Dzisiejszy artykuł będzie troszkę nietypowy. Inspiracją do jego napisania była pewna pacjentka, która przyszła do apteki bodaj 2 tygodnie po porodzie z prośbą o jakiś mocny lek na zahamowanie laktacji. Leki takie i owszem są dostępne w aptece, ale wydawane są tylko na podstawie recepty lekarskiej. Kiedyś był także suplement "Antilactin" na bazie wyciągu z szałwii, ale z jego skutecznością bywało różnie i został wycofany.
Szukaj na tym blogu
Farmaceutka radzi Porady farmaceuty, historie z życia apteki, subiektywne recenzje leków, suplementów diety, kosmetyków.
sobota, 24 października 2015
środa, 7 października 2015
Na zgagę i nadkwaśność
W ubiegły weekend po popołudniowym grillowaniu - pewnie już ostatnim w tym sezonie, dopadła mnie potworna zgaga. Na szczęście taka dolegliwość to u mnie rzadkość, :) choć grillowane szaszłyki jadam dość często, zwłaszcza w sezonie letnio-wakacyjnym. ;)
Chyba jednak należę do grona szczęśliwców, ;) bo już choćby ilość sprzedawanego każdego dnia w aptece "Ranigastu", wskazuje, że dolegliwości żołądkowe, tj. zgaga czy nadkwaśność to nader częsty problem, z którym zgłaszają się do apteki pacjenci. Dziś więc zgaga będzie bohaterką artykułu. :)
Na początek trochę teorii...
Zgaga powstaje najczęściej na skutek zarzucania kwaśnej treści żołądka do przełyku, co powoduje charakterystyczne uczucie pieczenia. Najczęściej pojawia się ona na skutek przejedzenia (a więc uwaga łakomczuchy) ;) oraz niewłaściwej diety. Jeśli dolegliwości pojawiają się sporadycznie, nie ma się co martwić, natomiast gdy zgaga jest naszą "towarzyszką" niemal każdego dnia, warto pomyśleć o wizycie u gastrologa.
Z doświadczenia wiem, że często wizytę u lekarza traktujemy jako ostatnią deskę ratunku - no tak... długie terminy, później często oczekiwanie w kolejce, badania itp., a Polak z natury leniwy jest. ;) W sumie się temu nie dziwię, sama też raczej niezbyt często biegam po lekarzach.
Zastanówmy się więc...
czwartek, 1 października 2015
Łowcy absurdów + konkurs z nagrodami
Artykuł sponsorowany
Leki
można kupić obecnie nie tylko w aptece, ale także na stacji
benzynowej, w sklepiku spożywczym, czy hipermarkecie. Jest to
wygodne, ale stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia
pacjentów. Dlaczego?
Apteka kontra stacja benzynowa, czy sklep spożywczy
- Tylko farmaceuta może udzielić pacjentowi fachowej porady na podstawie swojej wiedzy i zdobytego podczas studiów, a także pracy zawodowej doświadczenia.
- Tylko farmaceuta poinformuje pacjenta o odpowiednim dawkowaniu leków, niebezpiecznych interakcjach z innymi lekami, czy możliwych działaniach niepożądanych oraz przeciwwskazaniach do jego stosowania.
Subskrybuj:
Posty (Atom)