sobota, 3 stycznia 2015

Witamina K - nowe zastosowanie

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem pacjentów cieszy się witamina K. Może nie ma aż takiego 'szału' jak z magnezem, ale ... "Witamina K2" z Solgara znika z aptecznej półki w błyskawicznym tempie, nawet pomimo dość sporej ceny. Czy wiecie dlaczego tak jest?

Postanowiłam zgłębić temat i uczynić witaminę K 'bohaterką' dzisiejszego artykułu. Myślę, że w pełni zasłużyła na to miano. 


Na początek kilka słów wstępu
Bene Vobis Witamina D3 2000IU + K2 MK-7 100mcg z natto - 120 kaps.
Reklama

Witamina K to de facto kilka związków o podobnej budowie: witamina K1 (filochinon), witamina K2 (menachinony o wzorze ogólnym MK-n w zależności od budowy) oraz otrzymywana drogą syntezy chemicznej witamina K3.
Człowiek niestety nie potrafi syntetyzować żadnej z tych form witaminy K, a więc musimy je dostarczać w codziennym pożywieniu. 

Jakie są źródła witaminy K?

Witamina K1 znajduje się głównie w ciemnozielonych warzywach liściastych, takich jak: szpinak, kapusta, sałata oraz brokuły. Nie wiem jak Wy, ale ja za brokułami ani kapustą nie przepadam, a szpinak kojarzy mi się z zieloną papką na stołówce szkolnej. ;)
Małym pocieszeniem może być fakt, że niewielką ilość witaminy K zawiera także nabiał (mleko i produkty mleczne), a także ryby i mięso oraz ... owoc Awokado. Tylko kiedy go ostatnio jedliście, bo ja bardzo dawno. ;)
Witamina K2 jest syntezowana przez bakterie i można ją znaleźć w produktach fermentowanych, takich jak sery, jogurty czy kiszona kapusta. Ja akurat jogurty pochłaniam w sporych ilościach, a surówka z kiszonej kapusty zawsze jest dodatkiem do piątkowej rybki ;)
I jeszcze mała ciekawostka - czy wiecie co to jest 'Natto'? To taka japońska potrawa z przefermentowanych przez bakterie nasion sojowych. Zawiera ona szczególnie dużo witaminy K2. Podobno ma specyficzny smak i konsystencję, więc raczej nie jest popularna poza Japonią. Ja jak będę miała kiedyś okazję, to na pewno spróbuję;)

Ale dlaczego ostatnio powstało tyle szumu wobec witaminy K i jakie ona spełnia funkcje w organizmie?


K jak krzepliwość

Pewnie większość pamięta jeszcze ze szkoły podstawowej, że witamina K uczestniczy w procesach krzepliwości krwi. Rzeczywiście, w przypadku każdego, nawet niewielkiego, zranienia, kaskada krzepliwości krwi jest niezmiernie istotna. Witamina K ma istotne znaczenie w profilaktyce choroby krwotocznej noworodka. W Polsce tuż po porodzie, jeszcze w szpitalu, każdemu noworodkowi podaje się witaminę K w dużej dawce. Poza tym rekomenduje się obecnie podawanie doustne małych dawek witaminy K wszystkim niemowlętom karmionym piersią, już od ukończenia 2 tygodnia do końca 3 miesiąca życia. Zalecana w takim wypadku dawka to 25 mikrogramów na dobę. 
W aptekach znajdziecie gotowe preparaty, bądź w kapsułkach 'twist-off', gdzie zawartość kapsułki wyciska się bezpośrednio do buzi dziecka ("K-Vitum", "VitaK"), bądź w postaci aerozolu z pompką dozującą ("VitaK").
Z racji na fakt, iż niemowlakom podaje się także witaminę D, mamy w aptekach także takie preparaty, gdzie witamina K i D występują razem, np. "KiD-Vitum", "Bioaron K+D", "Juvit K+D3".
Rola witaminy K w procesie krzepliwości krwi znana jest od dawna. Właściwie już wtedy, gdy wyizolowano ją z liści lucerny w 1929 r. odkryto jej korzystny wpływ na procesy koagulacji.

Witamina K, a osteoporoza

Odkryciem ostatnich lat natomiast jest fakt, iż witamina K jest niezbędna w procesie mineralizacji kości. Jeszcze kilka lat temu uważano, że prawidłowy stan kości zależy od spożycia odpowiedniej ilości wapnia oraz witaminy D. Teraz obecnie głośno jest w kontekście osteoporozy także o witaminie K2. Warunkuje ona prawidłowe działanie tzw. osteokalcyny. Brzmi tajemniczo, ale osteokalcyna to po prostu białko, które jest 'transporterem' jonów wapniowych do kości. Uczestniczy ona w budowaniu masy kostnej. Co więcej udowodniono także, że u osób, u których dieta jest uboga w witaminę K, następuje spadek gęstości mineralnej kości, czyli rośnie ryzyko osteoporozy. Warto o tym pamiętać.
Podsumowując - mamy więc małą rewolucję, jeśli chodzi o profilaktykę osteoporozy, ponieważ na topie obecnie jest trio: wapń, witamina D i witamina K2, a nie tak jak wcześniej tylko wapń i witamina D.

Witamina K, a ryzyko choroby niedokrwiennej 

Witamina K odgrywa także istotną rolę w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca. Istnieją badania - notabene przeprowadzone na dużej grupie Holendrów, które wykazały, iż suplementacja witaminy K2 zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej nawet o 50%. To bardzo dużo.
Mam nadzieję, że od dziś będziecie kojarzyć witaminę K nie tylko z krzepliwością, ale również osteoporozą i miażdżycą.

Witamina K w aptecznych suplementach

Myślę, że zdajecie sobie sprawę, iż warto dbać o odpowiedni poziom witaminy K w ustroju, po pierwsze przez dostarczenie jej w diecie. 
W razie potrzeby można oczywiście wesprzeć się preparatami z aptecznej półki. Tutaj podzielę się kilkoma uwagami praktycznymi:

 • witamina K1 jest słabo przyswajalna, w ok. 5-10%
 • witamina K2 w postaci syntetycznej (MK-4) wymaga stosowania dużych dawek i częstego przyjmowania
 • najbardziej polecana jest naturalna witamina K2 w postaci MK-7, ponieważ wykazuje ona dużą biodostępność, długi okres półtrwania w organiźmie oraz stosunkowo niska jest jej efektywna dawka (45 mcg)

Wybierając preparat z apteki warto pamiętać, aby witamina K była w postaci dobrze przyswajalnej witaminy K2 (MK-7).
U mnie w aptece największym zainteresowaniem pacjentów cieszy się "Witamina K2" z firmy Solgar. Preparat zawiera witaminę K2 w postaci naturalnej MK-7 - jest to ekstrakt z natto. Jedna kapsułka to 100 mcg witaminy K2, natomiast opakowanie zawiera 50 kapsułek i kosztuje ok. 100 zł, a więc sporo... Nieco tańszą alternatywą może być preparat "Kinon", który zawiera nieco mniej (75 mcg) witaminy K2, ale również w dobrze przyswajalnej postaci, przy koszcie ok. 35 zł za 30 tabletek.

W aptece znajdziecie również sporo preparatów będących połączeniem wapnia, witaminy D i K2, np.: "Kalcikinon", DoppelHerz "Mocne kości". Jednak w tym ostatnim przypadku witamina K jest w słabo przyswajalnej postaci - co też odzwierciedla niska cena.

Na koniec mała ciekawostka - witamina K w postaci tlenku wchodzi także w skład niektórych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczynkowej. Działa ona uszczelniająco na ściany naczyń krwionośnych, przeciwdziała ich uszkodzeniom, a co za tym idzie, powstawaniu trwałych zaczerwienień. Przykładowy preparat to wprowadzony w ubiegłym roku na rynek "Pharmaceris N - Capinon K 1%" lub "Auriderm XO krem-żel uszczelniający naczynka z witaminą K" z firmy Auriga.


Warto również przeczytać:

151 komentarzy:

 1. Widzę że też nowy suplement Osteoblock (czy jakoś tak) Olimpu ma wit. K Mk-7.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witamina K bardzo niedoceniana ale dobrze, że to się zmienia.
  Preparaty na polskim rynku niestety są strasznie drogie, to już taniej opłaca się z zagranicy zamówić.
  W Japonii lekarze używają Witaminy K2 MK-4 w wysokich dawkach do leczenia osteoporozy, ciekawe kiedy u nas postawi się na źródło problemu i naturalne sposoby.
  W badaniach gdzie dochodziło do odwapnienia tętnic używano 180 µg witaminy K2 MK-7.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. za granicą tesz vit k2 jest droga . we włoszech kosztuje 50 euro .i trzeba ją zamówić w aptece bo na stanie nie mają

   Usuń
  2. cała moja rodzina używa k2mk7 z firmy formeds, jesteśmy zadowoleni i nie jest super droga

   Usuń
  3. Tak , w Japonii to wiele innych dobrych zdrowotnie rzeczy jest używanych przez lekarzy --- tylko nam do Japonii to jak z tąd na księżyc piechotą !!!

   Usuń
 3. Obecność wit.K w różnych preparatach i pokarmach jest moją zmorą - mąż ma sztuczną(metalową) zastawkę aortalną i bypassy i musi brać w związku z tym Warfin oraz dość ściśle przestrzegać diety, żeby mieć stabilny wskaznik INR - pomiędzy 2 a 2,5. W pewnej chwili do Vitrum Calcium zaczęto dodawać wit.K , czego nie zauważyłam. Efekt - wskaznik INR drastycznie spadł., poniżej 2. Dobrze, że przejrzałam jego leki i znalazłam winowajcę. I teraz ilekroć kupuję leki, muszę sprawdzać, czy aby nie zawierają wit.K. Bo z wit, K to tak jak ze wszystkim - jednym pomaga, innym szkodzi- zależnie od schorzenia. I mam pytanie - czy wit.K2 MK-7 w postaci MK w takim samym stopniu podwyższa krzepliwość krwi jak "zwykła" wit.K?
  A tak nawiasem to preparaty f-my Solgar jakoś sporo podrożały. Zastanawiam się tylko, czy cena odzwierciedla ich jakość.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma Pani pojęcia o czym pisze. Faszeruje Pani męża taką trucizną jak Vitrum Calcium tylko nie wiadomo w jakim celu. Mąż choruje bo organizm stracił kontrolę nad wapniem i dlatego ma miażdżycę i stąd te bajpasy. Jedynym dla niego ratunkiem jest przyjmowanie K2 MK-7, boru, magnezu i witaminy C, bo inaczej degradacja tętnic będzie postępować . Przyjmowanie Warfinu itp. prochów to herezja, a lekarze to durnie. Krew krzepnie z kilku powodów i próby rozrzedzania jej przez obniżanie poziomu witaminy K to samobójstwo, a przyjmowanie wapnia jeszcze przyśpiesza ten proces. Zresztą Vitrum Calcium to nie żaden wapń tylko g... warta kreda. Jest XXI wiek i niby ludzie mają internet, czytać umieją ale nic nie rozumieją i nie potrafią znaleźć tego co trzeba.
   A teraz coś do Pani Natalii:
   Podawanie noworodkom witaminy K to ludobójstwo . Ta syntetyczna witamina to trucizna , powodująca mikrozakrzepy itp . problemy . Nie ma to nic wspólnego ze zdrowiem tylko z biznesem.

   Usuń
  2. Jeśli chodzi o zadane przez anabell pytanie, to każda witamina K będzie wpływała na krzepliwość krwi. Siła tego działania zależy od wchłoniętej przez organizm dawki, więc podana w tej samej dawce, MK-7 będzie bardziej wpływać z uwagi na lepszą przyswajalność.
   Co do Solgara trudno jest mi się jednoznacznie ustosunkować. Potwierdzam, że ceny preparatów są dość wysokie, ale z drugiej strony firma sporo inwestuje w różnego rodzaju badania, a wszystkie procesy produkcyjne są bardzo dopracowane. Myślę, że na pewno jakość na tle innych suplementów jest wysoka, natomiast warto pamiętać, że to nadal są tylko suplementy, a nie leki.

   Usuń
  3. Witam mój tata jest po by-pass i wstawieniu 2 stentów i teraz ma mieć kolejne Bierze garść leków i nic nie pomaga Zazywa leki na obniżenie ciśnienia, na obniżenie cholesterolu - statyny, acard, plavix Mam pytanie czy mógłby brac wit K2 Mk7, jeśli tak to w jakiej dawce? Czy jest coś (jakieś witaminy) które mogłyby spowodować cofnięcie miażdżycy
   Bardzo proszę o informację
   Pozdrawiam

   Usuń
  4. W przypadku taty zalecałabym raczej skonsultować z lekarzem stosowanie witaminy K2. Natomiast wspomóc się można na pewno kwasami omega-3.

   Usuń
  5. witamina K1 jest na krzepliwość krwi ,a witamina K2 mk7 nie ma nic wspólnego z krzepliwością krwi ,a na pewno niewiele . proszę zbadać ojcu poziom hmocystejny a nie obniżać ojcu cholesterol - po co ,, cholesterol nie jest winny powstania płytki miażdżycowej . - statyny i powrót do miażdżycy , i jak już musimy rozrzedzić krew to może NATTO KINAZA a nie acard JACEK

   Usuń
  6. niema witaminy K jest K1 , K2mk4 i K2mk7 K3 -K2 mk7 nie ma niema nic wspólnego z K1 jest na krzepliwość K2mk7 nie ma nic wspólnego z krzepliwością .

   Usuń
  7. prosze sprawdzić polską firmę formed, jest tańsza , w postaci proszku najlepiej przyswajalnego związku. Pozdrawiam Kasia

   Usuń
  8. W sprawie taty i jego miażdżycy to proszę zajrzeć do książki Ukryte Terapie -Jerzego Zięby, lub po prostu posłuchać jego wykładów w necie. Naprawdę warto.

   Usuń
  9. k2 (istnieje wiele rodzajów w zależności od ilości wiązań nienasyconych w ogonie węglowym, od mk4-do mk14 bodajże), nie ma wiele wspólnego z krzepliwością (w przeciwieństwie do k1, uważa się, że te odmiany są tak różne, że błędem było zaliczenie je do jednej grupy), k2 reguluje miejsce wchłaniania wapnia w organizmie (bez niej odkłada się w tętnicach powodując złogi) Uważa się, że dzienna dawka 45 mikrogram K2 M7 nie ma żadnego wpływu na rozrzedzenie krwi, jednakże radziłabym suplementację skonsultować z lekarzem.

   Usuń
 4. Pani Natalio, a co z przeciwwskazaniami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Produkty sponsorowane nie mogą mieć żadnych przeciwwskazań ;)

   Usuń
  2. miałam nadzieję pytać tutaj, bo internet pęka w szwach od "cudownych, uzdrowicielskich" mocy wit. K a o przeciwskazaniach ani słowa...

   dotarłam póki co do tego, że przy Hashimoto nie jest polecana, bo tworzy się z fermentowanej soi (natto), a tej powinno się unikać - ile prawdy nie wiem jeszcze na 100%, ale widać przeciwskazania jakieś sa :-)

   Usuń
  3. Ponieważ witamina K ma wpływ na krzepliwość krwi - na pewno przy problemach z krzepliwością nie poleca się jej suplementować na własną rękę- tylko ewentualnie skonsultować się z lekarzem. A więc ostrożność powinny zachować wszystkie osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. Są źródła, które podają, że dawka 45 μg witaminy K2 nie wpływa w żaden sposób na leki przeciwzakrzepowe, ale ja i tam zalecałabym w takim przypadku konsultację z lekarzem.

   Usuń
  4. witamina k2 nie ma nic wspólnego z krzepliwością krwi ...

   Usuń
  5. Pani Ewa Natalia ma rację...powyżej wiele razy powtarza się,że witamina k2MK7 nie powoduje wzrostu krzepliwości krwi. Otóż nie jest to prawda, ...bo powoduje. Zaczęłam stosować małe dawki tej witaminy rzędu 45mcg u m/męża (ponoć bezpieczne przy jego chorobie)), który ze względu na migotanie przedsionków ma rozrzedzaną krew acenokumarolem i przy kolejnym badaniu krwi INR nastąpił niebezpieczny spadek do poziomu 1,2 a przy jego schorzeniu powinien być w granicach 2-3. Musieliśmy natychmiast zaprzestać podawania tej witaminy i na nowo ustawiać leczenie acenokumarolem. Całe szczęście, że nic się nie stało mężowi , bo bym sobie tego nie darowała. Tylko co zrobić w takiej sytuacji, gdy mąż ma też zanik kości i miażdżycę i bierze wapń z witaminą D3, który bez wit.K2 nie jest kierowany do kości tylko tworzy blaszki miażdżycowe w żyłach. Może lepiej w ogóle zaprzestać suplementacji wapniem z wit.D3?! Bardzo proszę o kompetentną poradę.

   Usuń
  6. sąsiad też zażywa Warfin ....zwiększyc dawkę warfinu a wit.k2mk7zażywać dalej....... (chemia leczy szkodzi a witaminy tylko leczą )

   Usuń
 5. Nie miałem nawet pojęcia, że witamina K wpływa na krzepliwość. Fajnie dowiadywać się nowych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podano lepiej preparaty wapniowe są wchłaniane z wit. K, słyszałam jak klientka w aptece o tym mowila

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam , moja mama ma zatkaną tętnicę szyjną w 70 % jaką dawkę ma brać tej wit.K2 MK7 ?

  OdpowiedzUsuń
 8. witamina K1 a K2 to zupełnie dwie inne rzeczy, i mają się do siebie tak jak niebo do ziemi, radzę poczytać o jednej i drugiej , w necie jest mnóstwo informacji na temat witaminy K2, polecam również Ukryte Terapie Jerzego Zięby, można posłuchać na utube

  OdpowiedzUsuń
 9. Kochana, pisze Pani: Nieco tańszą alternatywą może być preparat "Kinon".
  Dokładnie 2 razy tańszą.
  Policzyłam ile kosztuje 100 mcg K2 (MK-7) w różnych preparatach.
  Solgar wychodzi najdrożej, Valentis Kinon najtaniej.
  (W środku Swanson i Oxford vitality, ale póki nie ma ich w aptece, to zapomnijmy.)
  Tak czy owak wszystkim polecam mniej oglądania reklam, więcej czytania i liczenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę jednak pamiętać, że nie tylko cena gra rolę, ale i jakość suplementu:)

   Usuń
  2. a tutaj http://aliness.pl/pl/p/Witamina-K2-MK-7-100-g-z-Natto-D3/61
   biorę od misiąca, cena dostępna dla każdego jak i inne suplementy tej firmy.

   Usuń
  3. Znalazlam K2+D3 (K2 z natto)marki Ostrovit, wychodzi bardzo tanio, zaszlam tu, zeby sie dowiedziec, czy tonie jakas lipa ::)

   Usuń
  4. Nie jest to preparat raczej apteczny. Proszę pamiętać, że kupowanie jakichkolwiek suplementów przez internet obarczone jest dużym ryzykiem.

   Usuń
 10. mito-pharma ma dobra witamine k2 w wysokiej dawce, bez soi, glutenu i bez laktozy. polecil mi czlowiek, ktory tam sie zaopatruje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że zawsze lepiej wybierać preparaty z aptecznej półki, niż te sprzedawane drogą internetową.

   Usuń
  2. Mito pharma to więcej ściemy i marketingu niż rozsądku. Nie polecam

   Usuń
 11. Napisała Pani cyt... preparat "Kinon", który zawiera nieco mniej (75 mcg) witaminy K2, ale również w dobrze przyswajalnej postaci...koniec cyt.
  Moje pytanie brzmi, a skąd Pani wie o tym . Ja uważam, że raczej bardzo małej przyswajalności, bo nie jest podawana jako rozpuszczona w tłuszczu a w konsystencji stałej itd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że pani Natalii chodzi o to, że te preparaty zawierają identyczną substancję czynną - menachinon-7 (MK-7) - więc różnicy w przyswajaniu nie powinno być.

   Skład:
   Emulgator – celuloza mikrokrystaliczna, substancja wiążące – fosforan wapnia, Kinon™ (menachinon-7/ witamina K2 otrzymywana z soi przez fermentację), stabilizator – sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, substancje przeciwzbrylające – roślinny stearynian magnezu, talk i dwutlenek krzemu.

   Usuń
  2. Pani Krysiu
   Panie chyba nie czytała ze zrozumieniem tego co napisałem?
   Pozdrówka

   Usuń
 12. Mam zylaki na nogach i popekane naczynka (pajaczki), czy moge przyjmowac witamine K2 + D3 Kalcikinon

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. K2 -można przyjmować jak najbardziej, z wit. D3 trzeba uważać (lepiej wcześniej zrobić badanie czy nie ma niedoborów). Ale teraz, kiedy mamy lato --> wystawić się na słońce (10 min. dziennie wystarczy) --> i wit. D3 sama wyprodukuje się na skórze.
   Żylaki wcześniej czy później grożą zakrzepicą. Poczytaj o :
   NATTOKINASE (rozpuszcza zakrzepy)
   Wiaminy: K2-MK7 + B (B6, B12, kwas foliowy, niacyna ... czyli najlepiej B-.complex) + D3 + C (Lewoskrętna).
   A tak na już --> to pij zioła CZYSTEK (do kupienia w aptece). To ziółko ma moc i szerokie działanie. A do tego nawet nie najgorzej smakuje. Najlepiej CZYSTEK-bio. Czystek turecki ma lepszą jakość od albańskiego.

   Usuń
  2. Ja przyjmuję D3 -2000jm + 150mkrg K2. D3 przyjmuję ze względów na zatrzymanie przerostu prostaty, Natomiast K2 ze względu na odprowadzenie jonów Ca z krwi żeby nie spowodować przyrostu blaszki miażdżycowej a nawet ją zlikwidować. Moim zdaniem biorąc D3 i K2 należy od czasu do czasu sprawdzić ilość Ca w krwi, żeby nie było za mało albo za dużo. U mnie po pół roku jest idealnie wg normy , a zawsze miałem Ca podwyższone a tak właściwie na górnej dozwolonej granicy. Badanie jonów -OH dla D3 kosztuje 60 zł., natomiast badanie Ca 5zł . Jeżeli chcesz poczytać stosowaniu D3 proponuję Przegląd Urologiczny. a tu masz gotowy link :
   http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2635

   Usuń
  3. Zapomniałem dodać, że teraz możesz już kupić dwa w jednym tzn ; Kinon D3 - Witamina K2 I Witamina D3 30 tabletek

   Usuń
  4. Po roku stosowania KINOND3 zrobiłem badanie na 25(OH)D3 uzyskałem wynik 24ng/ml.
   Deficyt <20
   niskie20-30
   optymalne30-50
   wysokie 50-100
   Muszę więc zwiększyć dawkę D3 o 25ng i K2 o 50ng
   Za pół roku podzielę się wynikami

   Usuń
  5. Może się komuś przyda:
   Mój wyjściowy pozom Vit. D był poniżej 10 (parametry badania jak wyżej).
   Po ok.4 miesiącach stosowania Vit. D3 wynik powyżej 70.
   Dawka codzienna (Vit. D3 firmy SWANSON): 2 lub 3 x 5.000 IU = 10.000 do 15.000 IU.
   To była bardzo wysoka dawka - ale wyjściowy poziom był tak tragiczny, że nie było sensu się rozdrabniać. Teraz dla utrzymania poziomu powinno wystarczyć 1 x 5.000.
   Do tego oczywiście stosowane były różne inne suplementy:
   K2-Mk7 - 100 mcg, od czasu do czasu 200mcg (SWANSON lub NOW lub inne)
   B complex lub B-50 (SWANSON)
   i wiele innych uzupełniająco od czasu do czasu (vit.C, multivit.SPECIAL TWO f-my NOW i inne).

   ---Vii---

   Usuń
  6. Czas wzrostu wit D3 we krwi nie zalezy tylko od dawki, sposobu przyjmowania ( z tłuszczami) ale też od stanu układu pokarmowego,metabolizmu, od zdolności do wchłaniania wit D3 przez danego człowieka.

   Jeśli jest nienajlepszy to wit D3 po prostu się gorzej będzie wchłaniać.
   U mnie np. przy wyjściowym stanie 25 (OH)D3 =12 nl/mlprzy dawkach na początku przez krótki czas 5000 jednostek, potem przez krótki czas 7000 jednostek a potem maksymalnej 10000 jednostek, bardzo wolno podnosiła się jej wartośc we krwi w badaniach.
   Trwało to ze 4 lata, jak osiągnęłam poziom 25(OH)D3=60 ng/ml, choć fakt , że robiłam przerwy w suplementacji co jakiś czas. Cyklami brałam takie duże dawki codziennie, ale i tak to wolno szło.
   I żeby ten poziom utrzymać niestety ale trzeba się suplementować nadal o ile się nie pracuje na budowie w słońcu, tylko siedzi cały czas w murach budynków.

   Najtańsze krople wit D3 rozpuszczonej w oleju ( dobrej jakości, nie sojowym ani nie na wodzie ) to "juvit D3, 20 000 j.m./ml" dla dorosłych ( z żyrafą na pudełku, bo jest tez dla dzieci w mniejszej dawce ) polskiej firmy, na receptę.
   No i oczywiście wit K2 MK7 do tego, najlepiej bez dodatków w postaci proszku lub w kapsułkach ( nie tabletkach bo one maja zbędne dodatki "substancje wiążące i wypełniające" )

   Pozdrawiam.

   Usuń
 13. Czy witaminy k2 mk7 i d3 należy brać jednocześnie razem,czy raczej w odstępie czasowym.Jak słyszałem ok.8 godzin między tymi witaminami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc nie słyszałam o rekomendacji odstępu czasowego.

   Usuń
 14. Witam ,mam pytanie dotyczace zazywania rownoczesnie witaminy k2 z polocardem , ktory zapisal mi kardiolog. Kiedy powiedzialam ze zazywam k2 a czytalam o interakcjiach kardiolog to zbagatelizowal i odpowiedzial ze w takich dawkach nic nie zaszkoddzi. Jak to w koncu jest z tymi dwoma lekami? Pozdrawiam i prosze o odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy przyjmuje Pan tylko "Polocard", czy jeszcze jakieś inne leki przeciwzakrzepowe..? Ciężko mi tutaj wysnuć jakiś konkretny wniosek. Myślę, że jeśli kardiolog stwierdził, że nie widzi problemu, to należy mu zaufać.

   Usuń
  2. Jeżeli bierze pan jakąś aspiryne polokar lub akard rano to K2 wieczorem jezeli jakąś z aspiryn bierze pan wieczorem to k2 rano to powyżej to wszystko aspiryna tylko w rużnej cenie fakt że wybija właśnie witamine k2 i działanie witaminy jest niwelowane dlatego trzeba zrobić odstęp pana doktora działanie witaminy nie interesuje tylko kasa za aspiryne jakkolwiek się będzie nazywać k2 minimalnie rożedza krew jak dołączy się jeszcze jeden drobiazg to nie trzeba apiryny brać tylko pan doktor poszedł na studia medyczne żeby zarabiać nie leczyć proszę poszukać skutki uboczne aspiryny i będziemy wiedzieli na czym stoimy.Ważna jest wiedza nie doktoraty.

   Usuń
 15. Witam, rzeczywiście witamina ta jest dość droga... Jakieś dwa miesiące temu chcąc wybrać najkorzystniejszą opcję (właśnie w przeliczeniu na dawkę i ilość tabletek) natknęłam się na witaminę K2MK7 Grupy MTS (Kraków) - za 120 tabletek 100mcg zapłaciłam 46,80zł Cena nieporównywalnie niższa do wspominanych wyżej... I teraz czytając komentarze mam dylemat... Ponieważ przyszedł czas na zakup kolejnego opakowania, zastanawiam się czy ta tańsza opcja rzeczywiście jest gorsza od tych reklamowanych? Bo tańsza...? Może ktoś coś podpowie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam niestety tej firmy MTS. Nie jest to preparat typowo apteczny, tylko raczej sprzedawany drogą internetową.

   Usuń
  2. Do pani powyżej (Anonim) - i jak ocenia Pani ten suplement? CZy w ogóle kupiła go Pani? Ja kupiłam go właśnie (skuszona niższą ceną) w sklepie internetowym, ale kiedy obejrzałam dokładnie produkt, zobaczyłam, że na opakowaniu nie ma nawet nazwy producenta (tylko dystrybutor czyli MTS), sama nie wiem, czy to się nadaje w ogóle do zjedzenia, a co dopiero czy ma jakąś wartość :-/... Czy ktoś z obecnych na forum to zażywał??...

   Usuń
 16. Dlaczego tak ważne jest podawanie witaminy K noworodkom i niemowlętom ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.mz.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0020/5375/zalecenia_kk_4.pdf
   Powyżej link do zaleceń ekspertów.
   Podawanie witaminy K jest ważne, bo jej niedobór może prowadzić do choroby krwotocznej i niebezpiecznych krwotoków. Tymczasem witamina K słabo przenika przez łożysko i noworodek nie ma potrzebnego do prawidłowej krzepliwości krwi zapasu.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo, już wszystko rozumiem ;-) Wszystko prostymi słowami wytłumaczone dziękuję ;-)

   Usuń
 17. Wit K2 nie na udowodniono działania na serce w formie dopuszczonej w w suplementach. MK-4 Jest dopuszczone tylko w lekach zatem firmy podając takie wskazania dla suplementów oszukują w składzie albo we wskazaniami, albo w jednym i drugim ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Biore leki na nadcisnienie tetnicze Lorista HD100mg +25mg. Metocard.ZK 95mg oraz Rostil 250mg. na uszczelnienie sciany naczyn krwionosnych.oraz zapobiega zastojom w naczyniach zylnych.uzywalam przedtem statyny na cholesterol .ale mialam problemy z chodzeniem i lekarz odstawil leki na cholesterol.czy moge uzywac witamine K2 .

  OdpowiedzUsuń
 19. @marii Piszę szczerze. Biorę tę Witaminę K2 MK7 -100μg i D3-50 μg teraz w jednej pastylce KINON chyba z rok ale chyba rżnę do kąta. Cholesterol jaki był taki jest a nawet podskoczył.Wapń w krwi ostatnio się podniósł do prawie górnej granicy.Wynika z tego , że D3 spełnia swoja rolę ale K2MK7 raczej nie , bo nie usuwa nadmiaru wapnia do kości.Od stycznia 2015r poziom wapnia z 2,35 do kwietnia wzrósł do 2,39 i w listopadzie podskoczył do 2,42. Rozmawiałem tel z Firma Valentis o działaniu tej pastylki. Oni nie wiedzą nawet gdzie witaminy te są wchłaniane a w ilu %, to nie maja zielonego pojęcia.Wiedzą jedynie ,że połowiczny rozpada tych witamin następuje po 72 godzinach. Dobre i to. A tak w ogóle, to na rynku suplementów panuje całkowity bałagan (jak ze wszystkim w Polsce) nie wiadomo co się kupuje i co się przyjmuje. Można zamiast K2 sprzedać kredę w otoczonej pastylce albo olej rzepakowy po frytkach w kapsułce, też nie wiadomo z czego i też nie będziesz wiedział. Firma matka KINON podaje swą siedzibę w Szwajcarii ale nie ma nawet telefonu ani e-maila.Może to wydmuszka. To co się dzieje na tym polskim rynku jest bardziej chore od samych ludzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego właśnie powodu kupuję suplementy znanych producentów (Solgar, Swanson, Now). Niestety jest drogo. Czasami skuszę się na tańsze - wtedy stosuję naprzemiennie te drogie i te tańsze.

   Usuń
  2. A jaką masz gwarancję , że te droższe nie są jeszcze gorsze od tych tańszych. Mogą być przecież przepakowywane, szczególnie przez apteki internetowe online. Ostatnio dostałem odpowiedź od firmy Valentis, że stosowana w KINON D3 jest produkowana z tłuszczu wełny owczej. Informacja taka ma się ukazać na ulotce. Ciekawe dlaczego sami na to nie wpadli. Rzeczywiście taka D3 jest najlepszej jakości i zapewnia max wchłaniania. Ale kto to sprawdza ? Zwłaszcza suplementy, może ktoś wie ??? Ulotki przyjmują wszystko.

   Usuń
  3. Staram się kupować suplementy z hologramem - ale pewności co do zawartości niestety mieć nie mogę. Najlepiej byłoby kupować w oficjalnym sklepie producenta ...

   Usuń
  4. Witamina K2 nie jest po to,żeby obniżać poziom cholesterolu.

   Usuń
  5. O kto powiedział, że witamina K2 obniża poziom cholesterolu?

   Usuń
 20. Stosuję KinonD3 od 3 miesięcy. Ostatnio pojawił się w sprzedaży preparat D3K2 firmy Dr.Jacob's. Jest w postaci płynnej nośnikiem jest olej słonecznikowy, nie ma w nim fosforanu wapnia, ani stearynianu magnezu. Dziennie stosuje się 4-5 kropli preparatu. Obecnie na rynku jest coraz większy wybór suplementów zawierających witaminę K2.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fosforan wapnia i stearynian magnezu to substancje pomocnicze.

   Usuń
  2. tak, tylko po co je brać? Klienci i pacjenci tego nie chcą spożywać.

   Poza tym jeśli ktoś musi brać większe dawki , to tym samym ładuje do organizmu większe dawki "środków pomocniczych" , to nie są substancje dobre dla naszego organizmu.

   Usuń
 21. Czyżby fosforan wapnia i stearynian magnezu były szkodliwe. Dlaczego ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To substancje pomocnicze. Nie sądzę, aby w zastosowanych ilościach miały jakiekolwiek szkodliwe efekty.

   Usuń
 22. Biorę 2000.j.m. wit.D3-lecze sie na hashimoto ile przy takiej dawce trzeba zażywać wit.K2?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wit. D3 zwiększa wchłanialność wapnia. Aby wapń nie osadził się tam gdzie nie powinien, czyli w naczyniach, należy brać wit. K2 (K2-Mk7).
   Ta witamina ponoć "przekierowuje" wapń krążący we krwi do kości - chroniąc nas przed miażdżycą a przy okazji też i przed osteoporozą.
   ---Vii---

   Usuń
  2. Ponoć dziennie powinno się brać ok. 100 mcg wit K2
   - natomiast przy suplementacji witaminą D3 w granicach 200÷300 mcg (mikrogramów).
   Obie witaminy potrzebują obecności przynajmniej minimalnej ilości tłuszczu (jakiegokolwiek).
   ---Vii---

   Usuń
 23. Witam.
  Moja mama jest osobą cierpiącą na parkinsona i alzchajmera. Ponadto ma odwapnienie kości i zanik mięśni.Leczy się również na cukrzycę typ 2. Jest osobą leżącą od 13-tu lat.
  Czy mogę podawać jej Wit K2 mk7 mcg100?
  Czy powinnam odstawić Wapń 1000mg?,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem tak, że moja mama miała niedawno złamanie szyjki kości udowej. Ma założoną endoprotezę. Pytałem na wizycie ortopedę czy mogę podawać mamie KALCYKINON raz dziennie. Lekarz wyraził zgodę. Podaję też Magnefar+ B6. Jeśli chodzi o Insulinooporność (cukrzyca 2) nie ma lepszego lekarstwa jak całkowite wyeliminowanie cukrów prostych.

   Usuń
  2. Do Gosiuks- zapewne Mama przyjmuje cały szereg leków- myślę, że warto podpytać lekarza o zalecane suplementy.

   Usuń
  3. k2mk7 dawka minimalna 200 sanrowicz zaleca

   Usuń
 24. Spotkałem się z bardzo ciekawą opinią i co więcej pisaną dość przystępnym językiem w sprawie stosowania wapnia.Naprawdę warto zapoznać się. Polecam

  http://www.blog.endokrynologia.net/2013/03/16/wyrzuc-wapn-uratuj-pacjenta-czyli-dziadowskie-leki-rozdzial-11

  OdpowiedzUsuń
 25. Czy mogłaby mi Pani doradzić ile powinnam zażywać witaminy k2 dziennie i w jakiej jednostce kupić. Mam osteoporoza na przełomie z osteopenią. Dodatkowo biorę pod ponad roku witaminę d3 (vigantoletten 1000) 2razy dziennie. Lekarz niestety mi nie doradzi. Każdy któremu powiedziałam o witaminie k2 powiedział, że jest niepotrzebna...
  A jeszcze mam pytanie. Czy powinnam zmienić vigantoletten na naturalne kapsułki np z firmy swanson bądź solgar?słyszałam, że mają lepsze działanie.

  Oraz takie pytanie nie w temacie. Poleca Pani jakiś preparat na blizny po strupach na nogach itd? Miałam maść Cepan, ale niestety nie pomógł; /

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie. Jeśli chodzi o witaminę K2 to 1 tabletka dziennie. Tutaj polecić mogę Solgara- sprawdzony preparat, od którego właściwie zaczął się " szał" na K2. CO do Vigantoletten- to jest lek. Wszystkie pozostałe są suplementami diety. Ja osobiście mam większe przekonanie do kapsułek z witaminą D, bo jest ona wtedy w roztworze olejowym, a wiadomo, że to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Nie musi to być drogi SOlgar, może być np Vitrum D3.
   Na blizny na nogach jeśli są wklęsłe to może coś z masą perłową- Evolet, No-scar..?

   Usuń
  2. Vitrum D3 jest produkowany z krokosza barwierskiego. Czyli z oleju nasion rośliny o tej nazwie. Nb. taki olej łatwo się utlenia i powinien być przechowywany w lodówce. Mam wątpliwości czy zastąpi on D3 pozyskiwaną z ryb dalekomorskich.

   Usuń
  3. Z krokosza pochodzi tylko olej, a nie wit. D3
   Chyba, że chodzi o kwasy Omega 3.
   Faktycznie, te pochodzące z roślin (ALA) są trudno przyswajalne. Zwłaszcza starszym osobom poleca się raczej te "rybie", czyli EPA i DHA.
   Jednak czy one różnie rozpuszczają wit. D3? Przypuszczam, że wątpię.

   Usuń
  4. W wypadku Vitrum D3 chodzi o sam fakt rozpuszczenia w tłuszczu, a nie o zawartość kwasów omega.

   Usuń
  5. Dziękuję bardzo za odpowiedź. A czy wystarczy mi dawka witaminy k2 50, czy powinnam zażywać większą jak 100? Dodam, że ważę bardzo mało (40kg) i nie wiem czy to ma jakieś znaczenie na dawkowanie.
   A i słyszałam także, że jeśli poziom witaminy D jest mniejszy od 50 to Wit k2 się nie wchłonie. Ja mam poziom witaminy D ok 35.
   Co Pani o tym myśli?

   Usuń
  6. A jaki preparat K2 zamierza Pani przyjmować..? Przyznam szczerze, że nie jest mi znana informacja, że przy poziomie witaminy D mniejszym od 50, witamina K się nie wchłonie.

   Usuń
 26. witam ! proszę mi odpowiedzieć na moje pytanie. Jestem po usunięciu tarczycy i jak wiadomo wiąże sie to z tym ze nie mam przytarczyc bo one tez zostały usunięte one odpowiadają za poziom wapna we krwi ,w związku z tym muszę brać wapno zastępcze ,endokrynolog zlecił mi branie vitrum calcium600 +D400 i hormon eutyrox . Ostatnio duzo się czyta o witaminie k2 mk7 i tez bym chciała ja zażywać ,czy to wapno co biorę dobrze jest wchłaniane prze mój organizm ,czy powinnam też brac k2mk7 , mam ogólny problem z układem kostnym (kolana ,kostki)MOŻE TO POMOŻE Proszę O poradę IZA dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to jaka dawka wapna ma być przyjmowana należałoby skonsultować z lekarzem. Polecam także lekarza zapytać o witaminę K2. Na pewno jest ona niezmiernie ważna, bo odpowiada za wbudowywanie wapnia do kości.

   Usuń
 27. Uważam, że przede wszystkim powinna Pani wyrzucić do kosza Calcium Vitrum, bo podobnie jak anonimowy z 03.01.2015r. uważam że to jedno wielkie g.....Sama zażywałam go przez wiele lat, a moja osteoporoza tylko się pogłębiała. Dopiero kiedy przestawiłam się na porządny wapń w postaci cytryniam wapnia ( ja akurat stosuję firmy Solgar, ale można poszukać coś tańszego ), do tego witamina D3, moje wyniki zaczęły się poprawiać. Od m-ca dołożyłam do tego zestawu również wit.K2 MK-7, ale na wyniki muszę jeszcze poczekać. Calcium vitrum zawiera wapń w postaci węglanu wapnia, którego przyswajalność jest znikoma. Mój endokrynolog też powiedział, że to jest dobry wapń, no cóż takich mamy lekarzy. Albo są niedouczeni, albo coś z tego mają, skoro takie g.... zalecają pacjentom. Na szczęście mamy internet i sami możemy co nieco poczytać. Pani też proponuję zagłębić się w temat i przede wszystkim należy analizować skład każdego przyjmowanego suplementu, aby w miarę możliwości eliminować te wszystkie szkodliwe składniki znajdujące się w suplementach słabej jakości. A jest ich naprawdę cała lista. Witamina K2 jest niezwykle ważna, ponieważ wbudowuje wapń w kości oraz hamuje powstawanie złogów wapnia w tętnicach.

  OdpowiedzUsuń
 28. witam !! bardzo dziękuje za odpowiedz , poczytałam sobie na temat cytrymiana wapnia ,w firmie SOLGAR , jest wapno +d3 ,tylko nie wiem czy dawka jest taka sama jak w witrum calcium . DO tej pory brałam tylko jedna dziennie tabletkę ,tak zlecił endokrynolog, wyniki wapna mam w normie .Jezeli to jest możliwe to proszę podpowiedzieć ,czy także wystarczyła by tylko jedna tabletka dziennie. I jeszce jedno mam pytanie czy to wapno bierze sie razem z k2 czy w odstepie czasowy , z góry dziekuje za odpowiedż IZA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W "Vitrum" ma Pani 600 mg wapnia, a w Solgarze 250 mg. Należałoby na pewno zwiększyć dawkowanie i brać 2-3 tabl/ dziennie.

   Usuń
  2. a co pani myśli o calperosie ?, iza

   Usuń
  3. http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/2013/09/wapn.html
   Polecam uwadze artykuł z archiwum bloga na temat suplementacji wapnia (link powyżej).

   Usuń
 29. Powtórzę swój wpis - może się komuś przyda:
  Mój wyjściowy pozom Vit. D był poniżej 10
  Po ok.4 miesiącach stosowania Vit. D3 wynik powyżej 70.
  Dawka codzienna (Vit. D3 firmy SWANSON): 2 lub 3 x 5.000 IU = 10.000 do 15.000 IU.
  To była bardzo wysoka dawka - ale wyjściowy poziom był tak tragiczny, że nie było sensu się rozdrabniać. Teraz dla utrzymania poziomu powinno wystarczyć 1 x 5.000 jednostek.
  Do tego oczywiście stosowane były różne inne suplementy:
  K2-Mk7 - 100 mcg, od czasu do czasu 200mcg (SWANSON lub NOW lub inne)
  B complex lub B-50 (SWANSON)
  i wiele innych uzupełniająco od czasu do czasu (vit.C, multivit.SPECIAL TWO f-my NOW i inne).
  ---Vii---

  OdpowiedzUsuń
 30. witam, mam pytanie biore tabl. Lorista 25mg i Tulip 10 mg czy moge brac Kinon naturalne zrodlo z natto witamina K2-MK-7 prosze o odp. z gory dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy lek jest na nadciśnienie (tu nie dyskutuję). Ale drugi (Tulip) to "lek" zawierający STATYNY! - pewnie w celu obniżenia cholesterolu.
   Nie jestem lekarzem - ale poczytaj o statynach, sterolach, itp. - to naprawdę syf. Cholesterol ci wprawdzie obniży ale przyspieszy miażdżycę. Przeanalizuj wynik badania krwi - może wcale nie trzeba obniżać tego cholesterolu. Cholesterol 200-250 jest ok - chyba, że jesteś po zawale lub wylewie - to wtedy dla zmniejszenia ryzyka powinno być trochę niżej. Lekarze przepisują te statyny bez opamiętania. Zrób wszystko aby utrzymać cholesterol całkowity w normie i podwyższać HDL w sposób naturalny (korekta diety) lub nawet suplementami. Witamina K2-Mk7 nie powinna ci chyba kolidować z lekami (pytaj też lekarza). Zbadaj żyły i tętnice - podwyższone ciśnienie może być spowodowane przewężeniami w naczyniach typu blaszka miażdżycowa lub zakrzepy). Uzupełniaj też pozostałe witaminy. Wzmacniaj naczynia (wit. C, ruta, itd.) - ponieważ żyły i tętnice muszą to podwyższone ciśnienie jakoś wytrzymać.
   ---Vii---

   Usuń
  2. Nie widzę przeciwwskazań do przyjmowania witaminy K2.

   Usuń
 31. Witam
  Czy przy Hashimoto oprócz wit. D3 (Vigantoletten) zażywać również wit. K2, aby wapń przenikała tam gdzie trzeba? Jeśli tak, to obie witaminy zażywać razem czy osobno? Mój endokrynolog nic nie mówił mi o wit. K2. A w necie tyle się o tym naczytałam, ze sama nie wiem już co robić...
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  Aga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że najbezpieczniej zapytać lekarza endokrynologa, pod którego opieką Pani jest.

   Usuń
 32. Pani Natalio ,co Pani sądzi o vit. k2mk7 firmy Oxford Vitality i Allines

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam niestety tej firmy, więc wolałabym się nie wypowiadać.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam

   Usuń
  3. a może drEnzmann drogo ale dobre(właściwie po przeliczeniu na dawki i kapsułki)to nie jest źle

   Usuń
 33. Ostatnio wypatrzyłem w sklepie internetowym oleofarmu D-vitum forte K2 i K2-vitum forte. Witaminy są rozpuszczone w oleju lnianym. Zamówiłem i zamierzam przetestować. Dotychczas suplementowałem tylko D3

  OdpowiedzUsuń
 34. Kupiłam niedawno w sklepie z suplementami witaminę K2 firmy MyVita, ale zastanawia mnie jej smak i wygląd. Jest napisane, że zrobiono ją z natto, czyli sfermentowanej soi, która ma podobno intensywny i nieprzyjemny smak, a tymczasem są to białe, kruche pastylki o smaku absolutnie neutralnym. Czy przypadkiem nie są to „puste” tabletki z samych substancji wypełniających? Bo na przykład w popularnych tabletkach na menopauzę z fitoestrogenami soję widać i czuć, są to kapsułki wypełnione ziołowym proszkiem. Czytam, że najbardziej godna zaufania jest witamina K2 firm Solgar i Swanson. Czy ktoś może wie, jak one wyglądają?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląd tabletki chyba się nie przyda do podziału na te godne zaufania i pozostałe.
   Witamina K2 firmy Swanson jest w formie kapsułek w otoczce żelatynowej (w pięknym czekoladowym kolorze). Mały eksperyment - przecięcie kapsułki -> wewnątrz ciekła masa w szarawym kolorze.
   Ale np. Vit. K2 firmy PHOENIX (impulsywny zakup - niezużyty właśnie z powodu braku zaufania) jest również w formie zwykłych białych tabletek bez otoczki.

   ---Vii---

   Usuń
  2. N pewno preparat Solgara Witamina K2 jest bardzo dobrej jakości. Ewentualnie Kinon. Nie znam natomiast firmy MyVita i nie zalecam kupowania żadnych tego typu specyfików drogą internetową.

   Usuń
  3. Na zdrowy umysł: Witaminy K jest w całym produkcie 0,27%, więc jak można czuć intensywny smak? To nie jest witamina C, której w produktach jest najczęściej na poziomie 80% (czyli na przykład 1 gram) żeby można to było wyczuć.

   Usuń
 35. jeżeli chodzi o wygląd kapsułek Oleofarmu, po prawie miesiącu testowania mogę powiedzieć, że są bez zarzutu. Przezroczyste, widać całą zawartość. Po przepołowieniu na łyżeczce jest spora ilość oleju - to chyba ważne bo te witaminy D3 i K2 lepiej przyjmować z tłuszczami. W smaku czuć charakterystyczną dla oleju lnianego goryczkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Anonimowy29.03.2016, 22:45

   Czy Szanowny Pan (Pani) wie jakie dawki zastosować K2-Mk7 jakiej firmy aby skutecznie odwapnić blaszki w tętnicach wieńcowych przy współistnieniu łuszczycy. dny moczanowej oraz stłuszczeniu wątroby i istnieniu jaskry, a tak ze zaćmy?
   Nadmieniam, że rozmowa z lekarzami w leczeniu chorób suplementami, to jak rozmowa rybaka z fryzjerem jakie "wędki kupił?

   Usuń
  2. Przy tylu dolegliwościach prawdopodobnie trzeba zmienić całkowicie sposób żywienia a nawet życia. Same suplementy nic nie dadzą.

   Jeśli chodzi o K2-Mk7 minimalna dawka przy miażdżycy to ponoć 50÷100mg/dzień.
   Jeśli bierze się wit D3 - to potrzeba więcej wit. K2 (100÷200mg). Najlepsza jest ponoć firmy Solgar - ale droga. Myślę, że ta z firmy Swanson powinna być optymalna (jakość do ceny). Ale trudno to sprawdzić.
   --------------------------------------
   A już od zaraz:
   1) Nawadniać i odkwaszać organizm. Rano "na czczo" od razu alkalizacja (odkwaszanie) -> pół łyżeczki sody oczyszczonej zalać gorącą (prawie wrzącą wodą) 1/3 szklanki. Zamieszać. Dopełnić chłodniejszą wodą + odrobinka soli kamiennej lub himalajskiej + trochę soku z cytryny + ewentualnie 1÷3 krople wody utlenionej. Wypić. Po tym nie wolno jeść 1÷2 godziny. Pić wodę (najlepiej z cytryną) oczywiście można.
   2) Przed śniadaniem (15÷30min) przygotować żołądek do trawienia -> czyli łyżka octu winnego lub sok z cytryny (może być z wodą).

   Następnym razem coś więcej "podrzucę".

   ---Vii---

   Usuń
  3. cd. Następnym razem coś więcej "podrzucę" - jeśli Cię to interesuje ...
   ---Vii---

   Usuń
 36. od wielu lat biore liphantyl - cholesterol ok lecz trojglicerydy wysokie 400 - 600 bez brania lekow.
  Jak naturalnie obniżyć trojglicerydy zeby odstawic liphantyl , wysoki poziom trólglicerydów spowodowany ponoć tak stwierdził lekarz łuszczycą która posiadam od 14 roku życia a teraz mam sporo po 50-ce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz sobie zadać trochę trudu. Tak w skrócie co można robić (nie jestem lekarzem!)
   Czytać, analizować.
   Jeśli jesteś w miarę zdrowy- wiele możesz zmienić. Na początek małe kroki - aby sobie nie zaszkodzić.
   1. Nie odstawiać raptownie "leku"
   2. Ruch, ćwiczenia fizyczne dużo pomagają
   3. Papierosy do kosza
   4. Eliminować lub redukować złe jedzenie:
   - cukier
   - żywność mocno przetworzona, smażona, itd
   - złe tłuszcze (np. oleje rafinowane, margaryny, ...)
   - węglowodany (pieczywo, makarony, ...)
   5. Wprowadzić lepszą żywność:
   - warzywa, owoce
   - dobre tłuszcze ( np. awokado, olej kokosowy wytłaczany na zimno, a do smażenia kokosowy rafinowany)
   - jajka gotowane na miękko(!) , czosnek, cebula, ...
   6. Suplementy (witaminy, minerały) albo robić badania, albo uzupełniać "na wyczucie"
   Skoro masz łuszczycę, to pewnie trzeba popracować nad odpornością
   - jakaś dobra "multiwitamina"
   - wit. D3, K2-MK7, witaminy grupy B, wit. C
   - Niacyna (duże dawki ale wprowadzone stopniowo - najlepiej pod kontrolą lekarza- ale z tym problem- stosując na własną rękę tak jak ja trzeba przynajmniej wątrobę kontrolować - ale trójglicerydy spadły).
   Nie celuj tylko w te trójglicerydy - traktuj siebie całościowo. Próbuj.
   ---Vii---

   Usuń
  2. dzięki za porady, właściwie to wszystko co piszesz stosuję, no prawie wszystko, oprócz dużych dawek niacyny, duże to znaczy do jakich wartosci dziennie ?

   Usuń
  3. minimum 1500 mg (1,5 gram). Lepsza forma to niacyna (a nie niacynamid).
   Trzeba się do niej przyzwyczajać przez kilka dni zwiększając stopniowo dawkę ponieważ wywołuje tzw efekt "flush". Później to mija.
   Materiałów o tej metodzie nie ma aż tak wiele. Tu jakiś artykuł - może ci coś przybliży :
   http://www.dluzszezycie.pl/artykuly-o-zdrowiu/witaminy-i-mineraly/niacyna-w-walce-o-uklad-sercowo-naczyniowy

   Jakby co ... - to pytaj
   ---Vii---

   Usuń
  4. Wysoki poziom TRÓJGLICERYDÓW to przede wszystkim nadmiar WEGLOWODANÓW.
   Własnie z tego powodu często wysokie miano TG towarzyszy osobom nadużywającym alkohol, bo alkohol to czyste weglowodany. Także niedobór FT3 (hormon tarczycy), albo nadmiar rFT3 (nieaktywny hormon zawarty w FT3) podnosi miano TG, gdyż FT3 jest niezbędne do prawidłowego metabolizmu TG. Kiedy spada FT3 lub jest wiele nieaktywnych (rFT3) w profilu FT3 z automatu rośnie poziom trójglicerydów).

   Wystarczy zredukować weglowodany do 200 g/doba, aby natychmiast obniżyły sie TG oraz kwas moczowy, który nie tylko wywołuje podagrę (dna moczanowa), koroduje narządy (rdzewiejemy od środka), bo jest silna trucizną, ale ...niesamowicie podnosi cisnienie tętnicze krwi.

   Na marginesie uwaga do nadcisnieniowców. Tak bardzo zalecane spozywanie owoców w duzych ilościach wcale nie jest zdrowe i prowadzi do większości chorób cywilizacyjnych. Zawarta w owocach fruktoza i glukoza posiadaja odmienne szlaki metaboliczne. Glukoza wymaga pełnego procesu, a fruktoza bezposrednio trafia do wątroby, gdzie jest zamieniana w tłuszcz (przyczyna stłuszczenia wątroby nawet u osób szczupłych), a nadto z czasem prowadzi do nadwagi, otyłości, hiperinsulinemii, insulinooporności, hiperurykemii, nadcisnienia oraz cukrzycy, co nosi nazwę zespołu metabolicznego.

   Człowiek powinien spozywać nie więcej jak 25 g fruktozy/doba, a to daje w przeliczeniu na cukier spozywczy 10 łyżeczek cukru (w 5g cukru zawiera się po 2,5g glukozy i fruktozy). W 100g winogron mamy samej fruktozy ponad 8g, a w 100g jabłka (jedno małe) zawiera się 6g fruktozy. A bombą fruktozową są rodzynki, w małej 100g paczuszce mieści się aż 30g samej tylko fruktozy!

   Masz nadcisnienie i łykasz chemię, aby je wyregulować? Czyli działasz na objaw, a nie eliminujesz przyczynę. Wystarczy zastosować pewien proces, aby po 3-6 miesiacach całkowicie odstawić lek. Pierwszy miesiąc w ogóle nie spozywamy owoców. W kolejnych miesiącach spozycie fruktozy nie może przekroczyć 25g/doba, pamietając że zawiera ja także zwykły cukier, ale także sklepowa zywność gdzie syrop fruktozowo-glukozowy dodawany jest nawet do wędlin. Po 3 miesiacach mamy widoczne zmiany ciśnienia, co wymaga redukcji dawki leku. Po 6 miesiacach następuje całkowite odstawienie leku/leków. Rzecz jasna każdy organizm reaguje indywidualnie i to także nalezy miec na względzie. U jednego proces nastąpi szybciej u drugiego potrwa dłużej. Jeden zażywa wyłacznie jeden lek nadcisnieniowy, drugi zażywa kilka.

   Nadmieniam przy okazji, że zarówno diuretyki, jak i beta-blokery przyczyniaja się do wielu chorób, w tym kancerogennych, a blokery przy okazji generują impotencję. BP od pewnego czasu łaczy w jednej tabletce wszystkie te elementy. Dlatego polecam szukac dobrego hipertensjologa lub kardiologa i prosić -jezeli jest taka koniecznosc -o czystą substancje czynna do obnizania nadcisnienie, pozbawiona wspomagaczy. A najkorzystniej przeprowadzić powyższą procedure i całkowicie pożegnać sie z nadcisnieniem. Diuretyki wypłukują elektrolity, których niedobór natychmiast przekłada się także na wzrost ciśnienia. Nie dajcie się wkręcic w słowa lekarzy, którzy przy nadciśnieniu każą obniżać spozycie soli. Owszem soli kuchennej rozumianej jako NaCl (chlorek sodu)nie spozywamy w ogóle, ale naturalna sól kamienną polską lub himalajska spozywamy jak najbardziej, bo ma ponad 80 niezbędnych człowiekowi pierwiastków w odpowiednich proporcjach. Zapamietaj Czytelniku, a jak nie wierzysz to sprawdz: Spadek SODU powoduje automatyczną reakcje nadnerczy, które uwalniają RENINĘ, a której zadaniem jest podniesienie cisnienia. To w ogromnym skrócie, polecam poczytać o Układzie RAA (Renina-Angiotensyna-Aldosteron).

   I tak to jest, że NIEWIEDZA szkodzi ...
   Przestańcie bezkrytycznie wierzyć tzw. lekarzom, swoje zdrowie weźcie w swoje rece poprze samoedukacje medyczną.

   Usuń
 37. też próbuję pożegnać się z nadmierną ilością węglowodanów. Ciężko idzie, bo to przecież lata przyzwyczajeń, ale na początek śniadania z pastami wszelkiego rodzaju (twarogowe jajeczne z olejem lenvitol, a na kolacje sałatki warzywne też z dobrym olejem, tłoczonym na zimno z różnymi kaszami. Mam nadzieję że moje trójglicerydy się "poprawią"

  OdpowiedzUsuń
 38. Ale kasze to też węglowodany..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłosz popieram i mam nadzieję, że małymi kroczkami poprawisz nie tylko te glicerydy.
   Można sobie pomagać dobrze dobranymi suplementami ale one za nas nie "zrobią" wszystkiego. Co do kaszy - oczywiście, że to węglowodany ale pozwala na zmianę przyzwyczajeń a to już dużo ... nie mówiąc już o działaniu odkwaszającym.
   Uważaj z olejami tłoczonymi na zimno - zanim dotrą do odbiorcy, po kilku miesiącach są już niestety "zjełczałe" i nic nie warte. Albo wytrop jakąś dobrą olejarnię w pobliżu, albo kupuj nasiona bio, sam miel w domu i dodawaj do past (złote simie lniane, czarny sezam, czarnuszka, ...)
   ---Vii---

   Usuń
  2. jeżeli chodzi o oleje tłoczone na zimno to zamawiam od producenta lenvitol, bo ma tylko 4 miesiące terminu ważności i ponad 50% omega 3. żaden olej nie ma chyba więcej. poprawcie jak źle piszę

   Usuń
 39. Witam!

  Właśnie rozglądam się za opisywanym specyfikiem w internetowych sklepach. Czy witamina K-2 dostępna pod adresem http://sklepswanson.pl/witamina-k-2-100mcg/ jest warta zakupu? Cena wygląda na atrakcyjną, jednak wolę sie upewnić i zapytać o to eksperta ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troszeczkę taniej jest tu http://planetazdrowia.com (lub na Allegro) - ale to sobie trzeba przekalkulować z kosztem transportu lub też może z innymi zakupami w danym sklepie.
   Wiadomo, że najpewniejszy zakup jest w sklepie firmowym.
   Ale cena też się liczy, bo kupić trzeba kilka opakowań. Takie opakowanie (30szt) wystarcza jedynie na miesiąc lub nawet nie.
   ---Vii---

   Usuń
  2. Ja szczerze mówiąc nie znam jakoś bliżej specyfików Swansona. Bliższy jest mi Solgar:)

   Usuń
 40. Czy zażywanie wit. K2 może mieć wpływ na poziom d-dimerów?

  OdpowiedzUsuń
 41. Hej. Lekarz polecił mi suplementację witamin D3 oraz K2. Podobno najlepsze są te które zawierają naturalny wyciąg ze sfermentowanych nasion soi, i ta mi lekarz zapisał http://www.kinon.com.pl/ , mam pytanie czy ktoś z was stosował ten suplement, mam dość wrażliwy układ pokarmowy boję się, że te sfermentowane nasiona spowodują u mnie bóle brzucha czy coś. Proszę o poradę :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybyś stosował prawdziwe natto (sfermentowana soja) to jest możliwość, że coś byś odczuł - ale sam wygląd by cię wcześniej odrzucił. Natomiast suplement K2Mk7 to suchy proszek uzyskiwany z natto w formie tabletki lub kapsułki - nie powinien ci "zrobić krzywdy". Dla pewności wybierz suplement w kapsułkach żelowych. I nie musi to być akurat z firmy Kinon.
   ---Vii---

   Usuń
  2. Dokładnie. Raczej nie powinno się obawiać problemów żołądkowych.

   Usuń
 42. Witam
  czy niezbedna jest suplementacja wit K jesli zażywam wit D3? kiedys o tym sie nie słyszałało. Poza tym czy mój organizm sam nie wiem że wapń ma iść do kości. Skoro nie mam osteoporozy i problemów z wapniem a tylko chce wyrównać deficyt wit D czy zażywanie witminy K jest konieczne przy suplementacji wit D.

  nie zalezy mi na

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś nie słyszało się też o koniecznej suplementacji wit D3 (suplementowano tylko małe dzieci) .... Tak naprawdę nigdy nie będziemy mieli pewności, co jest słuszne a co nie.
   Twój organizm pewnie wie, że wapń ma iść do kości, zębów, mięśnia sercowego itd. - tylko, że (prawdopodobnie) tym policjantem kierującym ruchem drogowym (tu wapniem) jest wit K2. Jesteś pewien, że masz jej wystarczająco dużo? Żyjemy, żywimy się inaczej niż jeszcze 20 lat temu - a zasady funkcjonowania organizmu człowieka ukształtowały się tysiące lat temu. Jeszcze nasi dziadkowie jedli prawdziwe jedzenie, np mleko, które miało pełny skład do tego aby go strawić prawidłowo, jedli kiszonki (mleko, kapustę, ogórki, ...). Skąd twój organizm czerpie wit K2 ?. Nie mając pewności część osób woli się suplementować. I nie chodzi tu tylko o osteoporozę - chociaż jak się już ją ma to trochę za późno na zapobieganie. Myślę, że zagrożenie miażdżycą jest poważniejsze. Z jakiegoś powodu twardnieją i zatykają się tętnice - mówią nam, że to cholesterol - czy na pewno tylko to?. Jeśli lekarz stwierdzi u ciebie podwyższony cholesterol zacznie cię "leczyć" przeciwmiażdżycowo. I wtedy nie zaleci ci wit. K2 (aby wapń nie odkładał ci się razem z całym syfem na ściankach tętnic) - tylko przepisze ci cudowne STEROLE do obniżenia cholesterolu i zaleci dietę niskotłuszczową. Ja jeszcze zastanawiam się dlaczego w nerkach tworzy się piasek lub nawet kamienie (często właśnie wapniowe) a kości nie mają prawidłowej struktury - czy "mój" wapń na pewno wie gdzie jego miejsce? ...
   ---Vii---

   Usuń
  2. cd
   Wit D3 lekarze przepisują po to aby podnieść odporność lub zwiększyć wchłanialność wapnia (kości). Jeśli wchłanianie wapnia się zwiększy a nie dotrze on tam gdzie powinien to możemy sobie zrobić krzywdę. I taki tok myślenia przekonuje coraz więcej osób do sięgania po wit. K2 (kiszonki, natto, lub suplement).
   ---Vii---

   Usuń
  3. oczywiście takim tokiem myślenia powinniśmy wszystko suplementować. akurat o
   miażdżycę się nie boję,

   Usuń
  4. To nie jest tak, że każdy powinien wszystko suplementować. Witamina D3 ma różnorne działanie, nie tylko w kontekście gospodarki wapniowej. Nie ma co popadać w paranoję. Ja też suplementuję wit D3, a K2 nie:)

   Usuń
 43. Na http://www.kinon.com.pl/ znalazłam też informację, że wit. K2 z natto może mieć dodatkowe właściwości jak np. regulować wydzielanie testosteronu. Czy możecie napisać coś więcej na ten temat? Czy ma to przez fakt pochodzenia od soi? Czy zauważyliście u siebie pozytywne efekty podczas suplementacji?

  OdpowiedzUsuń
 44. Pan Zieba ma swietne wyklady . ale niech pokaze swoich "pacjenta/ow" , ktorym pomogl.
  Ile i co stosuwali.
  I dowody.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Zięba to postać niezmiernie kontrowersyjna niestety.

   Usuń
 45. czy można zażywać k2mk7 gdy bierze się aspirynę?(zażywam hormony i żeby zapobiec zakrzepicy ją biorę)czy już nie trzeba jej brać bo k2mk7 ,,robi robotę,,??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę poczytać o skutkach ubocznych aspiryny! A zażywanie jej w sposób ciągły to proszenie się o problemy. Działanie przeciwzapalne i rozrzedzające krew można uzyskać przecież w naturalny sposób.
   W skrócie:
   woda (pić dużo płynów, naturalnych soków), czosnek, cebula, imbir, ananas, kurkuma, cynamon, pieprz czarny lub Cayenne, ....
   Oczywiście witaminy, szczególnie wit. C. Zdrowa dieta (tego nawet nie ma co komentować). Troszkę suplementów (ale bez przesady). Tyle informacji jest dostępnych nawet w internecie.
   Zakrzepica to poważna sprawa! Rozrzedzać krew trzeba bardzo ostrożnie (ryzyko niekontrolowanego krwawienia).

   ---Vii---

   Usuń
  2. Ja myślę, że należy skonsultować przyjmowanie witaminy K2MK7 z lekarzem.

   Usuń
 46. Syn (10 lat) ma zalecenie przyjmować do marca vit. d3 1000 + k2, niestety nie znalazłam preparatu z D3 w takiej dawce i wit. K2 MK7 - czy mogę mu podawać osobno D3 i K2 w dawce 75 mcg (taką znalazłam, np. Protego, Vita-tree). Czy te 75 mcg nie będzie za dużo (syn waży 30 kg)?

  OdpowiedzUsuń
 47. Do Blanka !
  Dzieciom zdrowym (do 6 lat) raczej nie zalaca się specjalnej suplementacji K2. Ale starszym i z problemami pewnie warto.
  Ponieważ wit, K2 Mk7 utrzymuje się w organiźmie ok. 3 dni (72 godziny) to można by synowi podawać 1 tabletkę co 2 dni --> wyjdzie wtedy średnio 37 mcg na dobę. Zależy jaką dawkę zalecił lekarz i z jakiego powodu. W artykułach pojawia się najczęściej dawkowanie dla dzieci w ilości 50mcg na dobę. Aby uzyskać dawkowanie ok. 50mcg/dobę podawaj synowi 4÷5 tabletek na tydzień (np. w środy i niedziele bez tabletki)
  ---Vii---

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No własnie pytanie- z jakiego powodu ma być stosowana wit K2 i w jakiej dawce zalecił ją lekarz?

   Usuń
  2. z powodu przyjmowania wit D3...wtedy trzeba suplementować też wit K2, żeby wapń nie wbudowywał się nigdzie indziej tylko w kości.

   W tej chwili, czyli rok po tym artykule są juz preparaty wit K2 MK7 w proszku bez żadnych dodatków albo w kapsułkach tez bez żadnych dodatków niepotrzebnych a nawet szkodliwych, przystępne cenowo ( bo firma solgar jest jedna z najdroższych firm na rynku, nie na polskie kieszenie ) w stosunku do ilości dawek. Firm nie będę podawać, wystarczy poszukać w internecie i np. zamówić w swojej aptece. To smao jest z wit D3, jest polskiej produkcji w kroplach, dla dorosłych na receptę, bez zbędnych dodatków, na oleju.

   Usuń
 48. Jeśli szukacie dobrego suplementu z witaminą k2-mk7 w normalnej cenie to polecam firmy KFD. Za 100 tabletek ledwo 24zł... Plus do tego witamina D3. Nie ma sensu przepłacać za produkty innych marek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie polecam kupowania suplementów diety poza apteką. Nie ma nad nimi żadnej kontroli i de facto nie wiadomo co mają w składzie.

   Usuń
 49. Menachinox K2 to najtańsza i najlepsza jakościowo naturalna witamina K2, maja stronę www.menachinox.pl
  Polecam wszystkim bo działa!!!

  OdpowiedzUsuń
 50. Witam
  Moja mama ma 100% zatkaną lewą tętnicę szyjną i 60% prawą. Lekarz zalecili jedynie polocard i obserwację. Oprócz tego mama przyjmuje m.in. leki obniżające cholesterol i leki (doustne) na cukrzycę typu 2. Rozważam suplementację wit. K2 MK7. Zastanawiam się nad dawkowaniem oraz nad tym, czy wskazane będzie równoczesne włączenie wit. D3.
  Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie....
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maria, jeśli tu jeszcze zaglądasz ...
   Niacyna, tiosiarczan sodu. Mogę coś napisać, albo sama poczytaj.

   Vii

   Usuń
 51. Witam! Czy 9-letnie zdrowe dziecko (waga 43 kg, wzrost 153cm) może przyjmować dwie krople witd3plus k2mk7 (4000 IU + 30mcg k2mk7)? Dziękuje z góry za odp. Pozdrawiam
  ps chodzi mi o te kropelki https://www.amazon.co.uk/Vitamin-Liquid-Drops-MK-7-Full/dp/B00VF8DPZI

  OdpowiedzUsuń

Powiadomienia o nowych wpisach :)