niedziela, 6 kwietnia 2014

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej

Na Wasza prośbę podam dziś trochę ciekawych (mam nadzieję) informacji na temat interakcji tabletek antykoncepcyjnych. Mówiąc w skrócie - z jakimi innymi lekami nasze pigułeczki nie lubią się. Podpowiem na co trzeba zwrócić uwagę i kogo informować o tym, że bierze się pigułki.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, bo o tych będzie mowa w interakcjach, składają się z 2 składników: estrogenu (etynyloestradiol) i progestagenu (norgestimat w "Cilest", gestodenum w "Harmonet", drospirenon w "Yasmin"). Jak działają te hormony? Ano, próbują naśladować naturalne hormony płciowe kobiet. Etynyloestadiol hamuje wydzielanie hormonu FSH i w konsekwencji komórka jajowa nie dojrzewa. Gestagen natomiast hamuje owulację, czyli czuwa nad tym, żeby komórka jajowa czasem się nam nie wymknęła i nie zaszła za daleko. :) Ponadto, wiadomo, że do tańca trzeba dwojga, zatem gestagen pomaga nie tylko paniom, ale też i panom, ponieważ zagęszcza śluz w drogach rodnych kobiety i utrudnia drogę plemnikom.

Ale, żeby wszystko fajnie funkcjonowało, czyli żeby tabletki nie dopuszczały do zapłodnienia, muszą prawidłowo działać. A kiedy lek dobrze działa? Gdy ma prawidłowe stężenie we krwi. Co mamy robić? Nie przeszkadzać. :) W skrócie:

1. Unikamy mixów z innymi preparatami, bo tego pigułki nie lubią :)
2. Czytamy ulotki, wiem wiem dłuugaśne :)
3. Mówimy lekarzowi pierwszego kontaktu jasno i otwarcie: Biorę pigułki takie a takie. Żaden wstyd :)
4. Pytamy w aptece: Czy mogę to i to wziąć jeśli biorę pigułki antykoncepcyjne?
5. Pigułek nie popijamy sokiem grejpfrutowym, tylko najlepiej wodą przegotowaną i ostudzoną.

Podam Wam parę przypadków z życia, głównie z dyżurów w aptece w sezonie wakacyjnym nad morzem (słońce świeci nad nami...:))

Co ma piernik do wiatraka, czyli antybiotyk a antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne lubią się z bakteriami jelitowymi. Lubią je, bo dzięki tym bakteriom tabletki mogą prawidłowo wchłaniać się i działać. Ale gdy bierzemy antybiotyk, doustnie lub też w zastrzyku, to ten antybiotyk (niczym najlepsza kosiarka sąsiada:)) tnie bakterie jak popadnie - dobre, złe - tnie i już. Antybiotyk niszczy nasze dobroczynne bakterie jelitowe. Pigułki mogą działać słabiej. Antykoncepcja musi być wtedy wspomagana np. prezerwatywą w trakcie przyjmowania leku i 7 dni po antybiotyku. Co ważne podawanie probiotyków jest dobre dla odnowienia flory jelit w trakcie antybiotykoterapii, ale nie zapewni ochrony antykoncepcyjnej.


Przykłady antybiotyków, które mogą zmniejszać ochronę przed niepożądaną ciążą : amoksycykina ("Duomox"), amoksycylina z kwasem klawulanowym ("Augmentin", "Taromentin", "Hiconcil"), popularna azytromycyna ("Sumamed", "Macromax", "Azitrox"), duża grupa cefalosporyn ("Zinnat", "Xorimax", "Keflex"). Uważać należy przy tetracyklinach ("Doksycyklina").
Często dentyści przepisują klarytromycynę ("Klabax", "Klacid", "Fromilid Uno") w przypadku zakażeń okołozębowych. I niby takie nic, bolący ząb - > antybiotyk -> pigułki antykoncepcyjne, a może wywrócić nasz uporządkowany świat do góry nogami.
Staramy się też uważać przy kotrimoksazolu ("Bactrim", "Biseptol"), a w przypadku chorego pęcherza moczowego, oj jak to boli i piecze:( norfloksacyna ("Nolicin", "Nosept")
W ulotce pigułek jest zwykle napisane z jakim antybiotykiem nie podawać danego leku. W ulotce "Cilestu" jest napisane, że może być interakcja z ampicyliną i tetracykliną. Ale pochodną ampicyliny jest amoksycyklina czyli popularny "Duomox", zatem trzeba zachować ostrożność i stosować prezerwatywę. I najlepiej Moje Drogie i Drodzy - pytać, pytać i jeszcze raz pytać:).

Wątroba - laboratorium prawie doskonałe

Sprawna wątroba jest bardzo ważna w metabolizmie wielu leków, w tym pigułek. To, czy szybko je przetwarza czy wolno, to czy inny lek będzie zakłócał ten proces, to wszystko może wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. Pamiętacie bajkę 'Było sobie życie'? Coś podobnego jak w tej animacji możemy sobie wyobrazić. Widzimy oto dużą mięsistą wątrobę czyli nasze wielkie ludzkie laboratorium przetwarzające masę związków chemicznych m. in pigułki antykoncepcyjne. Nasze pigułeczki spokojnie czekające w kolejce do niej.
Jeżeli teraz zastosujemy inny lek który będzie 'przyspieszaczem wątrobowym', induktorem, to będzie on popychał nasze pigułki w kolejce, szybciej, szybciej i w konsekwencji pigułki zmniejszą swoje działanie. Które leki są kolejkowymi popychaczami, induktorami wątrobowymi: dziurawiec Hyppericum perforatum ("Deprim"! - często do apteki przychodzą panie o obniżonym nastroju, który z resztą może być efektem niepożądanym brania antykoncepcji), niektóre 'sterydy' jak deksametazon, czy też antybiotyk przeciwgruźliczy ryfampicyna ("Rifamazid").
Leki przeciwpadaczkowe np. fenobarbital ("Luminalum"), fenytoina ("Phenytoinum"), karbamazepina ("Amizepin", "Tegretol") to również mocne przyspieszacze wątroby. Jeżeli chorujecie na padaczkę, zwykle lekarz stosuje odpowiednio dobrany lek na padaczkę i modyfikuje dawkę i sposób zażywania antykoncepcji.
Istnieją również 'spowalniacze kolejkowi', inhibitory wątrobowe, głównie są to doustne leki przeciwgrzybicze takie jak ketokonazol, itrakonazol ("Orungal"), a w najmniejszym stopniu flukonazol ("Flumycon", "Mycomax"). One także mogą zaburzyć działanie antykoncepcji.

Jak możemy poznać, że słabnie działanie pigułek, podczas stosowania innych leków?

Jeżeli w trakcie cyklu wystąpi krwawienie to może to być dla nas sygnał, żeby skontaktować się z lekarzem.

Duże dawki witaminy C, żelazo, inne leki

Duże dawki witaminy C, a także sole żelaza także mogą zmniejszyć wchłanianie i skuteczność antykoncepcji.

Teofilina ("Theospirex", "Euphyllin") stosowana w astmie, podobnie jak TLPD, również może nasilić swoje działanie, aż do toksycznego. Jest to tym bardziej poważne, że teofilina przedawkowana wpływa na przyspieszenie oddechu i pracy serca.
Leki przeciw cukrzycy również mogą zmniejszyć swoje działanie, czyli istnieje ryzyko, że poziom cukru za bardzo wzrośnie.
Stosowanie suplementów ochraniających wątrobę typu "Asequrella" może być przyczyną plamień w czasie cyklu.

Uwaga również na wszelakie środki przeczyszczające, a także stosowany przy biegunkach węgiel leczniczy ( Carbo medicinalis). One również mogą zmniejszyć skuteczność antykoncepcji.

Ej, proszę nie zasypiajcie. :) Już koniec. :) Tak się trochę rozpisałam. :) Napisałam w miarę to, co uważałam za najważniejsze, a teraz zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.


Warto również przeczytać:

Problemy z wątrobą

Leki oczne - jak je prawidłowo stosować?

Na ból głowy... Etopiryna

353 komentarze:

 1. Witam prosze o pomoc!!!! dziś biorę 4 tabletkę Lesine i niestety mam zapalenie zatok . Lekarz przepisał przez 3 dni po jednej tabletce MACROMAXU. Dwa dni temu oraz w czasie 7 dniowej przerwy wspołżyłam. Czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo z powodu wspołżycia w poprzednich dniach a tera brania tego antybiotyku??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma takiego niebezpieczeństwa tzn. antybiotyk brany np. od dziś nie powinien wpłynąć na skuteczność antykoncepcji kilka dni przed. Antybiotyk to azytromycyna, nie jest wymieniony jako silnie wchodzący w interakcje z Lesine, ale proszę stosować dodatkową antykoncepcję w czasie antybiotykoterapii i 7 dni po. Zalecam jakiś probiotyk np. Lakcid np. 2 h po antybiotyku.

   Usuń
 2. Witam! Przy kuracji w związku z grzybica pochwy dostałam zalecenie aby przyjąć Flumycon 200 mg oraz Gynoxin oraz wskazanie, aby powstrzymać się od współżycia przez 7 dni. Flumycon miałam przyjąć tego samego dnia (16 tabletka antykoncepcyjna), kolejne 2 dawki co 3 dni (19 i 22 tabletka). Czy takie dawkowanie mogło wpłynąć na antykoncepcję (zachowałam, zgodnie ze wskazaniem, 7-dniową abstynencję :)) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam! Dobrze Pani zrobiła, że zastosowała się do rad lekarza. Flumycon należy do inhibitorów enzymatycznych, tzn. może hamować metabolizm tabletek antykoncepcyjnych, stąd lepiej zachować abstynencję. Robiono 2 badania, które wykazały, że nie jest prawdopodobne, aby Flumykon zakłócił skuteczność antykoncepcji, ale ... lepiej dmuchać na zimne:)

   Usuń
 3. Witam. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Atywia. 7-dniowa przerwa zaczęła mi się od wczoraj (czwartek). Przez 3 dni (wtorek, środa, czwartek) przyjmowałam antybiotyk Bactrazol zawierający azytromycynę. W ulotce tych leków nie jest napisane o interakcji, również strona wymieniona tu gdzieś w komentarzu jako wiarygodna nie wykazuje interakcji. Stąd pytanie, czy muszę przez kolejne 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie, czy nie jest to konieczne? Mam już mętlik w głowie, ponieważ na każdej stronie internetowej napisane jest co innego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, moim zdaniem ochrona przez kolejne 7 dni musi być. Antybiotyk azytromycyna może u pewnych osób obniżyć skuteczność antykoncepcji. Druga sprawą jest częste występowanie biegunek podczas stosowania tego antybiotyku, a tym samym obniżenie skuteczności leku Atywia. Lepiej dmuchać na zimne...

   Usuń
 4. Dzień dobry, przyjmuje od miesiąca tabletki yasminelle, powiedziano mi, ze moge zamiast nich kupic w aptece vibin mini (4 razy tanszy 10 zl/40 zl). Boje sie troszke zmian, przedtem przez rok bralam krazki nuva ring i z biegiem czasu bardzo zle sie po nich czulam. Nie chcialabym, zeby sytuacja sie powtorzyla, a jak na razie z yasminella czuje sie ok. Czy warto ryzykowac? Pozdrawiam i z gory pieknie dziekuje za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry. Vibin mini może stanowić odpowiednik Yasminelle, ponieważ zawiera te same ilości hormonów: drospirenon 3 mg i etynylestradiol 0,020 mg. Vibin mini w promocji kosztuje około 10 zł. Co go różni od Yasminelle? Firma: Hiszpania, a w Yasminelle Niemiecki Bayer. Yasminelle ma tylko tabletki z hormonami (21 sztuk), a Vibin ma i te z hormonami - 21, i z placebo - 7 tabletek, czyli do ciągłego brania, dobra opcja dla zapominalskich. Ja wyznaję zasade, że lepsze jest wrogiem dobrego, jeżeli czuje się Pani dobrze po Yasminelle, to brać go nadal. Prosze zwrócić uwagę, że odpowiednik musi zawierać te same substancje chemiczne, ale reszta tabletki czyli wypełniacze są ustalane przez producenta leku. Pozdrawiam

   Usuń
 5. Witam serdecznie :) ja mam pytanie dotyczace nuvaring. Niestety niewiele jest informacji o jego interakcjach, te typowe antybiotykowe owszem. Ale wlasnie co z ta witamina c, bo pomijam cytryne bo ona ma jej niewiele, ale np sok z natki pietruszki juz mnostwo. Jak wyglada sprawa z grejfrutem i jego wplywem na watrobe i wchlanianie hormonow z nuvarig. Co z piciem pokrzywy i skrzypu ktore sa moczopedne i wyplukuja witaminy z organizmu, tez wyplukuja poziom hormonow z krwii? W tym wypadku trudno o odstep czasowy bo hormon wydziela sie przez trzy ygodnie rownomiernie, a nie tak jak pastylki majace rozne stezenie w ciagu doby w organizmie? W tym wypadku zadne siemie, ktore codziennie pije nie moze jiec wplywu na wchlanianie bo nic tu nie dochodzi do jelit... czy moglaby Pani cos wiecej napisac o tym troche alternatywnym podaniu hormonow i ewentualnych blokerach jego wchlaniania?
  Pozdrawiam serdecznie-artykul super, niezwykle przydatny, bo pytan jest wiele, a rzadko kto odpowiada na watpliwosci, a madrosci internetowych forum wolaja o pomste- nie dziwie sie, ze powstaje tyle mitow, a potem badz tu madry co jest prawda a co wymyslila gimnazjalista bo jej tak kolezanka naopowiadala...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie:). NuvaRing to pierścień dopochwowy, antykoncepcyjny, który przez 3 tygodnie powoli uwalnia 2 hormony bezpośrednio do krwi (z pominięciem jelit). Leki z którymi wchodzi w interakcje to : leki p/padaczkowe, p/wirusowi HIV, p/gruźlicy. Należy zachować ostrożność przy antybiotykoterapii (amoksycylina i doksycylina jest ok). Uważać przy stosowaniu preparatów dziurawca np. Deprim. NuvaRing nie powinien zatem powodować interakcji z witaminą C, z grejpfrutem (natomiast tabletek doustnych z hormonami nie 'popijamy' sokiem grejpfrutowym ani pomarańczowym). Pokrzywa i siemię lniane jest ok. Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowo:)

   Usuń
 6. A ja chciałam spytać o synbiotyki.

  Kupiłam sobie Multilac, żeby pilnować flory jelitowej (hormony rozleniwiają mi jelita, to fakt). Jest bezpieczny? W ulotkach info nie ma, czytałam niby gdzieś, że nic to do rzeczy nie ma, ALE jakieś uwagi?
  Tak samo chciałam o Euthyrox spytać, bo się mówi, że nie ma interakcji, ALE zachować odstęp. Dlaczego?
  I o lamotryginę (Lamitrin). Osłabia działanie czy nie? Już go szczęśliwie odstawiłam, ale zawału szło dostać. W ulotce nie ma, ale lek przeciwpadaczkowy, więc nigdy nic nie wiadomo.
  Z góry dziękuję, będę zaglądać częściej, bo blog bardzo godny uwagi :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Multilac" spokojnie - nie zmniejsza skuteczności tabletek anty:) "Euthyrox" zaleca się stosować na czczo- około pół godziny przed posiłkiem:) Teoretycznie nie ma ryzyka interakcji, ale proponuję antykoncepcję wieczorem. Jeśli chodzi o "Lamitrin" to tutaj należy być bardzo ostrożnym. Tabletki antykoncepcyjne zmieniają stężenie lamotryginy o osoczu, dlatego czasem konieczna jest modyfikacja dawkowania "Lamitrinu", aby efekt działania był zachowany. Jeśli natomiast chodzi o skuteczność tabletek anty, to na chwilę obecną badania nie są jednoznaczne, ale jest tutaj możliwość, że "Lamitrin" osłania skuteczność doustnej antykoncepcji.

   Usuń
  2. Dziękuję! Że tez nikt mi nie umiał tego powiedzieć (żaden lekarz!) Nikt nie wspomniał o wątpliwościach - dopiero bym miała! Zabrzmi brutalnie, ale lekarze nie zdają sobie sprawy, a pacjent potem paznokcie obgryzać musi (zwłaszcza w tak delikatnej kwestii)!
   A ja się tyle stresu najadłam przez tą lamotryginę... Dobrze, że już nie biorę ^^

   Usuń
 7. Czy czystek (cistus incanus) ma wpływ na tabletki antykoncepcyjne? I czy dobrze rozumiem, że tabletki uspokajające Labofarm nie obniżają skuteczności antykoncepcji hormonalnej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest mi znana interakcja czystka z antykoncepcją, natomiast czystek to stosunkowo niedawne "odkrycie", więc mała doza ostrożności nie zaszkodzi- czyli rozdzielenie w czasie tabletki antykoncepcyjnej i czystka.

   Usuń
 8. sprecyzowanie poprzedniego pytania : czy pramolan osłabia skuteczność vibin mini?
  Bardzo proszę o odpowiedź:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pramolan" nie osłabia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych:) więc spokojnie, natomiast jest tutaj inna interakcja: Tabletki antykoncepcyjne przyspieszają metabolizm opipramolu, czyli Pramolanu, co w praktyce oznacza skrócenie czasu działania leku- może on więc być nieskuteczny. Polecam podpytać więc lekarza prowadzącego:)

   Usuń
 9. Witam mam pytanie czy antybiotyk fromilid uno 500 mg i tabletki musujace flavamed 60 mg uszkadzają działanie antykoncepcyjne? Dodam że biorę triquilar. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy antybiotyku lepiej zastosować dodatkowe zabezpieczenie. Natomiast jeśli chodzi o "Flavamed" można być spokojnym.

   Usuń
 10. Dzień dobry, czy mogę razem z antykoncepcją stosować Bilobil, albo inny preparat zawierający ginkgo? Mam drobne problemy z krążeniem w kończynach, krzepliwość krwi w dolnej granicy dopuszczalnej, chciałabym też poprawić sprawność umysłową. Rozmawiałam o tym z lekarką jakiś czas temu, ale odpowiedziała mi "wydaje mi się, że chyba mogłaby pani", a taka odpowiedź nie sprawia, że wydaje mi się to bezpieczne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, miłorząb nie osłania działania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

   Usuń
 11. Witam, interesuje mnie połączenie tabletek antykoncepcyjnych Zoley z witaminami Vitapil oraz przyprawami (często używam do herbatek itd) takimi jak: imbir, cynamon, dziękuję za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powinna tutaj występować istotna interakcja.

   Usuń
 12. Witam,
  czy EMANERA moze osłabiać działanie plastrow EVRA? A co z siemieniem lnianym? Mam problemy z rzoladkiem i musze stosowac oba te preparaty

  p.s swietny pomysł na bloga, baardzo przydatny artykul :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 'Emanera" nie osłabia skuteczności antykoncepcji. Z siemieniem lnianym trzeba uważać przy tabletkach antykoncepcyjnych, bo może przyjmowane jednocześnie może osłabiać ich działanie. W przypadku plastrów - OK:)

   Usuń
 13. Witam,
  chciałabym prosić o poradę, ponieważ popełniłam gafę w przyjmowaniu tabletek (Sylvie30). Po ostatniej siedmiodniowej przerwie powinnam przyjąć tabletkę z nowego opakowania wczoraj, w niedzielę. Jednak zapomniałam... przyjęłam ją dopiero dzisiaj, w drugi dzień w południe. Wieczorem około 21 mam zamiar zażyć kolejną jako drugi dzień, ponieważ zawsze zażywałam o tej porze. Wczoraj współżyłam z moim narzeczonym. Bardzo boję się, że to 15-godzinne opóźnienie mogło bardzo zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Czy powinnam udać się po tabletkę 72 h po?
  Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ bardzo się tym stresuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Myślę, że należy trzymać sie informacji podanych przez producenta w ulotce. Jesli pominięta tabletkę przyjęto do 12godz, to skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. W Pani przypadku opóźnienie przekracza 12godz, wiec ze skutecznością antykoncepcji moze byc różnie niestety. Jest możliwość zajęcia w ciążę, choc pewnie szanse nie sa duże. Decyzje pozostawiam Pani.

   Usuń
 14. Witam. Brałam tabletki SlimStrong przez kilka dni. Zażywałam je okolo godziny 11, zas tabletkę antykoncepcyjną tylko godzinę przed. Sumplement przestałam brać dzisiaj. Czy obniży to skuteczność tabletki i muszę powstrzymać się od współżycia jeszcze przez kilka dni? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że skuteczność zachowana, spokojnie:)

   Usuń
 15. A jak ma sie stosowanie skrzypu polnego, preparatów zawierających biotynę, leków przeciwbólowych typu Metafen Zatoki z jednoczesnym używaniem krążka Nuvaring. Czy wpływa to na skuteczność krążka???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma to wpływu, więc może być Pani spokojna.

   Usuń
 16. Serdecznie witam, mam pytanie, czy stosując tabletki antykoncepcyjne mogę pić herbatę z czystka, czy nie osłabi to działania tabletek, Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na to pytanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interakcja czystka z antykoncepcją nie jest na chwilę obecną znana. Natomiast z racji na fakt, iż czystek to odkrycie ostatnich lat- zalecałabym zachować przynajmniej ostęp czasowy.

   Usuń
 17. Bardzo interesujący wpis! :) Proszę mi powiedzieć, czy zgaga/ refluks wpływają na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Ostatnio przez całą dobę(!) miałam wrażenie, że tabletka utknęła mi w gardle, czy to możliwe? Była to 14 tabletka z blistra, uczucie to ustało dopiero na drugi dzień po przyjęciu tabletki 15. Czy w takim razie mam powody do niepokoju? Bo obawiam się, że ta tabletka, która mogła utknąć w przełyku, powinna być traktowana jako zapomniana...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam refluks nie osłabia działania tabletek antykoncepcyjnych. Natomiast jeśli tabletka utknęła w przełyku- może to być problem. Na wszelki wypadek może warto zastosować dodatkowe metody antykoncepcyjne.

   Usuń
 18. Witam serdecznie, chciałabym się zapytać czy wypijany koktail z grejfruta codziennie o 8 rano może osłabiać działanie Yasminelle, które biorę codziennie o 21:)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że przy takim odstępie czasowym może Pani być spokojna o skuteczność antykoncepcji.

   Usuń
 19. Witam, jeśli ilość witaminy c przekroczyła 1000mg przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, na jak długo ich skuteczność jest osłabiona?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadmiar witaminy C wypłukuje się z organizmu z moczem, więc nie ma obaw:) nie należy jedynie stosować dużych dawek równocześnie.

   Usuń
 20. Witam!
  od około roku używam nuvaring. Ostatnio miałam zapalenie zatok i w czasie 7 dniowej przerwy oraz pierwszy dzień nowego krążka przyjmowałam antybiotyk klimicin, sudafed oraz Flukonazol . Czy ochrona antykoncepcyjna jest zachowana?
  Blog jest super!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według informacji z ulotki:
   " Niektóre leki mogą upośledzać działanie pierścienia NuvaRing. Może to spowodować zmniejszenie jego skuteczności w zapobieganiu ciąży lub niespodziewane krwawienie. Wśród leków tych znajdują się leki stosowane w leczeniu:
   • padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina, okskarbazepina, topiramat, felbamat);
   • gruźlicy (np. ryfampicyna);
   • zakażenia wirusem HIV (np. rytonawir)
   • i innych chorób zakaźnych (np. antybiotyki za wyjątkiem amoksycyliny i doksycykliny, które nie wpływają na uwalnianie hormonów z pierścienia NuvaRing)".


   Usuń
 21. Witam ! Chciałabym się dowiedziec czy stosowanie środków antykoncepcyjnych ma wpływ na zajście w ciąże po odstawieniu tabletek? oraz jakie środki nalezy przyjmować, aby uniknąć wzrostu wagi po ich stosowaniu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często jest tak, że po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej trzeba odczekać kilka cykli, aż wszystko powróci do normy. Nie ma tutaj reguły. Natomiast, aby uniknąć przyrostu wagi podczas stosowania tabletek anty- myślę, że najlepiej porozmawiać na ten temat z lekarzem. Obecnie są takie tabletki, które nie powodują efektu zatrzymywania wody.

   Usuń
 22. Witam.

  Chciałam zapytać o pewną sytuację. Otóż skończyłam brać Macromax (azytromycyna, brałam 3 dni) w 1 dniu 3 tygodnia brania tabletek anty. Kochałam się dopiero 1, 2 i 3 dnia tygodnia "wolnego" od tabletek.
  Pytanie brzmi czy ten tydzień wolny jest dobrze zabezpieczony poprzez tabletki?? Lekarz mówił, że Macromax będzie działał do 6 tabletki tygodnia nr 3 i że oba specyfiki nie gryzą się ze sobą.

  OdpowiedzUsuń
 23. Chciałam jeszcze dodać, że normalnie dostałam krwawienia z odstawienia i trwa już sobie 3 dzień

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie azytromycyna może osłabiać działąnie tabletek anty. Zaleca się dodatkową ochronę w trakcie terapii i 7 dni po jej odstawieniu. Jeśli dobrze wszystko rozumiem, to w Pani przypadku jest OK. Skuteczność powinna być zachowana.

   Usuń
 24. Witam, chcailam zapytac jak lek urofuraginam wplywa na skutecznosc tabetek antykoncepcyjnych? Poniewaz przy infeksj azywa sie go kilka razy dziennie. prosze od odpowiedz.

  Lama

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urofuragina nie wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Podobnie jak herbatka z żurawiny.

   Usuń
 25. Dobry wieczor,

  mam pytanie czy picie herbaty z zurawiny wplya na skutecznoc pigulek antykoncepcyjnych? To samo pytanie tyczy sie tabletek urofuraginum na infekcje pecherza, ktore bierze sie kilka razy dziennie prez tydzien zazwyczaj? Prosze o odpowiedz. Z gory bardzo dziekuje!
  Pozdarawiam! Juanita

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma tutaj interakcji, więc spokojnie:)

   Usuń
 26. Witam, mam pytanie odnośnie przyjmowania tabletek (jak się można spodziewać :). Od 2,5 roku biorę tabletki, najpierw Lesinelle teraz Lesine. Robiłam niedawno badania i wyszło mi, że mam niedobór krwinek czerwonych i podwyższony cholesterol. W związku z tym mam pytania:
  1. Czy powinnam odstawić tabletki w związku z podwyższonym cholesterolem? Pani doktor nic na ten temat nie wspomniała, ale zaczęłam czytać w Internecie na ten temat i mam mieszane odczucia. (dodam, że cholesterol jest kwestią raczej dziedziczną, ponieważ jestem młodą osobą, bmi mam w normie i prowadzę zdrowy tryb życia)
  2. W związku z wynikami badań, został mi przepisany Sorbifer Durules, który mam brać na czczo przed śniadaniem, a tabletki zawszę biorę rano (przed wyjściem z domu, więc jakąś godzinę od zalecanego spożycia sorbiferu), czy możne to obniżyć działanie antykoncepcji?
  3. Zalecono mi także zakupić coś z kwasem omega 3- mam więc Gold Omega 3- kiedy mogę go przyjmować, skoro rano już biorę te dwie tabletki? Razem z nimi czy może wieczorem?
  4. Czy do tej całej kombinacji różnych tabletek mogę dodać Vitaminium A+E? (mam przesuszoną skórę). Jeśli tak, to kiedy to przyjmować?
  5. W związku z wysokim cholesterolem mam zażywać karczocha (prawdopodobnie w formie ziół) czy on ma jakiś zły wpływ na antykoncepcję?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi i jednocześnie przepraszam za tak długi tekst, ale już głupieję od tego wszystkiego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie. Spróbuję odpowiedzieć na Pani wszystkie pytania:
   ad1) Nie ma jednoznacznych wytycznych, ale myślę, że odstawienie tabletek nie jest koniecznością. Większość ginekologów tak naprawę nie zleca badania cholesterolu przed włączeniem antykoncepcji hormonalnej. Natomiast można dodatkowo dla pewności sprawdzić wskaźniki krzepnięcia krwi.
   ad2) Spokojnie. Żelazo nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji. Może więc Pani zażywać "Sorbifer durules" rano na czczo, a po śniadaniu tabletkę anty.
   ad3) Ja bym proponowała omega-3 wieczorem.
   ad4) Można dołączyć witaminę A+E- myślę, że wieczorna pora będzie Ok.
   ad5) Karczoch nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji:)

   Usuń
 27. Witam,

  chcailam zapytac czy hydroxizinym ma wplyw na skutecznosc tabletek antykoncepcyjnych? Jesli tak, to czy wystarczajace jest zachowanie jakiegos odstepu czasowego czy w ogole nie nalezy laczyc tych lekow? Codzi mi bardziej o sporadyczne syuacje kiedy dla uspokojenia przed snem chcailabym zazyc hydroxizinum. Tabletke anty zazywam godz 15:00.

  Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam,
  J.P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hydroxyzyna nie ma wpływu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

   Usuń
 28. Witam serdecznie!
  Czy w ciągu 7-dniowej przerwy pomiędzy blistrami tabletek antykoncepcyjnych jednofazowych dwuskładnikowych mogę bez przeszkód i obaw o obniżenie się skuteczności antykoncepcji brać uroFuraginum?

  Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, spokojnie można przyjmować "Urofuraginum". Skuteczność antykoncepcyjna będzie zachowana.

   Usuń
 29. Witam gorąco:)
  Biore tabletki antykoncepcyjne doustnie harmonet. Niestety w 7-dniowej przerwie nie dostałam okresu i mimo wszystko rospoczelam nowe opakowanie gdyz caly czas w glowie mam haslo lekarza ze od poczatku brania anty jestem zabezpieczona a biore juz ponad pol roku.
  Moze tak: chyba dwa miesiace po porodzie zaczelam brac harmonet niestety jeszcze plamilam i okazalo sie ze wzielam pierwsza tabletke nie w dniu okresu (on pojawil sie tydzien pozniej) lekarz stwierdzil ze nic nie powinno sie stac (no fakt jak narazie do tej pory w ciązy nie jestem). wszystko bylo oki kiedy koncem marca bralam doxycykline. no i sie zaczelo ni to plamienie ni to okres. I moje pytanie czy choroba i spadek wagi ( jestem na diecie od 4 miesiecy) moga przyczynic sie do braku okresu w 7 dniowej przerwie?? czy moglam sie "rozregulowac"?? kochalam sie w tym czasie z mezem bez zabezpieczenia i nie ukrywam zaczynam sie bac!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że najprościej zrobić test ciążowy- będzie Pani spokojniejsza:) Spadek wagi na pewno może się przyczynić do braku okresu jeśli nie bierze się tabletek, natomiast nie wiem, czy ma wpływ na brak krwawienia z odstawienia (czyli brak "okresu" przy tabletkach). Jeśli ma Pani wątpliwości- polecam skonsultować się z lekarzem.

   Usuń
 30. Witam ;) Mam takie pytanie, odnośnie żeń-szenia i skrzypu polnego. Chce rozpoczac branie suplementu diety Vita-min plus dla kobiet i są one w nich zawarte, a doszły mnie słuchy że moga one wpływac na obniżenie skuteczności antykoncepcji.. Mam 23 lata i biore tabletki o nazwe Madinette, zażywam je wieczorem ok godz 21. Co może mi pani poradzić i czy jest to prawdą??
  Z góry dziekuje i pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie, Żeńszeń, ani skrzyp polny nie wpływają na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, a więc spokojnie:) natomiast jeśli Pani chce być spokojniejsza, to można zastosować odstęp, czyli skoro tabletka anty wieczorem, to "Vita-min plus" rano.

   Usuń
 31. Witam serdecznie, zaczęłam już drugie opakowanie leku Belara, tabletki stosuję regularnie,ale chciałabym się dowiedzieć czy podczas 7-dniowej przerwy i na początku zażywania nowej paczki skuteczność antykoncepcyjna jest nadal zachowana? Przy pierwszym opakowaniu lekarz wyjaśnił,że skuteczność osiągnę dopiero po 8 tabletce...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, skuteczność jest zachowana już od początku przyjmowania kolejnego opakowania.

   Usuń
 32. Witam gorąco !
  Chciałabym sie dowiedzieć jak długo po spożyciu tabletki antykoncepcyjnej nie można jeść grejpfrutów?Słyszałam,że mają działanie oczyszczające i wspomagające metabolizm,dlatego jem je nałogowo,ale przeczytalam Pani artykuł o interakcji soku grejpfrutowego z lekami i trochę mnie to zaniepokoiło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie przy antykoncepcji hormonalnej lepiej nie spożywać grejpfrutów w dużej ilości. Nie ma aż tak szczegółowych danych farmakokinetycznych, które pozwoliłyby tutaj podać jakieś konkretne informacje.

   Usuń
 33. Wiatam błagam o pomoc!!! Po ok 30 minutach od wzięcia 3 tabletki w 1 tyg źle sie poczułam i iddałam lużny stolec, potem już było wszystko w porządku. Dodam , że poprzedniego dnia współżyłam. Martwię sie czy ta 3 tabl się wchłoneła, umieram z nerwów proszę o szybko odp.Dziękuję pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko mi wypowiedzieć się na ten temat jednoznacznie. Jeśli to był tylko delikatnie luźny stolec- powinno być Ok, jeśli to była biegunka- tabletka mogła się nie wchłonąć jeszcze.

   Usuń
 34. Witam, od roku zażywam tabletki antykoncepcyjne Vibin. Niedawno zaczęło mi dokuczać obniżone libido, więc pomyślałam, że spóbuje Asequrelli Forte, a nuż coś pomoże. Jest ona reklamowana jako produkt dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. W jej składzie znajduje się jednak żeń-szeń, co do którego zdania są podzielone (na niektórych stronach widnieje informacja, że zmniejsza on skuteczność anty, a na innych,że nie ma takiego ryzyka), wyżej pisała Pani również o lekach na wątrobę. Proszę o popmoc! Czy zażywanie 2 godziny po pigułce tego suplementu (takie jest zalecenie na opakowaniu) może zmniejszać skuteczność antykoncepcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną na pewno nie udowodniono, aby żeńszeń wpływał na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Myślę więc, że można stosować preparat zgodnie z informacją podaną przez producenta.

   Usuń
 35. Witam ! Biorę 2 opakowanie leku Belara i do końca zostały mi 3 tabletki,a wystąpiło u mnie krwawienie ,czy to coś poważnego?Tabletki biorę regularnie,zawsze o tej samej porze,od 2 dni borykam się z biegunką,ale nie wiem czy to ma jakiś wpływ. Bardzo proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli występuje biegunka od 2 dni, to wchłanianie tabletek mogło zostać zachwiane, a tymczasem ich skuteczność zmniejszona. Być może krwawienie jest związane z obniżeniem poziomu hormonów w związku z biegunką. Przyczyny mogą być różne- w razie wątpliwości polecam skonsultować się z lekarzem.

   Usuń
 36. Eiwitam, stosuje krazek NuvaRing i mam dwa pytania odnosnie suplementow. Chciakabym zaczac pic herbate z pokrzywy i jesc siemie lnianie w formie kisielu. Czy wplywa to jakos na anty?
  A drugie, to ogolnie jakich suplementow nalezy sie wystrzegac stosujac NuvaRing?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacje odnośnie interakcji zawarte są w ulotce "Nuva Ring"- polecam się z nią zapoznać. Jeśli chodzi o suplementy, to uwaga na dziurawiec- może wpływać na skuteczność antykoncepcyjną. Herbata z pokrzywy OK, podobnie siemię lniane.

   Usuń
 37. Witam, stosuje novyneete przy czwartej tabletce z opakowania zaczęłam brać augmentin jako osłonę do wyrwania zęba. Antybiotyk brałam przez trzy dni od 11.05 do 13,wczoraj kochałam się z partnerem bez zabezpieczenia czy możliwe jest ze czeka mnie mała niespodzianka? Kiedy ewentualnie wykonać test jeśli zaobserwuje jakieś dziwne objawy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko mi odpowiedzieć jednoznacznie. Nie rozumiem sensu stosowania "Augmentinu" przez 3 dni- zupełnie bez sensu. Z reguły w trakcie terapii i 7 dni po czyli do 20 tego maja zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Myślę, że ryzyko ciąży jest małe, ale dla pewności najlepiej wykonać test.

   Usuń
 38. Dzień dobry!

  Najlepszy artykuł na temat pigułek jaki czytałam. Mam jednak w związku z tym pytanie.
  Czy wierzbownica drobnokwiatowa lub czarnuszka siewna (nasiona/olej) może osłabiać działanie pigułek antykoncepcyjnych (biorę Yasminelle i tam jest tylko wzmianka o dziurawcu) ?
  Będę wdzięczna za odpowiedź:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną nie stwierdzono wpływu tych ziół na skuteczność antykoncepcji, a więc spokojnie:)

   Usuń
 39. Witam,skończyłam właśnie 4 opakowanie leku Belara i w ciągu 7 dni nie wystąpiło krwawienie,czy to powód do niepokoju?Ciąże wykluczyłam,a tabletki zawsze brałam regularnie o tej samej porze i krwawienia zawsze występowały w ciągu 7 dniowej przerwy. Bardzo proszę o radę,z góry dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami tak się zdarza, natomiast w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

   Usuń
 40. chcialabym pic herbatke z czystka a pije rigevidon czy to z soba nie koliduje bardzo prosze o odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest znana interakcja czystka z antykoncepcją, a więc spokojnie.

   Usuń
 41. Witam, mam pytanie odnośnie skuteczności działania plastrów Evra parę dni po zakończonej kuracji antybiotykowej. Otóż w ciągu ostatnich 5 dni 7-dniowej przerwy w stosowaniu plastra przyjmowałam Duomox. Dzień po przyjęciu ostatniej tabletki, zgodnie z harmonogramem, nakleiłam kolejny plaster. Następnie 4. i 5. dnia noszenie nowego plasterka współżyłam z moim partnerem bez dodatkowego zabezpieczenia, przy czym nie doszło do wytrysku wewnątrz pochwy. Wśród antybiotyków wchodzących w interakcje z substancjami plastrów wymieniona jest ampicylina, której pochodną, jak wyczytałam w jednym z powyższych postów jest amoksycylina (Duomox). Czy w związku z tym istnieje wysokie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Rozumiem, że zapłodnienie jest możliwe, jednak chciałabym dowiedzieć się, jakiego rzędu jest to prawdopodobieństwo (i na ile w związku z tym powinnam się zamartwiać). Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobieństwo nie jest duże więc spokojnie. Proszę się nie zamartwiać.

   Usuń
 42. Witam czy antybiotyk Nobaxin 500 3 dniowy brany w 7 dniowej przerwie może uszkodzić działanie antykoncepcyjne? Dodam że biorę triquilar. Jeśli tak to jak długo muszę się dodatkowo zabezpieczać? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórzy wspominają o nie niekorzystnym wpływie azytromycyny ( zawartej m.in w Nobaxin) na skuteczność antykoncepcji. Asekuracyjnie warto jest założyć, że taki wpływ może wystąpić i zastosować stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przynajmniej 7 dni po odstawieniu antybiotyku.

   Usuń
 43. Witam, bardzo proszę o informację czy debretin oraz proursan obniżają skuteczność antykoncepcji? Stosuję SYLVIE 20 o godz. 18, debretin o 17:30, proursan o 22. Bardzo proszę o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NIe jest znana takowa interakcja, więc spokojnie,

   Usuń
 44. Witam. Przyjmuję następujące leki: propranolol (2x1), Sulfasalazin EN (2 tabl rano, jedna po południu i 2 wieczorem) oraz omega-3. Oprócz tego stosuję pigułki antykoncepcyjne Yasminelle. Chciałabym się dowiedzieć, czy leki które biorę nie osłabiają ich działania, ponieważ w ulotkach nie ma żadnej informacji. Z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wymienione przez Panią leki nie osłabiają skuteczności antykoncepcji, natomiast jest możliwe osłabienie działania hipotensyjnego Propranololu.

   Usuń
 45. Witam,mam pytania
  rano biorę suplement firmy Solgar " Female Multiple",w południe tabletkę Sylwie 30, natomiast wieczorem piję herbatę z czystka ,czy działanie tabletki antykoncepcyjnej będzie skuteczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej, działanie antykoncepcyjne jest zachowane- nie ma powodów do obaw.

   Usuń
 46. Witam serdecznie!

  Czy bloker potu (anty-perspirant w kulce) "Aquaselin Platinum" może obniżyć działanie tabletek antykoncepcyjnych jednofazowych dwuskładnikowych?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brak wpływu na skuteczność antykoncepcji.

   Usuń
 47. Witam serdecznie.
  moje pytanie dotyczy plastów evra.
  czy antybiotyk Bactrim forte osłabia działanie plasterków ?
  jeżeli tak, to ile po zakończonym leczeniu zabespieczyć się dodatkowo ?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co mi wiadomo ulotka nie podaje takiej informacji.

   Usuń
 48. Witam.mam pytanie biore juz ponad dwa. Lata tab.anty niestety zachorowalam na zapalenie oskrzeli i dostalam 10 cio dniowa kuracje antybiitykowa.No Tak w tym czasie wspolzylam z mezem.No i mialam dostac okres Mo tak zamiast okresu mialam tylko 3 dniowe brudzenie.co to moze byc czyzby jakies powiklania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Antybiotyki mogą wpływaćna skuteczność tabletek anty. Czy stosowała Pani dodatkowe metody zabezpieczenia..? Jeśli nie to polecam zrobić test ciążowy. Oczywiście to nie musi być ciąża, ale nie jest wykluczona

   Usuń
 49. Witam, mam pytanie na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Od dwóch miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne Bonadea. Leczę się też na refluks. Czy branie takich tabletek jak Ortanol max lub Zulbex ma jakiś wpływ na antykoncepcję? I czy powinnam zachować duży odstęp czasowy przy braniu tych leków? Z góry dziękuję za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma tutaj interakcji, a więc spokojnie.

   Usuń
 50. Witam, Czy stosowanie ziemi okrzemkowej zmniejszy działanie antykoncepcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem ziemia okrzemkowa jest do dostania raczej w sprzedaży internetowej, a nie aptecznej. Kupując tego typu cuda, można się chyba wszystkiego spodziewać. Ja niestety nie umiem odpowiedzieć na pani pytanie.

   Usuń
 51. Dzień dobry!
  Lekarz przepisał mi Emanerę. Brałam ją równocześnie z Diane35. Wczoraj usłyszałam od farmaceutki, że nie można ich przyjmować jednocześnie i że Emanera obniża skuteczność Diane35. Czy to prawda? Czy istnieje ryzyko ciąży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam szczerze, że nie jest mi znana tak interakcja. Dla pewności można zastosować odstęp czasowy, bo Emanerę i antykoncepcję zapewne stosuje Pani 1 raz dziennie. Nie będzie to więc problemem.

   Usuń
 52. Witam,
  Wiem, że było już o cytrusach, ale chciałam spytać o mój konkretny przypadek. Od około miesiąca piję wodę z cytryną a ostatnio soki z pomarańczy i cytryny. Czy jeśli pijałam sok w odstępie od pół do 2 godzin przed lub po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej to mogło to osłabić jej działania? Czy mam się obawiać i ewentualnie robić test? Dodam, że nie popijałam tabletki bezpośrednio sokiem. Piłam go po prostu w takich odstępach czasowych. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że może być Pani spokojna. Uważać należy przy dużych dawkach witaminy C (większych niż 1g).

   Usuń
 53. Super artykul! Mam jednak pytanie czy może zaszkodzić picie herbaty z czystka pół godziny po wzięciu tabletki antykoncepcyjnej? Bo pije go codziennie juz od miesiąca i po tym artykule zaczęłam sie zastanawiać czy to może zaszkodzić.
  Z góry dziękuję za odpowiedź .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma badań, aby czystek wpływal negatywnie na antykoncepcję, ale myślę, że można wydłużyć odstęp.

   Usuń
 54. Witam, czy antybiotyk Zamur 500 obniża skuteczność NuvaRing? Czy stosunek odbyty niecałe 5dni przed antybiotykoterapią Zamurem może skutkować ciążą w związku z przyjęciem leku?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że nie musi się Pani martwić o ciążę w związku ze stosunkiem odbytym 5 dni przed kuracją, natomaist w tracie kuracji i 7 dni po zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.

   Usuń
 55. Czy mogę prosić o pomoc cY mogę brać żeń szeń vita-complex iczy one nie wpłyną źle na pigułki Novonette? Proszęo pomoc

  OdpowiedzUsuń
 56. Czy mogę prosić o odpowiedz dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma żadnych doniesień na temat tego, aby żeńszeń obniżał skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

   Usuń
 57. Ani to ze tam są różne witaminy nie tylko sam źen szeń bo to vita-complex?z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odpowiedź wiem że ma pani dużo pytań a ja zawracam pani głowę ale w moim mieście lekarz na wzruszył mi ramionami a panie w aptece ...niewiem ...ciężko powiedzieć.Mam malego synka i nie mama gdzie sie udac w takie pogody.Wiec jestem pani wdzięczna za każdą odpowiedz.:-)

   Usuń
  2. Spokojnie. Brak wpływu na skuteczność antykoncepcji:) - nawet ze względu na witaminy.

   Usuń
  3. Jest pani cudowną osobą że pomaga pani ludziom bo takich już dobrych i madrych ludzi brak.Pani pomga jak potrafi kazdemu.Dziękuję

   Usuń
  4. Dziękuję za miłe słowo:)

   Usuń
  5. Pani Ewuniu mam pytanie ponieważ przyjmuje od pobad dwóch lat proszki antykoncepcyjne Novonette,ale moje libido jest"0" i czytałam na forach że niby proszki antykoncepcyjne Belara są dobre,a odrazu powiem,że u mnie w mieście lekarz bierze 100 zł i zero pomocy sama musiałam sobie wybrać.I pytanie czy jak chce przejść na nowe proszki te Belara to czy jak skończę blister Novonette 21 tab.i robię przerwę 7 dniową to 8 dnia jak powinnam zażyć Novonette to wtedy mogę przyjąć Nowe proszki antykoncepcyjne ????też 21 tabletek?Proszę o pomoc bo mój związek przez te proszki się rozpadnie bo nerwy mam i libido "0".Błagam o pomoc.

   Usuń
  6. Witam serdecznie i bardzo przepraszam Panią za późną odpowiedź. Gdzieś umknął mi w natłoku mail od Pani. Jeśli chodzi o zmianę tabletek, to skończyć blister Novynette, zrobić normalnie 7 dniową przerwę i ósmego dnia zamiast rozpocząć kolejną paczkę Novynette zażyć pierwszą tabl Belara i już zgodnie z ulotką.

   Usuń
  7. Napisałam pani i kurcze dopisze do maila ze każdy lekarz każe sam wybierać proszki ale ja nie wiem czy dbrze zrobiłam wybierajac belere?mam synks ktory nie daje mi spać w nocy a w dzień dużo mam pracy i nerwy zarsx się pojawiajs zbyle powodu.Nie wiem gdzie już szukać pomocy jeżeli chodzi o antykoncepcje.Jestem po pierwsxym opakowaniu mam jesxcze dwa i co dalej?koleżanka mówi że dużo osób chwali sobie kontracept?Może Pani mi coś doradzi Proszę miałam krążki i już nie mogę mieć bo mam stsny zapalne po nich,ns prezerwatywy jestem uczulona każde jedne :-( błagam Pomocy Pani Ewo :'(

   Usuń
 58. Witam!
  Tak właściwie to chciałam się upewnić - przy implancie antykoncepcyjnym nie powinnam się przejmować takimi rzeczami jak siemię lniane, prawda? ;) Lekarz poinformował mnie o wpływie dziurawca, niektórych antybiotyków i namiaru alkoholu, a ja się dalej zastanawiam np. nad czystkiem ;) (widziałam powyższe odpowiedzi na jego temat). Ale wracając do siemienia - ono może zaburzać wchłanianie tylko w obrębie układu pokarmowego, prawda? Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wszelakie błonniki i siemię lniane mają wpływ na wchłanianie wielu leków z układu pokarmowego, w tym preparatów antykoncepcyjnych. W przypadku implantu- nie ma problemu.

   Usuń
  2. Witam serdecznie. Jeśli chodzi o siemię lniane to tak- interakcja jest tylko w fazie wchłaniania, a więc dotyczy leków przyjmowanych drogą doustną.

   Usuń
  3. Siemię lniane ma wpływ na fazę wchłaniania z przewodu pokarmowego. W przypadku implantu nie mamy tego problemu:) Natomiast co do czystka- nie umiem odpowiedzieć, bo to wynalazek ostatnich lat:)

   Usuń
 59. Witam,prosze o odpowiedz na nastepujace pytanie/problem:
  Od 8 miesięcy przyjmuje tabl. yasminelle, (po trzech latach przerwy poraz kolejny-wcześniej 4 lata). Od 05-01-2016 do 10-01-2016 brałam przez 5 dni antybiotyk deksocykline,(2xdziennie co 12 godz. tj.: o godz. 10 i 22 a tabletki antykoncepcyjne o 14,30; bylo to zarazem od 14 dnia cyklu, po tych 5 dniach przyjmowania antybiotyku i potem po kolejnych dwóch dniach zrobiłam przerwę z odstwienia-jak zawsze po 21 tabletkach-w tym czasie były 3 stosunki ale przerywane, dopiero 1 dnia krwawienia, które było bardzo skape, w zasadzie były to brunatne plamienie był stosunek bez zabezpieczenia.Okres dostałam normalnie, jak zawsze w 3 dniu przewy ale jest on bardziej skąpy niż we wcześniejszych miesiącach, pobolewa mnie podbrzusze. czy moglo dojść do zapłodnienia skoro wystapil okres???? czy takie mniejsze krwawienia są może skutkiem ubocznym antybiotyku? dziś krwawie 3 dzień,wszystko bez zmian jednak "nie leje się ze mnie" jak przez ostatnie miesiące. Prosze o odpowiedz bo nie wiem co myslec? dodam ze jestem grubo po 40-stce...może ma to znaczenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czemu krwawienie było mniej intensywne niż zwykle. DOxycyclia może osłabiać skuteczność antykoncepcji. Zawsze w trakcie kuracji i 7 dni po zaleca się dodatkowe metody antykoncepcyjne.

   Usuń
 60. Witam serdecznie, od niedawna zaczęłam stosować antykoncepcje, przyjmuję Vibin. Jestem chora na łuszczyce i od czasu do czasu używam Dermovate w płynie na skórę głowy. Bardzo proszę o informację czy Dermovate zmniejsza skuteczność antykoncepcji? Jeśli tak, bardzo proszę o radę, jak moge utrzymać skuteczność. Z góry bardzo dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie. Dermovate nie wpływa na skuteczność antykoncepcji.

   Usuń
  2. Jest Pani cudowna! Bardzo dziękuję za odpowiedź. Cieszę się że jest miejsce gdzie mozna otrzymać odpowiedź i nie trzeba czekac na wizytę u ginekologa☺

   Usuń
 61. Dzień dobry! Wspaniała strona :)

  Byłabym bardzo wdzięczna za informację, czy Flumycon (po 200 mg w 1, 3 i 5 dniu leczenia) może osłabiać działanie plastrów Evra? Czy jeśli będę współżyła po przyjęciu ostatniej dawki Flumyconu (np. 7 lub 8 dnia po rozpoczęciu leczenia) powinnam stosować dodatkową metodę antykoncepcji - i jeśli tak, to po jakim czasie mogę przestać jej używać?
  (Aha, Flumycon przyjmuję jednocześnie z dopochwowym Pinafortem.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacje z BIL :
   Między wymienionymi lekami występuje interakcja:
   "Wzrost stężenia etynylosetradiolu we krwi. Zaburzenia krwawienia miesiączkowego (krwawienia międzymiesiączkowe, brak krwawień lub nasielenie krwawienia)."

   Nie umiem natomiast odpowiedzieć na pytanie odnośnie dodatkowych metod antykoncepcji.

   Usuń
 62. Witam, czy taki lek jak biotebal lub suplement Vitapil z bambusem lub Vitapil mama, maja wpływ na tabletki antykoncepcyjne ( mini pigułka , Microval)

  OdpowiedzUsuń
 63. Witam czy Flumycon 200mg stosowany 7dni, oraz tabletki dopochwowe Clotrimazolum i maśc Pimafucort mogą obniżać skuteczność krążka anrykoncepcyjnego Nuvaring? Jeżeli stosowanie wymienionych wyżej preparatów wypada na 3 tydzień stosowania krążka to należy robić 7-dniową przerwę? Przerwa została juz pominięta w zeszłym cyklu w związku z przyjmowaniem silnych antybiotyków. Dodam, że Flumycon stosowałam również tydzień temu w 3 dawkach po 200mg co drugi dzień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że należy rozwiać wątpliwości z lekarzem. BIL podaje, że jest to istotna interakcja:
   "Należy poinformować lekarza w przypadku braku skuteczności leków lub wystąpienia objawów niepożądanych

   Szczegóły:
   Wzrost stężenia etynylosetradiolu we krwi. Zaburzenia krwawienia miesiączkowego (krwawienia międzymiesiączkowe, brak krwawień lub nasielenie krwawienia)."

   Usuń
  2. Średnio rozumiem odpowiedz, istotną reakcja zachodzi między Nuvaring a lekiem Flumycon 200mg? Nie da się jednoznacznie określić czy lek ten obniża działanie antykoncepcji?

   Pozdrawiam i dziękuję

   Usuń
  3. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi.

   Usuń
 64. Witam, moje pytanie dotyczy nuva ring już kilka lat stosuje ta metodę, jednak od ok 5 dni biorę spore ilości leków przeciwbólowych, był i ketonal forte i metafen, i teraz ibum express, i Inn.,spowodował to ból zęba ósemki moje pytanie dotyczy czy właśnie te tabletki nie wpływają na nuvaring? Czy jednak trzeba dodatkowo się zabezpieczać? Proszę o odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie przekracza Pani dozwolonych dawek leków przeciwbólowych, to nie ma powodów do niepokoju.

   Usuń
 65. Witam, nie wiem czy dostanę jeszcze odpowiedź na moje pytanie ale nigdzie nie mogę znaleźć pomocy. Biorę tabletki antykoncepcyjne 24+4 i stosowałam maść Acnatac żel na większe partie ciała tzn. plecy.. Acnatac zawiera 10 mg klindamycyny + 0,25 mg tretynoiny /g . I zakładając że wpłynie jakoś na antykoncepcje to jak długo po zakończeniu kuracji dodatkowo się zabezpieczać 7 dni ? miesiąc ? Bo wiadomo maść stosuje się przez dłuższy okres czasu... W moim przypadku było to sporadycznie smarowanie pleców ale jednak wolę się upewnić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że ciężko znaleźć odpowiedź, bo nikt nie przeprowadzał odpowiednich badań. Na pewno wchłanianie antybiotyku do krwiobiegu przy stosowaniu miejscowym nie jest duże i raczej mała szansa, aby jakiś wpływ na skuteczność antykoncepcji. Dla pewności może Pani zastosować dodatkowe zabezpieczenie np 7 dni po kuracji. Myślę, że dłużej nie ma potrzeby.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź, a więc uważa Pani że pomimo iż stosowałam maść na trochę wieksze partie ciała tzn plecy ( też nie smarowałam całych pleców, miałam wypryski ponad łopatkami i tylko w tych okolicach) to nie powinno wpłynąć to na antykoncepcję ?

   Usuń
  3. Myślę, że nie powinno wpłynąć, zwłaszcza jeśli już Pani nie stosuje.

   Usuń
 66. A i jeszcze jedno pytanko. Czytałam że antybiotyki (douste) mają wpływ na tabletki ponieważ przechodzą i te i te przez wątrobę a później jelito i może być zaburzone wchłanianie. Jeśli stosowałam maść to ewentualnie substancje przeszły do krwioobiegu. Więc co to ma się do tabletek ? Czy jeżeli i te i te są już w krwi to nadal mogą mieć na siebie jakikolwiek wpływ ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najczęściej chodzi o to, że niektóre leki są induktorami wątrobowymi. Interakcja zachodzi w fazie przemian wątrobowych i słabnie działanie antykoncepcyjne. Inna interakcja jest np z błonnikiem- wtedy chodzi o etap wchłaniania.

   Usuń
 67. Witam bardzo proszę Panią o pomoc. Od roku biorę tabletki sylvie 30 po zmianie z madinette przy których zrobiła mi sie torbiel na jajniki. Proszę mi pomóc sklasyfikować sylvie 30 czy sa to silne hormony i jak z przejściem np na tabletki yasmin czy stosować przerwę 7 dni. Mam wrażenie że to od Sylvie 30 wypadają mi włosy w ilości 400 dziennie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tabletki Sylvie 30 jak sama nazwa wskazuje zawierają w składzie 30ug etinyloestradiolu, a więc dawka dość wysoka. Z reguły jest to 20 ug ( np. w Yaz). Myślę, że jeśli chodzi o zmianę tabletek- powinien wypowiedzieć się lekarz.

   Usuń
 68. Witam, zaczęłam się zastanawiać czy to że nie popijam tabletek antykoncepcyjnych wodą tylko po prostu łykam je bez żadnych płynów bo są tak małe ma jakikolwiek wpływ na ich wchłanianie i skuteczność ? Dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinno się je popić choć niewielką ilością wody, powoduje to szybsze wchłanianie.

   Usuń
 69. Właśnie spotykam się ze sprzecznymi informacjami. Niektórzy mówią że lepiej popić chociaż łykiem wody,a inni że im ginekolog powiedział że tabletek yaz lepiej nie popijać i brać na sucho. ;/ w mojej ulotce napisane jest " w razie potrzeby z niewielką ilością wody" i nie wiem jak mam już postępować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że skuteczność będzie zachowana niezależnie od tego, czy Pani będzie popijała, czy nie.

   Usuń
 70. Witam. Czytałam że błonnik spożyty w czasie kiedy bierze się tabletkę antykoncepcyjną może zmniejszyć skuteczność jej działania bo przyśpiesza pracę jelit. Zupełnie o tym zapomniałam i godzinę po przyjęciu tabletki zjadłam dużego banana a są one bogate w błonnik. Czy taka ilość mogła zaburzyć działanie tabletki. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że banan spożyty godzinę po nie miał wpływu na skuteczność. Natomiast owszem- błonnik nie tylko może zmniejszać skuteczność przez wpływ na perystaltykę jelit, ale także przez to, że w ogóle zmniejsza wchłanianie innych leków.

   Usuń
 71. nie chodzi tu o interakcje ale może będzie umiała mi Pani pomóc.Czy jeśli w 2 tygodniu brania tabletek antykoncepcyjnych (11 tabletka) zmienię godzinę przyjmowania z 16 na 19 to czy po skończeniu tabletek i zrobieniu czterodniowej przerwy(schemat 24+4) nowe opakowanie mogę zacząć już także od nowej godziny? Martwi mnie to że może organizm 'zapamiętał' że biorę o 16 i po czterodniowej przerwie gdy nie wezmę tabletki o godzinie 16 a 19 to weźmie to za przedłużenie przerwy czyli zmniejszy się ochrona. Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie. Nowe opakowanie może Pani przyjmować już o godzinie 19:) skuteczność będzie zachowana.

   Usuń
 72. Napisała Pani że 'Natomiast owszem- błonnik nie tylko może zmniejszać skuteczność przez wpływ na perystaltykę jelit, ale także przez to, że w ogóle zmniejsza wchłanianie innych leków." To jak więc postępować ? błonnik przecież zawiera większość produktów które jemy na codzień :/ nawet chleb zwykły pszenny, ziemniaki które jem na obiad, ryż, nawet pomidory i banany. Jak więc najlepiej zachować się w takich sytuacjach? W związku z moimi obawami przesunę godzinę spożywania tabletek na 21. wtedy chyba powinien byc już zachowany wystarczający odstęp np. od obiadu w którym spożyję błonnik. Proszę niech się jednak Pani wypowie na ten temat. Dzięki Pani mniej się denerwuje bo rozwiewa Pani moje wątpliwości za co serdecznie dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo- błonnik jest w większości produktów, które spożywamy na co dzień. Natomiast nie są to duże ilości i spokojnie- zjedzenie banana, itp nie ma wpływu na wchłanianie tabletek anty. Problem mógłby być przy dodatkowym zażywaniu błonnika- uwaga na przykład na niektóre preparaty na odchudzenie, bo one często mają błonnik w składzie. Podobnie ze specyfikami na zaparcia, typu Colon C, Laxinat. Ostrożnie z siemieniem lnianym, czy otrębami. Nie ma tutaj reguły- wszystko w granicach rozsądku. Jeśli obawia się Pani błonnika w codziennych posiłkach- wystarczy zachować odstęp 2 godziny i problem będzie rozwiązany.

   Usuń
 73. Witam!


  Jakie preparaty wspomagające odchudzanie (aqua slim,therm line fast...) są obojętne dla tabletek anty?


  Informacje na blogu -bezcenne!

  Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę większość preparatów na odchudzanie można bezpiecznie stosować z antykoncepcją.

   Usuń
 74. I jeszcze sinulan czya wpływ na nie?
  Pozdr

  OdpowiedzUsuń
 75. Czy wie Pani ile trwa CAŁKOWITE wchłonięcie tabletek antykoncepcyjnych ? Czy jeżeli oddam wodnisty sotolec po więcej niż 10 godzinach od wzięcia tabletki ma to na nią jakikolwiek wpływ ? :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie. Około 2 godzin:) a więc jeśli luźny stolec po 10 godz to spokojnie:) nie ma się co martwić.

   Usuń
 76. Witam

  Czy tabletki takie jak

  Neosine forte
  Echinacea-ratiopharm max
  Calium alergo plus
  Witamina a+e

  Maja wpływ na tabletki antykoncepcyjne? Kiedy to ew zażywać?

  Serdecznie dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wymienione przez Panią preparaty nie mają wpływu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

   Usuń
 77. W ulotce nie ma interakcji, ale czy stoperan nie obniża skuteczności tabletek antykoncepcyjnych ? wiem że sama biegunka obniża ale 4 godziny przed wzięciem tabletki zahamowałam ją wlaśnie stoperanem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stoperan, czy Laremid nie mają wpływu na stosowaną antykoncepcję hormonalną, natomiast biegunka i owszem. Jeśli po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej wystąpi luźny stolec lub wymioty- ze skutecznością może być różnie.

   Usuń
 78. Witam serdecznie!

  Czy stosowanie zewnętrznie olejku rycynowego na brwi może negatywnie wpływać na wchłanialność tabletek antykoncepcyjnych jednofazowych dwuskładnikowych "Ovulastan"?

  Z góry dziękuję za poświęcony czas. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie- brak wpływu na skuteczność antykoncepcji.

   Usuń
 79. Witam, czy jeśli stosowałam Fluconazole 200mg przez 6dni ostatniego tygodnia stosowania Nuvaring tj do soboty i e niedziele wyjęłam krążek w celu zrobienia 7-dniowej przerwy i współżylam w kolejną niedzielę to stosunek był zabezpieczony? Czy wykonanie 7-dniowej przerwy po kuracji Fluconazole było prawidłowe? Antykoncepcja jest zachowana?

  OdpowiedzUsuń
 80. Witam, stosuję miejscowo ma twarz żel clindacne (klindamycyna) i jeżeli posmarujr twarz a później suchą ręką przytrzymam kapturek prezerwatywy to może dojść do jej uszkodzenia? Lub jeżeli dotknę się w okolice miejsc intymnych a później dojdzie do stosunku z prezerwatywą.
  Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po zastosowaniu Clindacne należy po prostu umyć ręce- nie będzie wtedy problemów. Nie wiem jak wpływają substancje zawarte w żelu na lateks, bo nikt tego nie badał, więc najlepiej, aby nie dochodziło do kontaktu żelu z prezerwatywą.

   Usuń
 81. Od kilku dni mam okropny kaszel. W aptece polecili mi flavamed, ktory podobno nie powinien miec wplywu na tabletki, a czy leki takie jak fostex, milukante i alvesco moga wplynac na tabletki belara? Jeśli tak to czego najlepiej uzyc na uporczywy kaszel, ktory nie daje w nocy spac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fostex Milukante i Alvesco nie mają wpływu na antykoncepcję, Flavamed również nie. Natomiast Flavamed wykazuje działanie wykrztuśne- nie stosujemy go przed snem, tylko w dzień. Jeśli kaszel jest uporczywy to najlepiej na noc zażyć coś przeciwkaszlowego: Dexapini, Supremin, Thiocodin.

   Usuń
 82. Witam, czy stosowanie Clindacne miejscowo na skórę nosa (punktowo) codziennie może wpłynąć na skuteczność Nuvaring?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że stosowanie miejscowe nie będzie miało wpływu-spokojnie.

   Usuń
 83. Witam,
  najlepsza strona w tej tematyce jaką widziałam!
  Zainteresowała mnie kwestia błonnika, a konkretniej wskazówka co do ostrożności z owsianką. Tabletki zażywam o 6.00 rano, a po jakiś 15/20 minutach jem śniadanie - i często jest to właśnie owsianka. Czy w takiej sytuacji powinnam zrezygnować z owsianki na śniadanie?
  Z góry dziękuję za wskazówki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie było przeprowadzonych w tej kwestii badań- jaka dokładnie ilość błonnika może mieć istotny wpływ na wchłanianie. Raczej chodzi tu o dodatkową suplementację błonnikiem, a nie codzienne posiłki, ale zachować ostrożność trzeba. Może tabletki przestawić na wieczór??

   Usuń
 84. Dzień dobry,
  a co z suplementami diety, które w swoim składzie zawierają 40 qm chromu: Czy obniżają skuteczność tabletek Regulon? Czy dla bezpieczeństwa o 6 rano połknąć chrom, po 4 godzinach tabletki anty, a o 17 dwie kapsułki znowu chromu (takie jest dzienne spożycie).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że chrom w takich dawkach nie będzie miał wpływu. Oczywiście zastosować można zaproponowany przez Panią schemat.

   Usuń
 85. Witam brałam antykoncepcyjne proszki novonnete prawie 2 lata i przeszlsm ns belere po pierwszym opakowaniu 7 dni przed koncem dostalam miesiączki i juz jest9 dzien i plamie?czy to normalne?od novonnete miałam silne bóle głowy a po tych prosxkach belara nie tyle że były kilka raxy nudności ale minęło Błagam o pomoc Bo w Pani Nadzieja.Libido przy novonnete 0...;-(ale teraz też brak ochoty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy pierwszym opakowaniu teoretycznie wszystko jest możliwe- także plamienia itp. w razie wątpliwości polecam konsultację z lekarzem.

   Usuń
 86. Mam problem. Stosuję tabletki antykoncepcyjne Lesiplus już 3 miesiące. Dostałam receptę na te 3 opakowania, wykupiłam i włożyłam do szafki nocnej. Zaczęłam brać prawidłowo a po skończeniu tych 3 opakowań zdałam sobie sprawę że szafka nocna jest za kaloryferem... Zmierzyłam temperaturę i niestety w szafce wynosiła 27/28 stopni.. Wiem że tabletki powinno się przechowywać tak do 25 stopni. Kolejne opakowania oczywiście będą przechowywane dobrze, ale te nie były. Uważa Pani że ta temperatura mogła na nie wpłynąć ? (były w oryginalnym opakowaniu). O ciążę się nie boję bo nie współżyłam. Ale co mam teraz zrobić jeśli temperatura miała na nie wpływ i ich działanie było upośledzone? Brać nowe opakowania dalej według schematu ? czy wtedy po całym opakowaniu wziętym prawidłowo będę miała już pełną ochronę? czy lepiej odstawić całkiem i nowe opakowanie wziąć 1 dnia okresu ? Prosze o poradę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że taka temperatura nie miała wpływu na skuteczność. Na pewno na przyszłość warto zwracać uwagę na takie rzeczy. Myślę, że aby nie rozlegulowywać cyklu najlepiej dokończyć obecne opakowanie i od kolejnego będzie Pani miała pewność osłony.

   Usuń
 87. Witam serdecznie,

  Mam pytanie może głupie ale znalazłam pewną głupotkę w internecie i wolę się upewnić. A mianowicie stosuję tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe Lesiplus.
  Przeczytałam że po wyjęciu z tekturowego
  opakowania blister ma aby miesiąc ważności ? czy to prawda ?
  Mam kilka opakowań tabletek. Blistry z opakowania trzymam w tekturowej osłonce do nich dołączonej oczywiście w odpowiednim miejscu o odpowiedniej temperaturze. Każdy blister ma wygrawerowaną datę ważności.
  Moje pytanie to czy po wyjęciu z opakowania tabletki mają aby miesiąc ważności czy mają taką ważność jaka napisana jest na blistrze ? Dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tabletki, jeśli są przechowywane prawidłowo mają taką datę ważności jak na opakowaniu. Oczywiście warunek- przechowywanie zgodnie z ulotką.

   Usuń
 88. Witam czy jeśli krążek NuvaRing jest umiejscowiony w pochwie tak ze jego koniec wyczuwam po wsunieciu do pochwy opuszka palca bądź niecalego opuszka palca to jego skuteczność jest zachowana? Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam doświadczenia w tej dziedzinie- nie umiem odpowiedzieć na Pani pytanie.

   Usuń
 89. witam, czy to, że biorę tabletki zaraz po śniadaniu może wpłynąć na ich wchłanianie? Nie chcę brać na pusty żołądek ponieważ źle się czuję. Czy picie kawy lub herbaty w krótkim czasie przed lub po przyjęciu tabletki może również mieć jakiś wpływ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, nie ma potrzeby przyjmowania ich na czczo, można po śniadaniu:) I kawa i herbata - brak wpływu:)

   Usuń
 90. Może będzie umiała mi Pani pomóc.. Potrzebuję porady odnośnie tabletek antykoncepcyjnych.
  Ze względu na nieregularne miesiączki ginekolog pozwolił mi je zacząć brać od zaraz.
  Tzn, nie zrobiłam tego pierwszego dnia okresu ( ani 2-5). Nie wiem czy byłam już po owulacji, czy też jeszcze przed nią.
  Zdawałam sobie sprawę że podczas pierwszego opakowania nie byłam skutecznie chroniona więc nie współżyłam. Teraz podczas 2 dnia przerwy dostałam krwawienia. Zrobiłam normalnie siedmiodniową przerwę i zaczęłam następne opakowanie.

  Czy w przedstawionej sytuacji ochrona jest już pełna od drugiego opakowania? Niby czytałam że tak ale wolę się upewnić. Boję się że przez to że zaczęłam brać tabletki inaczej niż jest wskazane w ulotce to nigdy nie uzyskam pełnej skuteczności jaką gwarantują tabletki tylko jakąś jej część.
  Zastanawiam się czy by ich nie odstawić i nie poczekać do prawdziwej miesiączki i wtedy z powrotem zacząć brać.

  Dziękuję Pani serdecznie za odpowiedź i poradę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie. Nie ma potrzeby teraz przerywać. Od tego opakowania ma Pani pełną ochronę.

   Usuń
 91. Dzień dobry, trafiłam tu przypadkowo, ale bardzo spodobała mi sie forma bloga. Mam pytanie do Pani. Czy stosowanie żelaza Tardyferon oraz Furaginum teva mogą obniżyć skuteczność plastrów antykoncepcyjnych Lisvy?? Z góry dziękuje za odpowiedz, pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oba wymienione przez Panią preparaty nie mają wpływu na skuteczność antykoncepcji w formie plastrów Lisvy.

   Usuń
 92. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc nie spotkałam się z tym, aby od razu po poronieniu stosować tabletki antykoncepcyjne. Często lekarze zalecają najpierw wykonanie badań hormonalnych. Myślę, że większą wiedzę niż ja ma w tej dziedzinie lekarz ginekolog. Wydaje mi się, że skuteczność od nowego opakowania będzie zachowana, ale najlepiej skonsultować się z lekarzem.

   Usuń
 93. chciałam zapytać czy mogę brać suplement diety Cyclodetramax i żel do tego bez wpływu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? skład: diosmina, hesperydyna, ekstrakt z korzenia ruszczyka kolczastego,nawłoć pospolita. tabletki antykoncepcyjne biorę rano a cyclodetramax po kolacji. Bardzo dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej- może Pani bezpiecznie stosować Cyclodetramax. Nie ma tutaj interakcji, a już na pewno przy takim odstępie czasowym:)

   Usuń
 94. biorę tabletki Sylvie 20 po śniadaniu mniej więcej o 10, bo nie chcę brać na pusty żołądek, jednak lekarz mojej koleżanki powiedział jej że najlepiej brać właśnie na pusty żołądek i odczekać godzinę z przyjmowaniem pokarmów, bo jedzenie i picie np. kawy lub herbaty może upośledzić wchłanianie a tym samym działanie antykoncepcji. Jestem bardzo tym przejęta, ponieważ wolałabym nie zmieniać moich nawyków, ale też nie chcę popełnić żadnego błędu. Proszę o odpowiedź, widziałam wpisy w internecie że jedzenie i picie nie wpływa, ale to dlaczego ten lekarz tak jej zalecił?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spotkałam się z opinią, aby była konieczność stosowania tabletek anty na pusty żołądek. Proszę tylko pamiętać, aby nie popijać sokami, najlepiej przegotowaną wodą. No i najlepiej żeby śniadanie nie było wysokobłonnikowe, bo błonnik zmniejsza wchłanianie wszystkiego:)

   Usuń

Powiadomienia o nowych wpisach :)