sobota, 27 czerwca 2015

Rezweratrol

Rezweratrol to polifenolowy związek chemiczny, którego głównym źródłem w naszej diecie są czerwone winogrona i ich przetwory – czerwone wino i sok z czerwonych winogron. Może też dżem, jeśli ktoś jada, ja nigdy takiego jeszcze nie spotkałem ;-). We wstępie dodam jeszcze, że w Internecie powszechnie funkcjonuje forma resweratrol, ale w naukowej literaturze spotkałem się tylko z rezweratrol i myślę, że tak jest prawidłowo. Coś na zasadzie chitosan i chitozan, gdzie prawidłowe po polsku jest to drugie. ;-)

O rezweratrolu mówi się szeroko w kontekście spowalniania starzenia. Uogólniając, za proces ten odpowiadają wolne rodniki (reaktywne cząsteczki, które przez silną reaktywność niszczą nasze DNA, błony komórkowe, białka, lipoproteiny), skracanie się telomerów przy każdym podziale komórkowym (telomery to zabezpieczenie DNA przed uszkodzeniem, coś jak sztywne końcówki sznurówek chroniące je przed pruciem ;-)).

niedziela, 21 czerwca 2015

Rokitnik zwyczajny - hit, czy kit...?

Po dłuższej przerwie postanowiłam powrócić do tematyki zielarskiej. Bohaterem dzisiejszego artykułu będzie więc rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides), roślina o fenomenalnych właściwościach zdrowotnych. Już na początek mała ciekawostka... Podobno w starożytnej Grecji karmiono rokitnikiem konie, aby miały ładną i błyszczącą sierść, stąd wzięła się więc jego nazwa hipp - koń, phaos - błyszczący. ;)

W Polsce rokitnik zwyczajny sadzony jest w parkach i ogrodach jako krzew ozdobny, natomiast jego naturalne stanowiska znajdują się głównie na wydmach nad Bałtykiem. Ale przejdźmy do meritum, czyli...

Rokitnik naturalnym skarbcem witaminy C

W celach leczniczych stosuje się najczęściej owoce rokitnika lub olej z pulpy owoców, ewentualnie  z nasion. Nie wiem, czy wiecie, ale owoce rokitnika są niemal liderem na liście owoców, które dostarczają witaminy C. Ale co ciekawe - zawartość kwasu askorbinowego zależy od miejsca występowania i odmiany, czyli krótko mówiąc... rokitnik rokitnikowi nie równy.

sobota, 13 czerwca 2015

"Sesja fast" - większa koncentracja..?

W końcu mamy pierwsze w tym roku prawdziwe upały, :)  a więc sezon "lodowy" rozpoczęty na dobre. ;) Ja zaczęłam dzień od Chocolate Cherry Carte D'Or.... moje ulubione, które akurat są w promocyjnej cenie w jednej z sieci handlowych. :) Leżak na balkon i pełen relaks. ;)  Niestety nie wszyscy mogą w pełni korzystać z uroków słońca. Są i tacy, którzy zmagają się obecnie z egzaminami... Kasztany przekwitły, a więc matury za nami, ale rozpoczynają się egzaminy na studiach, czyli... znów ta sesja;) Sesja to jednak pikuś - czerwiec to także czas egzaminów magisterskich. Sama do dziś pamiętam, jak się stresowałam obroną pracy magisterskiej na Wydziale Chemii UJ. Potem na Wydziale Farmacji było już lżej. ;) Wspieram Was myślami drodzy studenci - będzie dobrze - bo inaczej nie może być. :)

Jak się okazuje nie tylko  ja pomyślałam o 'biednych' studentach - również firma Aflofarm ma dla nich małą niespodziankę. Mamy więc nowość w rodzinie preparatów "Sesja", a mianowicie "Sesja fast". :) Preparat ma postać saszetek, które bez popijania można zażyć tuż przed egzaminem i.... nie będziesz musiał lać wody. ;) Producent deklaruje, że składniki suplementu "Sesja fast" poprawiają koncentrację, wspomagają sprawność umysłową, zmniejszają uczucie senności. Zobaczmy więc, co mamy w składzie...

niedziela, 7 czerwca 2015

Leki a słońce

Wreszcie za oknami piękna pogoda, oby jak najdłużej. :)
Jak już wiele razy pisałam, uwielbiam słońce - od razu poprawia mi nastrój. Pamiętajcie jednak, że słońce to nie tylko piękna opalenizna, ale także ... nowotwory skóry, bądź poparzenia, dlatego podstawa to stosowanie kremów ochronnych z filtrami UV. 
UWAGA! Taki kosmetyk z filtrem ma określoną przydatność do użycia po otwarciu, a więc "zapasy" z ubiegłego roku raczej muszą pójść do kosza, bo na nic się nie przydadzą. ;) O kremach z filtrami pisałam w poście - zainteresowanych odsyłam do lektury.

Dziś także będzie o słońcu, ale z nieco innej strony. :) Nie wiem czy wiecie, że niektóre leki mogą powodować reakcje fotonadwrażliwości, czyli przesadną reakcję skóry na promieniowanie słoneczne. Może to być: 

reakcja fototoksyczna =  bezpośrednie uszkodzenie komórek, które często ma postać ciężkiego oparzenia, 

reakcja fotoalergiczna =  dopiero kilkanaście godzin po ekspozycji na słońce, kiedy na skutek reakcji układu odpornościowego pojawia się stan zapalny, obrzęk, pokrzywka, nasilony świąd.