Jak patrzę na moich dwóch Synów, to zastanawiam się, kiedy to zleciało, że oni tak wyrośli. Starszy już niedługo nie będzie musiał stawać na palcach, żeby być wyższym ode mnie. A ja jeszcze dokładnie pamiętam sam początek mojego macierzyństwa, czyli dzień jak zobaczyłam dwie kreski na teście ciążowym:) No właśnie .. Dziś kilka słów na temat testów ciążowych. Z racji na fakt, że nie ma 100% pewnych oznak wczesnej ciąży i nie zawsze spóźnienie miesiączki, czy nudności są objawem macierzyństwa w przypadku podejrzenia ciąży warto wykonać test ciążowy.
Na jakiej zasadzie działa test ciążowy..?
Okazuje się, że każdy test ciążowy działa na podobnej zasadzie, a mianowicie wykrywa w moczu obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Co to takiego..? To hormon białkowy, który jest jednym z najważniejszych ciążowych hormonów. Za produkcję i wydzielanie gonadotropiny kosmówkowej, czyli hCG odpowiada zarodek - już od pierwszych dni po zagnieżdżeniu, a z czasem wydziela ją łożysko.. Gonadotropina kosmówkowa obecna jest w moczu przyszłej mamy tak mniej więcej 6-12 dnia po zapłodnieniu i odgrywa bardzo istotną rolę. Podtrzymuje i stymuluje do pracy ciałko żółte, aby mogło ono produkować progesteron - hormon niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży.
Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy, aby był wiarygodny..? Rano, czy wieczorem?
Aby gonadotropina kosmówkowa (hCG) była wykrywana w teście ciążowym, jej stężenie musi być odpowiednio duże. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i najlepiej wykonać test w terminie spodziewanej miesiączki lub tuż po nim. Wiem... Czasami trudno dotrwać do tego momentu, bo tak bardzo chcemy potwierdzić lub wykluczyć ciążę, ale naprawdę warto odczekać te kilka dni. Pamiętajcie, że w pierwszym trymestrze ciąży stężenie hCG podwaja się średnio co 48-72 godziny, a więc dziś test ciążowy może być negatywny, a za 2 dni już pozytywny. Jeśli wykonamy test ciążowy za wcześnie, jego wynik może być fałszywie ujemny.
I jeszcze jedna ważna zasada. Najlepiej wykonać test ciążowy w godzinach porannych, bo wtedy stężenie hormonu hCG jest najwyższe, czyli łatwiej będzie go wykryć.
Jakie są rodzaje testów ciążowych na rynku.?
Jeśli chodzi o samą technikę wykonania, rozróżniamy:
- testy płytkowe (kasetowe) - do ich wykonania potrzebny jest pojemnik na mocz- czasami trzeba go dokupić, czasami dołączony jest do opakowania. Po zebraniu moczu do pojemniczka, kilka jego kropli nanosimy za pomocą dołączonej pipety na okienko płytki testu. Przykładem jest test ciążowy "Pre-test", "Quixx"
- testy strumieniowe - z wyglądu przypominają flamaster, którego specjalną końcówkę umieszcza się na kilka sekund pod strumieniem moczu. Przykłady: "Baby boom", "Test ciążowy Stream".
- testy paskowe - wymagają zebrania próbki moczu do specjalnego pojemnika i zanurzenia w nim specjalnego paska. Przykład "Pink test eco"
A czym się kierować przy wyborze testu ciążowego..?
Jeśli zależy nam na wykryciu ciąży jak najwcześniej, warto patrzeć na czułość testu ciążowego - jest ona podana na opakowaniu lub w instrukcji w środku. Obecne na polskim rynku domowe testy ciążowe mają czułość w zakresie 10 do 50 mIU/ml. Co to oznacza..? Ano nic innego jak stężenie hCG, które wykrywa test. Im niższa jest to wartość, tym niższe stężenie hCG jest wykrywane, czyli test jest bardziej czuły i pozwala wcześniej wykryć ciążę.
Jest jeszcze jedna kwestia - pamiętajcie, że często podawana przez producentów na opakowaniach testów ciążowych wiarygodność, czy dokładność (rzędu 95-99%), to nie to samo co czułość! Wysoką wiarygodność mogą mieć też testy o niskiej czułości.
No dobrze. Wiecie jak działa test. To teraz zastanówmy się jak interpretować jego wynik? Właściwie zasada jest prosta: jedna kreska na teście ciążowym to brak ciąży, a dwie kreski - ciąża. Aczkolwiek- nigdy nie możemy mówić o pewności 100%.
Czy test ciążowy może się mylić..?
Czasami, choć bardzo rzadko może się zdarzyć wynik fałszywie pozytywny, lub fałszywie negatywny.
Fałszywie pozytywny test ciążowy może wynikać z:
- torbieli na jajnikach, nowotworów jajnika, chorób nerek
- przyjmowania leków zawierających hCG (leczenie bezpłodności) np. Pregnyl
- niedawnej ciąży ( po poronieniu, niedawnym porodzie, przerwaniu ciąży)
Taki fałszywie dodatni wynik zdarza się jednak niezmiernie rzadko.
A czy zawsze jedna kreska oznacza brak ciąży..? Z reguły tak - ale pod warunkiem, że test wykonaliśmy zgodnie z zaleceniami producenta i w odpowiednim czasie. Niestety często kobiety za bardzo spieszą się z wykonaniem testu ciążowego. Za szybko wykonany test może dać wynik fałszywie ujemny. Jeśli więc wynik testu jest negatywny, a miesiączka dalej się opóźnia, należy powtórzyć test kolejnego dnia rano i kolejnego, ponieważ u części kobiet owulacja i zapłodnienie nie jest wcale w połowie cyklu. A jeśli nie macie zaufania do domowego testu ciążowego lub macie jakiekolwiek wątpliwości co do wyniku, to pamiętajcie, że można zrobić badanie beta-hCG z krwi, które daje praktycznie 100% pewności.
I jeszcze jedno. Żaden test ciążowy nie zastąpi wizyty u ginekologa. Jeśli więc na teście ciążowym wyszły Wam dwie upragnione kreski, zaplanujcie w bliższej perspektywie wizytę u specjalisty.
Tyle na dziś. Tym wszystkim, którzy starają się o powiększenie rodziny życzę upragnionych dwóch kreseczek. :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz