niedziela, 9 listopada 2014

Podbiał pospolity - bezpieczeństwo stosowania

Wielokrotnie podczas pracy w aptece spotkałam się z przekonaniem, że preparaty ziołowe przecież nikomu nie zaszkodzą. Powszechnie uważa się bowiem, że "to tylko ziółka". No cóż... niby tak, ale te "ziółka" mogą być czasem bardzo niebezpieczne. Dziś więc postanowiłam wziąć "na tapetę" podbiał pospolity (Tussilago farfara). Jak co roku o tej porze bardzo lubianym preparatem zwłaszcza wśród osób starszych są pastylki do ssania "Tymianek i Podbiał" z firmy Glaxo. Zauważam, że wiele osób przyjmuje je niemal jak cukierki. :) Hihi... Mi jakoś specjalnie nie smakują, więc gdybym miała ochotę na cukierki wolałabym na przykład "krówkę z Milanówka" (podobno nie ma lepszych w Polsce), ;) ale... wiem, że są amatorzy pastylek z tymiankiem i podbiałem. 
Ale czy są one do końca bezpieczne i o czym należy wiedzieć stosując preparaty z podbiałem...?

Zacznijmy więc od małego wstępu. Podbiał pospolity to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. Występuje ona dość powszechnie w całej Polsce, szczególnie w wilgotnych zaroślach, rowach i przydrożach. Pewnie każdy z Was miał już nieraz przyjemność spotkać się z podbiałem. :) Łacińska nazwa tej rośliny: Tussilago farfara pochodzi od słowa tussis = kaszel, bo właściwie już w starożytności podbiał stosowany był do leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych.  
Surowcem leczniczym jest liść i kwiat podbiału, a także sok z świeżych liści i kwiatów. Liść podbiału zawiera między innymi substancje śluzowe, które powlekają podrażnione gardło i zmniejszają stan zapalny. Dodatkowo podbiał wykazuje działanie wykrztuśne i ułatwia usuwanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych, a także działa przeciwbakteryjnie, a więc... na obolałe gardło i przy trudnościach z odkrztuszaniem "jak znalazł". :) 
Poza wspomnianym we wstępie preparatem "Tymianek i podbiał" z Glaxo, mamy także preparaty konkurencyjne: Gardlox "Tymianek i podbiał plus" oraz "Tymianek z podbiałem plus 20 dodatkowych ziół". Dla fanów syropów także się coś znajdzie. :) 

Tutaj UWAGA! Pamiętajcie, że preparatów podbiałowych nie należy stosować dłużej niż 4-6 tygodni. Koniec i kropka. Pewnie zapytacie dlaczego...?
Otóż dobroczynne śluzy to jedno, ale jest też druga strona medalu. Podbiał zawiera także alkaloidy pirolizydynowe. Język można połamać, prawda...? ;) Ale istotniejsze jest to, że związki te przy dłuższym stosowaniu mogą uszkadzać komórki wątrobowe, a tego przecież nie chcemy. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie suplementów z podbiałem ściśle zgodnie z zaleceniem lekarza (lub wskazaniami producenta) oraz przez określony okres czasu. 

Pamiętajcie również, że podbiał jest bezwzględnie przeciwwskazany w ciąży, a także u kobiet karmiących i dzieciaków poniżej 12 roku życia. 

Jak więc widać na powyższym przykładzie - zioła mogą być także niebezpieczne i niezmiernie ważne jest ich racjonalne stosowanie. :)

A czy wiecie, że podbiał jest także dość szeroko stosowany w kosmetyce? Łagodzi on stany zapalne skóry, normalizuje pracę gruczołów łojowych, zapobiegając ich zaczopowaniu. Kosmetyki zawierające wyciąg z podbiału świetnie sprawdzają się do pielęgnacji skóry trądzikowej, łojotokowej. Z powodzeniem mogą być również stosowane w leczeniu trądziku. 


Warto również przeczytać:

10 komentarzy:

  1. Pani Ewo ,
    gorąca prośba - czy może Pani zajrzeć na wątek z : chondromalacjia- suplementy do przyjmowania .

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobne zagrożenie wywołuje żywokost, i to nawet większe bo alkaloidy występują w nim w większej ilości. Zanim to odkryto jeszcze w latach 80. był częstym składnikiem mieszanek ziołowych. Alkaloid ten zawiera też ogórecznik.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ważne informacje...

    OdpowiedzUsuń
  4. Pani Ewo,
    powtarzam swojego pytanie umieszczone pod postem o antybiotykach, bo byc może nie zostało zauważone.
    Czytając Pani posty zwróciłam uwagę na pojawiające sie informacje o producentach suplementów - jednych uważa Pani za bardziej godnych zaufania, innych mniej. Czy wobec tego ma Pani jakąś opinie o produktach Douglas Laboratories? Chcę kupić tej firmy dwa suplementy diety. Są bardzo drogie, ale gotowa jestem zapłacić tak dużo, jesli rzeczywiście ten producent jest godny zaufania. Jeszcze raz bardzo proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam,
    Eliza

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale gdzieś umknął mi Pani komentarz. Niestety nie znam zupełnie Douglas Laboratories, bo nie są to suplementy sprzedawane w aptekach, tylko za pośrednictwem internetu. Jak już wspominałam kilkukrotnie na łamach bloga- do takowych suplementów nie mam zaufania. A jakich suplementów Pani poszukuje..? Może coś będę umiała doradzić w zamian..?

      Usuń
  5. Eliza może ja dałbym Ci radę pomóc - o których suplementach konkretnie mówisz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję i Pani Ewie, i Panu Karolowi za reakcję.
      Chodzi mi o magnez i wit B6 - tak wiem, że ten watek już był - ale że zależy mi na tym, by występowałyoddzielnie ( a nie w jednym preparacie) i w dodatku w ścisle okreslonej postaci, to trudno mi było cokolwiek dla siebie znaleźć.
      Po pierwsze- chodzi o prostą formę wit. B6 - (forforan pirydyksalu), a nie tę najczęściej występującą w dostępnych farmaceutykach (czyli pyridoxin hydrochloridum). Po drugie - chodzi o dobrze przyswajalny magnez bez wit B6. Np. Magnesolu nie mogę stosować, bo tabletek musujących nie toleruje mój żołądek. A w pozostałych preparatach magnezowych albo ilość jonów jest niewielka, albo magnez występuje w fromie mało przyswajalnej. Ot i problem. Dlatego szukałam w internecie czegoś, co odpowiadałoby moim potrzebom i tylko w tym miejscu znalazłam: http://www.nutrilabo.eu/pl/p/P5P/176 (magez też tam jest tego samego producenta)
      Jednak obawiam się skorzystać z tej oferty - również mam mocno ograniczone zaufanie do parafamaceutyków i farmaceutyków sprzedawanych przez internet poza siecią aptek. No i teraz nie wiem gdzie szukać dalej.
      Wdzięczna będę za każdą podpowiedź.
      Pozdrawiam,
      Eliza

      Usuń
  6. Podaj mi swojego maila, to spróbuje Ci pomóc w tej wit B.

    OdpowiedzUsuń
  7. W której części podbiału są szkodliwe alkaloidy? Chciałem zrobić wino z kwiatów tej rośliny.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ania
    Chciałam zapytać o podbiał w syropie dla dzieci Pyrosal? Syrop ten jest zarejestrowany dla dzieci od 3 roku życia. Co Pani sądzi o jego obecności w takiej postaci dla dzieci? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń