niedziela, 9 kwietnia 2017

Acyklowir bez recepty

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie wiosna to z reguły czas nowych postanowień. Udało mi się więc zrealizować plan rezygnacji ze słodyczy, a było niełatwo, hihi.. zwłaszcza w pracy, gdy kusiły koleżanki. ;) Wiosną często też decyduję się na zmiany - tym razem i zmiana fryzury i koloru włosów, a od razu humor lepszy. :) No ale zmiany mamy także w dziedzinie farmacji i o tym dziś kilka słów.

Jak zapewne wiecie leki mogą być wydawane z apteki:

-na podstawie recepty lekarskiej (produkty lecznicze oznaczane symbolem "Rp"
- bez recepty (produkty lecznicze OTC)

Oczywiście nie zależy to od widzimisię farmaceuty, ale od pozwolenia, :) czyli wszystko w gestii Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL). Żeby było ciekawie Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych może zmienić kategorię dostępności danego leku. Czasami taka zmiana wzbudza wiele kontrowersji. Przykładem jest dostępność bez recepty sildenafilu w dawce 25 mg (preparaty: "Maxigra go", "Maxon active"). Teraz kolejna zmiana...

Mamy pierwszy acyklowir w dawce 200 mg, który można zakupić bez konieczności posiadania recepty lekarskiej. Lek "Aciclovir Hasco" - tabl 200 mg decyzją Prezesa URPL zmienił nazwę na "Hascovir control 200 mg" no i jest dostępny w sprzedaży OTC. No dobrze a co to takiego acyklowir..?

Jest to lek przeciwwirusowy, który hamuje namnażanie wirusów opryszczki typu 1 i 2 (HSV), wirusa ospy wietrznej i półpaśca (VZV), wirusa Epsteina Barr (EBV) oraz wirusa cytomegalii (CMV). 

Do tej pory bez recepty można było zakupić acyklowir tylko w postaci kremu do stosowania zewnętrznego ("Zovirax", "Zovirax Duo", "Hascovir", "Herpex", "Antivir"). Pewnie znacie te specyfiki, bo opryszczka to częsty problem, a właśnie przy jej leczeniu najczęściej sięgamy po ww specyfiki. :) Wszystkie postacie doustne acyklowiru (w dawce 200, 400 i 800 mg) były wydawane tylko na receptę ("Heviran" i inne). Teraz mamy "Hascovir control" - 200 mg bez recepty. Póki co jest jakiś problem jego dostępnością w hurcie, ale pewnie niebawem się pojawi.

Wskazania do jego stosowania to leczenie nawrotowej opryszczki warg i twarzy wywołanej przez wirusa opryszczki pospolitej u dorosłych. Warto zwrócić uwagę na słowo 'nawrotowej' czyli...  lek może być stosowany tylko u pacjentów, u których wcześniej rozpoznano zakażenie opryszczki i ta opryszczka nawraca.

Moje osobiste zdanie jest takie, że "nie ma co szaleć" ;) i od razu się truć lekiem doustnym. Na to zawsze jest czas. 

Jeśli od razu jak pojawi się zwiastujące opryszczkę swędzenie wkroczymy do akcji z preparatami do użytku zewnętrznego - powinno być dobrze. :) 

O takich specyfikach pisałam w tym poście.

I jeszcze mała ciekawostka. Jeśli macie tendencję do wirusa opryszczki - warto ograniczyć w diecie argininę. Czyli najlepiej w odstawkę: czekolada (ech... ciężko), orzechy, owies i owsianka, kokos, żelatyna. Dlaczego? Wirus opryszczki potrzebuje bowiem argininy do wzrostu i namnażania. 

Z kolei inny aminokwas - lizyna może być naszym sprzymierzeńcem w walce z opryszczką, bo zwiększone spożycie lizyny powoduje, że organizm przyswaja mniej argininy:) czyli NIE dla argininy, a zdecydowane TAK dla lizyny.

Lizyna jest aminokwasem egzogennym, czyli nasz organizm nie potrafi jej zsyntetyzować, a musimy jej dostarczyć z pożywieniem. Gdzie znajdziemy lizynę?

                   - owoce ( awokado, mango, figi, morele, gruszki, papaja)
                   - warzywa ( buraki)
                   - nasiona roślin strączkowych i kiełki zbóż
                   - jaja i nabiał ( maślanka, kefir, jogurt)
                   - drób i ryby (dorsz, sardynki)

W niektórych aptekach znajdziecie też lizynę w postaci gotowego preparatu. Przykład SOLGAR "L-lizyna 500 mg" - kapsułki. 

Biorąc pod uwagę fakt, że opryszczka może być związana ze stresem, czy osłabieniem organizmu warto zadbać w sposób naturalny o dobra formę, czyli po prostu.. zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce oraz aktywność fizyczna. :) Wiosną i latem naprawdę łatwiej zadbać o siebie, a więc do dzieła! ;)

Warto również przeczytać:
Na opryszczkę      

23 komentarze:

  1. Dzień dobry.
    Ja mam pytanie akurat na inny temat i będe bardzo wdzięczna za odpowiedź. Od roku mam problem z ciągle popękanymi naczyniami krwionośnymi o oczach. Stosuję od kilku miesiący witaminę C i rutynę, ale efektów brak, a naczynek jest jeszcze więcej i oczy oraz okolice są zaczerwienione. Czy są jakieś leki na tego typu problem oraz krople ?
    Z pomocy okulisty skorzystałam i poradą była właśnie wit C o oraz nawilązające krople, tylko nic to niestety nie daje.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasami okuliści zalecają przy problemie pękających naczynek krople Posorutin- na receptę. Natomiast jeśli chodzi o preparaty doustne- to zapytam.. jakie dawki i jakie konkretnie specyfiki Pani stosowała...?

      Usuń
    2. Dziękuję, stosowałam krople thealoz, hyabak i hial drop multi, ale oczy są nadal ciągle czerwone. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam.

      Usuń
    3. Z racji na fakt, że problem jest przewlekły i mimo stosowania dobrych kropli nawilżających niewiele daje, zalecałabym powtórną konsultację z okulistą. Czy zaczerwienienie pojawia się niezależnie od pory roku, czy nasila się np na wiosnę? Warto rozważyć także czynnik alergiczny. Myślę, że najlepiej jak zwróci się Pani do fachowca.

      Usuń
  2. Preparaty osuwające lub leczące opryszczkę to raczej wyższa magia -Ale mam pytanie zraniłem się nawet w usta- czy można zastosować z braku laku Dentosept w płynie -albo ten bardziej skoncentrowany-Dentosept A jeśli tylko taki mam do dezynfekcji - czy raczej nie - tylko trzeba biec do apteki po właściwy preparat bardziej skuteczny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam pod ręką tylko ten Dentosept -czy też można nim zdezynfekować rankę?

      Usuń
    2. Najlepszy jest Octenisept

      Usuń
    3. Ja bezpośrednio na ranę nie stosowałabym Dentoseptu.

      Usuń
  3. Witam czy stosowanie witamin z grypy B pomoże mi przed nawrotem opryszczki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Stosowanie witamin z grupy B powinno zapobiegać występowaniu zajadów, w przypadku opryszczki- raczej proszę nie spodziewać się efektów.

      Usuń
    2. Jak najbardziej. Witaminy z grupy B ( B2, B3 i B6- ja sotsuje Bcomplex Solgara) + Magnez. Regularne stosowanie sprawi, że opryszczka zacznie pojawiac sie bardzo rzadko. Oczywiscie nie chodzi wylacznie o suplementy, należy uzupełniać duże ilości kasz, i produktów z lizyna, a ograniczyć mięso z nieznanych źródeł. Warto poczytać stare książki medyczne 😃
      Pamiętajmy że to są dzialania profilaktyczne.

      Usuń
  4. Zdrowych pięknych radosnych - spędzonych w gronie rodzinnym
    Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych życzę --Jeden z czytelników korzystający z Pani pomocy-z dobrych rad -

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedys mialam duze problemy z opryszczka. Byla wielka, wstyd bylo z domu wyjsc z tym czyms na wardze, bolalo strasznie i dlugo sie goilo, zadne kremiki nie pomagaly. I pamietam, zdarzylo sie, ze juz po niecalym miesiacu od zagojenia wyskoczyla mi znowu i wtedy poszlam do dermatolog i dostalam wlasnie jakis doustny lek (chyba Hascovir) i tak oto od 6 lat nie mialam opryszczki, a wczesniej zdarzalo sie to naprawde czesto.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzień dobry,
    czy mogłaby Pani napisać jakie obecnie tabletki wspomagające walkę z cellulitem są warte uwagi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma cudów w kwestii cellulitu, suplementy to tylko wspomaganie. Na pewno koniecznie dużo wody i odpowiednia dieta:)

      Usuń
  7. Przysłowie Angielskie--Nie ma takiego,który zawsze postępowałby mądrze--


    Wydaje mi się -że w 100%-nie jest to prawda-bo znam kogoś - kto zawsze mądrze mówi-pisze-czy myśli -

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale każdy może popełnić błąd, bo i na błędach się człowiek uczy.

      Usuń
  8. Neosine Forte syropek bez recepty :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawe czym się różni Hascovir Control (Acyclovirum 200) od np. Heviranu 200 albo Hascoviru 200, że tylko ten jeden jest na receptę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. też jestem ciekawa , czy mogłaby Pani porównać ?

      Usuń
    2. Nie ma różnicy w kwestii składu ( substancji leczniczej), natomiast to, że Hascovir control jest bez recepty a Heviran 200 mg na receptę wynika z rejestracji.

      Usuń