poniedziałek, 28 grudnia 2015

Zaparcia u dzieci

Święta, święta i po świętach. :) Pora wracać do pracy i... blogowania. ;)
Dziś na prośbę jednej ze stałych czytelniczek bloga kilka słów na temat zaparć u dzieci. Wbrew pozorom jest to dość częsty problem, który czasami spędza z powiek sen zatroskanym rodzicom. Najpierw jak zawsze kilka słów tytułem wstępu, czyli...

Co to jest zaparcie i jakie są jego przyczyny? 

Na początek pamiętajcie, że nie każdy problem z wypróżnieniem to zaparcie. 

Zaparcia czynnościowe u dziecka do 4 roku życia rozpoznaje się, jeśli wystąpią co najmniej dwa z objawów tj.

- defekacja (wypróżnienie) mniej lub 2 razy w tygodniu
- obecność bardzo dużych mas kałowych w odbytnicy
- trudności w oddawaniu stolca i towarzyszący temu ból
- wywiad wskazujący  na nasiloną retencję stolca
- minimum jeden epizod nietrzymania stolca mimo, że dziecko załatwiało się wcześniej do nocnika, czy toalety
- duża objętość oddawanego stolca (co najmniej przez 1 miesiąc).

czwartek, 24 grudnia 2015

Życzenia świąteczne

Wszystkim Czytelnikom składam serdeczne życzeniach Zdrowych, Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, a także wielu radosnych chwil spędzonych w rodzinnej atmosferze.


czwartek, 17 grudnia 2015

Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa

Dzisiejszy artykuł będzie nieco inny od pozostałych. No cóż... raz na czas musi być urozmaicenie. ;) Tym razem będzie słów kilka na temat paradoksów w polskiej służbie zdrowia. Oczywiście mamy ich całą masę, od "kolejek" do specjalistów, po niektóre przepisy związane z realizacją recept, na których cierpią pacjenci, aż po problemy z dostępnością niektórych leków, które miała zniwelować "ustawa antywywozowa", a tymczasem ciągle się pojawiają. 

W ostatnich dniach znów "cios" w kierunku pacjentów. Uwaga alergicy!
Firma Stallergenes - oferująca do tej pory bogatą gamę produktów do diagnostyki alergii oraz do immunoterapii alergenowej  tymczasowo wstrzymała wytwarzanie testów oraz szczepionek. Co to oznacza w praktyce...?

Na chwilę obecną jest problem z dostępnością preparatów tj:

czwartek, 10 grudnia 2015

Na wątrobę... Altra..?

Wielkimi krokami zbliżają się święta, czyli dla wielu czas świątecznej rozpusty. Tak to z reguły jest, że pozwalamy sobie w tym czasie na nieco więcej niż zwykle i efekty są ... różne. ;) Z reguły po okresie świątecznym w aptece obserwuje się wzrost sprzedaży preparatów na trawienie, na wątrobę, czy na żołądek. Ostatnio w TV "leci" po raz kolejny dość intensywna reklama specyfiku "Altra" na wątrobę. Czy warto w niego zainwestować?

W reklamie produkt przedstawiony jest jako '2 in 1', czyli na wątrobę oraz na pęcherzyk żółciowy. Przeanalizujmy skład i wszystko będzie jasne. 

Miejsce pierwsze to fosfolipidy sojowe. Cóż to takiego fosfolipidy..? Ano nic innego jak elementy budulcowe błony komórkowej hepatocytów. Fosfolipidy sojowe stosowane w odpowiednich dawkach przyspieszają regenerację komórek wątroby. No tak... tylko kluczem jest tutaj odpowiednia dawka. Weźmy standardowy lek tej grupy "Essentiale forte" - 1 kapsułka zawiera 300 mg fosfolipidów,  a zalecane dawkowanie to 3 razy po 2 kapsułki. Tutaj w 1 kapsułce mamy tylko 200 mg fosfolipidów, a zaleca się stosować 2 x 1 kaps. Oczywiście takie dawkowanie nie zaszkodzi, ale też specjalnie nie pomoże. Zresztą... to nie lek, tylko suplement diety, więc tak naprawdę nie ma co liczyć na jakiekolwiek działanie lecznicze.

Numer dwa to wyciąg z korzenia ostryżu długiego 40mg, czyli kurkuma. Pewnie każdy coś o niej słyszał. A już na pewno każdy próbował mieszanki curry -  jej żółty kolor to właśnie sprawka kurkumy. ;) A co ma wspólnego kurkuma i wątroba..? Kłącze kurkumy posiada działanie żółciotwórcze i żółciopędne... Pewnie dlatego w reklamie pada odniesienie do woreczka żółciowego.

Miejsce trzecie to wyciąg z ziela karczocha 40mg. Tutaj na pewno dawka jest zdecydowanie za mała. Dla porównania chyba najbardziej znany preparat z karczochem "Cynarex" zawiera w 1 tabl 250 mg ekstraktu z karczocha. Różnica więc spora. :)

Kolejnym składnikiem jest wyciąg z ziela Brahmi. Brahmi czyli Bacopa monnieri to jedna z najważniejszych roślin medycyny ajuwerdyjskiej. Znana jest głównie z działanie poprawiającego pamięć i koncentrację. A jak to się ma do wątroby..? Wyciąg etanolowy z ziela Brahmi działa hepatoprotekcyjnie... badania póki co są obiecujące, ale na myszach. Dawka tutaj jednak raczej symboliczna bo 20 mg w 1 kapsułce, co jakoś mnie nie przekonuje.
Mamy również chlorellę - także 20 mg. Jest to słodkowodna alga jednokomórkowa. Właściwie nie ma na stronie producenta konkretnej informacji o jej pozyskaniu, a także o ścianie komórkowej, która z trudem jest trawiona przez nas przewód pokarmowy. Myślę więc, że to raczej tylko kwestia marketingowa - bo "chlorella", czy "spirulina" są ostatnio w modzie. ;)

Ale to nie koniec składu. Jest jeszcze wyciąg z ziela ostropestu 28,6 mg w porcji dobowej, czyli 20 mg sylimaryny. Ostropest - w kwestiach wątroby sprawdza się super, ale w odpowiednich dawkach, tutaj z dawką kiepsko, wręcz bardzo kiepsko.

I na końcu składu wyciąg z liści Andrographis paniculata. Roślina póki co szeroko znana w Indiach. :) U nas raczej kojarzymy ją z suplementami na zatoki. 

Podsumowując: na pewno uwagę zwraca różnorodny skład suplementu "Altra", bowiem mamy całą plejadę gwiazd ziołolecznictwa... karczoch, ostropest, fosfolipidy sojowe. Krótko mówiąc - 'na bogato'. ;) Tylko, że niestety ta różnorodność nie do końca przełoży się na efekty. Dawki są bowiem znikome. I pamiętajcie, że to tylko suplement diety. Jeśli rzeczywiście macie konkretny problem z wątrobą taki suplement na pewno go nie rozwiąże. 

W kwestii wątroby zachęcam również do lektury artykułu z archiwum bloga: "Problemy z wątrobą".


Warto również przeczytać: