sobota, 27 czerwca 2015

Rezweratrol

Rezweratrol to polifenolowy związek chemiczny, którego głównym źródłem w naszej diecie są czerwone winogrona i ich przetwory – czerwone wino i sok z czerwonych winogron. Może też dżem, jeśli ktoś jada, ja nigdy takiego jeszcze nie spotkałem ;-). We wstępie dodam jeszcze, że w Internecie powszechnie funkcjonuje forma resweratrol, ale w naukowej literaturze spotkałem się tylko z rezweratrol i myślę, że tak jest prawidłowo. Coś na zasadzie chitosan i chitozan, gdzie prawidłowe po polsku jest to drugie. ;-)

O rezweratrolu mówi się szeroko w kontekście spowalniania starzenia. Uogólniając, za proces ten odpowiadają wolne rodniki (reaktywne cząsteczki, które przez silną reaktywność niszczą nasze DNA, błony komórkowe, białka, lipoproteiny), skracanie się telomerów przy każdym podziale komórkowym (telomery to zabezpieczenie DNA przed uszkodzeniem, coś jak sztywne końcówki sznurówek chroniące je przed pruciem ;-)).
Starzenie się zależy także od wielu sygnalizatorów regulatorowych w naszym organizmie, a do takich należą sirtuiny, białka, których ekspresję stymuluje właśnie rezweratrol. Porównując obserwacje, badania i dane historyczne można stwierdzić, że za długą średnią życia Francuzów mimo powszechnie niezdrowej diety, powszechnego palenia papierosów itp., odpowiada m.in. właśnie tradycja picia czerwonego wina. W badaniach na laboratoryjnych zwierzętach modelowych takich jak nicień C. elegans, drożdże, muszka owocowa, mysz laboratoryjna, rezweratrol wydłużał życie.

Rezweratrolowi przypisać można także właściwości neuroprotekcyjne. Znaczy to, że korzystnie wpływa na mózg. Jak to działa? Stymuluje ekspresję BDNF, a pod nazwą tą kryje się Brain Derived Neurotrophic Factor, czyli neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego. Odpowiada on za stymulowanie neurogenezy, czyli różnicowania się nowych komórek nerwowych. Stąd regularne przyjmowanie rezweratrolu może przynieść korzystne efekty dla naszego układu nerwowego, jednak badania w tym względzie cały czas są prowadzone, powyższe wnioski są wstępnymi.

Związku temu przypisać można też właściwości przeciwutleniające, co korzystnie odbije się na zdrowiu układu naczyniowego. Suplementy z rezweratrolem obecnie głównie w tym celu są sprzedawane, jako prewencja w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Jednym z mechanizmów działania jest podwyższanie aktywności enzymów przeciwutleniających, czyli mówiąc prosto rezweratrol stymuluje nasze mechanizmy obronne przed wolnymi rodnikami.

Kolejnym korzystnym działaniem, jaki można przypisywać wstępnie rezweratrolowi jest zmniejszanie aktywności enzymu alfa-5-reduktazy, który konwertuje testosteron, w silniejszy i bardziej biologicznie aktywny dihydrotestosteron, a ten z kolei odpowiada za łysienie androgenowe, nadmierne owłosienie ciała czy przerost prostaty. Dla mężczyzn więc spożywanie rezweratrolu może przełożyć się także na prewencję chorób prostaty.

Co jeszcze można zawdzięczać rezweratrolowi gdy go stosujemy? W wielu badaniach wykazuje obniżanie aktywności procesu zwanego lipogenezą, czyli gromadzenie tłuszczu w tkance tłuszczowej i wątrobie. Co ciekawe, działanie takie wykazuje wielokrotnie silniej, gdy podawany jest wraz z dwukrotnie wyższą dawką kwercetyny. Można domniemywać, że suplementacja rezweratrolem poprawi metabolizm lipidów w naszym organizmie, zarówno w tym kontekście jak i w kontekście lipoprotein, o których wspominałem wyżej.

Ponieważ rezweratrol jest związkiem, w którym pokłada się sporo nadziei przy różnych dolegliwościach, prawdopodobnie kwestią czasu jest, aż na rynek wyjdzie lek OTC z rezweratrolem, na co sam przyznam, że czekam z niecierpliwością. :-)

Autorem artykułu jest Łukasz, właściciel bloga 'Polowanie na zdrowie'.

9 komentarzy:

 1. 1. Nie mogę wejść w dział "wasze pytania". To tylko u mnie tak?
  2. Witamina E. Wiem, że d-alfa tokoferol a nie d-l-alfa tokoferol. ALE RRR-alfa-Tocopherolum/d-alpha-tocopherol a octan d-alfa-tokoferylu i bursztynian d-alfa-tokoferylu. Które najlepsze? Jak przeliczyć jednostki, np.100 j.m. RRR-alfa-Tocopherolum. a 100 mg all-rac-alfa-tokoferylu octanu. Gdzie jest więcej i która forma się lepiej wchłonie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam tak szczegółowych informacji. Nie są to preparaty apteczne, bo oznaczanie izomerów jest drogie.

   Usuń
  2. D-Alfa-Tokoferol = 1,49 IU to 1 mg

   Witamina E składa się z mieszanek tokoferoli i tokotrienoli i najlepiej by było przyjmować całą mieszankę, niż pojedynczą formę, jaką jest np. d-alfa-tokoferol, kiedy mamy jeszcze gamma, beta i inne, ponieważ to może doprowadzić do "wypłukania" równie cennych form jak np. gamma-tokoferol. Ewentualnie przyjmować d-alfa-tokoferol w umiarze.

   Usuń
  3. RRR-alfa-tokoferol to to samo co D-Alfa-Tokoferol czyli forma naturalna.

   Usuń
 2. Hej, rezweratrol jest juz dostepny np. na ebay.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Resweratrol jest normalnie dostępny, choć postaci proszku - np. na magicznym ogrodzie,

  OdpowiedzUsuń
 4. chwila chwila farmaceutka czyli KOBIETA a w artykule "nigdy takiego jeszcze nie spotkałem ;-)" ŁEŚ? jestes raz kobieta raz mezczyzna? !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież na końcu posta jest wzmianka:
   "Autorem artykułu jest Łukasz, właściciel bloga 'Polowanie na zdrowie'."- był to wpis gościnny:)

   Usuń
 5. czyli jednym słowem - warto pić czerwone wino!

  OdpowiedzUsuń

Powiadomienia o nowych wpisach :)