niedziela, 23 lutego 2014

Sprawy organizacyjne

Jak być może zdążyliście już zauważyć w nowej zakładce, bądź z informacji na Facebooku, niedawno do zespołu mojego bloga dołączyła Magda. 
Dzięki stale rosnącej popularności, w ostatnim okresie na blogu dziennie pojawia się nawet kilkadziesiąt nowych komentarzy, dodatkowo otrzymuję sporo maili, więc naprawdę ciężko jest mi szybko na nie reagować, dlatego niekiedy musieliście czekać nawet kilka dni na odpowiedź...
Mam nadzieję, że teraz dzięki Magdzie nasza reakcja na Wasze pytania i problemy będzie nieco szybsza. 
Tak jak wspominałam, w dniach 27.02-9.03 będę przebywała na urlopie na Costa del Sol, ale jestem przekonana, że w czasie mojej nieobecności Magda dzielnie mnie zastąpi odpisując na większość Waszych komentarzy. W niedalekiej przyszłości na blogu będą pojawiać się również jej artykuły.

Dodam, iż Magda jest farmaceutką z 9-letnim doświadczeniem, posiada również specjalizację z farmacji klinicznej. Wierzę, że szybko zdobędzie Wasze zaufanie oraz sympatię.

Magda - witaj na blogu!

piątek, 21 lutego 2014

Na suchy i mokry kaszel.... Herbapect?

Dziś po obejrzeniu reklamy TV syropu "Herbapect" postanowiłam powrócić do tematyki przeziębień i kaszlu. Pewnie nieraz przychodząc do apteki po jakiś specyfik na kaszel, usłyszeliście od farmaceuty pytanie - na jaki kaszel: suchy, czy mokry? No właśnie... dlaczego to takie ważne...? Ano dlatego, że od tego z jakim kaszlem mamy do czynienia, zależy wybór odpowiedniego preparatu. 

Zasadniczo w przypadku kaszlu mokrego (produktywnego), któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny zaleca się stosowanie leków wykrztuśnych, rozrzedzających zalegającą wydzielinę i ułatwiających jej pozbycie się z dróg oddechowych. W przypadku kaszlu suchego (nieproduktywnego) rozważyć należy stosowanie preparatów przeciwkaszlowych, choć... ja zawsze zalecam tutaj szczególną ostrożność. O suchym kaszlu będzie jednak innym razem. 
A co wtedy, kiedy tak naprawdę ciężko nam odpowiedzieć na pytanie, z jakim kaszlem mamy do czynienia? Gdyby wierzyć reklamie telewizyjnej, to najprościej jest sięgnąć wówczas po syrop uniwersalny, czyli zarówno na suchy, jak i mokry kaszel: "Herbapect". Ile w tym prawdy? Zróbmy małą analizę składu "Herbapectu". Jak podaje producent, 5 ml syropu zawiera:

- 498 mg wyciągu z ziela tymianku. Jak działa? Wzmaga wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie.

- 348 mg nalewki z pierwiosnka. Działa również wykrztuśnie, ale tym razem na drodze innego mechanizmu... drażni błonę śluzową żołądka i na drodze odruchowej wzmaga wydzielanie wodnistego śluzu, a także zwiększa wydzielanie wody w oskrzelach, co prowadzi do upłynnienia zalegającej wydzieliny.

- 87 mg sulfogwajakolu. Tutaj także nie ma niespodzianki, bo działanie... typowo wykrztuśne.

Jaki z tego wniosek...? 

poniedziałek, 17 lutego 2014

Hemoroidy

Moi drodzy, bardzo się cieszę, że liczba odsłon mojego bloga wkrótce przekroczy 1 milion. :) To oznacza, że podoba się Wam to co piszę, jednocześnie dając mi motywację na kolejne artykuły, gdyż jak wiecie piszę go dla Was. 
Dziś więc znów artykuł "na Wasze zamówienie". :) Tym razem będzie o hemoroidach, które często solidnie uprzykrzają nam życie. Mimo, że z chorobą hemoroidalną boryka się spory odsetek społeczeństwa, do dziś jest ona uważana za wstydliwy problem, wręcz temat tabu. Często boimy się wizyty u specjalisty i cierpimy w milczeniu, bo preparaty apteczne nie zawsze okazują się skuteczne. Jak więc sobie pomóc...?

