środa, 14 stycznia 2015

Test na menopauzę

Zapewne większość studentów drży na słowo "test"... hihi. Sama pamiętam, że jakoś nie za bardzo lubiłam tą formę sprawdzania wiadomości. A test wielokrotnego wyboru to już zawsze spędzał mi sen z powiek. :) 
Obecnie w pracy także spotykam się z rozmaitymi testami, ale w innym sensie. Jak zapewne wiecie w aptece nabyć można testy ciążowe, owulacyjne, testy do wykrywania narkotyków, testy na Helicobacter pylori i masę innych - czyli - 'do wyboru do koloru'. ;) 

Ubiegłoroczną nowością jest... UWAGA!... test menopauzalny "Climea" :) Jest to test, który pomaga odpowiedzieć sobie na pytanie: mam menopauzę, czy nie...? Nie będę się tutaj rozpisywać czy coś takiego jest w ogóle potrzebne, bo zapewne zdania będą podzielone. 
Dodam tylko, że obecnie mamy dość jednoznaczną definicję menopauzy. WHO (World Health Organisation) podaje, że "menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie". Kryteria są więc dość jasne. 
Natomiast wracając to testu "Climea"...


Jak działa taki "test na menopauzę"..?

Test wykrywa podwyższone stężenie hormonu folikulotropowego (w skrócie FSH) w moczu. Ale co ma piernik do wiatraka, czyli co ma wspólnego TSH z menopauzą...?  
Hormon FSH, który jest wytwarzany przez przysadkę, pobudza wytwarzanie estrogenów w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Panuje tutaj zasada sprzężenia zwrotnego ujemnego. Brzmi może zagadkowo, ale oznacza to mniej więcej tyle, że gdy jajniki produkują za mało estrogenów, przysadka wytwarza więcej FSH, aby zmobilizować jajniki do pracy... Dla ułatwienia możecie sobie wyobrazić, że przysadka to szef, który jak zauważy, że się obijamy - od raz nas pogania do pracy. ;) 
U każdej kobiety z wiekiem stopniowo wygasa czynność jajników i zachodzi cały szereg zmian hormonalnych m.in. spadek poziomu estrogenów. A więc: 
mało estrogenów to wzrost FSH. :) Właśnie dlatego wzrost FSH powyżej pewnego poziomu może być miernikiem klimakterium. 

Wykorzystała to firma Aflofarm i stworzyła test wykrywający poziom FSH, szumnie nazywając go "testem menopauzalnym". W opakowaniu znajdziecie 2 testy, a cena bardzo przyzwoita bo ok 12 zł. 
Konkurencją jest "Menopauza test" z serii Domowe Laboratorium, ale tutaj cena nieco wyższa, choć i tak badanie poziomu FSH w laboratorium wyszłoby zapewne drożej. Ale....

Na przełomie roku 2012/2013 przeprowadzono badanie na w sumie dość licznej grupie kobiet, bo 173 kobiety w wieku 31-60 lat i co się okazało...?

Prostszą, tańszą i co ważne (!) bardziej wiarygodną metodą diagnozy menopauzy w porównaniu z oznaczeniem FSH jest pomiar pH pochwy. Dla porównania: czułość metody przy badaniu FSH to ok. 77%, a czułość metody przy badaniu pH pochwy 85%

A jak zbadać pH w pochwie? Mój zmysł chemika podpowiada mi, że najprościej papierkiem lakmusowym. ;) Jest to specjalny pasek testowy, który przyjmuje różną barwę w zależności od odczynu danego roztworu. Póki co, papierki lakmusowe zakupić można raczej w sklepach z odczynnikami chemicznymi, natomiast kto wie - może za jakiś czas zostaną wprowadzone do aptek jako wskaźnik menopauzy. 
Jeśli jakaś firma farmaceutyczna w końcu na to wpadnie, zastrzegam sobie prawa autorskie. ;)

Na koniec jeszcze ciekawostka - odczyn pH może być nie tylko wskaźnikiem menopauzy, ale również służyć do określenia rodzaju infekcji intymnej (bakteryjna czy grzybicza). Tutaj mamy już dedykowany produkt na aptecznych półkach - jest to "GINE intima" - test pH.

Warto również przeczytać:

19 komentarzy:

  1. Chyba i tak badanie krwi będzie rzetelniejsze.

    OdpowiedzUsuń
  2. a testy na helicobacter pyrolii są wiarygodne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Test na helicobacter, który można nabyć w aptece, stanowi tylko wstępną diagnozę. W celu postawienia ostatecznej diagnozy i podjęcia leczenia należy zwrócić się do lekarza.
      Proszę również pamiętać, że aby test był wiarygodny, musi być wykonany ściśle wg załączonej instrukcji.

      Usuń
  3. Witam.czy moge od Pani uzsyakc jaks porade odnosnie obrzekow limfaycznych.odwiedzla juz kardiologa urologa chirurga naczyniowca i nic.Wszyscy mowia z etaka moja uroda,ale tak ske nie da zyc,nogi puchna okjronie sa bardzo bolesne i twarde.ktos polecil mi lekarza homeopate albo leczenie pijawkami ale niewiem czy nie jest to znowu naciaganie ludzi na pieniadze

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie mam doświadczenia w kwestii obrzęków limfatycznych i obawiam się, że nie będę mogła Pani pomóc... :(

      Usuń
    2. a tarczyca ok?

      Usuń
  4. A ja bym chętnie przeczytała artykuł o preparatach typu Plusssz - wszak sesja się zbliża :) Czy warto stosować, czy są bardzo szkodliwe w porównaniu np z napojami energetycznymi, no i czym należy się kierować przy zakupie takiego produktu i co w ogóle apteki mają do zaoferowania :)
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam ten artykuł ;)
      http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/2012/06/wspomagacze-przed-sesja.html

      Usuń
  5. Czego to ludzie nie wymyślą... :) Swoją drogą bardzo fajny ten test. Szkoda, że go nie było jak znajomem mama miała menopauze i jej rodzina przechodziła piekło...

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny ten test. Moja koleżanka dowiedziała się, że ma menopauzę dopiero jak jej ginekolog skończyły się pomysły na to co jej jest. Nie mogła uwierzyć, że to akurat ją dotknęło. W dodatku koleżanka ma chorą wątrobę więc leki w postaci tabletek musi ograniczać. Przyjmuje teraz Progestelle w kremie. Gdyby lekarka była bardziej rozgarnięta to by można było wcześniej zareagować

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam, mam komentarz dotyczący skuteczności testu "Climea". 2 testy z opakowania dały wynik negatywny. Badanie w laboratorium wykazało poziom FSH 72,6. Trochę spora różnica.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No cóż... tak to jest ze specyfikami Aflofarmu- firma idzie na ilość, a nie jakość.

      Usuń
  8. Ale jakie powinno być pH pochwy żeby podejrzewać menopauzę ? Wysokie czy niskie ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U kobiet w wieku okołomenopauzalnym wartość pH pochwy wzrasta-do 5,0, by osiągnąć około 6,0-7,0 w późnej starości. Związane jest to ze spadkiem poziomu estrogenów, spada także ilość pałeczek kwasu mlekowego w pochwie, błony śluzowe są cieńsze i słabiej nawilżone. Normalne PH fizjologiczne 3,5-4,5:)

      Usuń
    2. chyba nie, jeśli nie ma FSH i nie ma okresu to można zrobić osobno test ciążowy, ale niech wypowie się lepiej fachowiec, Ewa Natalia, jak to jest?

      Usuń
  9. Witam.Czy ten test GINE intima moze psluzyc wlasnie przy menopauzie ,a nie tylko na infekcje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko to są oczywiście takie metody w przybliżeniu.

      Usuń
  10. Czy test na menopauze moze wykryc ciąze

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. chyba nie, jeśli nie ma FSH i nie ma okresu to można zrobić osobno test ciążowy, ale niech wypowie się lepiej fachowiec, Ewa Natalia, jak to jest

      Usuń