poniedziałek, 17 czerwca 2013

Beta-karoten a opalanie

Witam po dłuższej przerwie chorobowej, którą mam nadzieję mi wybaczycie. 
Nareszcie mamy słoneczną pogodę :) I oby jak najdłużej. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam słońce. Kiedy rano mnie budzą jego promienie od razu poprawia mi się humor i mam więcej energii na cały dzień. Przyznaję jednak, że czasy kiedy uwielbiałam godzinami wylegiwać się na jakiejś piaszczystej plaży nad Bałtykiem, minęły bezpowrotnie. Starzeję się najwyraźniej. ;) Dzisiejszy post dedykuję jednak amatorom opalania, bo wiem, że takich nie brakuje. O tym, że należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej i stosować kremy z filtrami, wspominać zapewne nie muszę. 
Rozwijałam zresztą temat w ubiegłym roku.

Dziś słów kilka o beta-karotenie, który jest naszym sojusznikiem w opalaniu, a często o nim zapominamy. Co to takiego?
Beta-karoten to tzw. prowitamina A, czyli związek z którego powstaje w organizmie człowieka witamina A. Co ważne: nie musimy się martwić o przedawkowanie, bo organizm przetwarza na witaminę A tylko taką ilość beta-karotenu jaką potrzebuje, czyli zależnie od potrzeb. 
Co się więc dzieje z resztą? Nadmiar magazynowany jest głównie w tkance tłuszczowej, a także w skórze, gdzie pochłania promieniowanie słoneczne. Jednak uwaga! Przy nadmiernym spożyciu beta-karotenu, może pojawić się żółte zabarwienie skóry, zwłaszcza na dłoniach. Sama się o tym kiedyś przekonałam, gdy piłam  przez dłuższy czas codziennie jednego "Kubusia" ;) Ale to dawne czasy ;)

Jaką funkcję spełnia beta-karoten w naszym organizmie i co ma wspólnego z opalaniem? Beta-karoten wykazuje działanie ochronne przed promieniowaniem UV, nasila produkcję pigmentu oraz nie dopuszcza do negatywnego działania na skórę promieni ultrafioletowych. Jest on skutecznym antyoksydantem, wykazuje własności neutralizujące wolne rodniki, które powstają przy ekspozycji skóry na promieniowanie UVA.
Wolne rodniki, o których teraz tyle się mówi, odpowiadają także za niekorzystne zmiany w skórze pojawiające się z wiekiem, dlatego również mówi się o działaniu opóźniającym starzenie.

Warto wspomnieć także o tym, że beta-karoten redukuje negatywne skutki radio i chemioterapii, a także odgrywa rolę w profilaktyce przeciwmiażdżycowej oraz wzmacnia odporność organizmu. Nie zapominajmy również pozytywnym wpływie beta-karotenu na wzrok, jest on szczególnie polecany przy kłopotach z widzeniem o zmierzchu.

Większość z nas kojarzy beta-karoten z marchewką. I słusznie ;), ale źródłem beta-karotenu w codziennej diecie są także inne czerwone i żółte warzywa tj. pomidory, papryka oraz owoce, np. brzoskwinie, nektarynki czy morele. Beta-karotenu dostarczają nam również zielone warzywa liściaste, np. brokuł, sałata, szpinak. Wybór więc jest całkiem spory :) Ja nie toleruję jedynie szpinaku, co zostało mi jeszcze z dzieciństwa. ;) 
Pamiętajcie, że beta-karoten wchłania się najlepiej w obecności tłuszczu, dlatego do sałatek warzywnych warto dodawać niewielką ilość oliwy z oliwek. 

Alternatywą dla tych, którzy nie "lubują się" w warzywach (choć nie tak smaczną), są gotowe suplementy z beta-karotenem. 