Na początek kilka słów tytułem wstępu, czyli... co to właściwie są hemoroidy?

Warto wiedzieć, że hemoroidy same w sobie nie są zmianami patologicznymi, mamy je wszyscy. Tak, tak... Hemoroidy (inaczej guzki krwawnicze) są to bowiem prawidłowe struktury anatomiczne kanału odbytu. Stanowią one uwypuklenia błony śluzowej odbytu o kształcie "poduszeczek" wypełnionych splotami naczyniowymi. Nie są one "od parady", tylko spełniają ściśle określoną funkcję - stanowią uszczelnienie odbytu i ułatwiają wydalanie strawionej treści pokarmowej. O chorobie hemoroidalnej mówimy natomiast wtedy, kiedy guzki krwawnicze ulegają przekrwieniu i powiększają się, pojawia się stan zapalny i towarzyszące mu objawy. 

Jakie są objawy choroby hemoroidalnej? 

Najczęściej jest to świąd i pieczenie okolicy odbytu oraz tępy ból nasilający się przy defekacji. Inne objawy to uczucie niecałkowitego wypróżnienia, wypadanie hemoroidów (w zaawansowanym stadium), zapalenie i obrzęk w okolicy odbytu, wysięk lub śluzowa wydzielina. Czasami w trakcie oddawania stolca pojawia się krwawienie. UWAGA! Każde krwawienie z okolic odbytu wymaga szczegółowej diagnostyki. Nie jest to bowiem objaw przypisany tylko hemoroidom, ale może świadczyć o poważnych schorzeniach tj. nowotwór jelita grubego. Z reguły krwawienie towarzyszące hemoroidom jest bezbolesne, a krew świeża i jasna. Niepokój powinna natomiast wzbudzić ciemna krem, oraz towarzyszący krwawieniu ból. Wtedy zalecam jak najszybszą konsultację lekarską!

Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej?


czwartek, 13 lutego 2014

Jak tanio zorganizować wakacyjny wyjazd

Dziś będzie nietypowo, ale jak już kiedyś pisałam, na blogu będą też pojawiać się wątki związane z podróżowaniem. :)
Tak się składa, że pod koniec lutego wybieram się na południe Hiszpanii, więc przy okazji podzielę się z Wami praktycznymi uwagami, jak można tanio zorganizować taki wyjazd.



1. Przede wszystkim należy wybierać okres poza sezonem, czyli odpadają wakacje, święta, okresy ferii polskich oraz niemieckich (na szczęście są bardzo zbliżone). Wiem, że nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza mając dzieci w wieku szkolnym, ale naprawdę jest wtedy dużo taniej. Dotyczy to nie tylko cen lotów oraz hoteli, ale również wypożyczenia samochodu, ponadto często ceny w sklepach i restauracjach są w tych okresach niższe. Istotną rzeczą bywa również to, że poza sezonem łatwiej znaleźć miejsce parkingowe przy atrakcjach turystycznych, plaże również są nieomal puste. A więc prawie same zalety ;)
Ja osobiście lubię na południe Europy wyskoczyć pod koniec naszej zimy, wtedy różnica temperatur w stosunku do Polski jest wyraźnie odczuwalna (w krajach śródziemnomorskich często bywa nawet o ponad 20°C cieplej niż u nas), jest zielono, choć niestety morze jest zimne. W kwietniu-maju w Polsce robi się coraz cieplej, a więc różnica temperatur nie jest już tak spektakularna, jak właśnie na przełomie lutego-marca, poza tym morze jest nadal zimne. 

Dobrym miesiącem na tanie wakacje na południu jest także październik, wtedy mamy jeszcze do dyspozycji temperatury ponad 25°C i ciepłe morze, ale z kolei krajobraz jest wysuszony przez gorące lato i nie tak przyjemnie zielony, jak na wiosnę.


sobota, 8 lutego 2014

Leki oczne - jak je prawidłowo stosować?

W ubiegły weekend postanowiłam zrobić sobie mały przegląd tematów poruszanych na blogu i co się okazało...? Nie było jeszcze wątków na temat oczu, a przecież żyjemy w dobie komputerów, co na pewno naszym oczom jakoś specjalnie nie służy. Swoje trzy grosze dokłada też przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, sztuczne oświetlenie, długotrwałe siedzenie przed TV, czy dym papierosowy. 
Pora więc nadrobić zaległości! Dziś kilka informacji jak prawidłowo stosować leki okulistyczne, bo zauważam na tym polu dużo błędów, które czasem skutkują nawet niepowodzeniem terapii. 

Zasada numer 1- do oczu stosujemy tylko preparaty do tego celu przeznaczone, czyli krople, maści, czy żele do oczu. Nie wolno stosować do oczu zwykłych maści. Pewnie teraz wydaje się Wam to oczywiste, ale... ja już spotkałam się kiedyś z pacjentem, który podejrzewając zapalenie spojówek zaaplikował sobie do oczu "Tribiotic". Chyba nie muszę pisać jak to się skończyło. A dlaczego to takie ważne? Preparaty podawane do oczu muszą bowiem spełniać cały szereg surowych wymogów: jałowość (czyli sterylność - co oznacza brak wszelakich drobnoustrojów tj. bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki), odpowiednie pH, brak zanieczyszczeń nierozpuszczalnych, oraz izotoniczność, czyli ciśnienie osmotyczne zgodne z płynem łzowym (tutaj jednak są możliwe odstępstwa). Standardowe maści jak "Tribiotic" tych wymogów nie spełniają i w związku z tym, nie nadają się do podawania do oka, bo mogłyby spowodować podrażnienie. Koniec i kropka!
Ja bym nie szalała także ze stosowaniem zwykłych maści na powieki, chyba, że zaleci je lekarz specjalista. Należy wtedy zachować jednak szczególną ostrożność.

Nie zdziwcie się natomiast, że krople i maści oczne, stosuje się czasem na zalecenie lekarza do uszu, albo nosa. Jest to zupełnie normalne. :)

Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?


wtorek, 4 lutego 2014

Imbir lekarski

Zima powoli odpuszcza, ale po ostatnich "sankowych" szaleństwach ze starszym Synem w mojej kuchni do łask powrócił imbir. Nie ma to jak rozgrzewający napój cytrynowo-miodowo-imbirowy :) zwłaszcza, kiedy na zewnątrz są ujemne temperatury. Próbowaliście może kiedyś? 



No właśnie, dawno nie było na blogu wątku ziołowego. Dziś więc będzie o imbirze, który pewnie jest Wam dobrze znany jako przyprawa. No tak... czymże byłyby świąteczne pierniczki bez imbiru? ;) Właściwie w wielu krajach dużą popularnością cieszą się rozmaite imbirowe smakołyki, choćby imbir w czekoladowej polewie. Pewnie niektórzy z Was słyszeli o popularnej w USA imbirowej marmoladzie, a także imbirowych ciasteczkach i piwie, które królują w Wielkiej Brytanii. Zapewne jednak nie wszyscy znają imbir z bogatych własności leczniczych. Pora więc nadrobić zaległości. :) Myślę, że warto, bo jest to roślina znana i ceniona od co najmniej 5000 lat. 

Surowcem leczniczym jest kłącze imbiru Rhizoma Zingiberis. Świeże kłącze imbiru pewnie nie raz spotkaliście w hipermarketach, natomiast w sklepach zielarskich najczęściej można dostać kłącze suche, sproszkowane. 
Ale przejdźmy do sedna, czyli...  jak działa imbir ?