poniedziałek, 10 czerwca 2013

Witaminy w suplementach diety

Często pytacie mnie w mailach o jakiś dobry preparat z witaminami, dziś więc kilka słów w tym temacie. Wszyscy wiemy, że witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Teoretycznie zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce jest w stanie dostarczyć organizmowi odpowiednie ich ilości, ale.... praktyka wygląda jednak niestety inaczej. 
Często żyjemy w stresie, zjadamy w pośpiechu, nasze posiłki są nieregularne, dominuje żywność wysoko przetworzona, fast-foody itp., a w efekcie niedobory witamin rzeczywiście stają się zauważalne. 

Przemysł farmaceutyczny jak zawsze wychodzi nam jednak naprzeciw i obecnie na rynku dostępne są różnorakie preparaty multiwitaminowe, często wzbogacone minerałami, a czasami także wyciągami ziołowymi, na przykład żeń-szeniem. Dziś można je kupić już nie tylko w aptekach, ale także sklepach i hipermarketach, bądź drogeriach jak np. "Rossmann". Pracując w aptece zauważyłam, że pacjenci lubią kupować preparaty witaminowe, bo właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Dostosowuje się je bowiem do indywidualnych potrzeb pacjenta i mamy na przykład witaminy dla dzieci, dla osób starszych 50+, sportowców, cukrzyków, kobiet w ciąży, dla odchudzających się itp. Producenci proponują nam także różnorodne postacie multiwitamin: tabletki, żelki (nawet dla dorosłych), lizaki, syropy, czy preparaty musujące. Jest więc w czym wybierać :) Ale czy rzeczywiście trzeba "faszerować się" takimi preparatami? 

Myślę, że nie ma co uogólniać i decyzja, czy suplementować witaminy i minerały, powinna być rozważana dla każdego pacjenta indywidualnie - uwzględniając jego wiek, płeć, schorzenia przewlekłe, ogólny stan zdrowia, sposób odżywania itp. 
Na pewno grupą narażoną na niedobory witamin są ludzie starsi. Dlaczego? Bo często cierpią oni na rozmaite problemy żołądkowo-jelitowe, czy też brak apetytu, a czasami w podeszłym wieku występuje problem upośledzonego wchłaniania składników pożywienia. 
Również dieta wegetariańska może prowadzić do znacznych niedoborów witamin, szczególnie witaminy B12, bądź witaminy D. 
Szczególną grupą są też pacjenci z chorobami nowotworowymi, bo ich organizm często osłabiony jest nie tylko samą chorobą, ale także radio - czy chemioterapią. Warto więc rozważyć u nich zastosowanie jakiegoś suplementu witaminowego, uwzględniając fakt, że szczególnie korzystne będą witaminy antyoksydacyjne : A, E, C.
To oczywiście tylko wybrane przykłady, które można by mnożyć...

Preparatów witaminowo-mineralnych mamy w aptekach całkiem sporo. Skład jest najczęściej podobny, choć zdarzają się i znaczące różnice. Ja chciałabym wam zwrócić uwagę na kilka istotnych moim zdaniem kwestii przy wyborze odpowiedniego suplementu.

Popularnym preparatem, szczególnie wśród młodych osób jest "Supradyn Intensia energy". Nie jest odstraszająca nawet jego wysoka cena, bo koszt miesięcznej kuracji czyli 30 tabletek, to w niektórych aptekach nawet 40 zł. Spoglądając na skład, w przypadku witamin z grupy B, producent podaje aż 300% zalecanej dziennej dawki, czyli sporo. Czy tak wysokie dawki mają sens? Owszem, witaminy z grupy B należą do witamin rozpuszczalnych w wodzie i ich nadmiar wypłukuje się z moczem, ale właściwie po co aż tyle..? Pewnie części z Was się wydaje, że im większa dawka tym lepiej, bo będzie silniejsza reakcja organizmu - ot zasada liniowości. Niestety jednak nie do końca funkcjonuje ona w biologii ;) Okazuje się bowiem, że jeśli jakaś substancja (na przykład witamina) działa korzystnie w pewnej dawce, to niekoniecznie jeśli podwoimy, czy potroimy tą dawkę (jak w przypadku "Supradynu") efekt będzie dwu - czy też trzykrotnie lepszy... Krótko mówiąc: za mało - niedobrze, ale za dużo - też niezbyt dobrze.
Ja więc nie jestem zwolenniczką aż tak dużych dawek witamin, bo nie widzę sensu kilkukrotnego przekraczania zalecanych dawek. Krótko mówiąc- nie ma co szaleć ;)  Zamiast "Supradynu" rekomenduję więc często młodym osobom na przykład "Vigor complete". Koszt miesięcznej kuracji jest o wiele mniejszy, bo wynosi kilkanaście zł, a skład jak dla mnie w zupełności spełnia swoją funkcję suplementacyjną. Podkreślić należy także wygodne dawkowanie odpowiednie dla zapominalskich, bo tylko raz dziennie ;)

Dużym powodzeniem wśród młodych osób i nie tylko, cieszą się preparaty witaminowe z żeń-szeniem, szczególnie "Bodymax plus". Nie wiem czy znacie natomiast podobny składem, ale zdecydowanie tańszy "Maxivit", oraz dedykowany kobietom "Maxivit dla niej". Myślę, że preparaty witaminowe z żeń-szeniem warto wziąć pod uwagę, jeśli czujecie się chronicznie zmęczeni i macie za mało energii, bądź też gdy spadła wasza zdolność koncentracji. 

Ponieważ o żeń-szeniu można by pisać godzinami, na pewno poświęcę mu osobny artykuł. Dziś tylko kilka najistotniejszych kwestii. 
Zawsze przy preparatach zawierających ekstrakt z żeń-szenia zwracajcie uwagę,  aby był to ekstrakt standaryzowany. Poza tym pamiętajcie o przeciwwskazaniach.
Stosowanie preparatów z żeń-szeniem nie jest zalecane u osób ze stanami lękowymi, u osób z bardzo wysokim nieuregulowanym ciśnieniem krwi, zaburzeniami rytmu serca, czy też znaczną miażdżycą naczyń serca lub mózgu. Jest on przeciwwskazany także u kobiet w ciąży oraz karmiących. Trochę szkoda, bo niekiedy karmiącym mamom zmęczonym opieką nad niemowlakiem i mającym na koncie nieprzespane noce przydałaby się jaką piguła usuwająca zmęczenie. Myślę tutaj chociażby o sobie. ;)

Na koniec jeszcze jeden aspekt preparatów multiwitaminowych, o którym się często zapomina. Producenci stawiają z reguły na bogactwo składu preparatu witaminowo-mineralnego i z jednej strony może i słusznie, ale.... kiedy mamy szereg witamin i minerałów w jednej tabletce, to niestety bardzo często problemem stają się ich wzajemne interakcje. Czasami są one korzystne, ale nie zawsze... Na przykład, nie jest dobre podawanie razem soli żelaza i cynku, ponieważ przy podawaniu większych dawek żelaza zmniejsza się przyswajalność cynku... a tymczasem w większości preparatów mamy i żelazo i cynk. Krótko mówiąc, są minerały, które "się nie lubią", a gdy się je łączy w jednej tabletce, to czasami bywa i tak, że się nie wchłaniają. Mamy więc bogactwo składu na ulotce suplementu, ale już niekoniecznie w organizmie;) 
Poza tym, warto sobie także uświadomić, że generalnie różnie może być z wchłanialnością minerałów. Przykładem - magnez, o którym tyle się ostatnio mówi. W większości suplementów wielowitaminowych (o ile nie wszystkich) występuje on w postaci tlenku magnezu, który wchłania się fatalnie. Jego dawka też z reguły nie jest porywająca, więc na pewno jeśli mamy już objawy niedoboru magnezu, taki specyfik nam nie pomoże. Trzeba wtedy postawić na dobry preparat magnezu.

Sami więc widzicie, że z tymi preparatami witaminowymi, to wcale nie jest tak kolorowo ;) Czasami pewnie warto "superpigułkę witaminowo - mineralną" zamienić na kilka preparatów przyjmowanych oddzielnie, zwłaszcza że, rzadko jest tak, że potrzebny  nam jest akurat cały zestaw witamin i minerałów. 

I jeszcze jedno, pamiętajcie, że witaminy często wchodzą w interakcje z innymi lekami. Przykładem jest witamina K (także obecna w większości suplementów), która zmniejsza skuteczność leków przeciwzakrzepowych. A więc... Tak jak pisałam wcześniej - zawsze należy indywidualnie rozważyć stosowanie preparatu witaminowego, bo można sobie zaszkodzić.Warto również przeczytać:


58 komentarzy:

 1. Ewelina Piktel23.07.2013, 10:35

  Chyba z żadnym akapitem nie zgadzam się tak bardzo jak z ostatnim. Już kilka razy miałam przypadek babci, która potrzebowała witamin na wzmocnienie, bo "przecież witaminki nie szkodzą, a tylko pomóc mogą". A jak pytałam się, czy nie bierze jakiś leków przeciwzakrzepowych to okazywało się, że nie dość, że bierze to jeszcze nie może się na nie odpowiednio "ustawić". Ciekawe dlaczego? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ciągle jeszcze pokutuje wśród pacjentów stwierdzenie, że "przecież witaminki nie szkodzą". Czasami pewnie i farmaceuci zapominają zwrócić pacjentowi uwagę na takie właśnie rzeczy.

   Usuń
 2. Swietny artykul! Powinnas wystepowac w telewizji. :-) Tak malo farmaceutow sie tam pojawia...

  OdpowiedzUsuń
 3. kupiłam ostatnio Femimag z melisą, czy jest to dobry preparat z magnezem, czy jednak wyrzuciłam pieniądze w błoto?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dawka magnezu w tym preparacie jest spora, bo 375 mg, czyli teoretycznie 100% zapotrzebowania dziennego- tak też podaje producent, ale... jest to tlenek magnezu, który jest bardzo słabo przyswajalny przez organizm. Wchłania się tylko kilka % z przyjętej dawki :(

   Usuń
  2. Witaminy centrum

   Usuń
 4. Natalio, twój tekst o magnezie (oraz dyskusja pod nim) jest rewelacyjny. Wszystko kawa na ławę, plusy i minusy, chwyty reklamowe a realne wchłanianie. Może pokusiłabyś się o podobny wykład na temat witamin z grupy B? Suplementów jest mnóstwo, zwłaszcza z B6, gorzej z B12 (weganie, alkohol, starość). Na co zwracać uwagę, co polecasz a co między bajki włożyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się w miarę możliwości coś niecoś napisać w tym temacie.

   Usuń
  2. Czekam i czekam, starosc mnie dopada, alkohol rujnuje a ja nadal nie wiem co z ta B12 :)
   Pozdrawiam
   Jarek

   Usuń
 5. Mam pytanie, na które nikt z mojego otoczenia nie zna niestety odpowiedzi... Może Ty mi powiesz, bo Twoje artykuły wiele rozjaśniają ;) Czy tabletki, które zawierają zestaw witamin, np. Falvit będą takie same w działaniu jak tabletki z jednym konkretnym składnikiem, np. cynkiem? Chodzi mi o to czy przyswajalność danego składnika jest większa "solo", ewentualnie z czymś dodatkowym (jak magnez + witamina B12) niż w komplecie z innymi?
  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie to jest tak, że w preparatach wieloskładnikowych nie da się uniknąć interakcji w zakresie wchłaniania poszczególnych składników, szczególnie w kwestii minerałów. Jeśli podaje się je jednocześnie, to wzajemnie wpływają one na swoje wchłanianie i dystrybucję w organizmie. Czasami są to efekty pozytywne i jeden składnik podawany z drugim zwiększa jego wchłanianie, czasami negatywne.. Ja więc podchodzę do specyfików multiwitaminowych z dystansem i uważam, że jeśli brakuje jakiegoś składnika, to zawsze lepiej uzupełnić go "solo"- uwzględniając jedynie wpływ pożywienia, bo ono także może wiele namieszać i wybierając postać dobrze wchłanialną... :) Nie wiem, czy coś pomogłam;) ale mam nadzieję, że choć trochę tak.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję, pomogła Pani :)

   Usuń
  3. Czyli witaminy i minerały tylko solo lub w duecie. W chórze łatwiej fałsz zamaskować :)

   Usuń
  4. " W chórze" zamieszanie się tworzy:)

   Usuń
 6. Niestety artykul bazuje na rewelacjach producentow witamin, prosze przejrzec najnowsze badania np. Opublikowane w Archives of Internal Medicine- witaminy i mineraly sa szczegolnie szkodliwe dla osob starszych wbrew temu co Pani pisze na poczatku wpisu jakoby byli oni szczegolnie pitrzebujaca suplementacji grupa spoleczna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to bardzo ciekawe!

   Sprawdziłem i rzeczywiście... Przyjmowanie suplementów skorelowane jest z krótszym życiem kobiet. Jedynie suplementowanie wapnia nieco wydłużało życie. Mechanizm jeszcze nie jest znany, ale warto wiedzieć o tej zależności.

   Link do oryginalnego badania:
   Dietary Supplements and Mortality Rate in Older Women
   http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1105975

   Usuń
 7. Szanowny Panie (Pani), artykuł nie bazuje na informacjach producentów, tylko jest moją subiektywną opinią o preparatach multiwitaminowych. Zapewne nie przeczytał go Pan (Pani) dokładnie, a jedynie rzucił okiem. Ja nigdzie nie napisałam, że jestem zwolenniczką takich suplementów, ba..... napisałam nawet coś odwrotnego i zwróciłam uwagę na pewne istotne aspekty, typu wzajemne interakcje minerałów. Tak jak napisałam- jestem zdania, że decyzja o suplementacji powinna być podejmowana indywidualnie, bo i owszem- są grupy pacjentów, które zwłaszcza pewnych witamin potrzebują i zapewne się Pan ( Pani) z tym zgodzi... Niekoniecznie oznacza to, że trzeba stosować taki preparat, który jest bombą witaminowo-mineralną, bo czasami korzystniejsze jest uzupełnienie jednego lub kilku składników solo.
  A co do ludzi starszych, to zetknęłam się z wieloma osobami starszymi z problemem niedożywienia.. bo często cierpią na brak apetytu, mają problemy z połykaniem, czy jakieś dolegliwości gastryczne, które powodują, że nie odżywiają się należycie. I zdania w tej kwestii nie zmienię.
  PS. Proszę o podanie konkretnych badań, które wykazały, że dana witamina w dawce dobowej nie przekraczającej zalecanego dziennego spożycia jest szkodliwa dla zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 8. No to pierwszy z brzegu przyklad: Wiele osob starszych jest chorych na serce-nie zaprzeczy Pani, pewnie troska osob im bliskich powoduje, ze zostaja obdarowani suplementami witaminowymi tymczasem http://www.przeszczep.pl/news_1029_preparaty_z_witamina_b_szkodza_pacjentom_chorym_na_serce.htm a tu link do strony z badaniami http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa055227#abstract i tak troska w polaczeniu z niewiedza szkodzi zamiast pomagac. Pozdrawiam i nie chcialem Pani obrazic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czy Pan zna takie powiedzenie (bardzo stare zresztą;)) "Dosis facit venenum"..? Co ono oznacza? Nic innego tylko fakt, że "tylko dawka decyduje o tym, co jest trucizną". I ta zasada obowiązuje w farmacji. Wszystko, co podawane w nadmiarze jest szkodliwe- nie tylko witamina B6, ale także paracetamol i każdy inny lek jaki weźmiemy pod lupę. W badaniu tym wyraźnie jest zaznaczone, że zastosowana dawka witaminy B6 to 40mg/dobę. A jakie dawki mamy w preparatach witaminowych..?
   - "Geriavit Pharmaton" 2 mg witaminy B6
   -"Bodymax senior" 1,5 mg witaminy B6
   -"Centrum A-Z silver" 2,1 mg B6
   To pierwsza kwestia. Druga jest taka, że zawsze konieczność suplementacji -nawet z pozoru niewinnych witamin, zwłaszcza u osób starszych powinna być konsultowana z lekarzem, lub przynajmniej farmaceutą. Są oczywiście grupy osób, u których nawet takie preparaty będą przeciwwskazane. Właśnie dlatego napisałam w poście, że trzeba zawsze rozważać tą kwestię indywidualnie. I powtórzę po raz kolejny- nie jestem "maniaczką" stosowania suplementów witaminowo-mineralnych w każdym przypadku.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Nie do końca to jest prawdą i jest na to wiele badań naukowych.

   "Już w roku 1929 holendercy lekarze Christiaan Eijkmann i Frederick Hopkins otrzymali nagrodę Nobla za odkrycie witaminy B1 oraz jej znaczenia przy zapobieganiu chorobie beri-beri. Jednym z najważniejszych objawów tej choroby jest niewydolność serca. Powyższe zdjęcia, opublikowane w roku 1931 wykazuj
   ą, że w wyniku podawania witaminy B1 powiększenie serca powróciło do normy po trzech tygodniach terapii witaminowej."

   Więcej tu: http://www4.dr-rath-foundation.org/shared/media/EU/newsletter/research-news/Herz/Informacja%20zdrowotna_serce.pdf

   http://www4pl.dr-rath-foundation.org/research_news/pdf/Informacja_zdrowotna_choroby-sercowo-naczyniowej_Wydanie6.pdf

   Usuń
 9. Witam,
  co sądzi Pani o suplemencie Vitrum z luteiną Unipharmu? Czy przyjmowanie codziennie jednej tabletki naszpikowanej tyloma witaminami i minerałami występującymi jednocześnie w składzie tego preparatu ma większy sens w kontekście opisywanych przez Panią interakcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja, jak już kilkakrotnie wspominałam na łamach tego bloga, nie jestem zwolenniczką takich "bomb" witaminowo-mineralnych- właśnie ze względu na wzajemne interakcje.

   Usuń
 10. Witam,
  Skoro wszystko jest uzależnione od dolegliwości, wieku i sposobu odżywiania, to jak by Pani poleciła suplementację dla zdrowej, młodej (30 lat) osoby standardowo odżywiającej się (chleb, wędlina, pomidor, na obiad np. ziemniaki z mięskiem itp.), bez uczuleń i nie biorącej leków.
  Chodzi mi o uzupełnienie w miarę możliwości wszystkich witamin i minerałów poprzez jak najbardziej przyswajalny preparat + brakujące/nieprzyswojone z preparatu w odpowiednich dawkach i czasie. Czyli tak w skrócie - co, ile i kiedy na dzień dla zdrowej osoby. Taki "terminarz" dla osoby, która chce właśnie utrzymać ten stan zdrowia... :)
  Wiem że to może być trochę wymagające, ale na pewno dużej ilości osób by pomogło ;)

  Pozdrawiam,
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem zwolenniczką takich bomb witaminowo-mineralnych, bo w takiej mieszance często ta wchłanialność jest średnia, są wzajemne interakcje itp. Myślę, że najlepiej postawić na zdrową dietę:) Jeśli natomiast zmaga się Pan ze zmęczeniem ( bo teraz taki okres jesienno przygnębiający) można oczywiście miesiąc-dwa skusić się na jakiś specyfik witaminowo-mineralny. Może być z dodatkiem żeń-szenia- bo on dodaje wigoru:) - tutaj myślałam na przykład o "Bodymaxie plus".

   Usuń
  2. Chodziło mi właśnie o takie "mniejsze zło" jeśli chodzi o te witaminy i minerały... Czyli dzienne uzupełnienie (w miarę) wszystkich w jak najbardziej efektywny sposób. Tak, żeby wchłanialność była wysoka i mała lub brak interakcji... Przykładowo z rana taki Bodymax plus z jakąś witaminką, popołudniu inna, która normalnie by się "gryzła" z porannymi, i wieczorem pozostałe np. z czymś pomagającym w regeneracji organizmu.
   Jeśli chodzi o dietę to aż tak źle nie jest... :) Ciężko jednak tak całkowicie z domownikami na taką ekstremalnie zdrową dietę przejść... Zazwyczaj to się dobrze czuję, jestem aktywny, aktualnie jakiegoś zmęczenia nie czuję (no może poza przyjściem z pracy ;] )
   A pytam o tą suplementację, ponieważ nie tylko ja, ale też inni pewnie z różnych powodów na taką stricte zdrową dietę nie przejdą. Więc dobrze byłoby wyrobić sobie wtedy taki codzienny nawyk, żeby nadrobić te braki witamin i minerałów, utrzymać aktualne zdrowie i cieszyć się nim przez długie lata ;)

   Pozdrawiam,
   Krzysiek

   Usuń
 11. uwielbiam pani formum, znajduję w nim takie ważne informacje, dziekuje :) Planuję ciążę i szukam odpowiedniego preparatu witaminowego, narazie biore folik i póki co tak zostanie ale w ciązy chciałabym stosować juz bardziej kompletnego - zdaniem mojego gnekologa konieczny jest jod, witamina d, kwas foliwoy, magnez, wapń i dha. troche dziwnie to łykac wszystko oddzielnie wiec szukam jednego preparatu ale takiego który by sie rzeczywiście wchłaniał a tu wszedzie takie składy z tymi węglanami. Prosze polecić coś dobrego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni zgadzam się ze zdaniem Pani lekarza. Właściwie w większości suplementów dla ciężarnych są w sumie wszystkie witaminy oraz większość minerałów, natomiast tylko niektóre wymagają suplementacji. Jest to tak jak Pani wspomina jod, kwas foliowy, witamina D, żelazo ( w zależności od potrzeb- ale przeważnie w III trymestrze przy pojawiającej się anemii), wapń, DHA (istotne szczególnie od II trymestru), w zależności od potrzeb także magnez. Ciężko znaleźć preparat, który miałby tylko te składniki- raczej są to preparaty kompleksowe. Ostatnio często rekomendowany przez lekarzy jest preparat "Pregna PLUS"- myślę, że można by na niego postawić, choć nie ma w składzie wapnia- on jednak także bardziej potrzebny jest w II-III- trym. Na początku można po prostu wzbogacić swoją codzienną dietę w wapń. Nie ma też magnezu, ale jeśli zaistnieje potrzeba, polecam dołączyć sobie na przykład 1 tabl dziennie "Magne B6". Co do jodu, to tutaj wszystko zależy take od tarczycy i jej ewentualnych schorzeń.

   Usuń
 12. Dziękuje serdecznie za odowiedź :) Tak właśnie zrobię, rano po śniadanku Pregna Plus( podoba mi się bo nie jest przeładowany ) a wieczorkiem przed snem Magne B6. A co Pani mysli nad dodaniem do tego wieczorem 1 - 2 tableteczki Capelos 1000 ( jesli pokreciłam nazwe to przepraszam) uspokoiłabym wtedy sumienie, że ten wapń zalecony przez doktora jednak przyjmuję. Jeśli ten zestaw jest ok no to ruszam do dzieła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można dodać wapń- tylko nie szalałabym z dawką. Nie ma potrzeby stosowania 2 razy po 1000 mg. Myślę, że można kupić "Calperos 500" i przyjmować tabletkę dziennie jako profilaktyka.

   Usuń
 13. Zgadzam się z artykułem. Niestety u mnie Vigor wywołuje ból żołądka. Popularnym preparatem jest Centrum. Od kilku lat jest sprzedawany jako suplement, a kiedyś był lekiem. I wtedy był to najlepszy multiwitaminowy/ multimineralny preparat na rynku. Odpowiednie proporcje składników (np. wapnia do magnezu) oraz łatwoprzyswajalne organiczne ich formy. A teraz tlenki, siarczany. Zdecydowany spadek jakości i przyswajalności, a cena ta sama.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam serdecznie,mam pytanie czy dobierajac witaminy sugerowac sie norma RDA czy SONA?
  Roznice sa kolosalne:)Bardzo zalezy mi na odpowiedzi.Z gory bardzo dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ciężko mi wypowiedzieć się tutaj jednoznacznie. System norm RDA został wprowadzony już dość dawno, bo w roku 1935. Wielu uważa, że te normy już są przestarzałe, bo nie odzwierciedlają wielu zmian, które w tym czasie zaszły choćby w środowisku. Normy SONA wprowadzone później są o wiele wyższe, ale które są lepsze....? Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Wydaje mi się, że ciężko jest tutaj ujednolicić i znaleźć jakieś uniwersalny dla nas wszystkich normy, bo każdy organizm jest inny i czego innego potrzebuje.

   Usuń
 15. Witam, mam zalecenie od pediatry aby kupic dziecku witaminy i mineraly.Lekarka nie polecila nic konkretnego a wiec pozwolilam sobie zapytac Pania co mam wybrac? dziecko ma piec lat(nie połyka jeszcze tabletek).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam szczerze, że ciężko znaleźć taki kompleksowy preparat. Większość ma w składzie tylko witaminy, minerałów brak. Bardzo rzadko pojawiają się w składzie tak ważne w rozwoju dzieci żelazo czy wapń. Moim faworytem był niegdyś "Pikovit complex"- skład miał bardzo bogaty, ale obecnie nie jest dostępny. Na chwilę obecną chyba najlepszym preparatem wydaje się być "Centrum junior"- ma i witaminy i żelazo, choć brak np wapnia.

   Usuń
 16. Witam serdecznie! Otóż mój problem polega na tym, ze od jakiegoś czasu zauważyłam zwiększoną ilość wypadających włosów, wypada ich naprawdę dużo. Oprócz tego miewam nerwowe tiki twarzy (oczywiście jest to niezauważalne, czuje to ja), a także coś a'la zespół niespokojnych nóg (potrafię siedzieć całe zajęcia i "trzepać" nogą, a przed snem "biegam", albo "robię na kołowrotku" jak to stwierdza mój chłopak. Ostatnio interesuje mnie kwestia suplementacji, ponieważ moja dieta nie jest też zbyt obfita w witaminy i minerały (nie przepadam za warzywami, choć staram się ostatnimi czasy przekonywać do nich i jeść je jak najczęściej). Zastanawiałam się nad zakupem suplementu "Centrum ona", co sadzi Pani na jego temat w moim wypadku? (wiem, ze nie poleca Pani preparatów z taką ilością witamin, jednakże nic innego nie przychodzi mi do głowy). Pragnę dodać iż cierpię na lekką nerwice natręctw i zaburzenia lękowe, przyjmuję codziennie 75 mg wenlafaksyny, wspieram się także nieco "capivitem total action". Bardzo proszę o pomoc, ponieważ boje się, że wydam pieniądze na witaminy, które i tak nic mnie nie wspomogą, a nie mam na tyle wiedzy by sama coś sobie dobrać. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście nie jestem fanką preparatów multiwitaminowych. Ja myślę, że w Pani przypadku zaobserwowane objawy ( wypadanie włosów oraz zespół niespokojnych nóg) mogą wskazywać na niedobór żelaza. Mogą, choć oczywiście nie muszą- aby się przekonać należałoby zrobić przynajmniej podstawowe badania takie jak morfologia krwi. Sugerowałabym ew. suplementację żelaza oraz magnezu z witaminą B6. Preparat "Centrum ONA" niestety zawiera znikomą dawkę żelaza, magnezu nieco większą ale w postaci kiepsko wchłanialnego tlenku. Jeśli nie ma Pani przekonania do samego żelaza, to może "Vitapil"..? Tam dawka żelaza jest trzy razy większa niż w "Centrum"- a poza tym są także inne składniki, które poprawić powinny kondycję włosów :)

   Usuń
 17. Witam.Mam takie pytanie,jaki zestaw witamin poleciłaby Pani zestresowanemu,zapracowanemu biznesmenowi w wieku 43 lat?Dodam,że mój mąż,bo to o niego chodzi,ma nadciśnienie na które przyjmuje na stałe lek,przepisany przez lekarza.Mąż je mało warzyw i owoców,zwykle w tygodniu nie ma czasu na porządny obiad,no i niestety zdarzają się też kolacje biznesowe zakrapiane alkoholem.W dodatku ma też słabą odporność,co chwila łapie przeziębienia z bólem gardła.Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście preparatów z witaminami jest na naszym rynku bardzo dużo. Z reguły dobrze sprawdzają się specyfiki wzbogacone o żeń-szeń typu 'Bodymax' lub 'Geriavit Pharmaton', natomiast skoro mąż leczy się na nadciśnienie, to o stosowaniu żeń-szenia należałoby zapytań lekarza. Bez żeń-szenia witaminy i minerały w dobrze przyswajalnej postaci zawiera preparat 'Male Multiple' z firmy Solgar, który został wzbogacony o likopen i bioflawonoidy. Ich zawartość powinna korzystnie wpłynąć na odporność.

   Usuń
  2. Solgar jest firmą,która wzięła się nagle, nie wiadomo skąd. Podaje śmieszną datę powstania w Stanach (gdzie jest tak bardzo znany i rozpowszechniony od dziesiątek lat) nikt o nim nie słyszał. Specjalnie popytałam gdyz bywam oraz mam tam od 30 lat rodzinę ( New York, Rutherford ). Poza tym nie posiada żadnych certyfikatów !!! wystarczy spojrzeć na etykietę.

   Usuń
 18. Jaki w takim razie będzie najlepszy preparat z żeń-szeniem + inne witaminy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z preparatów z żeńszeniem najbardziej polecałabym albo "Geriavit pharmaton" ( kiedyś nawet był zarejestrowany jako lek, albo"Bodymax" ( tutaj może być wersja "Bodymax plus" albo "Bodymax 50+"- nie ma co sugerować się granicą 50+- stosują go czasem i ludzie młodz). Natomiast bez żeńszenia to "Male multiple" jak pisałam powyżej- cena nie jest niska, ale preparaty Solgara są naprawdę dobrej jakości.

   Usuń
 19. Witam serdecznie. Jaki konkretnie kompleks witamin polecila by Pani mlodej osobie (24 lata), chorej na cukrzyce, srednio aktywnej tzn czasami basen i jazda na rowerze. Glownym problemem jest brak energii i ciagle zmeczenie. Bardzo prosze o sugestie jakie brac witaminy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że należy wybrać jakiś zestaw witamin przeznaczony dla diabetyków, bo tylko takie mają odpowiednio skomponowany skład.

   Usuń
 20. Witam. Mam pytanie. Moja mama bierze chemię (ma raka piersi) Jest osłabiona i nie ma apetytu. Co by Pani poleciła źeby mogła choć trochę się wzmocnić? Ps.Bierze leki na nadciśnienie i niedoczynność tarczycy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może po prostu "Nutridrinki" w formie napoju. Często zalecana pacjentom, którzy zmagają się z ciężkimi chorobami.

   Usuń
 21. Witam , mam pytanie jaki preparat by Pani mi poleciła, jestem ciągle zmęczona , brak mi energii, w morfologi wyszła anemia dodam że mam 40 lat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli w morfologii wyszła anemia, to myślę, że to może być przyczyna ciągłego zmęczenia i braku energii. Należałoby przede wszystkim uzupełnić żelazo- tutaj mogę ze swej strony polecić "Actiferol", ewentualnie jakiś preparat witaminowy z większą dawką żelaza na przykład "Falvit"- tylko nie wiem czy to wystarczy i na ile jest nasilona anemia.

   Usuń
 22. Przy wyborze suplementu, oczywiście poza jego składem, warto również zwrócić uwagę na to, czy jego składniki są pochodzenia naturalnego, czy też wytworzone syntetycznie. Tyle, że suplementy syntetyczne są często o wiele tańsze od naturalnych, więc pewnie dlatego więcej osób decyduje się na ich zakup. Wygląda to podobnie jak z żywnością ekologiczną - wiemy, że jest zdrowsza, jednak ze względu na cenę sięgamy po tą "marketową".

  OdpowiedzUsuń
 23. Suplementy to, jak widać, bardzo kontrowersyjny temat. Każdego dnia w radio i TV reklamy nam wbijają w głowę nasze rzekome potrzeby - a to kaszel palacza, a to zestaw witamin, a to infekcje intymne i inne cuda. W końcu człowiek zaczyna w to wierzyć, a to przecież w większości stek bzdur. Z suplementami trzeba zachować rozsądek i zażywać je tylko wtedy, gdy są konieczne. Przykładowo, jeśli ktoś nie spożywa (z różnych powodów) mięsa to powinien suplementować się preparatem zawierającym karnozynę, gdyż bez tego jest pozbawiony źródła tej substancji. Pewnie niektórzy wiedzą, że podstawowym źródłem karnozyny jest mięso wołowe i wieprzowe, a jeśli go nie jemy, to nie mamy innego wyjścia, tylko suplementacja. Karnozyna ma szereg korzystnych właściwości. Pochłania kwas mlekowy, skraca czas regeneracji mięśni po wysiłku, wymiata wolne rodniki i sprawia, że trudne i problematyczne rany lepiej się goją (również te odleżynowe). Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 24. Niestety Vigor powoduje powoduje bóle brzucha, nie polecam

  OdpowiedzUsuń
 25. Uważam, że jak suplementy zazywa się w odpowiednich ilościach, czyli zgodnie ze wskazaniami to nie szkodzą! Oczywiście przedawkowanie witamin jest równie szkodliwe jak ich niedobór. Ja jednak na okres zimowy zawsze inwestuje w witaminy, ktore wspomagają moj organizm w tym trudnym okresie. Oczywiscie szczególnie wazna jest dieta, a suplementy są po prostu wspomagaczem dla dobrego funkcjonowania organizmu. Obecnie biorę Holistic MultiVitamin

  OdpowiedzUsuń
 26. Szukam odpowiedniego pakietu witaminek dla męża, 24lata problem z dną moczanową, a tak leków nie bierze żadnych, aktywny, ale ostatnio skarżył się na drganie powieki i zrobił mu się zajad w kąciku ust i długo się goi, czasem w noc ponoć łapią go skurcze, chciałam na okres przeziębień go wzmocnić i wyeliminować to co mu dokucza. Skupić się na magnezie i witaminkach z grup B?? Czy znajdę jakiś pakiecik też z innymi, mąż dużo pracuje i przyda mu się wsparcie, ale chce jak najwięcej dobrze przyswajalnych witamin.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak wspominalam już w poście- ja nie jestem jakąś wielka fanką preparatów typu bpmba witaminowo-mineralna, bo w takich zachodzą wzajemne interakcje. Jeśli chce Pani jednak zakupić jakiś suplement witaminowy, to dobrej jakości preparaty ma firma Solgar- ale nie są tanie. Zestaw witamin dla mężczyzn "Male multiple".

   Usuń
  2. Ciekawe informacje , które przydadzą mi się przy wyborze preparatów zawierających witaminy w aptece.
   Suplementów diety nie obawiam się, przyjmuję je i nie uważam , że to strata pieniędzy.
   Co do konsultowania z lekarzem przyjmowania witamin, to spotykałam się dotychczas ze zdziwieniem i niechecią, po co przyjmować, lepiej zwracać uwagę na to co jem.
   Niestety, żywność najczęściej nie zawiera wartościowych potrzebnych składników-dobrych tłuszczów nasyconych-np. masła i nienasyconych np. oliwy z oliwek, wartościowych białek i węglowodanów, wręcz odwrotnie- stąd mamy niedobory witamin i mikroelementów biorących udział w metabolizmie.
   Choroby cywilizacyjne / choroby układu krążenia, nowotwory, choroby z autoagresji itp. / nie są chorobami bez przyczyny.
   Przekonanie, że z żywnością dostarczamy wszystkie potrzebne składniki prowadzi właśnie do tych chorób.
   Przyczyniają się do tego zalecenia dietetyków, często reklamujących szkodliwą żywność np. tłuszcze rafinowane zalecane do smażenia, straszenie dobrymi tłuszczami nasyconymi np. masłem, które mają być przyczyną miażdżycy.
   Suplementacja , to podstawa, wyrównuje niedobory witamin i minerałów, to dobra droga do zachowania zdrowia.

   Usuń
 27. W preparatach witaminowych niepotrzebnie serwuje się wit. A. w dziennej dawce tj. 800 uq, czyli jakieś 2500 jm. wit A. Są badania iż witamina A w wielkości powyżej 3000 jm./dziennie całkowicie blokuje wpływ wit. D na organizm. Łatwo tą granicę przekroczyć jedząc dodatkowo oleje i masło przekroczyć. Druga rzecz stosunek wit. A do wit.D powinien być w przedziale maksymalnie 8:1. W preparatach wit. D to często 5 uq czyli 200 jm. a więc jakieś 13:1. Niedobór wit. A w krajach rozwiniętych jest chyba b. rzadko zjawiskiem, ale producenci z niewiadomych przyczyn, traktują nas tą witaminą jako podstawę ich preparatów. Dodam że beta-katoten nie jest niebezpieczny, ale w preparatach z reguły jest octan czy palmitynian retinolu, których nadmiar nie ucieka z organizmu.

  OdpowiedzUsuń
 28. Produkty Herbalife są świetne i biją i inne.

  OdpowiedzUsuń