nie znam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dobre czopki na zaparcia w podróży bo nie trzeba ich trzymać w lodówce. Zawsze je zabieram na wyjazdy.

      Usuń
  8. Ja pytałam o coś na hemoroidy, po ciąży mam z tym problem, chociaż bywało także przed. Niestety nie wiem czy jest jakikolwiek preparat, który można bezpiecznie stosowac w czasie karmienia piersią

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiarygodne źródło:
      http://gastrologia.mp.pl/hemoroidy/92518,preparaty-stosowane-w-leczeniu-hemoroidow-w-czasie-ciazy-i-karmienia-piersia

      Usuń
  9. Mi te czopki evaqu polecił ginekolog, ale troszke sie boje, jak one dzialaja? Ktos wie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://www.evaqu.pl/zaparcia-w-ciazy/ tu jest wszystko opisane

      Usuń
  10. Witam moja mama 55 lat ma problem z zaparciami do tego stopnia, że przez tydzien się nie wypróżnia i nic na nią nie działa, ani czopki glicerynowe, evaq, nawet 3 herbatki xenna pod rząd plus czopek, co robić? Nie bierze żadnych leków na stałe, sporadycznie lorafen, dietę ma raczej dobrą, tak jest juz od bardzo bardzo dawna. Proszę o poradę. Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bym mimo wszystko zainwestowała w preparat błonnikowy. Może to być zwykły błonnik w proszku, ale wtedy koniecznie pamiętać o dużej ilości płynów i do popicia i w ciągu dnia. Bardziej rozpuszczalna postać to np błonnik Fibraxine, ale dość drogi. Na efekty działania błonnika trzeba czekać. Jeśli coś trzeba na już to jeszcze dobrym pomysłem mogą być makrogole- np Xenna balance.

      Usuń
  11. A makrogole? Dicopeg można stosować?

    OdpowiedzUsuń
  12. No własnie! Czy makrogole można stosować w ciąży???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kategoria C. Brak odpowiednich badań obejmujących kobiety w ciąży i karmiące piersią. Lepiej nie stosować.

      Usuń
  13. ja stosowałam w ciąży czopki eva qu, byłam zadowolona. Starałam się jak najmniej oczywiście, bo z zasady staram się ograniczać leki, ale czasem już lepiej coś wziąć niż się męczyć tydzień

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tez je stosowałam. Bardzo skuteczne a zarazem delikatne. Po porodzie tez mi sie przydały. Teraz sporadycznie je stosuję bo na szczęście zaparcia juz tak często mnie nie męczą.

      Usuń
    2. Oczywiście po preparaty apteczne w ciąży zawsze sięgamy jeśli to konieczne. Zawsze warto próbować najpierw domowe metody.

      Usuń
  14. Szanowna Pani,
    A czy lactulosum można używać przez całą ciążę? Od 7tyg przyjmuje ja codziennie po 15ml wieczorem, a na chwilę obecną jestem już w 14tc.
    Porszę o radę bo bardzo mnie to niepokoi.
    Dziękuję serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja myślę, że zdecydowanie bezpieczniej spróbować stosować domowe metody, dużo owoców i warzyw w diecie, dużo błonnika i dużo płynów.

      Usuń
  15. Na zaparcia w ciąży cierpi wiele kobiet, dlatego nie powinniśmy się tym przejmować do czasu aż nie będą się zbytnio przedłużać.Kwestia zaparć w ciąży dobrze została podsumowana tutaj: http://bonavita.pl/zaparcia-w-ciazy-co-na-zaparcia-w-ciazy

    OdpowiedzUsuń
  16. Zaczęłam stosować evaqu po porodzie.Mimo dobrze zbilansowanej diety, ruchu (jak to przy maluchu), wypijanej sporej ilości wody i tak mnie zatyka. W ciąży nie miałam takich problemów. Czopki są faktycznie skuteczne i szybko działaja.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ja w trakcie ciąży stosowałam czopki eva qu. w moim przypadku sprawdzily się one w 100% i czułam się z nimi bezpiecznie :) Dodatkowo bardzo ważne jest spożywanie odpowiednich ilości wody - min. 1.5 l/dzień.

    OdpowiedzUsuń
  18. Czy w ciąży można stosować fibraxine?

    OdpowiedzUsuń
  19. Dziękuję za podzielenie się tym tematem! Mam nadzieję, że znajdę tu przydatne wskazówki, bo to prawdziwy problem dla wielu z nas.

    OdpowiedzUsuń