Moi Drodzy tym razem do napisania artykułu skłoniła mnie decyzja Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o zmianie kategorii dostępności leku "Ketonal" 50 mg firmy Sandoz. Krótko mówiąc... "Ketonal" w dawce 50 mg pod nazwą "Ketonal active" będzie dostępny w aptekach bez recepty. Decyzja wchodzi w życie 1 października 2017 roku, a więc... już niebawem.
Osobiście nie chciałabym ten decyzji w żaden sposób komentować, natomiast dla przypomnienia... Już od jakiegoś czasu deksketoprofen w dawce 25 mg (jako "Dexak", czy "Katesse") jest preparatem OTC (bez recepty). Decyzja URPL jakoś mnie więc specjalnie nie powaliła na kolana. Sama nie do końca się z nią zgadzam... Ba... Ketoprofen w postaci żelu, czyli "Fastum", "Ketonal" itp dalej wydawany jest z apteki na podstawie recepty, a więc mamy mały paradoks, :) ale coraz więcej ich w farmacji niestety...
Osłona nie tylko do antybiotyku...
Osłona nie tylko do antybiotyku...
Z racji na fakt, iż grupa niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które można kupić w aptece bez recepty ciągle się poszerza, a także z uwagi na ogromną popularność ibuprofenu, chciałabym zwrócić Wam uwagę na konieczność stosowania preparatów osłonowych. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji gdy sporadycznie łykniemy tabletkę ibuprofenu, ale jeśli dość często zdarza się Wam sięgać po leki przeciwbólowe, to i owszem. Warto chronić swój żołądek. Leki przeciwbólowe z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) do których zaliczamy zarówno ibuprofen ("Ibuprom", "Ibum", "Nurofen") , jak i ketoprofen i jego pochodne ("Ketonal", "Dexak"), naproksen ("Aleve", "Naxii"), diklofenac ("Voltaren acti forte") mogą wywoływać działanie drażniące na śluzówkę przewodu pokarmowego.
W przypadku terapii antybiotykiem należy stosować probiotyk, zaś przy stosowaniu leków przeciwbólowych jako preparat osłonowy stosuje się lek z grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej (IPP).
Do grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP) zaliczane są tak zwane prazole. Bez recepty możemy kupić:
- omeprazol w dawce 10 mg ("Helicid control") i 20 mg (preparaty: "Bioprazol Bio Max", "Ortanol max")
- pantoprazol w dawce 20 mg ("Controloc control", "Anesteloc MAX", "Nolpaza control").
Są to leki stosowane w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku. Co w takim razie mają wspólnego z lekami przeciwbólowymi i dlaczego chronią przed ich działaniami niepożądanymi?
Mechanizm działania NLPZ to hamowanie syntezy prostaglandyn, które odpowiadają za stan zapalny. Świetnie, bo szybko uporamy się z bólem i zwalczymy stan zapalny, ale jest też druga strona medalu. Zahamowaniu ulega także synteza prostaglandyn o działaniu ochronnym na śluzówkę żołądka i dlatego pojawia się efekt drażniący na śluzówkę żołądka. Swoje trzy grosze dokłada kwas solny, dlatego długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może prowadzić do nadżerek i wrzodów. Właśnie dlatego stosując leki przeciwzapalne, warto stosować odpowiednią ochronę, czyli inhibitory pompy protonowej. Dzięki nim zmniejsza się produkcja kwasu solnego, a więc efekt drażniący jest na pewno mniejszy. :)
W swojej codziennej praktyce zauważam, że lekarze zalecając pacjentowi terapią lekami przeciwzapalnymi nie zawsze pamiętają o ochronie. Warto więc wiedzieć, że jeśli długa terapia NLPZ to zawsze w duecie z IPP. ;)
I uwaga odnośnie właściwego dawkowania.
Leki z grupy inhibitorów pompy protonowej na bazie omeprazolu i pantoprazolu stosujemy zawsze rano na czczo, około pół godziny przed śniadaniem.
Leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych najlepiej z kolei podawać po jedzeniu - wtedy działanie drażniące na śluzówkę przewodu pokarmowego będzie na pewno mniejsze.
W swojej codziennej praktyce zauważam, że lekarze zalecając pacjentowi terapią lekami przeciwzapalnymi nie zawsze pamiętają o ochronie. Warto więc wiedzieć, że jeśli długa terapia NLPZ to zawsze w duecie z IPP. ;)
I uwaga odnośnie właściwego dawkowania.
Leki z grupy inhibitorów pompy protonowej na bazie omeprazolu i pantoprazolu stosujemy zawsze rano na czczo, około pół godziny przed śniadaniem.
Leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych najlepiej z kolei podawać po jedzeniu - wtedy działanie drażniące na śluzówkę przewodu pokarmowego będzie na pewno mniejsze.
Warto również przeczytać:
A co z Nimesilem? Z powodu niemożliwie bolesnych miesiączek muszę go przyjmować ok 1 saszetka dziennie przez 3 dni co miesiąc. Ketonal mi nie pomaga, nie mówiąc nawet o 'zwykłych' lekach przeciwbólowych. Przy miesiączce występuje również biegunka. Czy probiotyk pomoże?
OdpowiedzUsuńNimesulid wykazuje większe powinowactwo do COX-2, a więc nie jest aż tak bardzo niebezpieczny w kwestii powikłań ze strony przewodu pokarmowego.
UsuńBioprazol Bio jest dostępny w dawce 10 mg, natomiast Bioprazol Max w dawce 20 mg :)
OdpowiedzUsuńDziękuję. Myślałam o MAX, tylko umknęło mi to w nazwie. Oczywiście to tylko wybrane przykłady.
UsuńJakby trucie NLPZ to byłoby za mało, dorzućmy IPP.
OdpowiedzUsuńŚwietnie! Koncerny już zacierają rączki na chore społeczeństwo!
Aho!
Jakby cierpiał Pan z powodu naprawdę silnego bólu, to wiedziałby Pan, że czasami nawet długa terapia NLPZ jest konieczna. Oczywiście nikt tu nie mówi o stosowaniu bez wskazań. Ale czasami takie wskazania są.
UsuńDodałbym tylko, że najmniej obciążające żołądek substancje z grupy NLPZ to "oksykamy", nimesulid, ibuprofen i "koksyby". Z kolei najbezpieczniejszym NLPZ'em wbrew pozorom nie jest ibuprofen (który mimo wszystko powoduje pewne ryzyko sercowo-naczyniowe), a naproksen oraz kwas acetylosalicylowy. Oczywiście przy długotrwałym stosowaniu :)
OdpowiedzUsuńZ drugiej strony nie polecam ketoprofenu i deksketoprofenu (kwestie żołądkowe) oraz diklofenaku (ryzyko sercowo-naczyniowe).
Zawsze mnie zastanawia, dlaczego mnóstwo lekarzy przepisuje diklofenak do stosowania ciągłego osobom z chorobami tętnic, miażdżycą i ryzykiem wieńcowym. Przecież ostatnie badania wykazały, że ta substancja ma porównywalne działanie uboczne jak wycofany jakiś czas temu "idealny lek" rofekoksyb...
Bardzo ciekawe opracowanie podsumowujące ryzyko w kwestiach sercowo-naczyniowych:
Usuńhttp://astra28.eu/_up/forum/npzl.pdf
Dziękuje za ciekawy artykuł, tego jeszcze nie miałem okazji przestudiować. Nadal się zastanawiam dlaczego lekarza tak często przepisują chociażby diklofenak i nie potrafię tego zrozumieć.
UsuńNie uwierzę że leki od zielarza są za darmo - a jaka jest gwarancja że pomogą ?-Kupując w aptece -mogę poprosić aby Pani magister poczekała nap 2 tygodnie- bo mam wtedy zasiłek - jeśli Pani ma do mnie zaufanie-zna mnie od lat - pomoże mi zapłacić za leki za jakiś czas -Zielarz przeważnie wydaje leki internetowo -Jego nie obchodzi że nie mam pieniędzy -zapłacisz przyśle ci leki nie zapłacisz figa z makiem --Więc jakie to leczenie gdy przez miesiąc nie mogę brać leków bo nie stać mnie je wykupić ?-i tak się zdarza w każdym miesiącu -Leki ziołowe od zielarza nie są tanie - Więc widzicie ze każdy ma zysk z pacjenta- prawda?
OdpowiedzUsuńDla mnie argumentem za apteką jest zawsze fakt, że leki i inne preparaty przechowywane są w odpowiednich warunkach. Ostatnio przyszła do mnie pacjentka, która w małej budce z kosmetykami kupiła krem. Był zepsuty i okazało się, że dwa lata po terminie ważności. Kupując w aptece ma się pewność, że kontrolowane są warunki przechowywania, bo w każdym pomieszczeniu musi być termometr i higrometr.
UsuńOczywiście, 100 % racja :) Nigdy bym nie pomyślała, żeby kupować leki gdzieś indziej niż w aptece. Nawet niedawno się przekonałam do zakupów internetowych, bo zawsze miałam pewne obawy co do tego. Wybrałam sprawdzoną aptekę Melissę, ponieważ do niej mam już od dawna zaufanie. Nie zawiodłam się, a leki przyszły z długim terminem ważności :)
UsuńCzy w biorac meloxicam (Opocan) rowniez nalezy stosowac IPP? Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńJeśli jest stosowany okazjonalnie, to nie trzeba (należy do inhibitorów COX-2 - tych mniej obciążających żołądek, choć nie w 100%) Chyba, że stosuję się go przewlekle, to wtedy jak najbardziej należy wdrożyć IPP. Inna sprawa to choroba refluksowa czy wrzodowa, wtedy koniecznie.
UsuńOd siebie dodam, że czasem nie trzeba brać większych dawek NLPZ bo wystarczy mniejsza ilość i podbicie paracetamolem 500 mg (ewentualnie 1000 mg).
Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam
UsuńDziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam
UsuńCałe szczęście, że - także dzięki takim blogom jak ten - mamy do czynienia ze stopniowym wzrostem świadomości zarówno lekarzy, farmaceutów, jak i samych pacjentów w zakresie konieczności stosowania preparatów osłonowych.
OdpowiedzUsuńWitam
OdpowiedzUsuńKarmie piersia. Od porodu minelo 3 miesiace i lekarz polecil mi tabletki cerazette... czy potrafi Pani mi napisac cokolwiek o tych tabletkach?
I jak to jest z przyjmowaniem? Czy trzeva co do godziny czy ile ew. moze byc 'poslizgu' w braniu?
Skoro lekarz zalecił Cerazette, to rozumiem, że karmi Pani piersią? Bo wtedy to właściwie chyba jedyna opcja. Ceraezete to tzw minipigułka- zawiera tylko jeden składnik - progestagen. Nie zawiera pochodnej estradiolu. Warunkiem skuteczności jest regularne stosowanie i tu zdecydowanie zaleca się przyjmowanie o tej samej porze. Nie znam wytycznych ile może być poślizgu. Czasami przy stosowaniu pojawiają się krwawienia.
UsuńTak. Napisalam wyzej, ze karmie piersia
UsuńWitam. A czy cerazette jest skuteczna antykoncepcja przy karmieniu piersią? I czy mozna brac prenatal duo i czy nie obniza on dzialania cerazette.
UsuńTak jak najbardziej. To skuteczna antykoncepcja pod warunkiem prawidłowego stosowania zgodnie z zaleceniami i ulotką. Może Pani brać Prenatal duo. Najlepiej w odstępie czasowym.
UsuńWitam
OdpowiedzUsuńCo Pani polecilaby na ciemieniuche dla 3miesiecznego dziecka? Wyszla niedawno i jest z przodu glowki. Czy ten szampon mustela bebe bedzie najlepszy jak Pani polexala we wpisie na ciemieniuche?
Można spróbować Szampobn w piance Mustela bebe. Jeśli ciemieniucha jest bardzo zaawansowana, mozna połączyć np z Żelem zmiękczającym ciemieniuchę Emolium.
UsuńUzywam od kilku dni mustela szampon pianka ale nie widze by ciemieniucha schodzila. Emolium da rade? U 1go dziecka pediatra zalecila salicylol 5% - wtedy pomogl ale czytalam, ze rozne opinie sa co do stosowania u niemowlat. A co Pani uwaza na temat salicylolu w zwalczaniu ciemieniuchy?
UsuńSwietny blog
Proszę spróbować Emolium. Z racji, że dzieciaczek ma dopiero 3 miesiące nie szalałabym z Salicylolem. Z pewnością delikatniejsze środki będą wystarczające.
UsuńCzy w okresie ciąży można stosować preparaty zawierające w składzie skrzyp polny? Wiadomo, że w większości z nich będzie napisane po konsultacji z lekarzem, ale jak pani uważa, czy może działać jakoś szkodliwie na dziecko?
OdpowiedzUsuńNie ma w tej kwestii żadnych badań, dlatego nie zaleca się przyjmować bez konsultacji z lekarzem. A który to trymestr ciąży?
UsuńWitam
OdpowiedzUsuńCo polecilaby Pani na chrypke zalegajaca w gardle? Karmie piersia.
Na chrypkę to myślę, że warto spróbować do ssania jakiś specyfik z porostem islandzkim np. "Isla".
UsuńWitam. A co na suchy kaszel i drapanie w gardle? Karmie piersia
UsuńTutaj również pomocna może być Isla, Fiorda i tego typu specyfiki. Jeśli ma Pani nebulizator to można robić inhalacje z soli fizjologicznej. Jeśli mimo wszystko kaszel nie będzie ustępował, warto odwiedzić lekarza, żeby osłuchał Panią.
UsuńPisała Pani na email że niczym Panią nie obraziłem -Ale widzę że zadawałem zbyt dużo pytań i zbyt często pisałem - -Wdzięczny jestem że Pani odpisywała -odpowiadała - radziła co lepiej wybrać - jaki lek - Dziękuję -Ale widzę że straciła Pani do mnie cierpliwość - Przepraszam -za wracanie głowy i zabieranie czasu - pisałem od kilku lat - otrzymywałem odpowiedzi i za to jestem wdzięczny
OdpowiedzUsuńProszę tak nie myśleć.. Ja po prostu z racji na grypę żołądkowa, a także zmianę pracy i wreszcie urlop- mam masę zaległości blogowych. Staram się je sukcesywnie nadrabiać, natomiast trochę jeszcze czasu na to potrzebuję. Na pewno mogę zadeklarować, że postaram się odpowiedzieć na każde zapytanie na blogu i na każdego maila z zapytaniem. Serdecznie pozdrawiam i jak zawsze dziękuję za dobre słowo.
UsuńDziękuję za pocieszenie -dodanie otuchy -Dziękuję
OdpowiedzUsuńDzień dobry, czasem gdy szukam odpowiedzi na jakieś nurtujące mnie pytania o treściach medycznych często znajduje je tutaj ;) tak było w przypadku info na temat czy osłonkę brać przed czy po antybiotyku, otóż kolejny raz zadaje sobie to pytanie ale tym razem w innym formacie, otóż: wczasy zaaowocowały w chorobę, lekarz przespisał mi antybiotyk - klabion 500 mg, 2x dziennie co 12h, kupiłam probiotyk - provag i tu zapaliła mi się żółta lampka, otóż provag można brać raz dziennie i zastanawiam się co uczynić, czy brać provag co 12 godzin? Chce mieć zagwarantowaną ochronę poantybiotykową a zdarzają mi się skutki uboczne, które atakują moje okolice intymne, głównie drożdżaki, nie chce jak to się mówi jedno leczyć a drugie kaleczyć, jak więc zrobić by mieć pełną ochronę? Dziękuję za odpowiedź.
OdpowiedzUsuńProvag wystarczy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, czyli raz na dobę. Proszę również pamiętać o ochronie jelit- czyli wskazany jeszcze dodatkowo probiotyk na florę jelitową.
UsuńA co z długotrwałym stosowaniem IPP jako osłony?Czy po zaprzestaniu stosowania nie nastąpi potem nadprodukcja kwasu solnego?Dziękuję
OdpowiedzUsuńDostałam rok temu zastrzyki na ból kregosłupa Dicloratio.Już po pierwszym czułam jak rozpływa mi się w ustach smak tego zastrzyku,jezyk i w dół do żołądka-cieplo ,mrowienie ust i języka.W domu swedzenie klatki piersiowej.Rano obudzilam się z straszna suchoscia w ustach ,jezyk suchy jak kołek.
OdpowiedzUsuńWrocilam do lekarza,zaprzeczył by były to powikłania po zastrzyku,może od wit b ktora tez dostalam w zastrzyku.
Wzięłam6 szt zastrzykow .
Suchosc w ustach,pieczenie ogromne.
Laryngolog przepisal PectoDril ,następnie Sebidin plus.Nie mijało.Pojechalam do innego laryngologa ten stwierdzil ze jest podrazniona sluzowka.Siemie kazal pic,biostymina,wit z gr B Prewenit intensiv,wit a +e.Dieta.
Dzis juz prawie rok, a ja nadal mam problem z sluzowka.Suchosc mniejsza juz ale gardło i podniebienie wysypane drobna kaszka.Gesta wydzielina i lepka.Dodam ze pierwsze miesiace czulam jakby był brak śliny.
Używałam gumy ,fiorde do ssania.
Była gastroskopia bakterii brak,wrzodow też tylko z wycinka wyszło stan zapalny na co lekarz nie zareagował.
Nie mam pojęcia po dzień dzisiejszy co zrobił ten zastrzyk w mym organizmie ,bo jednoznacznej diagnozy brak.
Często jezyk mam suchy,najbardziej wieczorem kolor biały ,a slina jest lepka i mleczna.(wymaz z jezyka nic nie pokazał)
Picie siemie pomaga.
Także Dicloratio uwazam za mocno drazniacy lek i mimo ze zastrzyk on bardzo mi zaszkodził.
Nie wiem po dzien dzisiejszy jak wrocic do normy.
Może probiotyki dobre ,ale ktore sa dobre?
Olejek z oregano ktos mi polecał ale boje sie że bardziej uszkodze sluzowkę.
Laryngolog nie ma dla mnie juz nic do zaoferowania.Powiedzial wręcz ...a czy to ja Pani przepisalem ten lek?Ja odp -że nie ,ale wystapiły skutki miedzy innymi laryngologiczne to gdzie mam iść.
Rece mi opadły a łzy w domu poleciały...
Może Pani zna przypadek podobny ,może pacjenci sie uzalali na ten zastrzyk.
Wystąpiło u nich pieczenie języka,suchość ,podrazniony przelyk i jakby mniej śliny albo to skutek że sluzowka probuje sie odbudowac i pochlania tyle tej śliny i kaszka "wysypka"na podniebieniu ale to wystapilo pozniej już...
Pozdrawiam
Dziekuje za odp :)
Powiem tak.... każdy może sobie myśleć o wprowadzeniu ketonalu bez recepty co chce, ale ja wypowiem się za siebie - przy endometriozie i ciągłych bólach trwających cały miesiąc bez choćby dnia przerwy nie jestem w stanie funkcjonować bez silnego leku przeciwbólowego. Ketonal bez recepty spadł mi z nieba, odpadają częste i drogie wypady do lekarza po receptę (a lekarze, jak wiemy, niechętnie wypisują więcej niż 1 lub 2 opakowania danego leku - wolą, żeby ponowić wizytę, bo dodatkowe pieniądze wpadną). Kto nie cierpi, ten nigdy nie zrozumie, ile znaczy możliwość nabycia tego leku bez recepty.
OdpowiedzUsuńNajlepiej zwrócić się z tym do lekarza.
OdpowiedzUsuńWitam choruję od pół roku na Łzs,od 2 miesięcy biorę diclofenak i omeprazole teva . Przeczytałam wyżej komentarz,że diclofenakn dłuższą metę jest niedobory... proszę doradzić mi na jaki inny lek niesterydowy mógłabym go zamienić.Dziekuje...
OdpowiedzUsuńJa już od jakiegoś czasu jak antybiotyk, jakieś dolegliwości żoładkowe, silne leki przeciwbólowe to podaję domownikom Diflos. Ma dobry skład, w kroplach to i wygodnie podac, skuteczny jest no i niewiele kosztuje
OdpowiedzUsuńA co jak boli głowa?
OdpowiedzUsuńWitam.zaczynam terapię LZS metotrexatem.15mg/tydz.prosze doradzić co stosować jako osłonę dla żołądka i wątroby, bo wiadomo że leczenie będzie raczej długotrwałe. Czy IPP można stosować przez tak długi czas?
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńWażne wskazówki, warto wiedzieć.
OdpowiedzUsuń