niedziela, 2 listopada 2014

Antybiotyki

W ostatnim czasie zauważyłam w aptece zdecydowany wzrost sprzedaży antybiotyków, co oczywiście nie jest niczym zaskakującym, bo sezon na infekcje rozpoczął się pełną gębą. Postanowiłam więc dziś wziąć pod lupę tą grupę leków, ponieważ ich prawidłowe stosowanie jest niezmiernie ważne w kontekście skuteczności działania. Aby Was nie zanudzić na dobre postaram się zebrać najistotniejsze kwestie w punktach, czyli... krótkie vademecum stosowania antybiotyków:

1) Pamiętajcie, że antybiotyk to nie jest cudowne panaceum na wszelkie infekcje i nie pomoże (a nawet czasami zaszkodzi) przy infekcji wirusowej, a ... tak się składa, że większość infekcji ma charakter wirusowy. A więc... nie domagajcie się recepty na antybiotyk podczas każdej wizyty u lekarza. Przeziębienie z powodzeniem leczone może być bez antybiotyku. :)

2) Antybiotyk zawsze należy stosować zgodnie z dawkowaniem zaleconym przez lekarza. Koniec i kropka! Nie polecam nic kombinować ze zmniejszeniem, czy zwiększeniem dawki. 
W przypadku antybiotyków niezmiernie istotne jest, aby przez cały czas terapii utrzymane było odpowiednie stężenie leku we krwi, a więc regularność stosowania to podstawa. Zapominalscy niech sobie ustawią "przypominajkę" w telefonie, bo nawet pominięcie jednej dawki nie jest wskazane. 

Pamiętajcie również, że antybiotyki stosujemy w równych odstępach czasu, a więc:
- dawkowanie 2 razy dziennie oznacza, że przyjmujemy lek co 12 godzin
- dawkowanie 3 razy dziennie oznacza, że przyjmujemy lek co 8 godzin
- dawkowanie 4 razy dziennie oznacza, że przyjmujemy lek co 6 godzin (wiem, wiem.... wymaga to pobudek nocnych, ale niestety - "mus to mus" ;) 

Są i takie antybiotyki, które stosuje się 1 raz dziennie - czyli  o stałej porze każdego dnia. Tutaj przykładem są preparaty azytromycyny ("Sumamed", "Azitrox" itp.)

3) Kuracja antybiotykowa zawsze powinna być przeprowadzona do końca, czyli nawet jeśli po 2 dniach nastąpi zdecydowana poprawa stanu zdrowia i wszelkie objawy miną jak ręką odjął, nie należy odstawiać leku, tylko doprowadzić leczenie do końca zgodnie z zaleceniem lekarza. Piszę o tym, ponieważ z doświadczenia wiem, że niektórzy mają nieodpartą chęć "zachomikowania" sobie antybiotyku na następny raz. Biorą kilka tabletek - jest poprawa, to reszta "na kiedyś" i już. Uwierzcie, że nie ma to najmniejszego sensu, bo grozi szybkim nawrotem choroby.

4) Pamiętajcie, że antybiotyk powinien zawsze iść w parze z probiotykiem. Antybiotyki niszczą bowiem nie tylko bakterie chorobotwórcze, które nas zaatakowały, ale także "dobre bakterie" w naszych jelitach... Wybredne więc jakoś specjalnie to one nie są, ;) a niestety nam grozi to zaburzeniami żoładkowo-jelitowymi. Nie dziwcie się więc, że jeśli realizujecie w aptece receptę na antybiotyk, farmaceuta zaproponuje Wam osłonę. Najlepiej jest taki probiotyk przyjmować sobie nie tylko w trakcie leczenia antybiotykiem, ale jeszcze kilka dni po zakończeniu kuracji - tak, aby równowaga naszej flory jelitowej została odbudowana. :)
Niekiedy konieczne jest także zastosowanie probiotyku ginekologicznego - są bowiem Panie, u których kuracja antybiotykiem z reguły kończy się infekcją grzybiczą narządów płciowych. 

5) UWAGA na interakcje antybiotyków z tabletkami antykoncepcyjnymi!

Ten temat był już na moim blogu poruszany w dedykowanym artykule na temat antykoncepcji. Przypomnę więc tylko, że w trakcie kuracji antybiotykami należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne - nie tylko w trakcie leczenia, ale także 7 dni po skończeniu terapii. Szczególnie dotyczy to amoksycyliny, która jest składnikiem tak popularnych preparatów jak "Augmentin", "Amoksiklav", "Taromentin", "Forcid", "Duomox", ale nie tylko. Ostrożność zachować należy tez przy stosowaniu tetracyklin ("Doxycyclina", "Unidox"), a także często zapisywanej przez stomatologów klindamycyny ("Clindamycin MIP", "Dalacin C"), czy antybiotyków z grupy makrolidów ("Sumamed", "Azitrox"). 

Tyle o antybiotykach. Życzę Wam wszystkim dużo zdrówka :)

21 komentarzy:

  1. Staram się unikać antybiotyków jak ognia, zwykle leczę się domowymi sposobami. Kuracja antybiotykiem zwykle kończy u mnie grzybicą:(

    OdpowiedzUsuń
  2. Najważniejsze stwierdzenie zawarte w punkcie pierwszym!
    Żądnych wiekszej ilości wiedzy na temat prawidłowej antybiotykoterapii zapraszam do siebie: http://poradnikdlarodzica.blogspot.com/2014/07/odpowiedzialna-antybiotykoterapia.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem po antybiotykoterapii i za probiotyk służył mi środek specjalnego przeznaczenia medycznego - prolactiv, ale jeszcze kupię Colon C ''na próbę''.

    OdpowiedzUsuń
  4. A jak wyglądają interakcje popularnych antybiotyków z alkoholem? Mam na myśli lampkę wina, a nie butelkę czegoś mocniejszego...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Generalnie przy stosowaniu antybiotyków nie zaleca się spożywania alkoholu.

      Usuń
  5. Już nie pamiętam kiedy ostatnio brałam antybiotyki.

    OdpowiedzUsuń
  6. a który probiotyk jest według Pań najlepszy? Na rynku jest ich dość sporo i ciężko wybrać jeden.. Najodpowiedniejszy byłby ten który zawiera jak najwięcej różnego rodzaju szczepów bakterii?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odsyłam do posta z archiwum bloga na temat probiotyków:
      http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/2013/04/probiotyki.html

      Usuń
  7. Tymianek i Podbiał to dobry lek, dla wokalistów też, Vocaler tak nie pomaga jak Tymianek i Podbiał:)

    OdpowiedzUsuń
  8. pracuje w aptece w UK i tu wogole nie zaleca sie probiotykow, malo ktora apteka ma je na stanie i sa strasznie drogie. Taka ciekawostka :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Mam pytanie. Mam angine ropna gardło w opłakanym stanie. Dostałam antybiotyk Ospen. Lekarz powiedział ze mogę go rozpuszczac na łyżce wody, problem w tym ze na ulotce piszą żeby połykac w całości. W tym stanie nie dam rady. Czy mogę kruszyc tabletkę? Czy wpłynie to na wchlanianie leku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli lekarz zalecił Pani rozkruszanie tabletek, to należy mieć do niego zaufanie:)

      Usuń
  10. Czy do antybiotyków podawanych w zastrzykach, np. domięśniowych, konieczne jest podawanie probiotyków?

    OdpowiedzUsuń
  11. Czy jak się pominie antybiotyk przez 2 dni - zostały dwie tabletki do końca to mimo wszystko przyjąć je czy odpuścić?
    (Antybiotyk był 3 razy dziennie )

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja mimo wszystko jeszcze o czymś. Mam pytanie czy jak biorę raz dziennie akurat z grupy Aazytromycyny, to czy jest wskazywana najlepsza pora dnie tzn. rano, wieczór?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma znaczenia pora dnia, byle było to zawsze o tej samej porze:) czyli co 24 godziny.

      Usuń
  13. Witam syn dostał antybiotyk ospen 750 3*4,5 ml waży 20 kg czy nic mu nie będzie jeśli dostał dziś rano podwójna dawkę przez pomyłkę podał mu mąż a potem ja tobyla 9 dawka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I czy następna dawkę podać normalnie czy ja pominac

      Usuń
  14. Czy można stosować dwa antybiotyki jednocześnie Taromentin i Clindamycin?

    OdpowiedzUsuń