sobota, 10 kwietnia 2021

Witamina D3 - rekomendacje i przegląd preparatów z aptecznej półki

Moi Drodzy dzisiejszy artykuł postanowiłam poświęcić witaminie D:), ponieważ zarówno w prasie, jak i TV ciągle o niej głośno.

Z racji na pandemię na pewno istotne jest, że mamy już badania, które potwierdzają korzystny wpływ witaminy D3 na odporność organizmu. I uwaga rodzice! Są badania kliniczne, które potwierdzają, że suplementacja witaminą D3 zmniejsza ryzyko próchnicy aż o 49%. Sporo, a wiadomo, że zdrowe zęby to podstawa. Szerzej o roli witaminy D pisałam wiele w artykule: http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/2013/05/witamina-d.html

Dziś skupię się na rekomendowanych dawkach i preparatach, jakie znajdziecie w aptece, bo ostatnio troszkę się z nimi pozmieniało.

Witamina D jest witaminą na swój sposób wyjątkową. A skąd takie stwierdzenie..? Witaminy to związki chemiczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i których organizm nie potrafi sam wytworzyć, tyko dostarczamy je z pożywieniem. Witamina D wyłamuje się nieco z te definicji, bo na drodze prostej reakcji chemicznej powstaje w skórze pod wpływem promieniowania UV. Ale skórna synteza witaminy D zależy od wielu czynników, tj. szerokość geograficzna, pora roku, zachmurzenie itp. 

Jakie są zalecenia dotyczące suplementacji witaminy D3..?

Noworodki i niemowlęta 0-6 miesięcy --- 400 IU dziennie od pierwszych dni życia (niezależnie od sposobu karmienia)

Niemowlęta 6-12 miesiąca --- 400-600 IU w zależności od zawartości witaminy D w diecie

Dzieci 1-10 lat 600-100 IU cały rok

Dzieci 11-18 lat--- 800-2000 IU cały rok

Dorośli 19-65 lat --- 800-2000 IU cały rok

Dorośli 65-75 lat --- 800-2000 IU cały rok 

Seniorzy powyżej 75 roku życia --- 2000-4000 IU cały rok

ALE UWAGA! Jeśli dzieci od 1-18 roku życia i dorośli do 65 roku życia przebywają na słońcu bez kremu z filtrem minimum 15 minut dziennie z odkrytymi nogami i przedramionami to w okresie od maja do września można zrezygnować z suplementacji, choć oczywiście w dalszym ciągu jest ona bezpieczna i zalecana. 

Seniorom powyżej 65 roku życia zaleca się suplementację cały rok.

Szczególną grupą są osoby powyżej 75 roku życia, bo u nich zapotrzebowanie na witaminę D3 jest zwiększone. Ostatnio ukazała się uchwała Zespołu do spraw Suplementów Diety, który określił maksymalną zawartość witaminy D w zalecanej porcji dziennej w suplementach diety a poziomie:

4000 IU - dla suplementów dla osób zdrowych powyżej 75 roku życia

2000 IU - dla suplementów dla zdrowej populacji osób dorosłych do 75 roku życia

Jako ciekawostkę podam jeszcze fakt, że mamy już badania z randomizacją, które wykazały, że u osób powyżej 75 roku życia suplementacja do 4000 IU wit D/dobę zmniejsza ryzyko upadków (o niemal 20%), zmniejsza ryzyko złamań kości udowej o 37 %, zmniejsza ryzyko innych złamań  o 31%. Myślę więc, że naprawdę warto zainwestować w witaminę D. 

No dobrze.. to przejdźmy zatem do aptecznych preparatów z witaminą D3.

Jaki preparat z witaminą D3 wybrać..?

Oczywiście jak to zwykle bywa, w aptece znajdziecie całą masę preparatów z witaminą D3. Jak więc wybrać preparat dla siebie..? Zacznę może od tego, że mamy dwie kategorie specyfików do wyboru: leki i suplementy diety.

LEKI

Do niedawna jedynym specyfikiem z witaminą D3 w postaci tabletek do połykania o statusie leku był "Vigantoletten" - tabletki w dawce 500 IU i 1000 IU. Oczywiście dalej jest on dostępny w sprzedaży. Ale uwaga - są to tabletki, a wiadomo, że witamina D3 należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Myślę, że decydując się na ten preparat warto pamiętać, aby spożywać go z posiłkiem - najlepiej z dodatkiem tłuszczu. Wtedy zdecydowanie lepiej się wchłonie. 

Nie wiem, czy wiecie, ale specyfik "Vigantoletten max", który zawiera witaminę D3 w dawce 2000 IU to już suplement diety. Postać to już nie tabletki, ale  kapsułki.  Witamina D3 rozpuszczona jest w oleju palmowym/kokosowym. To dobrze, bo jak już wspominałam witamina D3 lepiej wchłania się z oleju, ale... wchłanianie zależy też od tego, jaki to jest olej. I tutaj lepiej wypada choćby olej krokoszowy.

Jak to zwykle bywa - konkurencja nie śpi ;), a więc obecnie mamy już zarejestrowane inne preparaty z witaminą D3 o statusie leku. Pewnie już o tym wiecie z TV. Jakie to leki..?

- Trio: "Vigalex BIO 1000 IU"- opakowanie 30 lub 90 tabletek , "Vigalex Forte 2000 IU"- 60 i 120 tabletek i "Vigalex Max 4000 IU" - 60 tabletek. Tak jak w przypadku "Vigantoletten" z racji na postać tabletki, warto spożywać lek z posiłkiem, aby zwiększyć wchłanianie

- Duet: "Ibuvit D3 2000 IU", "Ibuvit D3 4000 IU". Tutaj mamy postać kapsułek, gdzie witamina D3 jest w oleju krokoszowym. A więc całkiem w porządku :)

Dla tych, którzy wolą postać płynną jest jeszcze lek "Vigantol"- krople. Jedna kropla zawiera 500 IU witaminy D3. Specyfik jeszcze jakiś czas temu wydawany był z apteki na podstawie recepty, obecnie jest już od jakiegoś czasu w sprzedaży odręcznej.

Wiadomo, że leki mają przewagę nad suplementami, bo chodzi tutaj o całą procedurę badań klinicznych. Jeśli więc macie stwierdzony niedobór witaminy D3 - warto wybierać właśnie specyfiki o statusie leku, bądź zwrócić się do lekarza, który pokieruje leczeniem.

Profilaktycznie - dobrej jakości suplement diety z witaminą D3 także powinien spełnić swoje zadanie.

SUPLEMENTY DIETY

W aptece znajdziecie bardzo dużo suplementów z witaminą D3. Nie ma się co temu dziwić, bo skoro witamina D3 jest na topie, producenci to wykorzystują. Na co zwracać uwagę..? U mnie w aptece dużą popularnością wśród pacjentów cieszy się rodzina suplementów "Molekin" (Molekin D3 2000 j.m, Molekin Forte D3 4000 j.m.) pewnie z racji na reklamę w TV.  Ja jak już wspominałam - nie mam przekonania do witaminy D3 w formie tabletek. Przyczyna jest prosta - witamina D3 należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i zdecydowanie lepiej wchłonie się z kapsułek olejowych. Stosując preparaty w formie tabletek, zawsze należy pamiętać o spożywaniu ich z posiłkiem bogatym w tłuszcz, co może być kłopotliwe.

Jeśli więc sięgacie po suplement z witaminą D3, to warto zawsze wybierać preparat sprawdzonej firmy i w formie kapsułek, gdzie witamina D3 rozpuszczona jest w oleju, bo to jest gwarantem jej dobrej przyswajalności. Wtedy nie ma konieczności stosowania specyfiku z posiłkiem bogatym w tłuszcz, co dla przeciętnego konsumenta jest bardzo wygodne. No dobrze.. wiemy, że lepiej w oleju, ale olej olejowi nierówny.

Wiele producentów wykorzystuje jako nośnik kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha (MCT). Są jednak doniesienia, że wchłanianiu witaminy D sprzyja obecność długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (linolowego, arachidonowego). Jednym z bogatych źródeł kwasu linolowego jest olej krokoszowy (zawiera 63-72% kwasu linolowego). Co ciekawe, wykazuje on też korzystne działanie metaboliczne np. u osób chorujących na cukrzycę typu II. Moim zdaniem więc warto wybierać preparaty z witaminą D3 w kapsułkach, gdzie jest ona w oleju krokoszowym. Mamy ich na rynku całkiem sporo. Ja akurat najbardziej lubię "Vitrum D3", którego dodatkową zaletą są małe, łatwe do połknięcia kapsułki.  

Trzymajcie się ciepło i korzystajcie z obecnej pogody, bo znów za kilka dni powrócą chłodne dni. :)


Warto również przeczytać:



6 komentarzy:

  1. A Tran Mollers?Piję cały rok.Zmniejszyli jednostki z 2000 do 600.Pytam dlaczego?????

    OdpowiedzUsuń
  2. Dlaczego zatem większosć leków Vigalex, vigantoletten 1000 są w formie tabletek? Skoro tabletka mniej przyswajalna?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To już pytanie do producentów. W przypadku tabletek warto pamiętać o tym, żeby stosować je z posiłkiem bogatym w tłuszcz. Wtedy zapewnimy odpowiednie wchłanianie. Dodam jeszcze, że nie wszystkie leki są w formie tabletek- np. Ibuvit D3- postać leku, a kapsułki z olejem z krokosza barwierskiego.

      Usuń
  3. Czy wystarczy sama witamina d3 czy trzeba zażywać preparat razem w wit k2, ostatnio tak modną?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko zależy od tego jakich efektów Pani oczekuje. Póki co w rekomendacjach jest stosowanie witaminy D3 w odpowiedniej dawce- standard to 2000 j.m /dobę. Jeśli natomiast zależy Pani szczególnie na wpływie na zwiększenie gęstości mineralnej kości, to warto dołączyć też witaminę K2. Jest to ważne na przykład u kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

      Usuń