A psik ;) Sezon alergii w toku, a więc dziś kilka słów w tym temacie. Od jakiegoś czasu możecie dostać w aptece już bez recepty sterydowe preparaty w postaci aerozolu do nosa. Mam tu na myśli specyfiki "Nasometin control", "Momester nasal", "Aleric spray", czy "Pronasal control". Wszystkie one zawierają w składzie lek sterydowy: furoinian mometazonu w dawce 50 µg/dawkę. Wskazania do ich stosowania to łagodzenie objawów wywołanych przez alergiczny nieżyt nosa takich jak kichanie, świąd, niedrożność, czy wyciek z nosa. A więc jeśli macie katar sienny - może to być strzał w dziesiątkę. No dobrze.. ale czy zawsze ich stosowanie jest bezpieczne..? I o czym należy pamiętać przy aplikacji..?
Leki tej grupy przeznaczone są do stosowania u osób dorosłych. Nie należy na własną rękę aplikować ich naszym pociechom. Ale uwaga! Ciągle są w obrocie leki z tym samym składem i dawką sterydu zarejestrowane na receptę - "Pronasal", "Momester", "Nasometin". I bardzo często zdarza się, że są one zapisywane przez lekarza naszym milusińskim. Tutaj bardziej chodzi o fakt, aby nie decydować o zastosowaniu sterydu bez konsultacji z lekarzem.
Zalecane dawkowanie (osoby dorosłe) to dwie dawki do każdego otworu nosowego raz na dobę. Czasami poprawa jest obserwowana już po 12 godzinach od podania pierwszej dawki, ale z reguły pełne działanie rozpoczyna się po 2 dniach stosowania. Po uzyskaniu poprawy można zmniejszyć stosowaną dawkę do jednego rozpylenia do każdego otworu nosowego jeden raz na dobę.
Ale uwaga! Jeśli po 14 dniach nie mamy odczuwalnej poprawy, należy zaprzestać stosowania specyfiku.
Mimo, że są sterydy donosowe mają wysoki profil bezpieczeństwa, to jednak ważne jest ich prawidłowe stosowanie, a więc kilka słów na ten temat.
Zasady prawidłowego stosowania sterydów donosowych
-Zanim zastosujemy aerozol ze sterydem do nosa, warto wcześniej oczyścić nos z zalegającej wydzieliny. Najlepiej zastosować do tego celu sól fizjologiczną, czyli 0,9% roztwór NaCl, albo dowolną wodę morską
- Przed pierwszą aplikacją należy sprawdzić działanie leku naciskając dozownik ok 10 razy - aż do uzyskania drobnej mgiełki.
- Każdorazowo przed aplikacją należy wstrząsnąć buteleczkę z lekiem
- Technika aplikacji: Końcówkę aplikatora umieszczamy płytko w przedsionku nosa i zawsze kierujemy strumień aerozolu nie w stronę przegrody nosa, tylko w stronę skrzydełka nosa. Dlaczego to takie ważne..? Po pierwsze zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo stosowania - unikamy uszkodzenia przegrody nosowej, a po drugie - zapewniamy w ten sposób optymalną penetrację leku, czyli gwarantujemy skuteczność działania.
Tyle w kwestii sterydów, ale ...
Jeśli nie steryd, to co..?
Pamiętajcie, że przy katarze siennym niekoniecznie od razu trzeba sięgać po lek sterydowy dla załagodzenia objawów. Mamy też inne specyfiki o działaniu przeciwalergicznym. A są to:
1) Preparaty z kromoglikanem sodowym: "Cromohexal- aerozol do nosa", czy "Polcrom" aerozol do nosa. Co warte uwagi - są to preparaty do stosowania także u dzieci już od 3 roku życia. Warto o tym pamiętać. Dawkowanie jest jednak już zdecydowanie mniej wygodne, bo dla uzyskania efektów konieczna jest aplikacja nawet 4 razy dziennie.
2) Preparaty z azelastyną: "Allergodil - aerozol do nosa", "Acatar allergy"- aerozol do nosa. Azelastyna to lek antyhistaminowy, który łagodzi objawy sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Można go stosować u dzieci od 6 roku życia, a zalecane dawkowanie to 1 dawka do każdego otworu nosowego 2 razy na dobę.
3) I jeszcze "rodzynek" w tej kategorii - preparat dwuskładnikowy "Otrivin allergy". W składzie mamy dimetinden - lek przeciwhistaminowy, który hamuje objawy alergii, ale także fenylefrynę. Fenylefryna nie działa przeciwalergicznie, ale zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. Ale UWAGA! Warto pamiętać, że leku tego nie powinno się stosować dłużej niż 7 dni.
Trzymajcie się zdrowo!
Warto również przeczytać:
Wiosną uwielbiam podróże - te małe i duże. Często biorę swój rower, dzieciaki zabierają rowery trójkołowe dla niepełnosprawnych i jedziemy w trasę. Minusem jest właśnie moja alergia na wiele pyłków i częste wydmuchiwanie nosa mnie męczy. Ale cóż zrobić, kiedy tak lubimy zwiedzać.
OdpowiedzUsuńNa alergie chyba najlepszym sposobem będzie znalezienie odpowiedniego leku dla siebie. Im szybciej go znajdziemy tym szybciej nie będziemy cierpieć.
OdpowiedzUsuń