piątek, 20 listopada 2015

Jaki inhalator wybrać?

Sezon na przeziębienie czas zacząć...

Jesień zawitała do nas na całego, a co za tym idzie ostatnio najczęściej słyszane w aptece słowa to "proszę coś na przeziębienie". W ruch idą "Gripexy", "Fervexy", ale także inhalatory. Jeszcze kilka lat temu inhalacje kojarzyły się nam z uciążliwym wdychaniem ziołowego naparu "pod ręcznikiem". Dziś coraz większą popularnością cieszą się elektryczne urządzenia - inhalatory z komorą do nebulizacji, potocznie zwane nebulizatorami

Nebulizator zmienia postać leku z płynnej w aerozol (mgiełkę) - czyli zawiesinę mikroskopijnych cząstek leku w powietrzu. Dzięki temu substancja lecznicza może dostać się do najgłębszych partii układu oddechowego.

Nebulizacja gwarantuje nie tylko lepszą skuteczność i efektywność, ale także szerokie możliwości leczenia schorzeń układu oddechowego, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Obecnie nebulizator jest urządzeniem wykorzystywanym nie tylko w chorobach przewlekłych takich jak astma, mukowiscydoza, POCHP, ale także w terapii górnych i dolnych dróg oddechowych: kaszlu, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, płuc, bądź zatok. Zakres wskazań jest więc tutaj bardzo szeroki.
Zakup odpowiedniego inhalatora często przysparza niemałego kłopotu pacjentom. Dziś więc kilka słów na ten temat.

Jaki inhalator wybrać..?

Mamy dwa podstawowe typy inhalatorów: ultradźwiękowe i tłokowe (czyli pneumatyczne). Jaka jest między nimi różnica..?

Inhalatory ultradźwiękowe są droższe, ciche w działaniu i dają szybkie tempo nebulizacji. Teoretycznie same zalety (no może poza ceną) ;), ale UWAGA! inhalatory ultradźwiękowe mają ograniczony zakres stosowania - można stosować je tylko do soli fizjologicznej i wybranych leków. 
Dlaczego...? Odpowiedź jest prosta - ultradźwięki mogę zmieniać strukturę niektórych leków. Tutaj więc zalecam ostrożność i czytanie ulotek leków.

Inhalatory tłokowe (pneumatyczne) są tańsze i mogą być stosowane z wszystkimi typami leków do nebulizacji, co czyni je zdecydowanie bardziej popularnymi. Na pewno jednak pracują głośniej - w przypadku zwłaszcza małych dzieci ma to znaczenie. Z racji na uniwersalność myślę jednak, że mimo wszystko jeśli chcecie zakupić nebulizator to lepiej właśnie z tej grupy. 

No tak, ale inhalatorów tłokowych znajdziecie w aptekach całe mnóstwo. Czym się więc kierować przy wyborze?

Jakie parametry inhalatora mają kluczowe znaczenie..?

Parametry techniczne. Tak, tak - one są niezmiernie istotne, bo gwarantują dotarcie odpowiedniej ilości leku do konkretnego odcinka układu oddechowego, a więc mają wpływ na skuteczność terapii. Kluczowe parametry to:

- MMAD (Mass Median Aerodynamic Diameter) = średnia wielkość cząstek w wytwarzanym aerozolu.

Warto wiedzieć, że:
 • Cząsteczki o wielkości 7-10 µm mają tendencję do osiadania w nosogardzieli
 • Cząsteczki o wielkości 4-6 µm deponowane są w tchawicy i oskrzelach
 • Cząsteczki o wielkości 1-3 µm deponowane są w płucach
 • Cząsteczki o wielkości mniejszej niż 1 µm mogą pozostać zawieszone i być wydychane
Najlepiej więc, jeśli MMAD będzie w przedziale 1-5 µm.

- frakcja oddechowa (respirabilna) - procentowa zawartość cząsteczek mniejszych niż 5 µm w wytwarzanym przez urządzenie aerozolu. Im wyższa jest jej wartość, tym nebulizacja będzie efektywniejsza. Warto wybierać więc nebulizatory, dla których wartość ta wynosi co najmniej 70% (najlepiej 80-90%)

- tempo nebulizacji
O tym jak istotny jest to parametr wiedzą pewnie głównie rodzice małych dzieci. Bowiem to one z reguły nie są chętne do wykonywania inhalacji. Czasami małą pociechę ciężko utrzymać w miejscu choćby 5 minut, a w maseczce to już w ogóle. Ja sama próbowałam różnych metod, aby skłonić mojego 2-letniego uparciuszka do  nebulizacji. Bywało z tym różnie. Gdy był mniejszy - wykonywałam nebulizacje "na śpiąco", ale teraz to już odpada. ;)

Warto wiedzieć, że taki parametr jak tempo nebulizacji przedkłada się bezpośrednio na czas wykonywania inhalacji. 
Jeśli tempo nebulizacji wynosi 0,25 ml/min to roztwór o objętości 2 ml będziemy inhalować około 8 minut, czyli sporo - zwłaszcza w przypadku upartego 2 latka. :)

- głośność - większość inhalatorów ma głośność 50-60 dBa. Warto wiedzieć, że parametr ten jest różny w zależności od odległości od sprężarki - z reguły jest to pomiar w odległości 50 cm, ale czasami producenci podają głośność dla odległości 100 cm, aby sobie poprawić wynik. Uważajcie na takie triki. 

W zasadzie to tyle jeśli chodzi o parametry techniczne. 

Poza nimi w mojej opinii istotne znaczenie mają takie kwestie jak:

Miejsce produkcji

Tutaj na pewno warto uważać na inhalatory "made in China", a niestety takie często się zdarzają. Myślę, że z racji na fakt, iż kupując nebulizator raczej inwestujemy w sprzęt, który posłuży przynajmniej kilka lat, warto wybierać sprzęty produkowane przez renomowane firmy. Wiem, wiem... czasami apteki, sklepy medyczne, internet kuszą ceną, ale w tym wypadku naprawdę nie warto oszczędzać.

Warto wiedzieć, że podając nawet najlepszy lek na świecie przez kiepskiej jakości inhalator niestety nie osiągniemy zadowalającej skuteczności terapii, a przecież o to nam głównie chodzi.

Akcesoria w zestawie

Warto wybrać inhalator, który może posłużyć całej rodzinie, czyli ma kompletny zestaw akcesoriów: maseczka dla dorosłych, maseczka dla dzieciaków, oraz ustnik.

Kształt obudowy

Jeśli inhalator będzie używany dla dzieci, warto zadbać, aby miał bezpieczny kształt obudowy kompresora. Dziś producenci prześcigają się w kwestii zabawnych kształtów dla dzieciaków: mamy pingwinki, pieski, a nawet żółwiki, czyli co kto woli. :) Tak naprawdę jednak to nie kształt powinien odgrywać decydującą rolę w wyborze nebulizatora, a jego techniczne parametry.
Owszem - zabawna obudowa może być pomocna w terapii upartych dzieciaków, którym trudno przezwyciężyć strach przed inhalacją, albo trudno usiedzieć w jednym miejscu 5-10 minut, bo rozpiera je energia. 

Biorąc pod uwagę wszystkie ww. kwestie - myślę, że całkiem nieźle wypadają np. inhalatory włoskiej firmy Med 2000: "nebulizator Med 2000 Cx", czy też "Med 2000 CX Aerokid". Nie są przesadnie drogie na tle konkurencji, poza tym sama posiadam już od ponad roku jeden z inhalatorów tej firmy i jestem z niego bardzo zadowolona.
Jest to firma z długoletnią już tradycją i doświadczeniem, a wszystkie jej produkty są zgodne z dyrektywą i normami europejskimi. Jednak równie istotne są inne wyróżniki.
Po pierwsze dobre parametry techniczne, np. MMAD z przedziału 2,6-4,4  µm.
Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zmiany wielkości cząsteczki, choć jeszcze na chwilę obecną mało popularnym. Dlaczego to takie ważne...? Ponieważ regulując wielkość cząstek decydujemy o tym, do którego odcinka układu oddechowego dotrze większość cząsteczek leku. 
Urządzenia te wyposażone są w nebulizator AndyFlow i 3 nakładki. Pierwszą z nich (A) stosuje się w terapii górnych dróg oddechowych, nakładkę B przy inhalacji tchawicy i oskrzeli, a nakładkę C jeśli zależy nam na tym, aby cząsteczki docierały do dolnych dróg oddechowych (płuc). 
W zależności od zastosowanej końcówki uzyskuje się tempo nebulizacji 0,33-0,56 ml/min, czyli całkiem przyzwoicie. Przy końcówce C frakcja respirabilna to aż 90%. 

Urządzenia te nadają się zarówno do inhalacji soli fizjologicznej, jak i do podawania leków tj. "Pulmicort", "Mucosolvan", "Berodual" itp. Posiadają 3 letnią gwarancję - choć ja osobiście na chwilę obecną nie miałam jeszcze żadnej reklamacji w aptece. :) 

Dla tych, dla których nebulizacje są codziennością i również w trakcie podróży i wyjazdów nie mogą rozstać się z nebulizatorem ciekawym rozwiązaniem jest model "Med2000 CX1 miniMed".  Jest on objętościowo sporo mniejszy, więc łatwo go wszędzie zabrać ze sobą, nawet do samolotu - a wiadomo, że zwłaszcza przy dłuższej podroży każdy cm3 miejsca w walizce to sporo. Mój starszy syn jest astmatykiem i dla bezpieczeństwa na każdy rodzinny wyjazd zabierać muszę nebulizator - a ten model w podróży sprawdził się super. 

W ofercie firmy znajduje się również model dla dzieci z zabawną obudową w kształcie żółwika, oraz zestawem naklejek. :) To urządzenie ma także dobre techniczne parametry i możliwość regulacji wielkości cząstek.

I na koniec jeszcze dwie kwestie techniczne.
Pamiętajcie o prawidłowym czyszczeniu urządzenia po nebulizacji, co jest gwarantem jego sprawnego działania. Z reguły wystarczy tutaj lekko ciepła woda z z detergentem. Każdorazowo po inhalacji należy wymyć maseczkę, ustnik oraz inne plastikowe części - polecam przeczytać fragment instrukcji dotyczący czyszczenia i konserwacji.
Poza tym warto zdawać sobie sprawę, iż wszystkie plastikowe części (maseczki, rurka, ustniki) powinny być wymieniane co 6 miesięcy od pierwszego użycia. 

Zachęcam do dzielenia się w komentarzach Waszymi doświadczeniami z inhalatorami, które polecacie, a które się nie sprawdziły. Z pewnością takie opinie przydadzą się Czytelnikom.

78 komentarzy:

 1. Dzień dobry,
  a ja mam takie pytanie nie w temacie. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź :)
  Otóż słyszałam, iż niektóre krople żołądkowe mają w nazwie literkę T. Inne nie. Na czym polega różnica i które lepiej wybierać?
  A także - czy po zażyciu takich kropli - bądź co bądź z alkoholem, mogę w niedługim odstępie czasu zażyć tabletkę przeciwbólową, np. ibuprofen, lub no-spę?
  Ciekawy blog! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krople żołądkowe produkowane są przez kilka różnych firm. W zależności od firmy różnią się składem. "Krople żołądkowe T" to produkt z firmy HASCO-LEK. Są też "Krople żołądkowe z papaweryną" o wzmocnionym działaniu rozkurczowym.
   Jeśli chodzi o zawartość alkoholu, to nie jest ona mega duża, ale zawsze lepiej zachować odstęp czasowy.

   Usuń
 2. Witam. :) Ja również mam ogromną prośbę. Nie znam nikogo z takim wykształceniem, Pani bloga czytam od dawna, więc od razu sobie o Pani pomyślałam.

  Mam do przygotowania na alerglogię prezentację (notatki) na temat mechanizmu działania leków i są tą niby jakieś 4 etapy. Czy mogłaby mi Pani pomóc, w sensie naprowadzić o jakie to etapy chodzi?

  Byłabym ogromnie wdzięczna za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. LADME – akronim odzwierciedlający w skrócie losy leku w ustroju, po jego podaniu. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw głównych procesów, które zachodzą od momentu podania leku do jego wydalenia. Procesy te, to kolejno:

   L – liberation (uwolnienie)
   A – absorption (wchłanianie)
   D – distribution (rozmieszczenie)
   M – metabolism (metabolizm)
   E – excretion (wydalanie)

   Gośka

   Usuń
  2. Odpowiedź wysłałam mailowo:)

   Usuń
 3. Witam, a gdzie można dostać części wymienne do inhalatorów tj maseczki, rurki i nebulizator?

  OdpowiedzUsuń
 4. My mamy inhalator z firmy "intec" membranowy.jest ultradźwiękowy,więc jest malutki,przenośny,na baterie,oczywiście bezdźwięczny.przez to że posiada opatentowaną plastikową membranę Mesh nie podgrzewa i nie zmienia sruktury leku i można w nim stosować wszystkiego rodzaju leki.Jest szybki (2ml/5 min)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki to inhalator? to jest membranowy czy ultradźwiękowy? Ciężko wywnioskować z treści posta, a szukam czegoś dobrego. Mi w aptece polecono firme Medel, że podobno najlepsze parametry. Sama nie wiem tyle sprzecznych informacji jest w internecie. Ciekawe czy są jakieś normy, które określają jakość inhalatora. Powinny być w końcu to od inhalatora zależy skuteczność terapii.

   Usuń
  2. Wspomniane przeze mnie w poście inhalatory to inhalatory pneumatyczne, czyli inaczej tłokowe. Mają one tą zaletę, że mogą być stosowane raczej z wszystkimi lekami, które się w tej sposób podaje. Na jakie parametry zwracać uwagę- myślę, że pokrótce wyjaśniłam w poście.

   Usuń
  3. Również mamy Intec Mesh 105, jedyny inhalator membranowo-siateczkowy a zarazem ultradźwiękowy, w którym można podawać każdy rodzaj leku, nawet sterydy. Polecam! Nawet mimo ceny, ja płaciłam 250 zł.

   Usuń
 5. Inhalator ma swoją skuteczność, ale rzadko kiedy go widuję w jakimkolwiek domu. Sprzęt używa się tylko podczas choroby, a jeśli dziecko nie ma skłonności do zachorowań, to rodzice nie chcą kupować inhalatora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam szczerze, że dla mnie jako mamy dwójki dzieciaków posiadanie dobrego inhalatora to podstawa:) Jak tylko pojawia się katar, inhalacje z soli idą w ruch.

   Usuń
 6. WITAM, CHCIAŁABYM ZMIENIĆ INHALATOR NA NOWY LEPSZY SZYBSZY, W DANEJ CHWILI POSIADAM PHILIPS FAMILI, W SKLEPIE MEDYCZNYM ZOSTAŁ MI POLECONY
  Inhalator Philips Respironics InnoSpire Elegance
  >> >> https://www.sklepmedyczny.net/towar/342/inhalator-philips-respironics-innospire-elegance.html
  PROSZĘ O PORADĘ, INHALUJE SYNKA RAZ DZIENNIE NA STAŁE, A W PRZYPADKU ZACHOROWAŃ DO 5 RAZY, WIEC CHCĘ COS DOBREGO A NIE JEST TO ZAKUP NA ROK,
  Z GÓRY DZIEKUJE
  >> >>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Model, który ani posiada ma z tego co wiem dobre parametry. Ciężko mi polecić coś wiele lepszego. Mozna pokusić się o jakiś nebilizator do pracy ciągłej.

   Usuń
 7. Renia, inhalator który Ci polecono spełnia wymagania wielu osób, bez wątpienia jest to bardzo dobry sprzęt i trwały, jestem ostatnio w temacie bo też zmieniamy i zainteresował mnie ten model, który widziałam jedynie na allegro, wydaje się ok a przy tym jest produkowany we Włoszech a nie w Chinach i nie ma Bisfenolu ( trująca substancja w plastiku ), zerknij sobie jeśli nadal szukasz FLAEM EFFENNE SUPER-ECO, http://allegro.pl/flaem-super-eco-nie-philips-respironics-pro-soft-i6125101504.html lub sklepie http://apteczka24.pl/inhalator-flaem-effenne-super-eco,id9923.html Pozdrawiam Jol-anka

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja polecam produkty diagnosis, są naprawdę porządne i nie takie drogie. My mamy od nich bobo-ned (taką rybkę dla dziecka, inhalator oczywiście) i sprawdza się super, do tego Daria łatwo się do niej przyzwyczaiła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam
  Co to znaczy że "Cząsteczki o wielkości mniejszej niż 1 µm mogą pozostać zawieszone i być wydychane" , kiedy stosuje się cząsteczki poniżej 1 um? Zamierzam kupiś inhalator który ma w zestawie dwie końcówki w tym jedną 0,8 um.W opisie jest mowa że czsteczki docierają do płuc. Mam astmę i często choruję .
  pozdrawiam
  Marzena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różne źródła różnie podają. Na pewno od wielkości cząstek zależy to, do jakiego odcinka dróg oddechowych docierają. Do płuc docierają cząsteczki o wielkości 1-3 µm, a według innych źródeł od 0,5 µm-3 µm. Zbyt małe cząsteczki mogą nie być zdeponowane w płucach tylko być wydychane z powietrzem wydychanym. Ale tak jak mówię- ta granica jest różna w zależności od źródła.

   Usuń
 10. Ja polecam bardzo szybki i skuteczny zestaw do inhalacji AndyMed Evo. Podobno jest to najszybszy nebulizator na świecie. Ja znalazłem go i kupiłem w sklepie medyczny-rzeszow.pl
  http://medyczny-rzeszow.pl/p/146/1075/zestaw-andymed-evo-nebulizator-superszybki--akcesoria-nebulizatory-maski-filtry-ustniki-inhalatory-oraz-akcesoria.html

  OdpowiedzUsuń
 11. W moim domu jest 3 dzieci, które są chore na zmianę, dlatego temat inhalatorów i leków mam opanowany. Przynajmniej tak myślałam, do momentu kiedy przeczytałam ten artykuł. Ciekawe spostrzeżenia. Jeśli mogę coś doradzić, gorąco polecam inhalatory dla dzieci w ciekawych kształtach, np zwierzątek. Dziecko chętniej z niego korzysta.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam serdecznie! Mam pytanie, czy do inhalatorów można stosować olejki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DO nebulizatora nie powinno się wlewać olejków eterycznych. Po pierwsze, mogą one alergizować, a po drugie, mogą zalepić otwory w dyszach urządzenia i zepsuć urządzenie.

   Usuń
 13. Właśnie, podpisuję się pod powyższym pytaniem... Ponoć nie do każdego inhalatora można stosować olejki eteryczne, bo ich cząsteczki mogą "zapychać" inhalator. Jeśli tak, to trzeba by taki który będzie wytwarzał większe cząstki, ale te z kolei nie dotrą do drzewa oskrzelowego (co jest ważne zwłaszcza w przypadku leków). Jak to jest z tymi olejkami, jaki inhalator wybrać żeby nadawał się i do nich i do leków? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DO nebulizatora nie powinno się wlewać olejków eterycznych. Po pierwsze, mogą one alergizować, a po drugie, mogą zalepić otwory w dyszach urządzenia i zepsuć urządzenie. Myślę, że inhalacje olejkowe najbezpieczniej wykonywać metodą tradycyjną- na gorącą wodę.

   Usuń
 14. Warto postawić na jakaś dobrą firmę. I jeśli chcemy coś dla dziecka, to dobrze wybrać coś w kształcie zwierząt, żeby się nie bały. Diagnosis ma model w kształcie rybki, polecam sprawdzić albo na ich stronie albo najlepiej zapytać w aptece. Z tego co wiem nie jest drogi a sprawdza sie b. dobrze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie dużo firm ma inhalatory w kształcie zwierzątek- dla dzieciaków. Na pewno jednak przy wyborze inhalatora nie należy się kierować tylko kształtem, ale przede wszystkim parametrami, bo to one decydują o skuteczności terapii.

   Usuń
 15. Przy bardziej profesjonalnej terapii np. mukowiscydozy to warto w inhalator do domu zainwestować. Przynajmniej ja widzę, że w naszym wypadku się opłaciło. Kupowaliśmy Pro Sanity. Dobra cena biorąc pod uwagę długą gwarancję (do 5 lat) i ogólnie parametry. Cicho pracuje, wytwarza bardzo małą cząsteczkę leku, nie ma problemu z tym, żeby substancja lecznicza dotarła do najgłębszych część dróg oddechowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że warto zainwestować w dobry nebulizator nie tylko w przypadku mukowiscydozy, czy innych schorzeń przewlekłych, ale po prostu mając dzieci. Natomiast w przypadku niektórych schorzeń na pewno trzeba wybrać modele do pracy ciągłęj i to jest ta różnica.

   Usuń
  2. Ja mam pytanie odnośnie filtrów do sanity pro. W zestawie są tylko 2, nigdzie nie znalazłam możliwości ich dokupienia.

   Usuń
  3. Chyba najprościej będzie skontaktować się z producentem. Tel./fax +48 12 271 19 60

   e-mail: albertpolska@albert.com.pl

   Usuń
 16. To jaki inhalator polecacie dla dziecka?

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę kupić i naprawdę nie wiem który wybrać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że po prostu należy patrzeć na wymienione przeze mnie parametry. Dobrze by było aby nebulizator nie był "made in China".

   Usuń
  2. Nie znam firmy, która produkuje swoje inhalatory poza Chinami - niektóre się tylko wycwaniły i "składają" je w Polsce czy innym miejscu :D A skoro i tak wszystkie są mejd in czajna to warto sprawdzić z jakiej fabryki - nasze smartfony, komputery, tv też są produkowane w Chinach tylko w dobrych fabrykach, które stawiają na jakość produktów;)

   Usuń
 18. Co do inhalatorów to widzę, że jest duży rozrzut cen. Jak kupowaliśmy to początkowo chcieliśmy brać model za ponad 200 zł ale skończyło się na tym, że znaleźliśmy w zasadzie sprzęt o tych samych parametrach ale dwa razy taniej. Model nazywa się Alergia Stop. Na razie pracuje okej, nie zacina się, lek szybko jest dostarczany do płuc. Jeśli chodzi o funkcje pracy to można leczyć zwykłe przeziębienie, ale też poważne rzeczy jak alergia, bronchit itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej chwili jest naprawdę spory wybór nebulizatorów w aptekach. Każdy znajdzie coś dla siebie:) nie ma co szczególnie propagować jednego modelu. Ważne, aby parametry były zachowane no i nie polecam tych "made in China".

   Usuń
 19. Za ok. 200 zł jest naprawdę duży wybór inhalatorów, jednak zastanawia mnie jedna rzecz. Czy warto wybrać taki, w którym możemy regulować wielkość cząsteczki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że warto wybrać taki który ma możliwość regulacji wielkości cząstek:)

   Usuń
 20. Witam mam pytanie jak inhalowac niemowlaka przez inhalator który ma końcówkę smoczek nebbudem. Powietrze skierowane jest w nosek .Chodzi mi to bezpieczeństwo dla oczu i o skuteczności takiego inhalowania. Ustawienia tempo inhalacji sugerowane przez producenta.Corka chętni go bierze do ust.podoba jej sie to że te leci w nosek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miałam niestety bezpośrednio możliwości stosowania nebulizacji przez smoczek. Wydaje mi się jednak dziwne, że strumień leci w nosek.

   Usuń
 21. Witam!
  a czy nebulizatory firmy Med które Pani wymieniła są do pracy ciągłej?

  OdpowiedzUsuń
 22. Cześć. Nebulizator służy zgodnie ze swoją łacińską nazwą do wytwarzania mgiełki, aerozolu. Aż do tego i tylko do tego. Bez całego osprzętu w postaci inhalatora nebulizator będzie do niczego nie potrzebny, bo nie będzie w stanie dostarczyć tego aerozolu do dróg oddechowych. Także warto przy kupowaniu inhalatora właśnie zwrócić na to uwagę, co dokładnie wchodzi w jego budowę.

  OdpowiedzUsuń
 23. Dzień dobry. Chciałabym nabyć inhalator w celu leczenia przewlekłego zapalenia zatok. Czy w tym wypadku również istotna jest możliwość regulacji wielkości cząsteczek czy wystarczający będzie taki który nie ma takiej opcji, a MMAD wynosi 2,9 µm? Na jednej ze stron internetowych znalazłam informację, że dotarcie do jam zatok obocznych nosa, tak jak i do drzewa oskrzelowego czy pęcherzyków płucnych jest możliwe tylko przy zachowaniu bardzo drobnych wielkości molekuł,a wykonywanie inhalacji z wykorzystaniem partykuł większych, niż 5 µm jest wskazane wyłącznie wtedy, gdy chcemy dotrzeć do jamy nosa, krtani czy tchawicy. Mam jednak wątpliwość, gdyż to jednak okolice nosogardzieli.
  Na niektórych stronach wskazywane jest również, że inhalacje nie są polecane przy ropnym zapaleniu zatok.
  Czy Pani się z tym zgadza?


  Z góry dziękuję za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 24. A ja mam pytanie o głośność inhalatorów tu wymienionych, w szczególności Med2000. Czy faktycznie istnieje w miarę cichy inhalator tłokowy, czy tak naprawdę wszystkie pod tym względem są do siebie podobne?

  OdpowiedzUsuń
 25. A ja mam pytanie o głośność inhalatorów tu wymienionych, w szczególności Med2000. Czy faktycznie istnieje w miarę cichy inhalator tłokowy, czy tak naprawdę wszystkie pod tym względem są do siebie podobne?

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam mam pytanie zastanawiam sie nad inhalatorem kieszonkowym - na wyjazdy, ponieważ często podróżujemy. Znalazłam takie jak poniżej, cena podobna - nie wiem który byłby najbardziej uniwersalny? Czytałam, że nie w każdym można podawać leki, na przyklad w ultradzwiekowym nie, ponadto w membranowym wymieniac membrane co pol roku... Który doradziła by Pani z poniższych?
  Medisana USC Inhalator ultradźwiękowy (54105)
  Intec Medical Inhalator membranowy-siateczkowy (NE-105)
  Doctor Inhalator Little LD-207U ultradżwiękowy
  MEDICAL INHALATOR INTEC MESH tłokowy NE 105

  Serdecznie pozdrawiam Karolina Smolarek

  OdpowiedzUsuń
 27. a co powiecie o inhalatorach intec...np. Cirro, Pileo...Prosze o poradę.

