poniedziałek, 9 czerwca 2014

Diclofenac - na gardło..?

Ufffff... ale gorąco. Teraz to już mamy lato na całego. ;) W pobliskiej budce z lodami od razu zrobiły się kolejki.. i nie ma co się temu dziwić - lody w taką pogodę fajna sprawa. :) Niestety czasami takie lodowe szaleństwo kończy się niespodziewanym bólem gardła. Dziś więc na blogu diclofenac w roli głównej, a co on ma wspólnego z bólem gardła zaraz się przekonacie. ;)

Na początek kilka słów tytułem wstępu. Diklofenak to lek zaliczany do tzw. NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Pewnie większości z Was lek ten kojarzy się z preparatami stosowanymi w chorobie zwyrodnieniowej stawów. I słusznie... Diklofenak znajdziecie w takich preparatach stosowanych doustnie jak na przykład: "Olfen 75 SR", "Cataflam 50", "Diclac 150 Duo", czy "Voltaren SR 100", a także w czopkach : "Diclofenac GSK", czy "Diclac 50". Leki te wydawane są z apteki na podstawie recepty lekarskiej i stosowane m.in. w takich schorzeniach jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, zapalenie ścięgien, rwa kulszowa, czy ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej. 

Dla tych, którzy nie za bardzo lubią kolejki u lekarzy dobra wiadomość. Diklofenak w postaci doustnej można nabyć także bez recepty lekarskiej, w postaci takich preparatów jak tabletki: "Voltaren Acti" (dawka 12,5 mg) czy "Voltaren Acti Forte" (dawka 25 mg). Są to co prawda dawki mniejsze od tych na receptę, ale w wielu przypadkach okazują się naprawdę skuteczne. Fani kapsułek żelowych także znajda coś dla siebie: "Voltaren Express" (dawka 12,5mg) i "Voltaren Express Forte" (dawka 25mg). 

Pamiętajcie jednak, że nie zawsze stosowanie diklofenaku doustnie jest bezpieczne. Jest on przeciwwskazany przy czynnej lub przebytej chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, jeśli w przeszłości występowały krwawienia z przewodu pokarmowego, a także przy ciężkiej niewydolności nerek, wątroby, czy serca. I uwaga osoby uczulone na aspirynę! Diklofenak także nie jest dla was. 

Dość popularne, zwłaszcza wśród starszego pokolenia klientów aptek są także wszelakie maści, czy żele z diklofenakiem, jak np."Olfen", "Dilac Lipogel", "Dikloziaja", czy "Voltaren Emulgel". Wszystkie one zawierają diklofenak w stężeniu 10mg na 1g żelu. U mnie w aptece rekordy popularności bije natomiast ostatnio "Voltaren MAX" żel, z racji na ponad dwukrotnie większe stężenie substancji czynnej (23,2mg na 1g  żelu) :) Preparat póki co jest na razie na rynku bezkonkurencyjny. :) 

Nie wiem, czy wiecie, ale diklofenak znajdziecie także w plastrach leczniczych "Olfen Patch", które także nabyć można w aptekach bez recepty.
I o ile w popularnych plastrach wygrzewających "Voltaren Termal" diklofenaku nie znajdziecie, co budzi czasami ogromne zdziwienie pacjentów... no bo w końcu nazwa to poniekąd sugeruje, ;) o tyle plastry "Olfen Patch" zawierają diklofenak - w dawce 140mg. 
Tutaj pozwolę sobie jeszcze na małą dygresję: Plastry wygrzewające  "Ketonal Termo"- także nie mają w składzie ketonalu, ;) co niektórych nieco zaskakuje. :) Ale to jest analogicznie jak we wspomnianym kiedyś przez mnie preparacie "Ibuprom zatoki hipertonic spray" - tam także nie ma śladu po ibuprofenie. )

Ale wracając do tematu.... Diklofenak z racji na silne działanie przeciwzapalne jest także popularny w okulistyce. Znajdziecie go w m.in. w kroplach "Naclof", czy "Dicloabak", jednak te wydawane są już tylko z przepisu lekarza.  

I na koniec jeszcze diklofenak w kontekście bólu gardła, bo w końcu tego miał dotyczyć dzisiejszy post. ;) Nie wiem czy wiecie, ale kilka lat temu w aptekach pojawił się płyn do płukania jamy ustnej i gardła "Glimbax". Zawiera on w składzie diklofenak w stężeniu 0,74 mg/ml i jest rekomendowany zarówno przy leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej (np. zapalenia dziąseł) po zabiegach stomatologicznych, ale także ... w stanach zapalnych gardła. Często jak boli nas gardło sięgamy po rozmaite pastylki do ssania, bo to w sumie najwygodniejsze. ;) Zdarza się również, że wykupujemy cały arsenał "Cholinexów", "Strepsilsów" i innych, a efekt jest prawie żaden. Gardło dalej boli jak bolało. Myślę, że warto pamiętać, że jest coś takiego jak "Glimbax", bo opinie o nim słyszałam zawsze pozytywne. Nie jest to może preparat najtańszy, ponieważ jego cena w aptekach waha się w granicach 25 zł za butelkę 200ml, ale spróbować warto. :) Być może jego zastosowanie uchroni nas przed kolejnym antybiotykiem. 

Warto również przeczytać:


20 komentarzy:

  1. Mam glimbax-dziala, ale smak jest ohydny...

    OdpowiedzUsuń
  2. podobnie jest z opokanem w żelu, który z tym w tabletkach łączy tylko nazwa

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzień Dobry. Chciałam spytać czy jagoda goji wpływa w jakikolwiek sposób na antykoncepcje hormonalną? Bo mam jakieś przeświadczenie, że obiło mi się to o uszy..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic mi na ten temat nie wiadomo:) ale jeśli ma Pani wątpliwości, to wystarczy po prostu rozdzielić stosowanie w czasie tych dwóch preparatów.

      Usuń
    2. A w jaki sposób rozdzielenie stosowania tych dwóch preparatów mogłoby zapobiec interakcji? To tak jakby powiedziała Pani, że biorąc środki antykoncepcyjne wieczorem można popijać dziurawiec rano i wieczorem.
      Jeżeli nie wie Pani nic na temat interakcji i jej mechanizmu to lepiej na ten temat się nie wypowiadać, bo można kogoś wprowadzić w błąd.

      Usuń
    3. Jeśli Pan zna lepiej szczegóły opierające się na badaniach klinicznych interakcji Jagody Goi z antykoncepcją- proszę nam je przedstawić. Chętnie się dokształcę.

      Usuń
    4. Po co pytasz niekulturalna kobieto o interakcje , pani Natalia grzecznie odpowiada a ta wyskakuje ze swoimi mądrościami litości ludzie !!!!

      Usuń
  4. ja z kolei mam pytanie odnośnie tego, czy da uchronić się przed cellulitem, który jest spowodowany braniem tabletek antykoncepcyjnych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie jest tak, że tabletkom antykoncepcyjnym przypisuje się powstawanie cellulitu.
      Natomiast generalnie oczywiście w każdej sytuacji ( czy z tabletkami czy bez) warto stosować profilaktykę, czyli masaże, ćwiczenia, zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce i odpowiednia ilość płynów.

      Usuń
    2. Osoby ze sklonnoscia do cellulitu i do zylakow absolutnie nie powinny brac tabletek antykoncepcyjnych. Zylaki i cellulit to choroba naczyn i hormony zawarte w takich tabletkach dodatkowo poglebiaja te problemy. Cwiczenia i dieta sa oczywiscie bardzo wazne, ale nie mozna powiedziec, ze zdrowy tryb zycia zlikwiduje powazne konsekwencje antykoncepcy hormonalnej!

      Usuń
    3. Wiadomo... nic nie zlikwiduje konsekwencji, ale można im zapobiegać.

      Usuń
    4. Dieta i sport sa wskazane dla kazdego, bo zylaki i cellulit mozna miec rowniez z innych powodow niz tabletki antykoncepcyjne, ale hormony nalezy od razu odstawic jesli okaze sie, ze mamy do tego sklonnosci, bo one maja na te dolegliwosci DUZY i NIEODWRACALNY wplyw. Z wiekiem jest tylko gorzej, coraz brzydsze nogi, bole, opuchlizna. I powazne ryzyko zakrzepicy zylnej - choroby bardzo powaznej. Pozdrawiam i zachecam do uswiadamiania kobiet w tym zakresie :)

      Usuń
  5. A co Pani sądzi o płukaniu gardła wodą z jodyną?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od jodyny się już pomału odchodzi.

      Usuń
    2. Jodyna to spirytusowy roztwór jodu. Stosuje się do dezynfekcji. Nie ma informacji na temat płukania gardła.

      Usuń
  6. Witam. Miałam reakcje akgergiczna po zastrzykach Olfen 75( swędzące , spuchnięte powieki). Czy mogę stosować preparaty z diklofenakiem typu plaster czy żel ? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam.
    Czy może Pani polecić odpowednik glimbaxa jeśli chodzi o działanie, niestety jestem uczolony na diklofenak.

    OdpowiedzUsuń