Jak to zwykle w farmacji bywa - jest w czym wybierać. Większość preparatów zawiera sam beta-karoten, np. "Beta Karoten Chance" (dawka 10mg), "Beta-Karoten Naturkaps" (dawka 2mg), "Beta Karoten SUN" (dawka 6mg). Preparaty te jak widać różnią się dawką beta-karotenu, ale także ceną. 
Która więc dawka jest odpowiednia? Ciężko stwierdzić, choć uznaje się, że zapotrzebowanie dzienne na beta-karoten wynosi 6mg, ale przy założeniu, że jest on jedynym źródłem witaminy A w organizmie. Nie wyznaczono natomiast górnego limitu dziennego spożycia beta-karotenu. Ale... uwaga palacze!

Badania wykazały, że długotrwałe podawanie dużych dawek beta-karotenu  (20mg dziennie), może być szkodliwe dla osób palących. Paradoksalnie beta-karoten zwiększa wtedy ryzyko raka płuc, zamiast mu zapobiegać. Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak. Chodzi prawdopodobnie o oddziaływanie beta-karotenu z całą kaskadą wolnych rodników zawartych w dymie papierosowym. 

Wracając jednak do słońca, bo nie o papierosach, a o opalaniu miało być tym razem... Beta-karoten nie tylko chroni skórę przed promieniowaniem UV, ale także utrwala opaleniznę. Jeśli więc zamierzacie wybrać się na jakiś urlop i chcecie uzyskać trwałą opaleniznę, to dobrze jest na kilka tygodni wcześniej rozpocząć taką kurację beta-karotenem. Pamiętajcie jednak, że nie zastąpi on kremu z filtrem UV, tylko jest jego uzupełnieniem :) Ja lubię polecać specyfik z firmy Olimp "Beta-Solar" z racji na bardzo bogaty skład. Poza beta-karotenem zawiera on także inne naturalne antyoksydanty tj. witaminę E, selen, mangan i ekstrakt z zielonej herbaty, a także składniki wpływające na kondycję skóry, jak witaminę C oraz cynk. Warto podkreślić także zawartość kwasu hialuronowego odpowiadającego za odpowiednie nawilżenie skóry, choć jego dawka jest niewielka bo tylko 1mg. 

Na koniec wspomnę jeszcze tylko, że beta-karoten jest nie tylko składnikiem suplementów diety, ale także kremów. Przykładem może być "Krem antyoksydacyjny" z linii AA eco. Krem zawiera w składzie między innymi wyciąg z marchewki i przeznaczony jest do skóry suchej wymagającej regeneracji i dobrze rewitalizuje skórę. Osobiście go jeszcze nie wypróbowałam, ale o całej linii AA eco słyszałam już dużo pozytywnych opinii od klientów apteki. 

43 komentarze:

  1. Witam otóż mam problem dotyczący kremów. Mam 23 lata i strasznie od jakiegos dluzszego czasu mam wrazliwa skore sklonna do podraznien oraz lekkich wyprysków,troche czytalam na forach o kosmetykach i w ogole i nie wiem co juz robic,bowiem probowalam wielu kremów do twarzy miedzy innymi AA Therapy gdzie sie potem okazalo ze zawiera szkodliwe parabeny albo kremy dla dzieci miedzy innymi Balneum Baby Basic gdzie tutaj mi ktos z kolei powiedzial ze ma w skladzie parafine a to szkodzi i mimo ze kremu tego krotko uzywalam to odstawilam bo sie przestraszylam. Czy slusznie? dodam ze mam bardzo jasna karnację,pomaga mi nie raz masc alantan masz masc szałwiowa.Co pani mi radzi? jaki dobry krem do mojej wrazliwo-mieszanej cery?czy w ogole taki istnieje? czy tamte kremy co wymienilam to naprawde maja w skladzie bardzo szkodliwe te substancje? Dziekuje z gory za odp.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dodam jeszcze ze mam skore alergiczna i prosilabym o ile w ogole istnieje zeby krem nie zatykał porów ...

      Usuń
    2. Witam. Ciężko tak doradzać coś na odległość. Większe apteki z reguły dysponują dużą ilością próbek- można poprosić i wypróbować przed zakupem opakowania pełnowartościowego. Cera wrażliwa z reguły jest sucha i wtedy łatwo by było znaleźć dobry preparat. W Pani przypadku jednak jest tendencja do wyprysków, co trochę utrudnia sprawę. CO do kremów, które Pani używała, to parabenów przy cerze wrażliwej lepiej unikać, bo mogą wywoływać podrażnienia, ale też bez przesady. Jeśli nic się nie dzieje i krem dobrze spełnia swoją funkcję, to bym nie rezygnowała.. Naprawdę o wiele bardziej szkodliwe substancje mamy dziś w powietrzu, pewnie czasem w jedzeniu itp. więc nie ma co przesadzać. Parafina nie jest szkodliwa- gdyby była nie byłoby jej w kosmetykach dla dzieci. Nie wiem jak u Pani się sprawdził ten "Balneum baby basic"? Czasem parafina uczula- tam było w przypadku mojego dziecka, ale jeśli nic się nie dzieje, nie ma potrzeby rezygnować. Czasem osoby z taką wrażliwą skórą skłonną do podrażnień chwalą sobie serię Physiogel- krem i żel do mycia twarzy. Kremik ma naprawdę fajną, lekką konsystencję. Wydaje mi się, że nie powinien zatykać porów, choć to też tendencja osobnicza.

      Usuń
  2. ja czytalam ze nalezy unikac parafiny jak sie ma skore zdolna do wypryskow bo powoduja ze jeszcze bardziej sie rozwijaja co do tamtego kremu to mi pogorszyl sprawe niz pomogł.Zna moze Pani jakas dobra marke kremu nawilzajacego i redukujacego podraznienia oraz moze rowniez do opalania,ktory by sie sprawdzil? na wypryski uzywam pasty cynkowej i tormentiol te produkty mi pomagaja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba najlepiej udać się do apteki i po prostu poprosić o jakieś próbki. Niektóre kremy mimo, że są do skóry wrażliwej, mają w składzie parabeny.

      Usuń
  3. a co PANI sadzi o produktrach Ziaji med? np krem kojaco-nawilzajacy? czy jego składniki moga podraznic skore?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chodzi generalnie o serię ZIAJA MED to wiem, że niektóre kremiki są naprawdę fajnie i cena bardzo przyzwoita. Krem, o którym Pani wspomina "kojąco-nawilżający" pod względem składu jest raczej delikatny, nie powinien ani podrażniać ani zapychać. Jest to jednak krem raczej do skóry suchej, atopowej. Z reguły bowiem to właśnie skóra sucha jest wrażliwa.

      Usuń
  4. skoro mowa o opalaniu to moze Pani wie jakiej marki sa dobre okulary przeciwsłoneczne takie ktore zawieraja te wszystkie flirty i gdzie mozna je kupic? i czy sa bardzo drogie?

    OdpowiedzUsuń
  5. W tym temacie polecam skontaktować się z optykiem. Na pewno udzieli bardziej szczegółowych informacji niż ja:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam jak długo bierze sie BETA SOLAR czy wystarczy jedno opakowanie? i czy przed opalaniem na solarium trzeba jeszcze uzywac kremu z filtrem?....pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja generalnie jestem przeciwniczką solarium. Z prostego powodu. Promieniowanie UVA stosowane w solariach ingeruje w głębsze warstwy skóry i może w kontekście długofalowym skutkować zmianami nowotworowymi.
      Taka organizacja jak IARC (z ang. International Agency for Research on Cancer) zakwalifikowała użycie solarium do grupy rakotwórczych czynników największego ryzyka. Proszę o tym pamiętać. Idzie wiosna, mamy coraz więcej słońca, więc polecam raczej z niego korzystać;) "Beta- solar" bardzo fajny specyfik:) może być stosowany w trakcie ekspozycji na promieniowanie słoneczne, jak i po opalaniu, aby dłużej utrzymać opaleniznę. Może być więc stosowany dłuższy czas.

      Usuń
  7. Witam mam pytanie i blagam o pomoc czy beta karoten mozna rowniez brac w trakcie tych dni opalania sie czy tylko kilka tygodni przed np urlopem albo odwiedzeniem solarium? Jaki okres powinno sie brac beta karoten? Prosze o pomoc :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepiej zacząć kurację około 1-2 tyg przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne i kontynuować ją w trakcie opalania.:) oraz jakiś czas po, aby utrwalić opaleniznę.

      Usuń
  8. Dzień dobry, na początku pragnę pogratulować wspaniałego bloga. Od dłuższego czasu czytam z dużym zainteresowaniem. Pani wpisy są bardzo fachowe i szczere. Może przejdę do pytania które chciałam zadać bo achom i ochom nie będzie końca.
    Jestem palaczem (ok.20 pap.dziennie) w jakiej dawce przyjmować beta karoten aby był bezpieczny? Czy może zrezygnować z marchewki i przecierowych soków?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję na wstępie za miłe słowo:) Z tym beta-karotenem to właśnie w sumie jest zaskakujące, sama się na początku zdziwiłam;) Myślę jednak, że nie ma powodu rezygnować z przecierowych soków i marchewki:) Także krótkotrwała (sezonowa) suplementacja beta-karotenem w dawce ok 10 mg nie powinna zaszkodzić.

      Usuń
  9. Dzień dobry.
    Czy beta-karoten pomoże chociaż minimalnie na przezroczystą skórę? Od miesiąca chodzę na siłownię, zauważyłam, że wszystkie żyły powychodziły, wiec moja skóra jest zielono-fioletowa. Niestety zaczęły mi też pękać naczynka ( to już podłoże genetyczne). Zastanawiam się czy takie 'spomarańczowienie' się (absolutnie się nie opalam, unikam słońca jak ognia) beta-karotenem chociaż trochę jest w stanie zakryć te moje nieszczęścia?
    Bardzo proszę o odp.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wydaje mi się, aby beta-karoten wiele tutaj działał. Niestety :(

      Usuń
  10. dzien dobry, mialam czerniaka, mam bardzo biala skore a wybieram sie do Meksyku, bede dwa tygodnie nad morzem. Oprocz ochrony kremem z filtrem 50 kapeluszem ubraniem, czy poleca Pani stosowanie beta-karotenu? Czy to choc troche uchroni mnie przed skutkami promieniowania?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej można wspomóc się także beta-karotenem. Polecam rozpocząć taką kurację 1-2 tyg przed wyjazdem i kontynuować.

      Usuń
  11. Bardzo sobie chwale beta karoten, tyle, że w preparacie beta Solar- on zawiera więcej beta karotenu i jeszcze miedź, która pomaga mu w osiągnięciu pięknych efektów. Ja wiem na pewno, że moja skóra z białej zrobiła się złotawa, zapomniałam już czym są oparzenia słoneczne, bo wystarczy mi godzina na słońcu i już mam złoto brązowa skórę. Dodatkowo mam wrażenie, że ogólnie zdrowiej moja skóra wygląda, nie jest sucha. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. Dzień dobry. Czy beta karoten można zażywać podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na chwilę obecną nie jest znana taka interakcja, także myślę, że nie ma przeciwskazań.

      Usuń
  13. witam serdecznie, chcialabym sie dowiedziec czy mozna stosowac w ciazy olejek karotenowy 40 procentowy rozcienczony w olejku ze slodkich migdalow . olejek karotenowy zostal uzyskany przez glikolowa ekstrakcje z marchwi zwyczajnej ( Daucus carota, Prunus Dulcis (Sweet Almond) ) . stosowalam go na umyta skore twarzy , szyi i dekoltu ok 4 kropli dziennie. czy teraz -bedac w 5 tygodniu ciazy- nadal moge kontynuowac stosowanie olejku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie umiem odpowiedzieć na Pani pytanie. W ciąży skóra staje się z reguły o wiele bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień.

      Usuń
    2. na szczescie nic nie podraznia , wrecz koi mi skore . chyba zle ujelam pytanie - chodzi mi o to czy beta karoten zawarty w tym olejku moze byc niebezpieczny dla plodu? slyszalam ,ze przedawkowanie witaminy a moze prowadzic do wad rozwojowych plodu. pozdrawiam , edyta

      Usuń
    3. Rzeczywiście co do witaminy A to prawda, natomiast jeśli chodzi o beta-karoten...jest to prowitamina A. Nie znam niestety szczegółowych danych toksykologicznych na temat stosowania beta-karotenu na skórę u kobiet w ciąży.

      Usuń
  14. Mam pytanie.Podobno palacze nie mogą przyjmować beta karotenu, a kupiłam mężowi MULTICODE i tam w składzeie jest beta karoten. Nie wiem czy mogę mu go podawać ..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chodzi o beta-karoten u palaczy- napiszę na ten temat osobnego posta:)

      Usuń
  15. a ja mam takie pytańsko. Ten beta solar ma w składzie miedź oraz cynk i wit C, a wyczytałam w necie że wit C i cynk skutecznie hamują wchłanianie miedzi. To po co producent stosuje to razem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Różne rzeczy można przeczytać na internecie. A co do zasadności połączenia- proszę popatrzyć na składy większości preparatów witaminowo mineralnych- z reguły cała masa minerałów i witamin. Zawsze są wówczas jakieś wzajemne interakcje, ale to nie znaczy, że nic się nie wchłonie.

      Usuń
  16. Witam,zawsze przed ekspozycją na słońce używam beta karoten i bardzo mi służy, jednak nie chroni mnie przed wysypka która często mam po opalaniu. Czy mogę jakoś temu zapobiec? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obawiam się, że ciężko będzie niestety. A może przyjmuje Pani jakieś leki fotouczulające..?

      Usuń
    2. Czy mogłaby mi Pani coś zaproponować?

      Usuń
    3. Przepraszam źle doczytałam odpowiedź. Nie przyjmuje żadnych leków,w tym tabletek antykoncepcyjnych.Przypuszczam,że to alergia na słońce. Staram się nie opalać,ale na plaży ciężko unikać słońce.

      Usuń
    4. Tak jak już wspominałam - ciężko coś doradzić. Myślę, że jedynie dobry preparat z filtrem wysokim 50 SPF.

      Usuń
  17. Beta Solar ma 15 mg beta karotenu
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  18. witam, chciałam sie podpytać ile można wypić soku marchwiowego jednodniowego i przez jaki czas, zeby nie przedawkować? Dodam, ze jestem osoba paląca :( i jeszcze chciałam sie dopytać, bo moj synek bardzo tez je lubi ile taki malec (2 latka) może wypić takiego soku?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U palaczy z beta-karotenem ostrożnie. Nie wiem natomiast, jak to przeliczyć z soku marchwiowego;) Natomiast u dziecka- hmm.. ja kiedyś dość mocno zatrułam się takim kupnym sokiem jednodniowym. Myślę, że zdecydowanie lepiej samemu zrobić soczek marchwiowy- można wzbogacić o inne warzywa, ew. owoce.

      Usuń
  19. Moja żona brała beta karoten w tabletkach latem, do opalania i bardzo sobie chwaliła, obiecałem sobie, że w przyszłym sezonie letnim też zacznę go brać

    OdpowiedzUsuń
  20. Czy przyjmowanie beta karotenu nie przyciemni przebarwień??? Ja mam kch sporo.

    OdpowiedzUsuń
  21. Może troszkę przyciemnić, jak całą cerę, więc raczej one nie znikną. Lepiej w takiej sytuacji - kiedy się ma przebarwienia - zastosować olejki koloryzujące

    OdpowiedzUsuń
  22. A co Wy wymyślicie o www.bote.pl? W sieci salon ten zbiera bardzo pozytywne opinie!

    OdpowiedzUsuń