  OdpowiedzUsuń
 28. Korzystałam z Pani bloga podczas wybierania inhalatora i dziękuję za bardzo przydatne wskazówki:) Wybór jest ogromny, więc weszłam na ceneo, wybrałam ich inhalator nr 1 (nie chce robić kryptoreklamy - to inhalator PROfesjonalny, jak komuś zależy to znajdzie) i spełnił wszystkie kryteria o których napisałaś, używamy go miesiąc i na chwilę obecną nie wyobrażam.sobie bez niego inhalacji:) tylko mam jedno pytanie. Ten inhalator ma możliwość inhalacji substancji oleistych - poza ryzykiem alergizacji czy istnieje ryzyko uszkodzenia pęcherzyków płucnych?? Nie ukrywam, że inhalacja olejkami to coś na czym mi zależy ale Nie chce ryzykować zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja się zdecydowałam na Pro. Kompleksowy i uniwersalny sprzęt, można go używać przy dorosłych i dzieciach, na górne i dolne drogi, z różnymi typami leków.

  OdpowiedzUsuń
 30. Super wpis, wybór odpowiedniego inhalatora jest bardzo ważny, ponieważ inhalator uznanej marki jest o wiele bardziej wydajniejszy i odporny na uszkodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 31. Chyba cały internet sprawdziłam szukając inhalatora i wybrałam Pro. Jak na razie korzysta się bardzo dobrze jest faktycznie cichy nie słychać większego szumu podczas podawania aerozolu. Druga sprawa to wydajność – można przygotować lek w parę chwil i aerozol leci rzeczywiście szybko.

  OdpowiedzUsuń
 32. Zajrzyjcie sobie na strone medbryt.com.pl. Mają duży wybór inhalatorów dla dzieci np. ten https://www.medbryt.com.pl/produkt/inhalator-kieszonkowy-pocket-air-z-maska-dla-dzieci/. Powinniście być zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 33. Może się przydać zwłaszcza przy pierwszym podejściu do kupowania inhalatora zestawienie na http://rankinginhalatorow.pl. Wybór jest teraz bardzo urozmaicony jedne inhalatory zrobione są bardziej pod małe dzieci, inne dla dorosłych i można też znaleźć takie modele które zrobiono pod seniorów i ich potrzeby.

  OdpowiedzUsuń
 34. Zastanawiam sie nad : sanity pro, Philips InnoSpire ELEGANCE, Med 2000 Cx Pomocy ?

  OdpowiedzUsuń
 35. A miał ktoś może ten: https://www.medbryt.com.pl/produkt/inhalator-dla-dzieci-alphaneb/? Możecie coś o nim powiedzieć? Polecacie? Córeczka ma astmę i lekarz zalecił inhalacje! 

  OdpowiedzUsuń
 36. Świetny wpis na temat inhalacji. Warto poruszać tak ważne tematy.

  OdpowiedzUsuń
 37. Ja bym Pro podpowiedziała dla rodzinki. Multi – zadaniowy model, do górnych i dolnych partii drog oddechowych. Ten irygator to nie jest kwiatek do kożucha tylko pełnowartościowy zestaw żeby sobie oczyścić przytkany nos zatok i resztę dróg oddechowych. A miałam trochę obaw, że jak coś jest 2w1, czyli jest od wszystkiego to jest od niczego.

  OdpowiedzUsuń
 38. O nebulizatorach czytałem ciekawy artykuł w tym miejscu https://medlabo.pl/nebulizacja-czym-jest-u-kogo-stosowac-jak-dobrac-nebulizator/ i autorka fajnie wszystko wyjaśnia na temat nebulizatorów.

  OdpowiedzUsuń
 39. Witam, posiadam polecany przez Panią inhalator MED 2000 CX i mam pytanie ile u Pani trwa inhalacja 5 ml soli fizjologicznej ? i czy po zakończeniu inhalacji zostaje Pani płyn w zbiorniczku?

  OdpowiedzUsuń
 40. Witam, a jaki nebulizator dla osoby dorosłej chorej na POcHP?

  OdpowiedzUsuń
 41. Ja z mojej strony mogę polecić to, co sama używam https://www.healthin.com/nebulizator-air-pro.html - wygodny, nieduży nebulizator, który jest cichuteńki i szybszy od takich zwykłych o 30%. Na jednym ładowaniu spokojnie ponad 10 sesji zrobisz. Jesteśmy zadowoleni. :)

  OdpowiedzUsuń
 42. czy moge poprosić o opinie na temat tych inhalatorów?
  https://www.blizejciebie.pl/microlife-inhalator-tlokowy-neb-200,1280_838_469,9694,1.html
  https://www.blizejciebie.pl/microlife-inhalator-i-irygator-2-w-1-neb-10-a,1280_838_469,6332,1.html?utm_content=6332&gclid=Cj0KCQiAk-7jBRD9ARIsAEy8mh7qy2nY-zoEEX9p_I6sKwHCL_EeLVjxcUn7rRzjGcYXTJlUkDag3oAaAmx4EALw_wcB

  OdpowiedzUsuń
 43. Dzieki za wskazowke odnosnie tego by zworcic uwage na ta wazna funkcje. Czasami jest tak, ze na pierwszy rzut oka maly szczegol - moze zrobic wielka roznice. Swego czasu tez szukalem na ten temat informacji ktorymi moge sie z Wami podzielic. Glownie inhalatory dziela sie na dwa rodzaje: ultradzwiekowe (bardziej nowoczesne) oraz pneumatyczno tlokowe. W zaleznosci od tego jak gleboko ma byc podany dany lek/sol fizjologiczna trzeba wybrac odpowiedni sprzet. Parametr jaki nas interesuje to zakres wielkosci czasteczek wytwarzany przez urzadzenie. Od tego zalezy skutecznosc calej terapii, a wartosci powinny byc opisane na stronie danego producenta np.sanity Warto tez zwrocic uwage na to jak dlugi jest czas nebulizacji .. im krotszy tym lepiej dla dziecka bo wiadomo czasami moze byc to dla niego troche klopotliwe .. a odwracanie uwagi nie zawsze dziala tak dlugo jakbysmy sobie tego zyczyli :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Nam się świetnie sprawdza włoski inhalator Familino Pro
  (tutaj zamawiałam:novamed.pl/novama-familino-pro-by-flaem-z-dozywotnia-gwarancja).

  Żadnych usterek, maseczki dla dorosłego i dla dziecka idealnie dopasowane, przylegają do buzi, są tak zbudowane żeby mgiełka nie leciała na oczy co mogłoby podrażniać i generalnie przeszkadzać w inhalacji.

  OdpowiedzUsuń
 45. Polecam inhalator Baby i jednorożec. Polska marka Sanity, długa gwarancja, no i rzeczywiście przy dzieciach, które regularnie łapią jakieś mniejsze czy większe infekcje taka pierwsza pomoc pomaga zaoszczędzić czas i nerwy.

  OdpowiedzUsuń
 46. Warto treściwy artykuł. Ciekawi mnie temat nebulizacji.

  OdpowiedzUsuń
 47. Ciężko wybrać dobry inhalator. Ja zakupiłem inhalator Med2000w sklepie internetowym i jestem bardzo zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
 48. Ja z kolei mogę polecic inhalator Novama Familino PRO

  OdpowiedzUsuń
 49. Ciesze się ze mogłem przeczytać ten artykuł. Jest znakomity. :) Akcesoria do ssaków medycznych. Sprzęt rehabilitacyjny. Maski do inhalacji. Inhalatory. Akcesoria. Filtry. Sklep medyczny.

  OdpowiedzUsuń
 50. My korzystamy z inhalatora pneumatyczno-tłokowego Nefryt marki mesmed. Ma świetne parametry, niewielkie rozmiary i jest łatwy w obsłudze. Korzysta cała rodzona ponieważ w zestawie są maski dla dorosłych i dla dzieci. teraz jak zaczęła się szkoła i mogą pojawić się infekcję będzie bardzo przydatny.

  OdpowiedzUsuń
 51. W Niemczech trafiłem ostatnio inhalator mini Clip czy jakoś podobnie. Nazwa w sumie nie będzie najważniejsza, ale fakt że urządzenie świetnie się sprawuje, a kosztowało tylko około 30 złotych, 7 euro.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie tak dawno Clip nie był u nas dostępny, ale z tego co widzę to ten mini inhalator u nas już też jest w sprzedaży. Na pewno warto się nim zainteresować.

   Usuń

Powiadomienia o nowych wpisach :)