środa, 29 czerwca 2022

Letrox - uwaga zmiana składu

W ostatnich latach coraz częściej diagnozuje się choroby tarczycy. Prawidłowa diagnoza i podjęcie leczenia jest niezmiernie ważne, bo hormony tarczycy regulują metabolizm organizmu. Czynność tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową. Uwalnia ona hormon tyreotropowy (TSH), który pobudza tarczycę do produkcji hormonów T3 i T4. Zapewne wiecie, że najczęstsze choroby tarczycy to niedoczynność tarczycy- która związana jest z niedostateczną produkcja hormonów przez tarczycę, oraz nadczynność tarczycy - kiedy hormony produkowane są w nadmiarze. Nie będę tutaj wnikać w szczegóły, bo nie to jest tematem tego artykułu. 

Skupię się na lekach, a właściwie jednym z leków, które stosowane są przy niedoczynności tarczycy. Większość pacjentów, którzy cierpią na niedoczynność tarczycy wymaga stosowania leków z lewotyroksyną. Lewotyroksyna to otrzymywany na drodze syntezy analog tyroksyny - czyli hormonu tarczycy T4. Leki zawierające lewotyroksynę, które są najczęściej stosowane to "Euthyrox" (oczywiście w różnych dawkach, które skrupulatnie dobiera zawsze lekarz endokrynolog) oraz "Letrox" (także w kilku dawkach).

Letrox - zmiana składu

Dziś słów kilka na temat "Letroxu", bo ostatnio nastąpiła drobna zmiana składu. Co się zmieniło i dlaczego..? Producent - firma Berlin-Chemie AG poinformowała, że zmieniono skład w zakresie substancji pomocniczych. Miało to na celu zwiększenie trwałości preparatu. Sam sposób przyjmowania leku się nie zmienił, nie zmieniła się też zawartość substancji czynnej. Dlaczego więc o tym piszę..?

Okazuje się, że u niektórych pacjentów wchłanianie substancji czynnej może różnić się w przypadku produktu z nowym składem, w stosunku do poprzedniego składu. Jest to ważne, bo  decyduje o skuteczności terapii.  Przy stosowaniu hormonów tarczycy odpowiednio dobrana dawka jest niezmiernie ważna. Jakiekolwiek wahania mogą zaburzać pracę tarczycy. Właśnie dlatego, zaleca się, aby monitorować pacjentów, którzy zmieniają lek "Letrox" na ten z nowym składem. Pacjent powinien być wyczulony na ewentualne objawy kliniczne, natomiast wskazane jest też monitowanie parametrów tarczycy w badaniach laboratoryjnych i tu zachęcam do kontaktu z lekarzem. 

Monitorowanie jest szczególnie istotne w przypadku pewnych grup pacjentów - chodzi tutaj o osoby z nowotworem tarczycy, z chorobami układu krążenia, a także o dzieci, osoby w podeszłym wieku i kobiety w ciąży.

Proszę więc zwróćcie na to uwagę. A po czym rozpoznać, jaki lek otrzymaliście w aptece..? Oczywiście wraz ze zmianą składu zmieniło się też opakowanie. Nie tylko pudełko zewnętrzne, ale także blister. :) 

Podsumowując...

Jeśli wcześniej stosowaliście lek "Letrox" i teraz otrzymaliście w aptece lek w nowym opakowaniu, stosujecie go dokładnie w taki sam sposób jak poprzednio i w takiej samej dawce. Przy wizycie kontrolnej u lekarza, informujecie go o tym fakcie i to on zdecyduje o konieczności wykonania ewentualnych badań. Jeśli termin wizyty jest bardzo odległy, warto skontaktować się z nim wcześniej.

Jest jeszcze jedna kwestia - stare opakowania ciągle są jeszcze dostępne w obrocie - zarówno w hurtowniach, jak i aptekach. I tak będzie do wyczerpania zapasu. Pamiętajcie jednak, że jeśli już raz zmieniliście na nowe i stosujecie już lek z nowym składem, to nie zaleca się wracać do starego.. Czyli to już powinna być taka zmiana na zawsze. :) Tak  jak małżeństwo - do grobowej deski. ;)

Dla bardziej dociekliwych wrzucam linka do tych informacji;

https://www.urpl.gov.pl/sites/default/files/Letrox_komunikat_DHPC_podpis.PDF

Na początku jest komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia, ale ostatnie dwie strony to karta informacyjna dla pacjentów- jaką powinniście otrzymać w aptece wraz z opakowaniem leku z nowym składem.

Warto również przeczytać:


1 komentarz: