poniedziałek, 27 lipca 2015

Karczoch zwyczajny

Dziś po dłuższej przerwie postanowiłam powrócić do tematyki zielarskiej, a bohaterem artykułu uczynić karczoch zwyczajny.
Karczoch pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego, choć obecnie jest uprawiany zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie. Karczoch jest byliną, która dorasta do wysokości około 2 m i ma piękne, najczęściej fioletowe kwiaty. :) 
Karczoch to warzywo, a część jadalną stanowią części główki kwiatostanów po usunięciu zewnętrznych stwardniałych łusek okrywy. Pąki kwiatowe można spożywać po ugotowaniu, ewentualnie kiszone, bądź marynowane. Specjalne przetwory z karczochów przygotowują Włosi, przyznam, że jak dotąd nie próbowałam, ale.. jak tylko nadarzy się okazja na pewno 'posmakuję'  takiego karczocha, lubię bowiem poznawać nowe smaki.

Przejdźmy jednak do sedna, czyli ...

Zastosowanie w lecznictwie karczocha zwyczajnego (Cynara scolymus).

Surowcem leczniczym jest liść karczocha (Cynarae folium). Pewnie gdybym zapytała z czym skojarzycie karczocha, większość odpowie, że z wątrobą. ;) Bingo! 
Wyciąg z karczocha stymuluje wydzielanie soków trawiennych, działa żółciotwórczożółciopędnie oraz spazmolitycznie, czyli rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Poza tym reguluje rytm wypróżnień. Ze względu na takie właściwości karczoch świetnie sprawdzi się przy przewlekłych schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, kamicy żółciowej oraz niewydolności, czy stłuszczeniu wątroby. Ponadto przy wszelakich problemach trawiennych, zaparciach, czy wzdęciach.

Ale to nie wszystko. Wyciąg z karczocha działa ochronnie na naczynia krwionośne, obniża poziom zarówno triglicerydów, jak i cholesterolu we krwi, a także hamuje odkładanie się blaszki miażdżycowej. Aż kusi zatem powiedzieć "karczoch to samo zdrowie", :) i nie będzie w tym cienia przesady.

Twierdzi się również, iż wyciąg z karczocha obniża poziom glukozy we krwi, a więc sprawdzi się nie tylko przy podwyższonym poziomie cholesterolu, ale także wspomagająco w cukrzycy, a nawet otyłości.

A teraz mała uwaga szczególnie dla Pań. Często poszukują one środka z kategorii 'detoks', czyli na oczyszczanie organizmu, a mało kto wie, że wyciąg z karczocha nie tylko stymuluje przemianę materii, ale także przyspiesza eliminację szkodliwych produktów przemiany materii. Jak do tego dołożymy korzystny wpływ na włosy i skórę, to myślę, że to już wystarczający powód dla którego warto się z karczochem bliżej zaprzyjaźnić. 

Karczoch z aptecznej półki, czyli preparaty apteczne z wyciągiem z karczocha

Dla fanów nalewek, a wiem, że i tacy się znajdą, mamy "Tinctura cynarae" płyn doustny 100 ml z Krakowskiego Herbapolu.  Produkt polecany jest głównie przy niestrawności, a także schorzeniach dróg żółciowych (osłabienie wydzielania żółci i jej przepływu). 

Natomiast zdecydowanie najbardziej popularnym preparatem z karczochem jest "Cynarex" Herbapolu Wrocław. 1 tabletka preparatu zawiera 250 mg ekstraktu suchego z ziela karczocha. Jest to preparat o statusie leku, a nie suplement diety, za co należy się duży plus. Wskazania do jego stosowania to po pierwsze niestrawność i problemy z wydzielaniem żółci, a po drugie profilaktyka miażdżycy - obniżenie poziomu cholesterolu i triglicerydów we krwi.

Ciekawe połączenie to "Sylicynar" Herbapolu Poznań. Preparat zawiera w 1 tabl 140 mg wyciągu z ziela karczocha, a także wyciąg suchy z łuski ostropestu, czyli iście zgrany duet, :) który zatroszczy się o naszą wątrobę. Lek działa wspomagająco w stanach zapalnych i zaburzeniach czynności wątroby. Wskazania do jego stosowania to niewydolność wątroby, toksyczno-metaboliczne uszkodzenia wątroby, a także podwyższony poziom cholesterolu i triglicerydów. 

Myślę, że warto pamiętać, że również takie specyfiki mamy do dyspozycji na aptecznych półkach. :)

A na koniec uwaga sportowcy. Na swojej stronce mój autorytet w dziedzinie fitoterapii prof. Różański podaje, że karczoch przyspiesza eliminowanie zakwasów, podnosi tolerancję przewodu pokarmowego na skoncentrowane odżywki aminokwasowe i wysokobiałkowe, a także zwiększa przyswajanie składników peptydowych i aminokwasowych. 


Warto również przeczytać:

27 komentarzy:

  1. A jaki konkretnie preparat z karczochem będzie odpowiedni właśnie "dla pań" :) chcących przyspieszyć przemianę materii?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A to karczoch .,przyspiesza" przemianę materii czy usuwa zbędne produkty materii?

      Usuń
    2. Przecież w powyższym wpisie Autorka wyraźnie napisała jak karczoch działa... Pytanie tylko jaki preparat poleca?:)

      Usuń
    3. Karczoch i przyspiesza przemianę materii i pomaga w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Myślę, że wybrać można dowolny preparat z wymienionych przeze mnie. Ja, gdyby miała wybierać to sięgnęłabym chyba po postać płynną, czyli "Tinctura cynarae".

      Usuń
  2. Karczochy podobno faktycznie działają :)

    OdpowiedzUsuń
  3. sledze pani bloga bardzo czesto gdyz studiuje farmacje . Mam pytanie ile pani zarabia w aptece ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak jak napisała czytelniczka poniżej. Obowiązuje mnie tajemnica związana z umową o pracę:) i nie będę publikowała publicznie swoich zarobków, bo to nie ma związku z blogiem.

      Usuń
    2. Bardzo dobre pytanie.

      Usuń
  4. Nie zadaje się takich pytań ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Przy okazji upałów mam do Pani pytanie: na wielu lekach jest zalecenie "przechowywać w temp. do 25 stopni". A jak w domu przez większość dnia sięga ona 28-29 stopni? Czy to wpływa na nie jakoś? (są w oryginalnym opakowaniu w szafce)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciężko mi się wypowiedzieć jednoznacznie. Generalnie w przypadku wyższej niż zalecana temperatury może dość do rozkładu, czy dezaktywacji substancji leczniczej. Na pewno warto do przechowywania wybrać mało nasłonecznione miejsce, z dala od dostępu światła.

      Usuń
  6. Czy są jakieś przeciwwskazania przy stosowaniu sylicynaru? Co Pani sadzi o herbatce ekologicznej z karczocha?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno przeciwwskazaniem jest niedrożność dróg zółciowych, kamica żółciowa, ciąża i karmienie. O jaką konkkretnie herbatkę z karczocha chodzi i jaki efekt chce Pani uzyskać?

      Usuń
  7. Witam właśnie natknęłam się na tego bloga i jestem pozytywnie zaskoczona .Wreszcie konkretne informacje o składach i działaniach składników suplementów i leków. Brawo!! Jeśli chodzi o karczocha nie wiem czy łatwo go kuoić w Polsce w sklepach spożywczych ale w super marketach powinien być w konserwach( w puszkach), ja w Austrii kupuję go właśnie w takiej formie. W smaku nie jest rewelacyjny trochę kwaskowaty ,ja go lubię moje dzieciaki niestety nie ale ze względu na walory zdrowotne stosuję dość często do np.pizzy,zapiekanek lub drobno pokrojonego do sałatek .

    OdpowiedzUsuń
  8. Po cynarexie nabawiłem się steatozy wątroby :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jednak lepiej skonsultować się z lekarzem -Jeśli mie mamy pewności jak reagujemy na karczochy-Lekarz po analizje naszego schorzenia odpowie czy można zaryzykować ?-Prawda Pani Magister?

      Usuń
    2. Zawsze wszystko jest kwestią indywidualną- po prostu wrażliwość osobnicza. Natomiast myślę, że gdybyśmy zastosowanie każdego preparatu OTC konsultowali z lekarzem, to kolejki do lekarzy były kilkukrotnie większe niż są obecnie.

      Usuń
  9. Pozdrawiam Serdecznie -czy karczochy w potrawach gotowanie -pieczenie czy marynowanie - nie powoduje że te warzywa staja się bezwartosciowe -? Czy wtedy zostają tylko walory smakowe ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno zachowane są wówczas niektóre właściwości.

      Usuń
    2. Raczej walory smakowe. Np. cynarexie mamy do czynienia z ekstraktem. A różnica między czymś ekstraktem z tego czegoś jest ogromna. Bardzo często coś nie działa w zwykłej postaci, a w formie ekstraktu np. ostropest plamisty najlepszym tego przykładem.

      Usuń
  10. Witam.Jeżeli mam kamień 1 w woreczku żółciowych to można używać czy nie karczocha? Obecnie używam Ostropest .pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  11. Naprawdę trzeba być wdzięcznym - Bo Pani magister - ma dzieci ,męża - pracuje -rodzinie poświęca uwagę - A o sobie też trzeba myśleć -W niektórych wypadkach trzeba zwrócić się do lekarza -jeśli ktoś ma wątpliwości -A swoje zdanie swój gust trzeba też mieć - czasami warto posłuchać dobrej rady - Nie zauważyłem aby Pani była złośliwa - pisząc artykuły czy odpowiadając na pytania -

    OdpowiedzUsuń
  12. Dzień dobry
    A jeśli woreczek jest usunięty to czy mozna karczochy stosować?
    Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  13. Karczoch naprawdę ma rewelacyjne działanie. Odkąd stosuje pozbyłam się problemów z wyróżnianiem. Nie chodzę wzdeta jak wcześniej -po każdym najmniejszym kęsku czegokolwiek. Moja przemiana materii tez jest o level wyżej - same plusy więc polecam wszystkim borykajacym się z problemami pełnego brzucha i dolegliwosciami ze strony układu trawiennego.

    OdpowiedzUsuń
  14. Czy ktoś stosował z dobrym skutkiem karczoch, na obniżenie cholesterolu

    OdpowiedzUsuń