poniedziałek, 25 stycznia 2016

Pleśniawki

Lista tematów oczekujących oraz Waszych sugestii robi się coraz dłuższa. Dziś ponownie na jedną z Waszych próśb kilka słów na temat leczenia pleśniawek u dzieci. Na początek jak zawsze tytułem wstępu, czyli...

Co to są pleśniawki i jakie są ich przyczyny..?

Pleśniawki często wyglądają jak kremowo-białawy nalot w buzi niemowlęcia., najczęściej na wewnętrznej stronie policzków, bądź na języku. Mamy czasami uznają je za resztki mleka i dopóki nie dają nieprzyjemnych objawów nie interweniują. Istotny jest fakt, iż pleśniawki są wywoływane przez drożdżaki z rodzaju Candida, czyli mają typowo grzybicze pochodzenie. Najczęściej występują u niemowlaków i młodszych dzieci, choć zdarzają się i u osób starszych. 

sobota, 16 stycznia 2016

Ból gardła w ciązy

Dziś będzie już po raz kolejny na temat bólu gardła, ale uwaga... u kobiet w ciąży. Często panie będące w ciąży nie zdają sobie sprawy z faktu, iż ciąża niesie za sobą istotne ograniczenia w kwestii przyjmowanych leków. Ostatnio miałam pacjentkę, która przyszła do apteki po cały arsenał leków na przeziębienie... Sama odczytywała z kartki kolejne pozycje, a na samym końcu dodała na szczęście, że jest w ciąży. Uczulam... Jeśli jesteście w ciąży i kupujecie dla siebie w aptece jakieś specyfiki - pierwszą informacją jaką powienien usłyszeć farmaceuta jest fakt, iż spodziewacie się Dzidzia. Na początku przecież ciąża jest niewidoczna, a właśnie wtedy trzeba najbardziej uważać.

Można by rzec, że w ciąży najlepiej nie chorować, bo ilość ilość medykamentów bezpiecznych dla dziecka jest niestety znikoma. Tak naprawdę na większości opakowań znajdziecie informację, żeby nie stosować ich w ciąży, albo stosować tylko w razie zdecydowanej konieczności i wtedy, kiedy korzyść przewyższa ryzyko. Czy wiecie dlaczego tak się dzieje...? Ano dlatego, że na kobietach w ciąży nie przeprowadza się badań, więc producenci wolą się na wszelki wypadek zabezpieczać. I słusznie... bo skoro nie wiadomo, czy coś jest bezpieczne, to lepiej nie stosować. Koniec i kropka. No ale wróćmy do tematu posta, czyli...

środa, 6 stycznia 2016

Luteina dla oczu

Moi Drodzy już od niemal 4 lat piszę tego bloga, ponieważ jest on dla mnie dodatkową motywacją do poszerzania swojej wiedzy, ale piszę go głównie dla Was. Dziś więc kolejny artykuł 'na Wasze życzenie', czy suplementy diety wspomagające wzrok. Ostatnio cieszą się one coraz większą popularnością. Kiedyś po owe specyfiki sięgali pacjenci po 50-tym roku życia, dziś ta granica znacznie się obniżyła. Mamy nawet preparaty 'na wzrok' dla naszych milusińskich.

Zwyrodnienie plamki żółtej - główny winowajca..?

Pamiętajcie, że nawet najlepszej jakości suplement nie spowoduje,  że nasza wada wzroku się cofnie. Nie ma takiej opcji. Natomiast dobrze skomponowany suplement na oczy może skutecznie spowalniać procesy zwyrodnieniowe plamki żółtej. 
Cóż to takiego ta plamka żółta i o co właściwie tyle szumu..? Plamka żółta to specyficzne miejsce na siatkówce oka, gdzie jest największe skupisko fotoreceptorów (czopków). Odpowiada ona za rozdzielczość, ostrość widzenia oraz percepcję kolorów. Z reguły postępujące z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe plamki żółtej są przyczyną kłopotów ze wzrokiem. 

AMD (zwyrodnienie plamki żółtej) daje w efekcie takie objawy jak: 
zniekształcenia obrazu, obniżenie ostrości wzroku, zaburzenia widzenia barw, czy ubytki w polu widzenia (mroczki).