niedziela, 20 lutego 2022

Test na Covid w aptece

Jakiś czas temu minister zdrowia ogłosił szumnie w TV, że w aptekach będzie można zrobić bezpłatnie test na COVID. Wywołało to spore zamieszanie i wcale się nie dziwię. Dlaczego..? Okazało się bowiem, że wszystko wygląda tak ładnie w teorii. A w praktyce..? Na dzień dzisiejszy lista aptek, w których wykonać można nieodpłatnie test na Covid jest krótka - i wcale się nie dziwię. Realia są takie, że ciężko jest spełnić wymogi i zapewnić bezpieczeństwo nie tylko personelowi apteki, ale także pacjentom, którzy każdego dnia odwiedzają apteki w celu realizacji recept, bądź zakupów preparatów bez recepty. Poza wymogami bezpieczeństwa są oczywiście też wymogi lokalowe. I tutaj niestety większość aptek nie ma warunków ani odpowiedniej ilości personelu, aby takie usługi świadczyć. 

Wykaz aptek, które wykonują wymazy znaleźć możecie na stronie: pacjent.gov.pl

Zaraz po ogłoszeniu przez ministra zdrowia możliwości testowania w aptekach, oczywiście pojawiły się zapytania ze strony pacjentów o możliwość wykonania testu antygenowego, a także  liczne telefony z zapytaniem, czy można taki test wykonać. Od razu wyjaśnię, że wykonanie testu antygenowego w aptece wiążę się z wprowadzeniem jego wyniku do sytemu, czyli krótko mówiąc: jeśli test okaże się pozytywny - oczywiście skutkuje o narzuconą kwarantanną. Koniec i kropka. :)  Wspominam o tym, bo część pacjentów zrozumiała komunikat w telewizji w ten sposób, że może przyjść do apteki i otrzymać za darmo test do użytku domowego. Nic bardziej mylnego. Test do użytku domowego możecie oczywiście w aptece zakupić. No właśnie... Więc dziś kilka słów w tym temacie. 

Test antygenowy z apteki -  o czym należy pamiętać.? 

W aptekach dostępne są obecnie dwa rodzaje testów antygenowych na Covid-19, które różną się przede wszystkim techniką wykonania:

- testy antygenowe z próbki wymazu z nosa 

Przykładowe testy to: "MILA SARS CoV-2 szybki test antygenowy", "SGTi-flex CIVID-19 test antygenowy", "BOSON Biotech Rapid SARS-CoV-2".

Ponieważ wymaz pobierany jest z nosa, warto pamiętać o tym, aby przed pobraniem wymazu nie stosować żadnych aerozoli do nosa i nie płukać nosa - wtedy wynik może być zafałszowany. Koniecznie przed wykonaniem testu przeczytajcie dołączoną do opakowania ulotkę. Pamiętajcie, aby przed pobraniem wymazu z nosa dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Samo wykonanie nie powinno nastręczać trudności, a interpretacja wyniku jest prosta. Wynik odczytujemy na płytce testowej. 

Jeśli pojawią się na niej dwa paski - jeden w polu testowym (T), a drugi w polu kontrolnym (C) - wynik uznaje się za pozytywny

Jeśli pojawia się tylko jedna kreska - w polu kontrolnym C - oznacza to wynik negatywny.

Jeśli brak jest kreski w polu kontrolnym to niezależnie od pola testowego wynik uznaje się za nieprawidłowy, a test za nieważny. 

Sytuacja wygląda więc podobnie jak z testem ciążowym. Dwie kreski to ciąża,:) łatwo więc to zapamiętać. 

- testy antygenowe ze śliny


Przykładowe testy ze śliny to: "MilaCOVID-19 szybki test antygenowy ze  śliny", "Diather COVID-19 ANTYGEN test antygenowy ze  śliny".

Ten rodzaj testu na pierwszy rzut oka wydaje się być bardziej przyjazny w wykonaniu, ale tutaj szczególnie ważne jest prawidłowe przygotowanie do badania. Tylko wtedy wynik, jaki uzyskacie będzie wiarygodny. Pamiętajcie więc, aby minimum 2 godziny przed wykonaniem testu:

- nie spożywać posiłków i nie pić

- nie żuć gumy

- nie płukać jamy ustnej i nosa

- nie myć zębów

- nie palić papierosów

- nie zażywać leków

Zasada wykonania jest bardzo prosta, Należy głęboko odkaszleć kilka razy i ślinę odpluć do probówki do zaznaczonej kreski. Po wymieszaniu z buforem należy zakropić roztwór na płytkę i po 15 minutach odczytać wynik. Interpretacja wyniku  jest identyczna jak w przypadku testu z nosa - dwie kreski to wynik pozytywny. 

Dobrej nocki Wam życzę, a dwóch kresek tylko na teście ciążowym - jeśli staracie się o powiększenie rodziny. :) 

Warto również przeczytać:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz